آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت الله. درود بر غیرت شما! خداوند امثال ادامه
 • جلال توکلی: با سلام خدمت استاد بزرگوار متأسفانه برخی از آقایان در ادامه
 • مدیر: سلام و رحمت الله. بزرگوارید جناب آقای بهبودی عزیز. انجام ادامه
 • هدایت الله بهبودی: سلام . من بهبودی هستم . امیدوارم خوب و خوش ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


اعضای واقعی هیئت علمی پنجمین دوره جایزه جلال چه کسانی هستند؟! مفاد اساسنامه و آیین نامه این جایزه چیست؟!

ا
ماده 2 "قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات" - مصوب 87/11/16 مجلس شورای اسلامی، می گوید:" هر شخص ایرانی، حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد؛ مگر مواردی که قانون آن را منع کرده باشد." و ماده 5 همین قانون، تصریح دارد:" مؤسسات عمومی مکلف اند اطلاعات موضوع این قانون را در حداقل زمان ممکن و بدون تبعیض، در دسترس مردم قرار دهند."
در تبصره همین ماده آمده است:" اطلاعاتی که متضمن حق و تکلیف برای مردم است، باید علاوه بر موارد قانونی موجود، از طریق انتشار و اعلان عمومی و رسانه های همگانی، به آگاهی مردم برسد."
در ماده 22 این قانون، "ممانعت از دسترسی مردم به اطلاعات، بر خلاف مقررات این قانون" و "ارتکاب عمدی آن، جرم " تلقی شده است.
دبیرخانه جوایز کتاب وزارت ارشاد، و از جمله جایزه جلال آل احمد، از جمله مؤسسات مشمول این قانون است. اما متاسفانه یکی از معضلات آن در دوره تحت ریاست آقای مجید حمیدزاده، نداشتن شفافیت در اطلاع رسانی، گاه تا حد خبر نارسانی کامل، در مورد عملکرد این مجموعه است. که این امر، تخلف آشکار از مفاد این قانون بسیار مهم و مترقی به شمار می رود؛ که در صورت اجرا، می تواند از بسیاری از سوء استفاده ها و تخلفات مسئولان و کارمندان دولتی و مؤسسات عمومی پیشگیری کند. (که حداقل دو نمونه کاملا محرز آن را در دو یادداشت "دانستن اسامی داوران جوایز ارشاد حق مردم نیست"، و ... - مندرج در همین سایت - ذکر کرده ام.)
این مخفی کاری های غیرقانونی اما، این فایده را برای دبیر جشنواره جلال آل احمد دارد، که هر زمان لازم بود، اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه مسئولیت خود را، به هر گونه و هر مقدار که دوست داشته باشد به جامعه عرضه کند؛ و هیچ کس هم، مدرکی برای نه تایید و نه تکذیب مطالب اظهار شده از سوی او و مجموعه تحت امرش، در اختیار نداشته باشد. در نتیجه، ضعفها و تخلفات احتمالی کاری اش - تا حد ممکن - از جامعه پوشیده بماند؛ و به ناچار همه مجبور باشند در بربر مدعیات وی سکوت کنند.
برای مثال، - تا زمان انتشار این یادداشت - شما اگر به سایت مربوط به جایزه جلال آ« احمد و دیگر سایتهای مرتبط با این دبیرخانه مراجعه کنید، جز چند خبر و مطلب معدود دم دستی، که اغلب، به مراتب کامل تر و بهتر آن را می توان در سایتها و حتی وبلاگهای کاملا عمومی و فاقد ارتباط خاص با این مقوله یافت، پیدا نخواهید کرد؛ و در باره مهم ترین مطالب مورد نیاز مخاطب در باره این جایزه - از جمله اساسنامه، ایین نامه، اسامی هیئت علمی، اسامی دقیق داوران اصلی هر بخش به تفکیک و ...، کمترین اثری نخواهید یافت.
مرده و در واقع غیرفعال بودن این سایت - که حاکی از رها شدگی تقریبا کامل آن است - به کنار، برای مثال، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اعلام کرده است که هفته آینده قرار است دبیر جشنواره جلال آل احمد، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کند؛ تا در آن، به شبهات و پرسشهای متعدد پیش آمده برای خبرنگاران در باره جشنواره جلال آل احمد این دوره پاسخ بدهد. اما - طبق معمول روش این روزهای اخیر مشارالیه- کاملا قابل پیش بینی است که، وی هر جا در پاسخ پرسشها درماند، فورا موضوع را به اساسنامه یا آیین نامه یا اعضای هیئت علمی و ... ارجاع می دهد؛ بی آنکه هیچ یک از خبرنگاران از اساس چنین اساسنامه و آیین نامه را دیده باشند، تا بتوانند دقت یا صحت و سقم این ارجاعات را تشخیص دهند، یا به تخطیهای صورت گرفته از مفاد آنها پی ببرند، تا بتوانند در باره آنها سؤال کنند و از دبیر جشنواره، خواهان پاسخ و توضیح باشند. نتیجه چنین کنفرانس مطبوعاتی ای نیز، چیزی جز همان حکایت معروف تنها به قاضی رفتن و راضی برگشتن آقای دبیر جشنواره نخواهد بود.
