آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


اساسنامه و آیین نامه جایزه جلال یک ساز می زند، دبیر علمی یک ساز دیگر!


خبرگزاری فارس: پرحاشیه‌ترین و گران‌ترین جایزه ادبی ایران یعنی جایزه ادبی جلال آل احمد در حالی از پنجمین سکو بالا رفت که همچنان پس از دو هفته گلایه‌ها مطرح هستند.

خبرگزاری فارس: اساسنامه و آیین‌نامه جایزه «جلال» یک ساز می‌زند دبیر علمی هم یک ساز دیگر

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از آنجا که حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون اساسنامه و آئین‌نامه اجرایی بزرگترین جایزه ادبی ایران گفته و شنیده شده، مناسب دیدیم در این مجال نگاهی به برخی موارد و نکات مندرج در این دو و سخنان دبیر علمی پنجمین جایزه ادبی جلال آل احمد داشته باشیم؛ البته به قول معروف سیاست یک بام و دو هوایی آسمان گران‌ترین جایزه ادبی را فرا گرفته است.

 

آیین‌نامه اجرایی جایزه ادبی جلال آل‌احمد

در این بخش آمده؛ آیین‌نامه ذیل به عنان دستورالعمل اجرایی برای هر چه بهتر برگزاری جایزه ادبی جلال آل‌احمد تلقی می‌گردد که مصوبه پانصدو نود و سومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 23/8/85 می‌باشد.

 

ماده 1ـ هدف:

هدف از اهدای جایزه ادبی، جلال آل‌احمد ارتقاء زبان و ادبیات ملی ـ دینی مبنی بر بزرگداشت پدیدآورندگان آثار برجسته، بدیع و پیشرو است و تشویق و ترغیب نویسندگان، منتقدان، مستندنویسان و تاریخ‌نگاران باید در جهت اهداف پیش گفته باشد.

ماده 2ـ موضوع:

حوزه مورد ارزیابی هیأت داوران این جایزه، شامل آثاری است که با موضوع: داستان (بلند ـ کوتاه)، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری به چاپ رسیده باشند.

تبصره 1ـ منظور از آثار نوشته‌هایی است که از سوی کتابخانه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب شناخته و طبق قوانین و ضوابط جمهوری اسلامی برای نخستین‌بار طی سال چاپ و منتشر شده باشد.

 

ماده 3ـ ساختار:

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسئول برگزاری و داوری جایزه ادبی جلال آل‌احمد خواهد بود. هیأت امناء، هیأت علمی و دبیرخانه ارکان این جشنواره محسوب می‌گردند.

تبصره 2ـ دبیر علمی و هیأت داوران ارکان مذکور را در اجرای بهینه کمک خواهند کرد.

تبصره 3ـ اعضای هیأت امنا و اعضای هیأت علمی مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب و منصوب خواهند شد.

تبصره 4ـ هیأت داوران از میان اساتید و صاحب‌نظران، از سوی هیأت علمی انتخاب و با دعوت دبیر علمی آغاز به کار می‌نمایند.

 

ماده 4ـ وظایف هیأت علمی:

1ـ تدوین آیین‌نامه‌های داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار و ارسال آن برای تصویب به هیأت امناء.

2ـ تعیین و نصب هیأت‌های سه نفره داوری در هر یک از سه حوزه (داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری) متشکل از صاحب‌نظران و استادان حوزه و دانشگاه.

3ـ نظارت بر تفکیک، طبقه‌بندی و بررسی اولیه آثار رسیده به دبیرخانه در صورت انطباق با معیارهای پیش‌بینی شده و ارجاع به هیأت داوران برای داوری نهایی.

4ـ تصمیم‌گیری در مورد جوایز ویژه و بخش‌های جانبی.

تبصره 5ـ هرگونه اختلاف‌نظر میان اعضای هیأت علمی با رأی حداقل 3 نفر از اعضاء تعیین تکلیف می‌شود.

