آخرین خبر

 • • مجتبی رحماندوست: نامه "جایزه جلال" را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/هیئت علمی اکثریت نداشته است
 • سه شنبه 21 آذرماه 91

  ارسال به دوستان
  خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی جایزه جلال ضمن اشاره به اینکه موارد منتشرشده این روزها جای تامل دارد گفت: پیگیر نامه ارسالی به وزیر ارشاد شدم که ظاهرا بدستشان نرسیده بود از این رو مجددا نامه را فرستادم و پیگیر خواهم بود.
  خبرگزاری فارس: نامه «جایزه جلال» را دوباره برای وزیر ارشاد ارسال کردم/ هیئت علمی اکثریت نداشته است

  مجتبی رحماندوست عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره پیگیری نامه‌ای که درباره با جایزه جلال آل‌احمد به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته بود (می‌توانید این مطلب را اینجا بخوانید) اظهار داشت: نامه‌ را ارسال و پس از آن پیگیری‌هایی هم انجام دادم.

  وی افزود: وزیر ارشاد عنوان کردند که هنوز نامه را دریافت نکرده‌ام، از این رو امروز مجددا این نامه را ارسال کردم.

  عضو هیئت علمی جایزه جلال درباره این دوره از جایزه جلال عنوان کرد: بنده به عنوان عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد بر خود وظیفه می‌دانم که ماجرا را پیگیری کنم.

  به گفته رحماندوست، تمام موارد را از سوی متولیان و داوران و هیئت علمی مطالعه کردم، این جایزه قانون و آئین‌نامه دارد، در ادامه اعتراض‌هایی صورت گرفته بر این مبنا بنده هم از وزیر ارشاد خواستار توضیحات شدم.

  وی درباره نظر هیئت علمی جایزه جلال آل احمد تصریح کرد: چه بگویند رای داوران مستقل است (تائید صحبت‌های سه داور) و چه بگویند هیئت علمی باید نظر می‌داده این هیئت علمی اکثریت نداشته اما در مجموع بنظر می‌رسد کل کار جای تامل دارد؛ اینکه نظر داوران اثری بوده اما در نهایت اثری دیگر معرفی شده نشان می‌دهد که جای تامل وجود دارد، اما در نهایت باید منتظر توضیح وزیر بمانم.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت الله. از شما برای احساس مسئولیتتان تشکر ادامه
 • یوسف نیک فام: با سلام و احترام متاسفانه جشنواره های ریز و درشتی ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


نامه پارسی نژاد به وزیر ارشاد:منتقدان جایزه امسال جلال، خواستار جبران و احقاق حقوق متضرران هستند

ارسال به دوستان
نامه کامران پارسی‌نژاد به وزیر ارشاد
خبرگزاری فارس: پارسی‌نژاد نوشت: منتقدان خواهان پاسخگویی شفاف، مستند، مستدل و مبتنی بر اساسنامه جشنواره و نیز اقدام عملی شما در جهت جبران مافات و احقاق حقوق مادی و معنوی کسانی است که در این ماجرا متضرر شده‌اند.
خبرگزاری فارس: منتقدان جایزه جلال خواستار جبران و احقاق حقوق متضرران هستند

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، س از اظهار نظر سیدمحمدحسینی مبنی بر مختومه شدن پرونده جایزه جلال آل‌احمد (اینجا)، کامران پارسی‌نژاد از داوران این جایزه نامه‌ای را خطاب به حسینی نگارش  و اختصاصا در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:

 

متن این نامه به شرح ذیل است:

 

جناب آقای دکتر حسینی؛ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و احترام، به عرض عالی می رسد: پاسخ کاملا غیرحقوقی و غیر علمی جناب عالی به آن همه انتقادات مستدل مستند وارده به تخلفات محرز دبیر علمی جشنواره جلال آل‌احمد، که از سوی چهره‌های اغلب شاخص فرهنگی و ادبی کشور، و در نهایت نیز،  تنها تشکل رسمی و قانونی فراگیر اهالی قلم کشور - انجمن قلم ایران -  صورت گرفته بود، منتقدان و جمعی دیگر از کسانی که  این اخبار را از ابتدا با دقت پیگیری می‌کردند، در بهت و ناباوری فرو برد.

به گونه‌ای که در ابتدا، پذیرش اینکه چنین پاسخی به چنان انتقاداتی، از سوی مقام منیع وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی نظام مقدس و پر افتخار جمهوری اسلامی ایران صادر شده باشد، برای برخی که بنده یا آنان در ارتباط بودم - و قطعا طیف وسیعی دیگر - تقریبا غیرممکن بود!

چنین پاسخی اگر از سوی یک مقام غیرمسئول داده می‌شد، جای ایرادی نداشت. زیرا طبق قانون، آحاد مردم، در ابراز عقاید خود در چارچوب‌هایی مشخص آزادند. اما وظیفه جنابعالی، به عنوان بالاترین مقام وزارتخانه‌ای که عملا زینت دولت باید باشد، و مقدم بر آن، به عنوان یک مقام عالی مسئول در قوه مجریه - که باید نمونه و مثل اعلای اجرای قانون باشد - بسیار متفاوت و دقیق‌تر از آن است که با تخلفات به این آشکاری که در یکی از حوزه‌های تحت ریاستتان صورت گرفته، چنین برخوردی کنید!

