آخرین خبر

 • • مراسم تجلیل از «محمدرضا سرشار»/ عربلو: مسائل شخصی، جناحی و سیاسی در قلم سرشار وجود ندارد
 • سه شنبه 06 دیماه 90

  به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم تجلیل از محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبی امروز با حضور محسن مؤمنی(رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی)، محمد میرکیانی، محمدعلی گودینی، احمد شاکری، احمد عربلو ، جهانگیر خسروشاهی، دکتر سیدحبیب الله لزگی، مریم شریف رضویان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

  * بزودی کارگاه داستان‌نویسی با حضور احمد شاکری برپا می‌شود

  در ابتدای این مراسم گریبانی یکی از اعضای انجمن ادبی امین، بیان داشت: محمدرضا سرشار در فتنه 88 با سلاح قلم در عرصه نرم با تمام توان جنگید و در حوادث سخت سکوت نکرد.
  وی با بیان اینکه محمدرضا سرشار همواره پشتیبان ولایت بوده است، اضافه کرد: انجمن ادبی امین وابسته به بسیج دانشجویی در نیمه سال 89 و به تأکید مقام معظم رهبری و با هدف نقش مفاهیم هنر و شکوفایی نویسندگان جوان برپا شد.
  گریبانی ادامه داد: این انجمن طی هفته برنامه‌های گوناگونی را برپا می‌کند که از جمله آن می‌توان به کارگاه شعر در روزهای سه‌شنبه توسط استاد فیروزی و به زودی برپایی کارگاه داستان نویسی توسط احمد شاکری یکی از نویسندگان برجسته کشور اشاره کرد.

  * عربلو : مسائل شخصی، جناحی و سیاسی در قلم محمدرضا سرشار وجود ندارد

  در ادامه این مراسم احمد عربلو نویسنده درباره شخصیت سرشار و آثار وی، اظهار داشت: محمدرضا سرشار به گردن همه ما حق دارد چرا که این نویسنده در ایجاد مطالعه در ما نقش بسیاری داشته است.
  وی اضافه کرد: محمدرضا سرشار را با مطالعه داستان می‌شناسیم تأثیرگذاری او در ایران و ادبیات داستانی تأثیرگذاری عمیق بوده است.
  عربلو با بیان اینکه یکی از نکات بارز محمدرضا سرشار ثابت قدمی او بوده است، ادامه داد: آثار این نویسنده هیچ‌گاه با مسائل شخصی، جناحی و سیاسی آمیخته نشده است و به نوعی این گونه مسائل در قلم‌های این نویسنده وارد نشده و همیشه ثابت قلم بودند.