برای ابهامات موجود در این دوره و عملکرد هیئت علمی گفت‌وگوی فارس با محسن پرویز را اینجا بخوانید.

 

«اینکه مجید حمیدزاده دبیر علمی این جایزه نقاطی را برای خود ترسیم و از آنها به عنوان موارد قید شده در اساسنامه یاد می کند جای تعجب دارد.

دبیر جایزه جلال آل‌احمد تاکید کرد: اعضای هیئت علمی جایزه جلال گروه‌های داوری را انتخاب می‌کنند. برای این جایزه 4 گروه شامل داستان، نقد ادبی، تاریخ‌نگاری و مستند‌نگاری پیش بینی شده است. هیئت علمی گروه‌های داوری را معین می‌کنند و داوریها هم به این صورت است که در ابتدا 3 نفر از اعضا کلیه آثار را ارزیابی می‌کنند و هر اثر با 2 رای مثبت به مرحله دوم راه می‌یابد.

حمیدزاده افزود: هر اثر در مرحله دوم توسط 4 نفر ارزیابی می‌شود، در صورتی که 90 امتیاز بگیرد، به عنوان برگزیده و چنانچه بین 80 تا 90 امتیاز بگیرد، به عنوان شایسته تقدیر به دبیر معرفی می‌شود و دبیر هم تمام روند داوری و نتایج داوری را در جلسه هیئت علمی گزارش می‌دهد و بعد از تصویب اعضای هیئت علمی، نتایج ابلاغی از طرف آنها را اعلام می‌کند.

به گفته وی، «این رویه در طول 5 دوره رایج بوده است؛ در واقع در تمام این دوره‌ها روند جایزه جلال و نتایج داوری آن به اعضای هیئت علمی ارائه می‌شود و بر همین اساس، هر تصمیمی که آنها (هیئت علمی) گرفته‌اند، ابلاغ شده است».

ولی برای همین موارد بود که اساسنامه را در ذیل آوردیم تا بگوییم آقای دبیر کجا چنین مطلبی آمده که؛ " اگر بنا بود کار بر اساس هیئت داوران تمام شود، ما نظر آنها را به عنوان نظر نهایی اعلام می‌کردیم. حال اگر این اشتباه است، اشکالی است که یا به رویه وارد است یا به آئین‌نامه وارد است یا به اساسنامه."

دبیر جایزه جلال در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برخی داوران گفته‌اند از این روند جایزه مذکور - که حمیدزاده در نشست خبری آن را بازگو کرد - بی‌اطلاع بوده‌اند، یادآور شد: ما در این مورد مسئولیتی نداریم؛ اساسنامه جایزه جلال در سایت جایزه هست و هر کسی می‌تواند برود بخواند و این مورد هم ذکر شده که ما نظر شما عزیزان (داوران) را به هیئت علمی منتقل می‌کنیم، ولی تصمیم نهایی را اعضای هیئت علمی می‌گیرند و ما هم همان را اعلام می‌کنیم.»

 

ماده 5ـ روند داوری:

داوری و انتخاب کتاب در هر موضوع طی دو مرحله صورت می‌پذیرد:

1ـ ابتدا تمامی کتاب‌ها از سوی گروه 3 نفره داوران، ارزیابی می‌شوند. آثاری که 2 رأی مثبت را احراز کنند به مرحله دوم راه می‌یابند.

2ـ کتاب‌هایی که در مرحله دوم داوری از 100 امتیاز میانگین، 80 امتیاز یا بیشتر را کسب کنند به مرحله نهایی داوری راه می‌یِابند.

3ـ در مرحله نهایی نشست مشترک داوران اصلی و دبیر علمی برگزار و آثار راه یافته به این مرحله مورد بررسی و ملاحظه نهایی قرار می‌گیرند و با رأی داوران از میان آثاری که میانگین 90 امتیاز و بیش از آن را کسب کرده‌اند اثر برگزیده معرفی می‌شوند.

