آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


نامه انجمن قلم ایران به وزیر ارشاد برای برخورد با تخلفات صورت گرفته در جایزه جلال آل احمد

خبرگزاری فارس: انجمن قلم طی نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار بررسی حواشی جایزه جلال شد تا هرچه سریعتر ضمن برخورد با افراد خطاکار، به نحو مقتضی خطای صورت گرفته جبران شود.
خبرگزاری فارس: نامه انجمن قلم به وزیر ارشاد برای برخورد با تخلفات جایزه جلال آل‌احمد

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، پس از برگزاری پرحاشیه‌ترین جایزه جلال آل‌احمد و واکنش‌های مختلف دبیر و دبیرخانه این جایزه ادبی، انجمن قلم ایران بواسطه وظیفه خود در راستای جوایز ادبی، طی نامه‌ای به سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار پیگیری و بررسی موضوع اختلافی درباره جایزه جلال شدند تا چنانچه اشکال قانونی وجود دارد، موضوع از مراجع قانونی پیگیری شود. 

 

متن این نامه بدین شرح است؛

 

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر حسینی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

باسلام و احترام؛

احتمالاً در جریان رخ دادهای دورۀ اخیر جایزۀ جلال هستید. گزارشی از نحوۀ تغییر رأی داوران یکی از گروه‌ها در جلسه هیات مدیره انجمن قلم ارائه شد. از آنجا که احتمال «بروز سوء تفاهم» در نتیجه سوء مدیریت وجود داشت، هیات مدیره پیگیری موضوع را به زمانی موکول کرد که ابعاد ماجرا از هر حیث مشخص شده باشد. با ملاحظه نامه داوران بخش مستند‌نگاری و ارائه توضیحات برخی اعضای هیات علمی و از همه مهمتر، پاسخ دبیرخانه جایزه امکان بروز سوء تفاهم منتفی است.

از آنجا که ادامه موضوع موجب لطمه خوردن این جایزۀ بزرگ و از دست رفتن اعتباری می‌شود که طی سال‌های گذشته برای مجموعه تحت مدیریت جنابعالی و نیز شورای انقلاب فرهنگی (به عنوان مرجع اصلی تصویب این جایزه) فراهم آمده است، تمنا دارد دستور فرمایید هرچه سریعتر ضمن برخورد با افراد خطاکار، به نحو مقتضی خطای صورت گرفته جبران شود.

ضمناً توجه شما را به موارد زیر در مورد جوابیه دبیر خانه جایزۀ جلال جلب می‌نماید:

1. براساس بیانیه مذکور، تغییر رأی داوران پذیرفته شده ولی این تغییر به هیات علمی نسبت داده شده است. به این ترتیب، هرگونه سوءظن در مورد صحبت‌ها و نامه‌هایی که از تغییر رای داوران سخن می‌گفت برطرف می‌شود و این که «رای داوران متفاوت از آن چیزی است که اعلام شده» محرز می‌باشد.

2. وظایف هیات علمی، براساس آئین نامه مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی و آئین نامل اجرایی چهار مورد است که به سه مورد آن در جوابیه اشاره شده است. در هیچ یک از وظایف پیش بینی شدۀ مذکور، صحبتی از «تأیید و تصویب نتایج داوری‌ها توسط اعضای هیات علمی» به میان نیامده است!

3. در خصوص نحوۀ تقسیم جوایز (در موارد مشترک)، طبق تبصرۀ 10 آئین نامۀ اجرایی، مرجع تصمیم گیری هیات داوران است نه هیات علمی!

4. تسری و عمومیت بخشیدن به تخلف از آئین نامه‌های مصوب در دوره‌های مختلف و جوایز گوناگون، جز زیر سوال بردن سایر داوری‌ها و جوایز نتیجه‌ای در بر ندارد. اگر تخلفی در سایر موارد صورت گرفته لازم است با آنها نیز برخورد مناسب انجام شود.

هیات مدیرۀ انجمن قلم ایران ضمن ابراز تاسف از تخلف رخ نموده، رجاء واثق دارد که دستور پیگیری جنابعالی و برخورد قاطع سرپرست محترم معاونت امور فرهنگی مانع از تکرار موضوع شده و مانع از خدشه به چهرۀ تابناک جوایز ملی از قبیل جایزۀ جلال خواهد شد. برای کلیه زحمت‌کشان دولت خدمتگزار آرزوی توفیق دارد.

ارسال نظر