نمونه ای دیگر از فواید این اطلاع نارسانی دبیرخانه جشنواره - که تا حدودی با مزه هم هست - ماجرای اعضای واقعی هیئت علمی دوره پنجم جایزه جلال آل احمد است.
طبق اساسنامه ، هیئت امنای منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی این جایزه، که متشکل از اعضایی حقوقی است، در هر دوره باید اعضای هیئت علمی این جایزه را تعیین کند؛ و پس از صدور احکام این افراد توسط وزیر ارشاد، عضویت آنان در هیئت علمی، رسمیت می یابد.
در نخستین جلسه هیئت علمی جایزه جلال، آقایان کاظم بیگی، مجتبی رحماندوست، منوچهر اکبری، وفایی، من، خانم تجار و - اگر اشتباه نکنم - آقای جواد محقق دعوت شده بودند و حضور داشتند. در مراسم اختتامیه، دبیر جشنواره، اعضای هیئت علمی را آقایان امیرحسین فردی، رسول جعفریان، طالبیان، محتبی رحماندوست، وفایی، سرشار، سلیمی نمین، محقق و کاظم بیگی معرفی کرده است. به عبارت دیگر، او عملا آقای منوچهر اکبری و خانم تجار را جزء اعضای هیئت علمی جایزه، معرفی نکرده است!
حال پرسش اینجاست که:
1. اگر خانم تجار و آقای اکبری، جزء اعضای هیئت علمی نبودند، پس چرا در اولین جلسه هیئت علمی دعوت شده بودند و حضور یافتند و در انتخاب داوران بخشهای سه گانه و دیگر تصمیمات مربوط به این جایزه نیز رای دادند و شرکت داشتند!
2. اگر این دو بزرگوار، به عنوان عضو هیئت علمی انتخاب شده بودند، پس چه شد که تغییر یافتند؛ و چه کس یا کسانی، به چه علت، آنان را تغییر دادند؟!
3. تا دو روز پیش، خانم تجار تصور می کرد که عضو هیئت علمی این دوره است. به ایشان گفتم که دبیر جشنواره، در مراسم اختتامیه، نام شما را به عنوان عضو هیئت علمی ذکر نکرده است." گفت:"شاید فراموش کرده است." گفتم:" ولی کل اعضای هیئت علمی، 9 نفرند. ایشان هم نام کامل 9 نفر دیگر را به عنوان عضو هیئت علمی ذکر کرده است. و اسم شما جزء آنها نبوده است. نمی شود که 10 نفر باشند."
4. دیروز که خانم تجار مجددا تماس گرفت، گفت:" از آقای حمیدزاده پرسیدم. گفت:"شما [:خانم تجار] هم عضو هیئت علمی جایزه هستید. احتمال دارد من هنگام اعلام اسامی، فراموش کرده ام نام شما را بگویم." من گفتم:" ولی آن وقت عده اعضای هیئت علمی 10 نفر می شود. و این، مغایر با اساسنامه جایزه، و غیر قانونی است!" گفت: " نمی دانم! ایشان این طور گفت."
5. حال باید دید: اگر خانم تجار واقعا عضو هیئت علمی جایزه جلال هست، پس، از آن 9 نفردیگری که از طرف دبیر جشنواره به عنوان عضو هیئت علمی معرفی شده اند، کدامیک واقعا عضو هیئت علمی نیستند. و در این صورت، چرا آقای حمیدزاده، وی را به عنوان عضو هیئت علمی معرفی کرده است؟!
6. آقایان رسول جعفریان و امیرحسین فردی، در هیچ یک از جلسات هیدت علمی حضور نداشته اند. اگر این دو بزرگوار - به هر دلیل - از ابتدا گفته اند که نمی توانند در جلسات شرکت کنند، چرا اصلا برای این کار انتخاب شده اند؟! زیرا وظیفه عضو هیئت علمی که فقط امضای صورت جلسات -ی که در آنها حضور نداشته و از مسائل مطرح شده در آنها آگاه نیست-، صزفا به منظور ظاهر قانونی دادن به جریان امور که نیست؟!
7. با این ترتیب- با صرف نظر از آن یک نفر اضافی اسرارآمیز و ناشناس- انگار هیئت امنا(؟)، به جای 9 عضو هیئت علمی پیش بینی شده در اساسنامه، عملا فقط 7 نفر را انتخاب کرده است! که این، فاقد توجیه، و مغایر با اساسنامه است!
8. از بقیه اعضای هیئت علمی، من که استعفا داده و کنار رفته بودم. آقای مجتبی رحماندوست، به دلیل تلاقی زمان جلسه هیئت علمی جایزه با کارش در مجلس شورای اسلامی، نتوانسته بود در جلسه نهایی ( دوم) شرکت کند. آقای طالبیان، اگر هم در جلسه نهایی بوده، در جلسه اول نبوده است. با این ترتیب، چنین هیئت علمی ای، واقعا چه قدر می تواند در کارش دقیق باشد و به وظایف ظریف و مهم قانونی خود در ارتباط با این مهم ترین جایزه ادبی کشور در طول تاریخ عمل کند؟!

