آخرین خبر

 • • مجتبی رحماندوست: نامه "جایزه جلال" را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/هیئت علمی اکثریت نداشته است
 • سه شنبه 21 آذرماه 91

  ارسال به دوستان
  خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی جایزه جلال ضمن اشاره به اینکه موارد منتشرشده این روزها جای تامل دارد گفت: پیگیر نامه ارسالی به وزیر ارشاد شدم که ظاهرا بدستشان نرسیده بود از این رو مجددا نامه را فرستادم و پیگیر خواهم بود.
  خبرگزاری فارس: نامه «جایزه جلال» را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/ هیئت علمی اکثریت نداشته است

  مجتبی رحماندوست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره پیگیری نامه‌ای که درباره با جایزه جلال آل‌احمد به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته بود (می‌توانید این مطلب را اینجا بخوانید) اظهار داشت: نامه‌ را ارسال و پس از آن پیگیری‌هایی هم انجام دادم.

  وی افزود: وزیر ارشاد عنوان کردند که هنوز نامه را دریافت نکرده‌ام، از این رو امروز مجددا این نامه را ارسال کردم.

  عضو هیئت علمی جایزه جلال درباره این دوره از جایزه جلال عنوان کرد: بنده به عنوان عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد بر خود وظیفه می‌دانم که ماجرا را پیگیری کنم.

  به گفته رحماندوست، تمام موارد را از سوی متولیان و داوران و هیئت علمی مطالعه کردم، این جایزه قانون و آئین‌نامه دارد، در ادامه اعتراض‌هایی صورت گرفته بر این مبنا بنده هم از وزیر ارشاد خواستار توضیحات شدم.

  وی درباره نظر هیئت علمی جایزه جلال آل احمد تصریح کرد: چه بگویند رای داوران مستقل است (تائید صحبت‌های سه داور) و چه بگویند هیئت علمی باید نظر می‌داده این هیئت علمی اکثریت نداشته اما در مجموع بنظر می‌رسد کل کار جای تامل دارد؛ اینکه نظر داوران اثری بوده اما در نهایت اثری دیگر معرفی شده نشان می‌دهد که جای تامل وجود دارد، اما در نهایت باید منتظر توضیح وزیر بمانم.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام علیکم و رحمت الله. از شما عزیز گرامی، برای ادامه
 • سید احمد میرزاده: سلام علیکم.به نظر من انتقاد های محکم ، مستدل ، ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


جایزه جلال، پاشنه آشیل مدیریت فرهنگی وزارت ارشاد/ ندا آنلاین


      تاريخ : پنج شنبه ۲۳ آذر - ساعت : '9:21                   

این روزها حرف و حدیث‌ها درباره گران‌ترین جایزه ادبی ایران نقل محافل هنری علی الخصوص ادبی تبدیل شده است.

تخلف آشکار دبیر علمی این جایزه در این دوره یاعث نارضایتی برگزیدگان و نیز نویسندگان شده است به نحوی که دیگر همگان منتظر برکناری مجید حمیدزاده دبیر عمی این جایزه هستند چرا که دخالت‌ها و تخلفات وی در این دوره به نحوی بوده است که اساس‌نامه و آیین‌نامه اجرایی جایزه کاملا تحت ‌الشعاع قرار گرفته است و هیئت علمی و هیئت داوران نیز با نظر وی در برخی گروه‌ها نتایج را تغییر داده‌اند و طوری شده است که نتایج مخدوش به نظر می‌رسد.
در این میان آنچه باعث شگفتی است دفاع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از این تخلفات می‌باشد و اعلام مختومه‌شدن پرونده این دوره جایزه جلال تاییدی است بر این قضیه که مدیریت فرهنگی کشور در هر حالی از اشتباهات زیرمجموعه خود دفاع می‌کند اما این تنها یک روی سکه است.
از آنجا که انتصاب دبیر علمی جایزه جلال و به صورت کلی جوایزی چون کتاب سال و زیرمجموعه‌هایش توسط وزیر ارشاد انجام می‌شود دبیر علمی اساسا معاون فرهنگی وزیر را در این ماجرا طرف خود محسوب نمی‌کند و با ارائه گزارش‌‌های یک‌سویه توانسته است نظر وزیر ارشاد را در این ماجرا به سوی خود بازگرداند.
هر چند در این سوی ماجرا نیز علی اسماعیلی قرار دارد که هم‌اکنون با حفظ سمت مشاور وزیر ارشاد سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را در اختیار دارد و در این قضیه نیز اختلافات زیادی با حمیدزاده دارد و تلاش می‌کند تا جریان جایزه جلال با حفظ آبروی وزار ارشاد! را به نفع خود مختومه کند و آن نیز برکناری مجید حمیدزاده از دبیری جوایز ادبی ارشاد است و به نظر می‌رسد باید تا تحقق این مسئله تا اختتامیه جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی در بهمن ماه صبوری به خرج داد.
نکته دیگر ماجرای جایزه جلال ورود برخی نویسندگان از جمله محمدرضا سرشار و محسن پرویز است که وزنه طرف‌های درگیر در این ماجرا را سنگین می‌کند چرا که حرف افرادی چون سرشار و پرویز با توجه به حضور مستمر در جریان‌های فرهنگی و نیز انجام کارهای اجرایی در حد معاونت فرهنگی و نیز جوایز ادبی کاملا مستند و موثق به نظر می‌رسد و از این باب است که مسئولان رده بالای معاونت فرهنگی و وزارت ارشاد در این ماجرا تنها به امرو کلی بسنده می‌کنند و صراحتا و مستقیما اظهارات و بیانات آنها را تکذیب و رد نمی‌کنند چرا که در این صورت ضعف‌ها و حتی دیگر تخلفات آنها ممکن است در برابر رسانه‌ها آشکار و عیان شود.
به عنوان نکته آخر خالی از لطف نیست گفته شود که با اتفاقات این دوره جایزه جلال، برای سال‌های آینده کسی از برگزیدگان احتمالی! و افراد شایسته تقدیر عنوان خود را جدی بگیرد چرا که هر آن ممکن از شائبه‌هایی برای نوع انتخاب افراد مترتب شود همان‌گونه که اکنون در محافل ادبی عنوان می‌شود که دیگر اعتباری برای جایزه‌ای به نام جلال نمانده است همانی که قرار بود مایه اعتبار بیشتر جلال شود.

ماخذ: ندا آنلاین


2 نظر

سلام علیکم.به نظر من انتقاد های محکم ، مستدل ، منطقی و توام با غیرت ورزی شمانسبت به اتفاقات این دوره از جایزه ی جلال ، نشان دهنده ی اعتبار علمی این جایزه تا پیش ازاین دوره است و امیدوارم وزیر محترم و معزز فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تصمیمی بگیرند که ضامن اعتبار آینده ی جایزه ی جلال باشد .به عنوان عضوی کوچک از جامعه ی اهل قلم ، از توضیحات آقای حمید زاده به هیچ وجه قانع نشدم و اتفاقا نحوه ی پاسخگویی ایشان تاییدی بود بر ایرادهایی که شما و اساتید دیگر مطرح کرده اید. از خداوند بزرگ سلامتی شما استاد ارجمند را خواستارم.

ارسال نظر