آخرین خبر

 • • برگزاری مجلس ترحیم زنده یاد خلیل عمرانی در دانشگاه تهران
 • جمعه 24 آذرماه 91

  ارسال به دوستان
  روز سه‌شنبه صورت می‌گیرد
  خبرگزاری فارس: مجلس ترحیم خلیل عمرانی روز سه شنبه در مسجد دانشگاه تهران از سوی سازمان بسیج هنرمندان برگزار می‌شود.
  خبرگزاری فارس: برپایی مجلس ترحیم زنده یاد «خلیل عمرانی» در دانشگاه تهران

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، پیکر زنده یاد خلیل عمرانی از شاعران آئینی کشور که صبح یکشنبه 19 آذر ماه در بیمارستان قلب تهران دعوت حق را لبیک گفت؛ در شاهزاده ابوالقاسم در چند کیلومتری شهر دیّر به خاک سپرده شد. 

  ایمان عمرانی فرزند این شاعر آئینی به فارس گفت: مجلس ترحیم پدرم در تهران، روز سه شنبه 28 آذر در مسجد دانشگاه تهران از ساعت  14 برگزار می‌شود.

  وی ادامه داد: این مجلس ترحیم با همکاری سازمان بسیج مستضعفین،بسیج هنرمندان ،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و موسسه فرهنگی شهرستان ادب برگزار می‌شود.

  وی که بر اثر سکته قلبی به بیمارستان منتقل شده بود بعد از چند روز مراقبت زیر نظر پزشکان، به دلیل شوک ناشی از دیالیز دچار کمبود اکسیژن در مغز شد و به کما رفت.

  «خلیل عمرانی» متخلص به‌ «پژمان»در سال 1343 در روستای‌ لمبدان شهرستان «دیر» به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستا و دورهء متوسطه را در شهر به پایان برد و در سال 1363 دانشجوی مرکز تربیت معلم پسران‌ بوشهر شد. دو سال بعد،به‌ زادگاهش برگشت و در مدرسه‌ای‌ که خود در آن درس خوانده بود، به تدریس ادبیات پرداخت. در سال‌ 1367،ازدواج کرد و به دانشگاه‌ یزد رفت و همزمان با تحصیل، در واحد کارشناسی فعالیت‌های ادبی‌ استان به پرورش استعدادهای‌ جوان و نوجوان در زمینهء شعر پرداخت.

  وی در سال 1372،پس از اخذ لیسانس ادبیات فارسی دبیر دبیرستان آیت‌الله طالقانی‌ بندر دیر شد و یک سال بعد، معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عهده گرفت. در سال 1376 به تهران آمد و ضمن‌ فعالیت‌های فرهنگی به تدریس‌ ادبیات در اسلامشهر پرداخت و از سال 1378 کارشناس فعالیت‌های‌ ادبی اداره کل آموزش و پرورش‌ تهران شد.

  وی یکی از غزل‌سرایان و مثنوی‌سرایان پس از انقلاب است. عمرانی شاعری است که به فعالیت‌های فرهنگی آموزشی نیز مشغول بوده است. از این شاعر توانمند چهل و هفت ساله تاکنون چهار مجموعه انتشار یافته است که به ترتیب انتشار عبارتند از، مروارید فراموش شده، گزیده ادبیات معاصر، ساعت به وقت شرعی دریا و در مدار یک.

  در کارنامه سیاسی خلیل عمرانی همچنین دو دوره کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه دیر و کنگان دیده می‌شود.

  از جمله آثار منتشر شده او می‌توان به «ترنم حضور»، «مروارید فراموش(گزیدهء غزل‌ها)1376»، «ساعت به وقت شرعی دریا (مجموعه غزل)1380 »، «گزینه ادبیات معاصر»، «دلمویه‌های بم» و گزیده شعرها(مجموعه  نیستان)1380 اشاره کرد.

  وی اخیرا در حال آماده‌سازی مجموعه شعری با عنوان «بزرگراه سکوت» در حوزه دفاع مقدس بود.

