آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون
 • شنبه 15 آذرماه 93

  سخنگوی انجمن قلم درباره انتخاب دبیر جایزه قلم زرین گفت: سیاست ما استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و افرادی که انتخاب می شوند باید توانایی کافی داشته و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.
  خبرگزاری فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون

  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن قلم چند موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین بود.

  وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب تصریح کرد: همه ساله جایزه قلم زرین در روز 14 تیرماه همزمان با روز قلم برگزار می شود و از نظر زمانی مقدم به سایر جوایز است، این قضیه هم مشکلاتی به دنبال دارد، اما ما مصر هستیم جشنواره در تیر برگزار شود.

  به گفته پرویز، مشکل اینجاست که ما وقتی جایزه را در تیر ماه برگزار می‌کنیم یعنی در واقع در نیمه چهارمین ماه سال هستیم، چون آثار سال قبل را مورد مطالعه قرار می دهیم . ممکن است انتشار برخی آثار به بهار سال بعد کشیده شده باشد ولی در شناسنامه کتاب قید سال گذشته را داشته باشد، از این رو داوران طبیعتا فرصت اندکی برای داوری دارند.

  سخنگوی انجمن قلم تصریح کرد: داوران باید ظرف مدت کوتاهی کار فشرده داتشه باشند، از این رو در انجمن سعی کردیم این مشکل را با انتخاب دبیر و سر داوران در پاییز همان سالی که قرار است آثارش مورد قضاوت قرار گیرد، جبران کنیم.

  وی توضیح داد: داوران و سرداوران جلسات ابتدایی خود را تشکیل می‌دهند و فراخوان‌ها منتشر می شود، از سوی دیگر کار جمع آوری اطلاعات هم صورت می‌گیرد تا برنامه‌ریزی هایی که نیاز است برای داوری پیش از ورود به سال بعد انجام شده باشد.

  وی در ادامه تصریح کرد: کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه برگزار می شود و فاصله 10 ماهه در اختیار گروه‌های داوری است تا آثار را بررسی و داوری کنند، اما اگر این فاصله زمانی در قیاسی با برگزاری جایزه قلم که در تیرماه برگزار می‌شود صورت گیرد متوجه سختی و دشواری کار خواهیم شد.

  پرویز بیان کرد: همه ساله در هیات مدیره انجمن، جوانب کار باز بینی می شود، یکی از مواردی که پیش روی ماست بحث استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و کسانی که قبلا دبیر جشنواره نبوده‌اند باید لحاظ شوند، افرادی که انتخاب می شوند باید هم توانایی کافی داشته باشند و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.

  وی ادامه داد: استفاده از چهره‌های نو این فایده را دارد که افراد جدیدی را در این عرصه معرفی کنیم و فرصت تجربه نو را در اختیار این افراد قرار دهیم. بهره از افرادی که در انجمن تجربه داشته‌اند کا را با سهولت همراه خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم به تصمیم درستی برسیم و هردو جنبه را لحاظ کنیم گفت: اگر این موضوع و اجرای آن در دبیری جشنواره هم محقق نشد سعی داریم در داوری‌ها از افراد با تجریه استفاده کنیم، با تلفیق این موضوعات هم اجازه نخواهیم داد اعتبار جایزه کم شود و هم نوعی کادر سازی برای آینده صورت می گیرد.

  سخنگوی انجمن قلم ضمن تاکید بر اینکه رای هیات مدیره مبنی بر انتخاب «کامران پارسی‌نژاد» بود افزود: وی در دوره‌های متعدد در داوری‌ها حضور داشته و یا بعضا مسئولیت جشنواره‌هایی خارج از انجمن را داشته است، حتی دبیری بعضی جشنواره‌ها و جوایز ادبی را برعهده داشته، بر این اساس آقای پارسی نژاد انتخاب شد.

  وی اضافه کرد: برای سرگروه‌های داستان، شعر و پژوهش هم افرادی مطرح شدند و قرار شد پس از صحبت‌های آقای پارسی‌نژاد و نهایی شدن، نام این افراد در جلسات هیات مدیره مطرح شود.

  پرویز با بیان اینکه موضوع دیگر که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله راه‌اندازی انجمن در استان‌ها بود، از چندی پیش نمایندگی لرستان کار خود را آغاز کرده است، بر این اساس گزارشی از فعالیت‌های آن در جلسه ارائه شد.

