آخرین خبر

 • • پخش دومین قسمت مستند ابرها در راهند با صدای محمدرضا سرشار از شبکه افق
 • یکشنبه 14 شهریورماه 95

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما:زندگی هر انسانی مملو از سوالات کوچک و بزرگ است، سوالاتی که بسته به زمانه و شرایط، دائما در حال تغییرند اما یک سوال مهم و همیشگی هست که میان همه آدم ها فارغ از زمان و مکان مشترک است.

  این سوال به فلسفه وجودی انسان باز می گردد، اینکه انسان چیست و به کجا می رود؛ گفته می شود ندانستن پاسخ این سوال آدمی را به ناکجاآباد می کشاند و ممکن است انسان نه تنها زندگی خود را مختل کند، بلکه زندگی دیگران را هم به آشوب بکشاند.

  در دومین قسمت مجموعه «ابرها در راهند» به ادامه فعالیت های وکیل جوانی که در آلمان زندگی می کند ولی اصالتی آلمانی ندارد و پدر و مادرش ترک زبان هستند پرداخته می شود، اینکه او به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش بزرگ زندگی، اسلام را ملاک و معیار قرار می دهد و در این زمینه تلاش می کند.

  در این قسمت به حادثه 11 سپتامبر و تاثیر آن بر تحولات زندگی مسلمانان در دنیای غرب نیز اشاره می شود.

  این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند.

  شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ مشاوران تحقیق این مستند بوده اند.

  دومین قسمت «ابرها در راهند» کاری از محمد علی فارسی و با روایت گری محمدرضا سرشار، شنبه 13 شهریورماه ساعت 19 از شبکه افق پخش می شود.

  ساعت های 7.30 و 11.30 روز یکشنبه هم برای پخش تکرار این برنامه در نظر گرفته شده اند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • رومینا: سلام تبریک می گم آقای سرشار ما یک گروه طراحی ادامه
 • x: با سلام. لینک خبر در خبرگزاری مهر http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1712675 ادامه
 • سید احمد میرزاده : خدا را شکر.خوش به حال بچه های ششم دبستانی .جای ادامه
 • مدیر: سلام و رحمت الله. تشکر می کنم. ان شاءالله. ادامه
 • جلال توکلی: با سلام خدمت استاد گرامی از این بایت بسیار خوشحال ادامه