  خلیل عمرانی رئیس انجمن شعر سازمان بسیج هنرمندان کشور بود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • نوآور: نظر دبیر بخش مستند نگاری جایزۀ جلال در گفتگو با ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


دکتر محسن پرویز:وزیر ارشاد توضیح نداد چگونه پرونده جایزه جلال مختومه است/نامه دوم انجمن قلم به حسینی

ارسال به دوستان
خبرگزاری فارس: سخنگوی انجمن قلم از ارسال نامه دوم انجمن به وزیر ارشاد درباره حواشی جایزه جلال خبر داد و گفت:آقای حسینی در دو مصاحبه از مختومه بودن این جایزه گفتند اما توضیح ندادند که چگونه پرونده جایزه جلال مختومه است!
خبرگزاری فارس: وزیرارشاد توضیح نداد چگونه پرونده جایزه جلال مختومه است/ نامه دوم انجمن قلم به حسینی

محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره نامه دومی که انجمن قلم در اعتراض به حواشی جایزه جلال آل احمد نوشته و به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کرده، اظهار داشت: انجمن قلم نامه‌ای در مورد اتفاقاتی که در بخش مستندنگاری جایزه جلال آل احمد رخداده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته است؛ البته چون نامه محرمانه نبود و نامه‌ای هم از سوی داوران پیش از این نوشته شده بود و بحث‌هایی راجع به جایزه جلال در رسانه‌ها مطرح شده بود، انجمن و هیئت مدیره تصورشان این بوده و هست که اقدام به نامه‌نگاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توام با اطلاع‌رسانی در افکار عمومی به عنوان یک تشکل مردم نهاد و یک تشکل فرهنگی باید انجام شود؛ از این رو همزمان با ارسال نامه دوم برای وزیر نامه در رسانه‌ها امروز منتشر خواهد شد.

 

پاسخی از سوی وزارت ارشاد به نامه انجمن قلم برای جایزه جلال داده نشده است

وی افزود: هنوز پاسخ رسمی از طرف وزارتخانه به نامه انجمن داده نشده؛ سرپرست معاونت فرهنگی دیداری با آقای سرشار داشتند و در این جلسه دلایلی که پیرامون اعتراض انجمن و برخی منتقدان به اقدام اخیر وجود دارد این دلایل برای ایشان تشریح شد و البته باز هم منجر به اقدام خاصی هنوز نشده است.

سخنگوی انجمن قلم به جلسه روز گذشته انجمن اشاره و تصریح کرد: در جلسه روز گذشته همه این مسایل مطرح شد و دوستان به این نتیجه رسیدند که لازم است مجددا نامه‌ای برای وزیر ارشاد نوشته شود.

 

وزیر ارشاد توضیح نداد که چگونه پرونده جایزه جلال مختومه است

پرویز یادآوری کرد: آقای وزیر در این فاصله زمانی طی دو مصاحبه تاکید کردند پرونده جایزه جلال آل احمدمختومه است، اما توضیح ندادند که چگونه این پرونده ختم می‌شود در حالی‌که هنوز هیچ‌ اقدامی برای جبران خطا اتفاق نیفتاده و پاسخ مستدل و منطقی و قانونی هم به اشکالات مطروحه داده نشده است؛ از سوی دیگر تلقی برخی از دوستان خارج از انجمن شاید این بوده که فرمایشات ایشان معطوف به نامه انجمن هم هست به همین دلیل لازم دیده شد مجددا نامه‌ای خدمت ایشان ارسال و دلایل حقوقی که انجمن مستند به آن دلایل حقوقی فکر می‌کند این پرونده همچنان مفتوح است، بازخوانی شود. نیاز به جبران اتفاقی که افتاده وجود دارد.

 

* انجمن قم هم زبان با فتنه‌گران، منحرفان و رسانه‌های بیگانه نخواهد شد

وی در پاسخ به این سوال که اگر همچنان وزارتخانه به نامه دوم (نامه اول را اینجا بخوانید) انجمن هم پاسخ ندهد چه می‌شود، بیان کرد: باید این نکته را اضافه کرد که در نامه‌ای که امروز منتشر می‌شود تاکید شده که انجمن قلم به عنوان یک حامی دولت و قبل از دولت به عنوان مدافع نظام جمهوری اسلامی و پایبند به اصول و ارزش‌های نظام، خود را مکلف به حمایت از نظام جمهوری اسلامی دولت و رئیس جمهور می‌داند و این صحبت‌ها در جهت از صیانت از مسایل اصولی است که طبیعتا همه ما علاقه‌مند به حفظ آن اصول هستیم و فارغ از اتهاماتی که افراد معاند و مخالف نظام یا فتنه‌گران و منحرفین به نظام جمهوری اسلامی یا حتی به دولت می‌زنند و کوچکترین مسئله‌ای را بهانه می‌کنند برای اینکه به این بخش‌ها لطمه بزنند، انجمن قطعا در اینگونه موارد هوشیاری لازم را به خرج خواهد داد و هم زبان با فتنه‌گران، منحرفان و رسانه‌های بیگانه نخواهد شد، اما از سوی دیگر هم چشم بستن روی خطاهایی که اتفاق می‌افتد و خوراک تبلیغاتی برای بیگانگان ایجاد می‌کند یا مستند کاذب برای اتهام زنندگان به جمهوری اسلامی ایجاد می‌کند اشتباهاست و در این موارد انجمن لازم می‌داند عکس‌العمل نشان دهد و این موضوع هم یکی از همین مسایل است.