  * میرکیانی: ایجاد اعتماد به نفس در مخاطب با مطالعه آثار محمدرضا سرشار

  در ادامه این مراسم میرکیانی، مشاور فرهنگی مدیر شبکه 2، بیان داشت: هنرمندان، نویسنده و نویسندگان هنرمند با کلمات زندگی می‌کنند چرا که آنها محیط پیرامون خود را مشاهده و احساسات خود را بیان می‌کند.
  وی اضافه کرد: نویسندگان لحظه لحظه زندگی را با کلمات سپری می‌کنند که در حقیقت دشواری‌‌ها و تلخی‌های زندگی را احساس و با کلمات آن را بیان می‌کنند و با این ویژگی است که زندگی، هستی و معرفت انسان را تسخیر می‌کند اما گاهی همین امر در چشم نویسندگان ناتوان می‌آید.
  وی افزود: در این راستا باید برخی از نویسندگان زمانی که می‌خواهند شکوه بزرگی را به نمایش بگذارند کلمات آنها ناتوان خواهند شد، همچنین شکوه، عظمت روح و روان محمدرضا سرشار در کلمات و در بیان بنده نمی‌گنجد چرا که این نویسنده در یادادن بخل و تکبر ندارد.
  مشاور فرهنگی مدیر شبکه 2 سیما گفت: بارها این واژه را که «من نمی‌دانستم» را از زبان محمدرضا سرشار شنیده‌ام که گفتن این کلمات برای برخی از افراد بسیار دشوار است.
  وی اضافه کرد: آثار محمدرضا سرشار به گونه‌ای است که مخاطب پس از مطالعه آن تحولی در او رخ می‌دهد و به نوعی اعتماد به نفس پیدا می‌کند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام.شاید اگر شما هم در آن موارد اطلاعات مرا از ادامه
 • مدیر: سلام بر آقای توکلی عزیز! این از محبت شماست. سپاسگزارم. ادامه
 • جلال توکلی: سلام بر استاد عزیزم اگر چه بعد مسافت و گرفتاری ادامه
 • نامشخص: باسلام آقای سرشار با تمام احترامی که برای شخصیت علمی ادامه
 • مدیر: سلام غلیکم و رحمت الله آقای نیکفام عزیز! تشکر می ادامه
 • یوسف نیک فام: با سلام و احترام امیدوارم زیر سایه حق تعالی همچنان ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • به پایان رسیدن نگارش کتاب پژوهشی "داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان" به قلم محمدرضا سرشار
 • با به پایان رسیدن نگارش اثر پژوهشی "داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان" توسط محمد رضا سرشار، این اثر، از سوی وی، در اختیار ناشر قرار گرفت.
  این کتاب، که ششمین مجلد از سلسله کتابهای "در باره ادبیات داستانی " است، همچون مجلدات قبلی این مجموعه، به وسیله کانون اندیشه جوان منتشر خواهد شد.
  مباحث مطروحه در کتاب مذکور عبارت اند از: پیشینه؛ مختصات داستانهای تاریخی دینی؛ تفاوتهای تاریخ و داستان تاریخی؛ داستان تاریخی مذهبی و واقعیتگرایی؛ انواع داستانهای تاریخی: ا. داستانهای تاریخی عمومی(داستانهای تاریخی مستند؛ داستانهای تخیلی تاریخی)؛ 2. داستانهای تاریخی مذهبی(داستانهای زندگی پیامبران؛ داستانهای زندگی رسول اکرم(ص)؛ داستانهای زندگی اهل بیت(ع)؛ داستانهای زندگی صحابه؛ داستانهای زندگی شهیدان و جانبازان بزرگ اسلام و تشیع؛ داستانهای زندگی دانشمندان و دیگر شخصیتهای برجسته اسلامی)؛ 3. داستانهای تاریخی نما. 4. اساطیر و افسانه های تاریخی مذهبی. 5. داستانهای علمی و علمی - تخیلی دینی. 6. داستانهای تصویری(فتورمان)؛ فواید داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان؛ ملاحظاتی در مورد داستانهای تاریخی مذهبی(منابع؛ مخاطبان؛ امتیازی که می تواند به ضعف و مشکل تبدیل شود؛ بی طرف نمایی نویسنده؛ شور مذهبی؛ زبان و بیان مناسب و درخور مخاطبان)؛ فهرستی از چند کتاب داستان تاریخی مذهبی مناسب کودکان و نوجوانان.
  قابل ذکر است: از مجموعه "در باره ادبیات داستانی" به قلم محمدضا سرشار که به وسیله کانون اندیشه جوان منتشر می شود، تا کنون سه عنوان "پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان"، "نقد ادبی؛ کارکردها و آفات"؛ و "انواع نقد ادبی" روانه بازار کتاب شده است. مخاطبان این آثار پژوهشگران، نویسندگان، مدرسان، منتقدان، دانشجویان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی و ادبیات کودکان و نوجوانان اند.
  این مجموعه، قرار است حداقل تا بیست مجلد ادامه یابد.


تجلیل انجمن ادبی امین از محمدرضا سرشار

خبرگزاری فارس: انجمن ادبی امین از محمدرضا سرشار تجلیل می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، انجمن ادبی امین با هدف معرفی الگوهای متعهد و انقلابی به نویسندگان جوانُ و تقدیر از چهره‌های ادبی متعهد و دلسوز را از وظایف اصلی خود می‌داند و به همین منظور مراسم تجلیل از محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)را برگزار می‌کند.

این مراسم با با حضور استادان، دانشجویان، مسولین سازمان بسیج دانشجویی و جمعی از نویسندگان مشهور از جمله رحیم مخدومی، مجتبی شاکری، احمد شاکری، محسن مومنی، کامران پارسی‌نژاد و محسن پرویز و...برگزار می‌کند.

این مراسم روز سه‌شنبه 6 دیماه از ساعت 14الی 17 بزرگراه شهید چمران، تقاطع آل احمد، دانشگاه تربیت مدرس، تالار شهید مطهری برگزار می‌شود. حضور برای عموم علاقه مندان آزاد است.

6 نظر

با سلام و احترام
امیدوارم زیر سایه حق تعالی همچنان خالق آثار ادبی و پژوهشی باشید و راهگشای دانش پژوهان عرصه ادبیات کشورمان.
همیشه موفق و پیروز باشید.

باسلام
آقای سرشار با تمام احترامی که برای شخصیت علمی شما قائل هستنم؛در مدت کوتاه آشنایی ام با شما،مطالعه ی کتاب هایتان و سر زدن به سایت، احساس می کنم در موضع گیری هایتان کرامت انسانها را با هر سطح بینش و دانشی در نظر نمی گیرد.و انتقاد هایتان هر چند درست، اما گزنده و تند است شاید اشتباه فکر می کنم.

سلام بر استاد عزیزم
اگر چه بعد مسافت و گرفتاری شغلی، توفیق زیارت جنابعالی را از این حقیر گرفته،اما همیشه دعاگوی شما هستم. وظیفه‌ی کوچکترین شاگردتان بود که به رسم ادب در این مراسم شرکت کند، که نشد...
خدا انشاءا... به شما طول عمر با عزت و برکت بدهد.

ارسال نظر