4 نظر

سلام . من بهبودی هستم . امیدوارم خوب و خوش باشید . اقای دکتر کاظم بیگی که یکی از دوستان ما است در تماس یکی از مسولان موسسه (ناشر)اظهار کرده بودند که در جلسه نهایی هیات علمی شرکت نداشتند. من نمی دانم دوستان ارشاد با این شیوه کار در پی چه چیزی هستند. اما حیثیت بزرگترین جایزه ادبی ایران را زیر اگر و اما بردند واین نمی تواند بدون تاوان باشد. من نه تنها از این جایزه که با بی حرمتی همراه بود گذشته ام بلکه از ان 110 سکه هم گذشته بودم . پس دنبال احیای حقی از دست رفته نیستم . اما پیگیری شما و دیگر دوستان را در راه حفظ حرمت نام جلال و این جایزه می ستایم. به خانواده محترم سلام برسانید.

با سلام خدمت استاد بزرگوار
متأسفانه برخی از آقایان در ارشاد، همه چیز را با دید مادی و دنیوی خود می‌سنجند. به طور حتم اگر از همان ابتدا اعلام می‌کردند که در شرایط کنونی دولت توان پرداخت 110 سکه را ندارد، هنرمندان متعهد ما نیز شرایط را درک می‌کردند و چشمداشتی نداشتند.
عشق به امام خامنه‌ای چیزی است که ارزش از این جوایز دنیوی بسی بالاتر است. ای کاش مسئولین این را می‌فهمیدند.
باید به برادر عزیزمان آقای بهبودی، به خاطر خلق این اثر ارزشمند، دست مریزاد گفت و اجرکم علی الله.
والسلام

ارسال نظر