آخرین خبر

 • • پنجمین ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد.
 • سه شنبه 05 دیماه 91

  پنجمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه دی ماه 91- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تحار، دکتر محسن پرویژ، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی بر عهده دارند. پژوهشها و نقدهای این شماره در بخش داستان به ترتیب: بایسته های سنجش سرانه کتابخوانی و وضع شناسی آن، راز فال ورق(یوستین گوردر)، زندگی و داستانهای ریموند کارور، آب انبار(مرادی کرمانی)، آنا کارنینا(لئون تولستوی)، عقربه ها خوابشان می اید(معصومه عیوضی)، ارتباط ایرانی(علی مؤذنی)، تالار پذیرای پایتخت(محمدعلی گودینی)، قدیس..
  کتابهای مورد نقد قرار گرفته در بخش شعر عبارت اند از: نگاهی به سروده های نصرالله مردانی، گزیده شعر جنگ و دفاع مقدس(حسن حسینی)، چهارده نور ازلی(نصرالله مردانی)، رد پای شاعران(پرویز بیگی حبیب آبادی)، کهکشان چهره ها(علی محمد مؤدب)، قطار اندیمشک(علیرضا قزوه)، نه ترنجی نه اناری(سعید بیابانکی)، روزی کبوتری.
  منتقدان بخش داستان پنجمین شماره اقلیم نقد به ترتیب:محمد سرشار، شهریار زرشناس،محمدرضا سرشار، فرشید عطایی(مترجم)، دکتر فریدون اکبری شلدره، نیره سادات حسینی، علی الله سلیمی، محبوبه یزدانی، مهدیه ارطایفه، یوسف نیکفام، زینب گودینی هستند.
  نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به ترتیب ذیل اند:دکتر کاووس حسنلی،حسن صنوبری، کامران شرفشاهی، حمید شکار سری، علی داوودی، سید علی میرافضلی، مهدی مظفری ساوجی، هاشم کرونی، دکتر مرتضی رشیدی، اسماعیل امینی، دکتر علی مرشدی زاد .
  پنجمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 231 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 4000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • غلامرضاگراوندی: سلام. درجواب خانم توحیدی مهربایدگفت که شماهم مثل سایتهای خبری ادامه
 • مدیر: سلام . ایشان خود سایتی به نام tardid.com دارند. می ادامه
 • حمیده توحیدی مهر: سلام جالبه& این اتفاق جالبه و اینکه شما اسمی نزدیک ادامه
 • محمد سرشار: سلام علیکم. در این خبر دو خطای دیگر نیز وجود ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


حکایت جایگزینی "محمدرضا سرشار" به جای "محمد سرشار"

در خبری که امروز در باره نمایشگاه کتاب فرانکفورت روی سایتها قرار گرفت، از جمله، به حضور "محمدرضا سرشار - عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی - " در این نمایشگاه اشاره شده بود. این در حالی است که من در تهرانم؛ و تا به امروز، نه در این سفر و نه هیچ سفر دیگر مربوط به وزارت ارشاد یا غیر آن به کشورهای خارجی شرکت نداشته ام.

واقعیت این است که عزیزی که عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی است و در این سفر به فرانکفورت حضور دارد، پسرم، آقای "محمد سرشار" است ؛ که اغلب، تقریبا همه اخبار و مطالب مربوط به ایشان را، خبرگزاریها به تصور اینکه در درج نام اشتباه شده، با افزودن یک "رضا" به نامش، به اسم من منتشر می کنند. جالب تر اینکه، برخی داستانهای کوتاه او را نیز به نام من منتشر می کنند؛ و حتی بعد از تذکر کتبی من هم حاضر به اصلاح خبرشان نمی شوند!

البته من مشکلی از این بابت ندارم. پسرم هم  - با بزرگواری - تا به حال از این موضوع گله ای نکرده است. اما در این میان، حقوق وی پایمال می شود. اما ظاهرا فعلا نمی شود کاری اش کرد!

4 نظر

سلام علیکم. در این خبر دو خطای دیگر نیز وجود دارد. اولاً بنده به عنوان عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی به این سفر نرفته ام ثانياً اصلاً در اين غرفه حضور نيافته‌ام و تنها در گذشتن از اين راهرو، عزيزان از من خواسته‌اند که نيم ساعتي جلسه‌اي را برگزار کنيم که البته تا امشب نيز مهيا نشده است!

سلام
جالبه& این اتفاق جالبه و اینکه شما اسمی نزدیک به اسم خودتان برای فرزندتان انتخاب کردید.
بهتر نیست که با قرار دادن عکس پسر بزرگوارتان در سایت خودتان و معرفی ایشان از ادامه ی این اشتباه تا حدی جلوگیری کنبد
من که اصلا نمیدونستم فرزند شما هم با شما هم حرفه است و حتما بقیه هم همینطور.
ببخشید یک مقدار این خطا از کوتاهی شما است آقای سرشار که فرزندتان را معرفی نکردید تا بقیه هم بداند و در محمد بودن یا محمدرضا بودن فرد شک کنند و خود یه رضا به آن اضافه کنند

سلام.
درجواب خانم توحیدی مهربایدگفت که شماهم مثل سایتهای خبری به اقای سرشارظلم کرده ایدکه مدعی هستیداقای سرشاربایددرمعرفی خودوفرزندش اقدامی کند.اگران خبرگزاریهای فرهنگی ذره ای اهل فرهنگ بودندخیلی خوب اقای سرشاروفرزندش رامی شناختند.این دوبزرگواربااثاروفعالیتهایشان چنان برای فرهنگ دوستان شناخته شده هستندکه احتیاجی به معرفی های عوامانه وتشریفاتی ندارند.البته این خانم داعیه فرهنگی نداشته اندامابرای یک خبرگزاری فرهنگی خیلی زشت است که هنوز این بزرگواران عرصه فرهنگ رابه خوبی نشناسد.واقعا سطح فرهنگ خبرگزاریهای فرهنگی چقدر پایین است.افسوس.

ارسال نظر