تبصره 6ـ در صورتی که اثری به عنوان برگزیده شناخته نشد، داوران می‌توانند از کتاب‌های راه‌یافته به مرحله نهایی، یک اثر که حداقل 80 امتیاز کسب کرده را به عنوان کتاب شایسته تقدیر معرفی نمایند.

تبصره 7ـ شرط تعیین کتاب‌های تقدیری نداشتن کتاب برگزیده است.

تبصره 8ـ به کتاب شایسته تقدیر 25 سکه بهار آزادی تعلق می‌گیرد.

در این راستا و در جهت عملکرد داوران هم در خبر نامه کامران پارسی‌نژاد و یادداشت محمدرضا سرشار توصیه می‌شود که در اینجا و اینجا می‌خوانید.

این مورد را به دقت بخوانید: در مرحله نهایی نشست مشترک داوران اصلی و دبیر علمی برگزار و آثار راه یافته به این مرحله مورد بررسی و ملاحظه نهایی قرار می‌گیرند و با رأی داوران از میان آثاری که میانگین 90 امتیاز و بیش از آن را کسب کرده‌اند اثر برگزیده معرفی می‌شوند.

ما میدان قضاوت را خالی می کنیم اما کجای این روند داوری آمده که هیئت علمی باید رای نهایی را بدهد؟ به هر صورت جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هم در پیش است آیا داوران از اینکه در آن جایزه هم اینگونه که حمیدزاده عنوان کرده عمل می‌شود، مطلعند!

 

ماده 6ـ معیار:

معیارهای ارزیابی کتاب برگزیده عبارت‌اند از:

1ـ تأثیرگذاری در ارتقای سطح ادبی کشور.

2ـ تازگی، نوآوری در ساختار، پرداخت و نگاه کتاب.

3ـ ارزشمندی محتوایی کتاب.

4ـ استحکام و زیبایی زبان.

5ـ برخورداری اثر از تعالی معنوی و ارزش‌های ملی ـ دینی.

6ـ برخورداری از قدرت اقناع و تأثیرگذاری عمیق بر مخاطب.

تبصره 9ـ ملاک پذیرش آثار در داوری تاریخ انتشار بر مبنای شناسنامه کتاب است.

تبصره 10ـ در صورتی که پدیدآورندگان کتاب برگزیده بیش از یک نفر باشند، جایزه متناسب با سهم هر فرد در تألیف اثر توزیع می‌شود، مرجع تشخیص هیأت داوران است.

تبصره 11ـ هر گروه داوری براساس معیارهای پیش‌گفته برگه‌های ارزیابی مخصوص گروه خود را طراحی نموده، برای تأیید نهایی به هیأت علمی ارائه خواهد کرد.

تبصره 12ـ در مورد کتاب‌های دوره‌ای، در صورت استقلال محتوایی هر مجلد، هر مجلد حکم کتاب مستقل را دارد، در غیر این صورت بررسی کتاب منوط به انتشار بیش از نیمی از مجلدات است.

نکته جالب اینکه درباره معیار اثر برگزیده خبرنگار فارس با سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت‌وگو کرد و نظر او را درباره کتاب «شرح اسم» که داوران اذعان دارند اثر برگزیده 110 سکه است را اینجامطالعه کنید زیرا وزیر ارشاد این اثر را ایده‌آل برگزیده شدن ندانست!

 

ماده 7ـ منابع مالی:

هزینه‌های لازم برای اجرای این طرح در بودجه سالانه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منظور می‌شود.

ماده 8ـ زمان‌بندی:

نیمه نخست هر سال، دبیرخانه جلال آل احمد با درج آگهی فراخوان در روزنامه‌های کثیرالانتشار و رسانه‌های جمعی، از تمام نویسندگان، منتقدان و تاریخ‌نگاران دعوت می‌کند تا آثار خود را تا پایان تیرماه به دبیرخانه ارسال نمایند و پس از بررسی و ارزیابی توسط هیأت داوران، هر سال طی مراسمی هم‌زمان با سالروز تولد جلال آل احمد (دوم آذرماه) با برگزیدگان جوایز تعیین شده در این آیین‌نامه اهدا خواهد کرد.