 

 

تا زمانی که پاسخ قانع‌کننده‌ای به اشکالات جایزه جلال داده نشود پرونده مختومه نیست

پرویز اضافه کرد: اگر دقت کرده باشید همواره جوایز ملی ما مورد اتهام این موضوع بوده که این جوایز دولتی هستند و داوری درست و دقیقی در آنها صورت نمی‌گیرد؛ این اتهام سال‌های سال است که به جایز ملی زده می‌شود.

سخنگوی انجمن قلم گفت: خودم در زمانی مسئولیت کلان این حوزه را بر عهده داشتم و در دوره‌هایی هم به عنوان داور در خدمت تعدادی از جوایز ملی بودم، قاطعانه می‌توانم شهادت دهم که این اتهام باطل است و عموما کسی در رای داوران مداخله نمی‌کند و داوران هم عموما افراد کارشناس و صاحبنظر این حوزه هستند، اگر کسی با نیت خیر یا با نیت غیر خیر در یک مسند اجرایی سطح پایین قرار گیرد یا یکی از عوامل اجرایی این حوزه بخواهد با صحبت‌ها و عملکرد ناصحیح اعتبار این جوایز را زیر سوال ببرد و صحه‌ای بگذارد بر اتهامی که دیگران بر این جوایز ملی می‌زنند، طبیعی است که ما به عنوان مدافع نظام جمهوری اسلامی و کسانیکه خود را همواره سربازان فرهنگی نظام می‌دانسته و می‌دانیم وظیفه خود می‌دانیم که عکس‌العمل نشان داده و جلو این اتفاق را بگیریم. طبیعتا با این نوع نگاه بسته به تصمیماتی که اتخاذ خواهد شد موضوع پیگیری می‌شود، از دید هیئت مدیره انجمن قلم به این موضوع تا زمانی که پاسخ قانع‌کننده‌ای داده نشود مختومه نیست.

 

برخورد با عوامل خطاکار جایزه «جلال» اطمینانی برای افکار عمومی و اهل قلم

وی ادامه داد: پاسخ قانع‌کننده منظور این نیست که ما برای خطای رخ داده دلیل بتراشیم، بلکه منظور این است که خطایی رخداده و مشخص هم شده که این سوء تفاهم نبوده؛ رای داوران بر خلاف آئین‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مغایر با آئین‌نامه اجرایی که به تایید هیئت علمی و امنای جایزه جلال رسیده بود عوض شده و اعتراف شده به اینکه این رای تغییر پیدا کرده، این یک خطای محرز است، طبیعتا با عواملی که این کار را انجام داده‌اند باید برخورد قانونی صورت بگیرد و یک اطمینانی در افکار عمومی ایجاد شود که این خطا مجددا تکرار نخواهد شد.

سخنگوی انجمن قلم ابراز داشت: برای یک نویسنده و اهل قلم که سال‌ها عمر خود را صرف نوشتن می‌کند اینکه احساس کند عادلانه اثر او مورد قضاوت قرار خواهد گرفت از همه چیز مهم‌تر است و بی عدالتی در این رابطه هرگز مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

 

دیدار اسماعیلی با سرشار در راستای جایزه جلال آل احمد و حواشی آن

پرویز درباره دیدار محمدرضا سرشار با علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی که اواخر هفته گذشته انجام شد، بیان کرد: آن دیدار، دیداری خصوصی بوده و اگر آقای سرشار از توضیحات و استدلاتی که مطرح شده قانع شده بودند انجمن قلم ضرورتی به نوشتن نامه دوم نمی‌دید و بنظرم موضوع واضح است و کاملا بندهای آئین‌نامه و اتفاقات کاملا مشخص است، به تصریح دبیر جایزه و بنا به بیانات آقای وزیر بر اساس گزارشات واصله به ایشان، اتفاقاتی افتاده و نیازمند دلیل تراشی نیست. در این میان اقداماتی باید برای جبران مافات انجام شود.

1 نظر

نظر دبیر بخش مستند نگاری جایزۀ جلال در گفتگو با خبرگزاری دانشجو:
پارسی نژاد: سیاست‌گذاری نادرست علت اتفاقات این دوره جایزه جلال بود
http://www.snn.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=4&Id=220103&Sgr=16

ارسال نظر