  این مسئول با بیان اینکه از دیگر استان‌ها هم درخواست‌هایی داریم، ابراز داشت: تقاضاهایی از دیگر استان‌ها هم داریم، اعضای انجمن در استان‌ها متقاضی ایجاد نمایندگی هستند که پیرامون آنهم صحبت‌هایی شد. قرار شد برنامه مدونی برای نمایندگی ها داشته باشیم و هرکسی که متقاضی است ابتدا برنامه را مطالعه کند و اگر شرایط سازگاری داشت و صلاحیت هم در هیات مدیره مورد تصویب قرار گرفت آرام آرام برنامه ایجاد نمایندگی در استان‌ها را دنبال کنیم.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930915000491#sthash.57Sm18Cz.dpuf

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: مسئله شخصی نبود که بشود کوتاه آمد. یکباره از دومین ادامه
 • عبدالسلام: بالاخره مسئولین کوتاه اومدند یاشما؟ ادامه
 • یوسف نیک فام: متاسفانه با اظهار نظراتی غیرمنطقی و عجیبی که از شخص ادامه
 • گراوندی: بایدبه وزیرارشادگفت:ان کس که اسب داشت غبارش فرونشست...گردسم خران شما ادامه
 • گراوندی: نه اعتبار جایزه ازبین رفت نه موضوع خاتمه پیداکرد.فقط اعتباروزیروبالادستوزیردستش ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


چگونه اعتبار یک جایزه ملی مختومه شد!/ دکتر محسن پرویز(معاون سابق فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)


 آنچه قطعاً مختومه شد، اعتبار یک جایزه ی ملی بود؛ اعتباری که در سایه ی تلاش دست اندرکاران حوزه ی فرهنگ در سالهای گذشته حاصل شده بود و ا ینک با یک بی¬تدبیری آشکار و سوء مدیریت برباد رفت!

    جایزه ی جلال آل احمد یک جایزه ی ملی و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است. شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تصویب این جایزه در سال 1384 ، آئین نامه ی مربوطه را در سال 1385 تصویب کرد و با برگزاری اولین دوره ی آن در سال 1386  ، عملاً یک جایزه ی ملی بزرگ متولد شد. امروز، یکصد و ده سکه بهار آزادی (که جایزه ی برگزیدگان است) در قیاس با دستمزدهای اندک تألیف، عدد و رقم بزرگی محسوب می­شود. حتی بیست و پنج سکه­ای که جایزه ی آثار تقدیری است، (به برکت گران شدن طلا در چند ماهه ی اخیر) مبلغ کمی نیست. جایزه ی جلال دارای هیأت امناء ، هیأت علمی و داوران است. هیأت امناء ، هیأت علمی را تعیین می­کنند و هیأت علمی، داوران را برمی­گزینند. وظیفه ی تعیین مصادیق آثاری که با اهداف جایزه تطبیق پیدا می­کنند و ارجاع آنها به گروههای داوری از وظایف هیأت علمی است و در نهایت، حرف آخر را در گزینش آثار، داوران می­زنند. حتی در مواردی که تعداد افراد مؤثر در پدید آوردن یک اثر بیش از یک نفر باشند و در مورد آثار برگزیده ی مشترک، تعیین سهم افراد از جایزه به عهده ی داوران گذاشته شده است. و صد البته همه ی‌ امور با اطلاع هیأت علمی نه نفره انجام می­شود.
    دوره ی‌ اخیر جایزه ی جلال محل مناقشه شد. ابتدا آقای محمدرضا سرشار (از اعضای هیأت علمی) نسبت به تغییر داوران بخش نقد (بدون اخذ نظر کلیه ی اعضای هیأت علمی) اعتراض کرد. سپس داوران بخش مستندنگاری - بالاتفاق - نسبت به تغییر رأی داوران اعتراض کردند. دبیرخانه ی‌ جایزه - که زیر نظر دبیر علمی اداره می­شود - در پاسخ به اعتراضات، مسئولیت تغییر رأی داوران را متوجه هیأت علمی کرد و این امر (تغییر رأی داوران) را دارای سابقه دانست! از سوی دیگر، ضعفهایی برای کتاب برگزیده ی داوران (کتاب شرح اسم) برشمرد!
    از آنجا که توضیحات دبیرخانه قانع کننده نبود، دبیر جایزه مجبور شد با برگزاری مصاحبه­ای با برخی رسانه های منتخب، مجدداً ضمن برشمردن اشکالاتی چند برای اثر برگزیده (کتاب شرح اسم)، این تغییر را به هیأت علمی نسبت دهد و این امر را هم دارای سابقه در دوره ی قبل (که خود، دبیر آن دوره هم بود! ) بداند و ملاکهای تصمیم­گیری را « آئین نامه ی‌ مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، آئین نامه ی اجرایی و رویه ی اجرایی» برشمرد! به این ترتیب، چیزی به اسم « رویه ی اجرایی» به ضوابط افزوده شد! دبیر جایزه مدعی شد که حرف آخر را هیأت علمی می­زند؛ هیأتی که خود او دبیری آن را برعهده دارد!
