آخرین خبر

 • • پنجمین ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد.
 • سه شنبه 05 دیماه 91

  پنجمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه دی ماه 91- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تحار، دکتر محسن پرویژ، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی بر عهده دارند. پژوهشها و نقدهای این شماره در بخش داستان به ترتیب: بایسته های سنجش سرانه کتابخوانی و وضع شناسی آن، راز فال ورق(یوستین گوردر)، زندگی و داستانهای ریموند کارور، آب انبار(مرادی کرمانی)، آنا کارنینا(لئون تولستوی)، عقربه ها خوابشان می اید(معصومه عیوضی)، ارتباط ایرانی(علی مؤذنی)، تالار پذیرای پایتخت(محمدعلی گودینی)، قدیس..
  کتابهای مورد نقد قرار گرفته در بخش شعر عبارت اند از: نگاهی به سروده های نصرالله مردانی، گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس(حسن حسینی)، چهارده نور ازلی(نصرالله مردانی)، رد پای شاعران(پرویز بیگی حبیب آبادی)، کهکشان چهره ها(علی محمد مؤدب)، قطار اندیمشک(علیرضا قزوه)، نه ترنجی نه اناری(سعید بیابانکی)، روزی کبوتری.
  منتقدان بخش داستان پنجمین شماره اقلیم نقد به ترتیب:محمد سرشار، شهریار زرشناس،محمدرضا سرشار، فرشید عطایی(مترجم)، دکتر فریدون اکبری شلدره، نیره سادات حسینی، علی الله سلیمی، محبوبه یزدانی، مهدیه ارطایفه، یوسف نیکفام، زینب گودینی هستند.
  نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به ترتیب ذیل اند:دکتر کاووس حسنلی،حسن صنوبری، کامران شرفشاهی، حمید شکار سری، علی داوودی، سید علی میرافضلی، مهدی مظفری ساوجی، هاشم کرونی، دکتر مرتضی رشیدی، اسماعیل امینی، دکتر علی مرشدی زاد .
  پنجمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 231 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 4000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


آیین نکوداشت محمدرضا علیان مدیر انتشارات پیام آزادی/ سرشار: هیچ نقطه منفی در کارنامه نشر پیام آزادی نیست


خبرگزاری فارس: یک نویسنده گفت: نشر پیام آزادی نشر سالمی است و همواره حقوق مولف و نویسندگان را رعایت می‌کند و هیچ نقطه منفی در کارنامه آن نمی‌توان یافت.
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار درباره سابقه آشنایی‌ خود با محمدرضا علیان، مدیر انتشارات پیام آزادی گفت: حدودا از نیمه دوم دهه 60 برخی از آثارم توسط انتشارات پیام آزادی به چاپ رسید و در حال حاضر نزدیک به 20 عنوان از کتاب‌هایم توسط این انتشارات منتشر شده است.

وی ابراز کرد: از همان ابتدا با آقای علیان و برادرشان مصطفی زمانی مانوس بودم و از نخستین روزی که آقای علیان را دیدم به دلم نشست و احساس کردم با انسانی نیک روبه رو هستم. همیشه از معاشرت با ایشان لذت می‌بردم و در تمام این سال‌ها خلق نیکو و نورانیت چهره آقای علیان مرا مشعوف می‌کرد.

این نویسنده با اشاره به رویکرد انتشارات پیام آزاد یادآور شد: نویسندگان معمولا در ارتباط با ناشران با مشکلات بسیاری مواجه هستند اما انتشارات پیام آزادی در مقایسه با سایر نشرهایی که می‌شناختم، نشرسالمی بود و همواره حقوق مولف و نویسندگان را رعایت می‌کرد. خبرتجدید چاپ را به موقع اطلاع می داد و هیچ نقطه منفی در کارنامه آن نمی‌توان یافت.

سرشار ادامه داد: در طول این سال‌ها ایشان پشت تمام کتاب‌هایشان این جمله امام را که «تنها کتابهایی ار چاپ کنید که صد در صد اسلامی باشد» را چاپ می‌کردند. به خاطردارم که به آقای علیان تذکر دادم که لزومی ندارد به صورت علنی این مسئله عنوان شود، چرا که ممکن است باعث شود برخی مخاطبان موضع بگیرند، اما ایشان تا سال‌ها به این روند ادامه دادند.

وی با اظهار تاسف از بیماری آقای علیان ابراز کرد: حدود یک ماه است که از بیماری ایشان با خبر و بسیار متاثر شدم. اغلب پس از نماز های روزانه برای شفای ایشان دعا می‌کنم. البته بعضی امور مشمول تقدیر می‌شود و با آنها نمی شود کاری کرد.اما به نظرم مهم این است که انسان وقتی به پشت سرش نگاه می‌کند، متوجه شود که راه را درست آمده و در روز دیدار معبود رو سفید است و فکر می‌کنم ایشان از جرگه این افرادند. با این همه برای آقای علیان آرزوی شفای عاجل و طول عمر دارم.

مراسم نکوداشت محمد رضا علیان مدیر مسئول انتشارات پیام آزادی روز شنبه 22 مهرماه از ساعت 4 تا 7 بعد از ظهر در محل سالن سوره حوزه هنری برگزار خواهد شد.

ارسال نظر