ماده 9ـ جوایز:

به نفرات اول برگزیده در هر کدام از رشته‌های این جایزه، نشان ادبی جلال آل احمد، تندیس، لوح تقدیر به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و 110 سکه بهار آزادی اهدا می‌گردد.

 

** اسناسنامه جایزه ادبی جلال آل احمد

مصوب پانصد و نود و سومین جلسه مورخ 23/8/1385 شورای عالی انقلاب فرهنگی تاریخ ابلاغ 8/9/1385 ـ شماره ابلاغ 4068/ دش

شرح:

براساس مصوبه جایزه ادبی جلال آل‌احمد (مصوب جلسه 565 مورخ 21/4/84 شورای عالی انقلاب فرهنگی) آیین‌نامه جایزه ادبی جلال آل‌احمد به شرح زیر تصویب می‌شود:

 

ماده 1ـ هدف:

هدف از اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد ارتقای زبان و ادبیات ملی ـ دینی از رهگذر بزرگداشت پدیدآورندگان آثار ادبی برجسته، بدیع و پیشرو است.

تبصره: تنظیم ضوابط و ارائه مشوق‌های مربوط به جایزه مزبور باید در راستای تولید فکر ادبی ـ هنری اسلام‌گرا و تقویت روحیه انتقادی ـ علمی نسبت به ترجمه‌های موجود ادبی و هنری باشد.

ماده 2ـ تعاریف:

آثاری که در حوزه بررسی و انتخاب هیأت علمی و هیأت داوران قرار خواهد گرفت شامل داستان بلند و کوتاه، نقد ادبی و کتب مستندنگاری و تاریخ‌نگاری خواهد بود.

ماده 3ـ ارکان:

براساس ماده 3 مصوبه جلسه 565 شورای عالی انقلاب فرهنگی ارکان اجرایی این طرح عبارتند از: هیأت امناء، هیأت علمی، دبیرخانه.

ماده 4ـ هیأت امناء:

هیأت امنای ستاد اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد عبارتند از:

اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو شورای هنر.

تبصره: ریاست هیأت امناء با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و دبیری آن (بدون حق رأی) به عهده معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

ماده 5ـ وظایف هیأت امناء:

ترسیم و تعیین خط‌مشی و سیاست‌های کلی طرح جایزه ادبی جلال آل‌احمد

رسیدگی و اظهارنظر نسبت به گزارش‌های هیأت علمی طرح

تعیین اعضای هیأت علمی طرح که متشکل از دو کمیته اصلی داستان و مستندنگاری و تاریخ‌نگاری خواهد بود.

تصویب آیین‌نامه‌های داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار که توسط هیأت علمی طرح، تدوین و تنظیم شده است.

 

ماده 6ـ هیأت علمی:

هیأت علمی متشکل از نه نفر از نویسندگان و صاحب‌نظران در زمینه داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری است که توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب و برای تأیید به هیأت امناء معرفی می‌شوند.

تبصره: دبیر هیأت علمی، دبیر علمی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

ماده 7ـ وظایف هیأت علمی:

1ـ7ـ تدوین آیین‌نامه های داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار و ارسال آن برای تصویب به هیأت امناء.

2ـ7ـ تعیین و نصب هیأت سه نفره داوری که در هر یک از حوزه‌های داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری مرکب از متخصصین، صاحب‌نظران و استادان حوزه و دانشگاه.

3ـ7ـ بررسی، تفکیک و طبقه‌بندی آثار رسیده به دبیرخانه. بدین صورت که در صورت انطباق آثار با معیارهای پیش‌بینی شده، بررسی‌های اولیه انجام گرفته و سپس برای داوری نهایی به هیأت داورانارجاع می‌گردد.