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


ورود نخستین داستان من به کتابهای درسی ابتدایی؛ پس از سی و سه سال


سرانجام پس از سی و سه سال، آن هم با اهتمام مجدانه یک بزرگوار، یکی از داستانهای کوتاه من، توانست رای موافق مؤلفان کتابهای درسی را برای ورود به یکی از کتابهای درسی مقطع ابتدایی به دست آورد.
این داستان که در اصل "دوستان" نام داشت، از مجموعه داستان "جایزه" - نخستین کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران در مقطع کودک ـ با اندکی تلخیص، با نام "دوستان همدل"، در "بخش بخوان و بیندیش" در نخستین کتاب فارسی ششم دبستان در پس از انقلاب در سال تحصیلی 91 - 92 به چاپ رسید. اثر مذکور، ماجرای پسر بچه فارس زبانی - از شهر شیراز - است که پدرش از طرف اداره اش به تبریز منتقل می شود؛ و او نیز به همراه خانواده، به این شهر مهاجرت می کند. در آنجا، به سبب ندانستن زبان ترکی، به شدت احساس غربت می کند، و نمی تواند با همکلاسیهایش ارتباط برقرار کند و ....
اثر مذکور، که در جایی، آمیخته ای از زبان ترکی - در حد چند کلمه - و فارسی - و از این نظر - تا کنون در میان داستانهای این مقطع سنی، در نوع خود بی نظیر است، همان داستانی است که در نیمه دوم دهه 1360، توسط خودم، در برنامه قصه ظهر جمعه اجرا شد؛ و بابت آن، با دریافت یک کتاب بوستان سعدی به همراه دستخط مقام معظم رهبری، مورد تشویق معظم له قرار گرفتم.
نکته خوشحال کننده اینکه، در همین مدت کوتاهی که از نشر فارسی ششم دبستان می گذرد، برخی از آموزگاران محترم این کلاس در مناطق ترک زبان، ضمن تماس با مؤلفان کتابهای درسی، بابت چاپ این داستان، ابراز خوشحالی و تشکر کرده اند.
البته صاحب این قلم، خود، در سال 1363 و در حالی که تنها سی و یک سال داشتم، به اتفاق دو نفر دیگر از اهالی ادبیات کودک، کتاب ادبیات کودکان و نوجوانان سال چهارم رشته کودکیاری و دانشسراهای تربیت معلم را تالیف کردم.(کتابی که بعدا با فقط اندکی تغییر، تا سالها، با نام یکی از این سه نفر - که در بخشی از همان معاونت وزارت آموزش و پرورش به کار مشغول بود - ، انتشار می یافت!) یا تا دو- سه سال پیش، نام بنده به عنوان یکی از مؤلفان کتاب فارسی یکی از سالهای دوره راهنمایی ذکر می شد؛ در حالی که به سبب مشکلاتی، در عمل، کمترین نقشی در تالیف آن کتاب نداشتم. همچنان که، مثلا در همان نیمه دوم دهه 1360، در دو کتاب آموزشی برای مربیان پرورشی وزارت آموزش و پرورش، دو داستان کوتاه من چاپ شد. اما تا امسال - به دلایلی که جای ذکر آنها اینجا نیست - هیچ داستانی از این قلم، بخت ورود به کتابهای رسمی درسی را نیافته بود.
همه اینها در حالی است که یکی از نقدهای سالهای متمادی بسیاری از نویسندگان کودک و نوجوان کشور بر کتابهای فارسی مقاطع مختلف تحصیلی این بود که چرا با وجود این همه متنهای داستانی ارزشمند و قوی موجود از نویسندگان متعهد کشور، بسیاری از متون شبه داستانی یا غیر داستانی ضعیف، این کتابها را انباشته است؟! یا چرا در تالیف این کتابها، هیچ نویسنده کودک و نوجوان متعهد توانایی حضور ندارد؟!
البته، به سبب نوع نگرش سنتی مدیران ارشد و غالب مؤلفان کتابهای درسی، همچنین حضور سالیان متمادی یکی از شاعران کودک و نوجوان در مجلات رشد - که از زیر مجموعه های دفتر انتشارات کمک آموزشی و کتابهای درسی وزارت آموزش و پرورش است - ، و شم تیز و پشتکار زیادی در این جور قضایا دارد، از همان اوایل دهه 1360، اشعار زیادی از برخی شاعران کودک و نوجوان - اغلب مورد حمایت وی - ، و بیش از همه از خودش، به کتابهای درسی دوره دبستان و راهنمایی وارد شد. اما داستان نویسان متعهد نسل انقلاب این عرصه، به گمانم تا دهه 1380، هرگز بخت شاعران را برای راهیابی آثارشان به کتابهای درسی نیافتند. (این وضع در مورد کتابهای درسی مقطع دبیرستان نیز، کم و بیش حاکم است؛ و جز دو - سه عزیز بی جهت، سایر نویسندگان متعهد ما هنوز به این اقبال دست نیافته اند که آثارشان وارد کتابهای مقطع متوسطه شود. در حالی که آثار برخی از بدنام ترین و بدسابقه ترین نویسندگان نسل قبل و پس از انقلاب، در این کتابها چاپ می شود!)
در باره این کتابها بحث بسیار است. اما نقد آنها ، به مجالی وسیع تر نیاز دارد؛ و صاحب این قلم نیز به سهم خود، در جاهایی، به این کار پرداخته؛ و البته، نتیجه ای نگرفته است. این یادداشت نیز به این قصد نوشته نشد. همین مقدار هم که بیان شد از مقوله هذا شقشقة فهدرت بود.
به دوستی می گفتم: با احتمالا اندکی مبالغه، اوایل انقلاب، بسیاری از نسل انقلاب و ایثار کرده برای پیروزی انقلاب، اداره همه کشور را حق خود می دانست و به کمتر از آن قانع نبود. از اوایل دهه 1370 - دولت آقای رفسنجانی - کم کم متقاعد شد در کنار نیروهای غیر مذهبی و ضد انقلابی هم کار کند، وبه نوعی تقسیم بالمناصفه با آنان رضایت دهد. از 1376 - دولت آقای خاتمی ـ به این سو، تا آنجا سطح توقعش پایین آمد که، آرزو داشت لااقل سهمی به اندازه لامذهبها و غیرمذهبیها و ضد یا غیر انقلابیها در اداره امور کشور داشته باشد؛ که اغلب به آن هم نمی رسید. این است، که حالا به مرحله ای رسیده است که اگر در جایی، با همه استحقاقش، ولو سهم کوچکی هم به او بدهند، قانع و شاکر باشد.
به هر حال، هر چند بسیار دیر و اندک، اما به همین مقدار نیز باید قانع و از بابت آن شاکر بود؛ و خوشبینانه، آن را طلیعه یک چرخش و تحول مثبت در این زمینه تلقی کرد؛ و از بزرگواری که توانسته با دفاع قوی خود، بقیه مؤلفان کتابهای فارسی را متقاعد کند که به چاپ این داستان در کتاب ششم دبستان رضایت دهند، صمیمانه تشکر، و در ادامه این راه برایش آرزوی توفیق بیشتر کرد.
چنین باد ان شاءالله!

5 نظر

با سلام خدمت استاد گرامی
از این بایت بسیار خوشحال شدم.
چاپ داستان دریاقلی و نیز داستان زیبای جنابعالی را در کتابهای درسی باید به فال نیک گرفت.
انشاءا... مؤلفان کتابهای درسی به داستانهای ایرانی و نویسندگان آن بیشتر توجه داشته باشند.
موفق باشید

خدا را شکر.خوش به حال بچه های ششم دبستانی .جای برگزیده هایی از نثر ممتاز "آنک آن یتیم نظرکرده " در کتاب های درسی دبیرستان نیز خالی ست ...

با سلام. لینک خبر در خبرگزاری مهر
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.aspx?NewsID=1712675

سلام
تبریک می گم آقای سرشار
ما یک گروه طراحی وب سرویس داستان نویسی هستیم. می نویسیم، تجربه ای نو در داستان نویسی است. خوشحال می شویم به سایت می نویسیم سر بزنید. برای ملاقات حضوری و بهره گیری از نظرات تخصصی شما، در نمایشگاه رسانه های دیجیتال (مصلی)تا 22 مهر پذیرایتان هستیم.
شبستان- بالکن - مجموعه دانشگاه صنعتی شریف، غرفه خلاق برهان - تیاراتک

ارسال نظر