اگر قرار باشد ایرادات قانونی و منطقی و عرفی وارد به این پاسخ سرپایی جنا عالی، فهرست وار و به اجمال بیان شود، می توان گفت:

1. وظیفه جنابعالی در چنین مواردی، داوری علمی و ادبی راجع به آثار نیست. (ضمن آنکه اصولا این گونه نظر دادن راجع به یک اثر ادبی نیز داوری محسوب نمی‌شود.) طبق اساسنامه و آیین نامه جایزه  جلال آل احمد - مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی - برگزاری این جایزه در چارچوب مشخص شده از سوی همان مرجع، به وزارتخانه تحت امر جناب عالی واگذار شده است.

اینک کسانی متخصص در ادبیات و اغلب دخیل در این جشنواره، با استناد غیر قابل انکار به همان اساسنامه و آیین نامه، خبر از بروز تخلفاتی اساسی در برگزاری دوره اخیر این جشنواره می‌دهند؛ و حتی تشکلی همچون انجمن قلم ایران (اینجا)، در اجرای وظیفه صنفی خود، نیز مستدلا این تخلفات را تایید می کند. وظیفه قانونی جنابعالی در اینجا، این است که با مراجعه دقیق به اساسنامه و آیین نامه جایزه مذکور - که در مجموع از 4 صفحه تجاوز نمی‌کند- ببیند آیا چنان تخلفاتی واقعا صورت گرفته است یا نه؟ (اینجا) سپس، در صورتی که آن اعتراضات را وارد تشخیص دادید، بدون کمترین اغماض و ملاحظه ای، فرد یا افراد خاطی در این جریان را تنبیه کرده، به جبران مافات بپردازید. در غیر این صورت، با استناد به اساسنامه و آیین نامه این جایزه، منتقدان و افکار عمومی را در این ارتباط، قانع بفرمایید.

 

2.جهت یادآوری عرض می شود: اهم تخلفات صورت گرفته مورد اعتراض منتقدان، به قرار ذیل است:

الف: تغییر رتبه کتاب «شرح اسم» از «برگزیده» به «تقدیری» (اینجا)  و  (اینجا) ؛ آن هم مشترک با یک کتاب دیگر؛ توسط دبیر علمی جشنواره و - به گفته ایشان -  4 تن از اعضای هیئت علمی. در حالی که نه  اساسنامه و نه آیین نامه جایزه جلال، چنین حقی برای آنان قائل نشده است.(در آنجا حق انتخاب آثار و تعیین رتبه آنها، مصرحا و منحصرا به داوران داده شده است.)

ب: اتخاذ این تصمیم، در جلسه ای با حضور فقط 4 عضو - از 9 عضو - هیئت علمی. یعنی جلسه ای که حتی اگر قانونا حق چنان اعمال نظری را در رای داوران می داشت - که نشان داده شد ندارد - به حد نصاب لازم حضور حداقل نصف به اضافه یک اعضا(5 نفر) نرسیده بوده؛ بنابراین «رسمیت» قانونی نداشته است. (اینجا) و (اینجا)

پ: تغییر ترکیب داوران تعیین شده توسط اعضای هیئت علمی  برای بخش نقد و پژوهش جشنواره از سوی دبیر علمی، بدون آنکه اساسنامه و آیین نامه جشنواره، چنین اختیاری را به وی داده باشد (حتی بدون در جریان قرار دادن اعضای هیئت علمی در مورد این اقدام خلاف). که همین امر خود، برای ابطال کتابهای منتخب در این بخش کفایت می‌کند. (اینجا)

منتقدان و کسانی که این جریان را دنبال می کنند، خواهان پاسخگویی شفاف، مستند، مستدل و مبتنی بر اساسنامه  و آیین نامه جشنواره،و نیز اقدام عملی شما در جهت جبران مافات و احقاق حقوق مادی و معنوی کسانی است که در این ماجرا متضرر شده، یا مورد توهین، تحقیر و اتهام از سوی دبیر جشنواره قرار گرفته اند.

با احترامات فائقه:

کامران پارسی نژاد شیرازی

(نویسنده، منتقد، پژوهشگر، مترجم، و داور منتخب هیئت علمی جشنواره برای بخش مستندنگاری و تاریخ)

22/9/91 

2 نظر

با سلام و احترام
متاسفانه جشنواره های ریز و درشتی با عنوانهای مختلف در کشور برگزار می شود که اغلب حواشی بسیاری گریبان آنها را گرفته است. متاسفانه جایزه جلال نیز دچار همین عوارض شده است. دلسوزان فرهنگی چون شما به حق که شایسته پیگیری می کنند. با آرزوی اینکه هیچ گاه فرهنگ و هنر در مملکت عزیز ما قربانی سیاستهای خودخواهانه آقایان نگردد.

ارسال نظر