اما حرف و حدیث‌ها از اینجا آغاز شد که دبیر علمی جایزه جلال آل احمد در نهایت آثار را با رای داوران معرفی و بیانیه منتشر شده از سوی دبیرخانه داد داوران را بلند می‌کند چراکه در آن عنوان شد: «نظر هیات علمی جایزه جلال در مرحله نهایی موثر است نه گروه داوری». متن کامل را در اینجا بخوانید.

این هم وظایف هیئت علمی که در اساسنامه قید شده است آیا در موارد بالا از اعمال نظر هیئت علمی و برتری آن بر رای داوران اثری هست؟

«هر سه داور بخش مستند به نتیجه اعتراض کرده‌اند؛ پس از پارسی‌نژاد و اعظم حسینی این‌بار مصطفی رحیمی از داوران بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره تغییر رای داوران و آنچه حمیدزاده در نشست خبری که به آن تاکید داشت و آن اینکه داوران جایزه جلال می‌دانستند که رای نهایی را هیئت علمی خواهد داد، اظهار داشت: نشست خبری آقای حمیدزاده که روز گذشته برگزار شد بنده را بسیار متعجب کرد و به برخی مطالب عنوان شده در این نشست که پیرامون داوران است اشاره می‌کنم.

رحیمی متذکر شد، آقای حمیدزاده عنوان کردند که در آخرین نشست داوران در 8 آبان حضور پیدا کرده و داوران را مطلع کرده که کار اصلی در دست اعضای هیئت علمی است اما این سخن خلاف واقع بوده و بنده را متعجب کرد.

داور بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد ضمن اشاره به اینکه «شرح اسم» تنها اثری است که طی دوران داوری بنده بدون شک و خللی با نظر قطعی هر سه داور به عنوان اثر برگزیده شناخته شد، افزود: هر سه داور به «شرح اسم» نمره 90 یا بالای 90 داده‌اند ؛ اما وقتی این اثر به شایسته تقدیر تنزل می‌یابد باید برای ما توضیح داده شود، اما متاسفانه ما هیچ چیزی نشنیدیم این یعنی کارکرد و برخورد پادگانی، در این صورت داور نقش پادو را پیدا می‌کند یعنی یکسری از افرادی که به قول دبیر جایزه جلال از «پشت کوه نیامده‌اند»، وقت و حوصله نداشتند کتاب‌ها را بخوانند به چند نفر پولی داده‌اند (البته هنوز نداده‌اند) تا کتاب‌ها را بخوانید و نتایج را اعلام کنید پس از آن هیئت علمی می‌نشینند و از حاصل کار داوران رای صادر می‌کنند.

شرح کامل این گفت‌وگو را اینجا بخوانید».

 

تبصره: هرگونه اختلاف‌نظر میان اعضای هیأت علمی با رأی حداقل 3 نفر از اعضاء تعیین تکلیف می‌شود.

4ـ7ـ تصمیم‌گیری در مورد جوایز ویژه و بخش‌های جانبی.

و اما یکی از نکاتی که در این دوره رخ داد اختصاص میزان جوایز به راوی و نویسنده در آثاری بود که راوی و نویسنده داشتند و برگزیده بودند؛ این مطلب در نشست خبری دبیر علمی جایزه جلال هم از سوی خبرنگاران مطرح شد که می‌توانید آن را اینجا بخوانید.

وی در مورد تقسیم شدن جایزه آثار برتر که پدیدآورنده‌شان بیشتر از یک نفر است، گفت: بر اساس آئین‌نامه در صورتی که دو نفر پدیدآورنده کتاب باشند، جایزه نصف می‌شود. در مورد کتاب «نورالدین پسر ایران» هم که شایسته تقدیر شناخته شد، ما باید 12.5 سکه را تقسیم بر 2 می‌کردیم که می‌شد 6 سکه و یک ربع سکه. ما گفتیم اجازه بدهید با معاونت فرهنگی به عنوان دبیر هیئت امنا مشورت کنیم که اگر اجازه بدهند تمامِ جایزه به هر یک داده شود که آقای اسماعیلی هم پذیرفتند.