    مشکل­گشا نبودن مصاحبه ی دبیر جایزه (که با وجود دارا بودن فضل در برخی حوزه ها، تخصصی در حوزه های ادبیات داستانی، نقد ادبی، تاریخ­نگاری و مستند­نگاری ندارد)، قابل پیش­بینی بود اما شاید کمتر کسی حدس می­زد که این مصاحبه چند گره محکم به گره­های پیشین بیفزاید! دبیر جایزه ضمن پذیرش رسمی تغییر رأی داوران، یکی از ملاکهای عملکرد خود را « رویه ی اجرایی» خواند؛ چیز مهمی که سابقه­ای از آن در اسناد و ضوابط و حتی در اخبار و شایعات هم وجود نداشت! همشأن شمردن آئین نامه ی ‌مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (که بالاترین مرجع تصمیم­گیری حوزه ی فرهنگ است) با « رویه ی اجرایی» امری محیرالعقول بود! از سوی دیگر تبدیل خطای بی سر و صدای سال قبل به ‌« رویه ی‌ اجرایی» و تکرار آن در سال جاری بر تعجب و تحیر ناظران افزود!
    انجمن قلم ایران با امید حل موضوع، تخلفات صورت گرفته را طی نامه­ای به وزیر ارشاد منعکس کرد و خواهان مداخله ی وی برای حل و فصل ماجرا شد. وزیر ارشاد طی دو مصاحبه با فاصله ی چند روز، پاسخ منتقدان را داد و ظاهراً ختم موضوع را اعلام کرد. دکتر حسینی در مصاحبه ی‌ اول اگر چه خود را « از حامیان، مبلغان و مروجان این اثر » خواند که در رونمایی آن نیز شرکت است، اما آن را واجد شرایط برگزیده شده ندانست. او در مصاحبه ی بعدی، از منظر داوری، اشکالات کتاب « شرح اسم » را مورد انتقاد قرار داد و از جمله به 240 اشکال وارده بر کتاب از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار مقام معظم رهبری اشاره کرد. از دیگر دلایل شایسته نبودن اثر، دریافت نکردن مجوز چاپ از وزارت ارشاد (در چاپ اول کتاب) و توزیع کتاب فاقد مجوز در نمایشگاه کتاب تهران برشمرده شد!
    توقع آن بود که وقتی « رعایت نشدن آئین نامه و تغییر رأی داوران» مورد اعتراض است، به جای داوری در مورد یک اثر و برشمردن اشکالاتی که هر یک به تنهایی برای کنار گذاشتن اثر از داوری کفایت می­کند (وچه بسا می تواند منجر به صدور حکم جریمه از سوی هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران شود)، به جبران مافات و اندیشیدن تمهیداتی برای ترمیم خدشه­ای پرداخته می­شد که بر چهره ی تابناک بزرگترین جایزه ی ملی حوزه ی نشر وارد شده است.
    ظاهراً توجه نشده است که کتاب « شرح اسم» (به دلیل 240 غلط محتوایی و تخلفات ناشر آن) حذف نشده است بلکه با تغییر رأی داوران، به جای برگزیده شدن، مورد تقدیر قرار گرفته است! استدلالات مسؤلان وزارت ارشاد و جایزه جلال سؤال دیگری را پیش می­آورد، « چگونه اثری که دارای 240 خطای آشکار بوده و به صورت قانونی هم مجوز نگرفته و در سال مربوطه هم منتشر نشده (ویا مجوز دریافت نکرده) است ، شایسته ی تقدیر در یک جایزه ی ملی است و چگونه است که وزیر محترم در جلسه ی رونمایی از چنین اثری شرکت نموده و از آن تجلیل کرده است؟»
    محکم ­تر کردن گره­های قبلی و زدن گره­های جدید، مشکل­گشا نیست! بدیهی است حل نشدن موضوع به دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار را به مراجع بالاتر خواهد کشید و مسأله ی جایزه ی جلال مختومه نخواهد شد. اما آنچه قطعاً مختومه شد، اعتبار یک جایزه ی ملی بود؛ اعتباری که در سایه ی تلاش دست اندرکاران حوزه ی فرهنگ در سالهای گذشته حاصل شده بود و ا ینک با یک بی­تدبیری آشکار و سوء مدیریت برباد رفت!

5 نظر

نه اعتبار جایزه ازبین رفت نه موضوع خاتمه پیداکرد.فقط اعتباروزیروبالادستوزیردستش خاتمه پیدا کرد.
دلسوزان انقلاب درطوفانهایی پایداری کرده اندکه این باد مخالف وضعیف اقاوزیره ورییسش ومعاونش درمقایسه باانها هیچ نیستند اگرچه دشمن انقدر حرفه ای شده که ازاین نسیمها بیشترازاون طوفانها بهره برداری میکنه ...واگرچه کلوخ اینها بیشترازسنگ اونها دردداره...

بایدبه وزیرارشادگفت:ان کس که اسب داشت غبارش فرونشست...گردسم خران شما نیز بگذرد.سیف فرغانی

متاسفانه با اظهار نظراتی غیرمنطقی و عجیبی که از شخص چناب وزیر درباره این جایزه شنیده ایم. گویا ایشان نمی خواهند به صورت منصفانه نسبت به مسائل فرهنگی داوری کنند. این نوعی بی تدبیری و بی سیاستی است که متاسفانه در مملکت ما گاهی حقیقت را به مسلخ برده است.

بالاخره مسئولین کوتاه اومدند یاشما؟

ارسال نظر