دبیر جایزه جلال در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که نداشتن برگزیده در این جایزه را مشکلات مالی عنوان کرد، افزود: اگر بحث مشکلات مالی بود، معاونت فرهنگی باید با پیشنهاد ما مخالفت می‌کرد و می‌گفت باید همان 6 سکه و یک ربع سکه به پدیدآورندگان کتاب «نورالدین پسر ایران» داده می‌شد؛ در حالی که اینگونه نشد.

 

البته تغییر در میزان جوایزه هم به گفته محسن پرویز خود تخلف است:

پرویز در ادامه در واکنش به این سخن که «در تمام جوایز ادبی هیئت علمی حرف آخر را می‌زند» اظهار داشت: بله حرف آخر را هیئت علمی می‌زند اما کجا؟ در تعیین داوران نه در نتایج و دست بردن بر نتایج! اصلا چنین صحبتی در آئین‌نامه و اساسنامه نیست و این استدلال بسیار عجیب است.

وی درباره تخلف آشکار ابراز داشت: عنوان شده که هیات علمی تصویب کرد که به راوی و نگارنده خاطرات 12.5 سکه اعطا شود، این موضوع هم خلاف است، چون در آئین‌نامه مصوب در بند مربوط به وظایف داوران کاملا مشخص است و در تبصره 10 ماده 6 که معیارهای ارزیابی کتاب برگزیده را گفته، بیان می‌کند: "در صورتی که پدید آورندگان کتاب برگزیده بیش از یک نفر باشد جایزه متناسب با سهم هر فرد در تالیف اثر توزیع می‌شود، اما مرجع تشخیص هیئت داوران است نه هیئت علمی!

و اما پاسخ مفصل محمدرضا سرشار به اظهارات حمیدزاده در نشست خبری در اینجا می‌آید.

 

ماده 8ـ زمان و مکان برگزاری مراسم

مراسم اهدای جایزه ملی جلال آل‌احمد هر سال مقارن با ایام تولد این نویسنده توانا و صاحب سبک برگزار می‌شود.

ماده 9ـ تشکیل دبیرخانه

به منظور انجام کلیه امور اداری و اجرایی از قبیل مکاتبه، سفارش آگهی، دریافت آثار، هماهنگی با هیأت علمی و هیأت داوران برای انجام امور مربوط، هماهنگی برای برگزاری جلسات و... دبیرخانه جایزه ادبی جلال آل‌احمد در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود.

تبصره: انتخاب رئیس دبیرخانه توسط دبیر هیأت امناء خواهد بود.

ماده 10ـ وظایف دبیرخانه:

1ـ10ـ تهیه و درج آگهی فراخوان کتاب در رسانه‌های جمعی

2ـ10ـ دریافت آثار ارسالی و طبقه‌بندی آن زیرنظر هیأت علمی

3ـ 10ـ ارسال دعوت‌نامه برای برگزاری جلسات

4ـ10ـ انجام امور تبلیغی مراسم و امور مربوط به مکان برگزاری آن

5ـ 10ـ تهیه لوح و جوایز با نظر هیأت علمی

6ـ10ـ انجام امور مالی مربوط به مراسم

ماده 11ـ مجری آیین‌نامه

مجری این آیین‌نامه براساس مصوبه جلسه 94 شورای هنر، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

ماده 12ـ ارزش جوایز نفرات اول هرکدام از رشته‌های این طرح، نشان ادبی جلال آل‌احمد به علاوه 110 سکه بهار آزادی خواهد بود.

ماده 13ـ هزینه‌های لازم برای اجرای این طرح به صورت تبصره‌ای در بودجه سالانه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منظور می‌گردد.

ماده 14ـ این آیین‌نامه در 14 ماده و 4 تبصره در جلسه 593 مورخ 23/8/85 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.


ارسال نظر