آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


نحوه انتخاب داوران و داوری در بخش نقد و پژوهش جایزه جلال آل احمد نیز خلاف اساسنامه و آیین نامه؛ و در نتیجه باطل است

مدتها قبل از تشکیل جلسه نهایی هیئت علمی و تعیین(!) برگزیدگان این جایزه، صاحب این قلم - که آن زمان خود عضو هیئت علمی این جایزه بود- ، متوجه انجام تخلفاتی جدی از سوی دبیر جشنواره، جناب آقای مجید حمیدزاده، در بخش نقد و پژوهش شد؛ و به تمام طرق ممکن - از تلفن تا پیامک و نامه و مذاکره حضوری و سرانجام نامه رسمی - خطاب به خود او و مقامات بالاترش در وزارت ارشاد - ، سعی کرد وی را از ادامه این تخلفات باز بدارد و کار را به روال قانونی آن برگرداند. اما متاسفانه وی به اکثر تلفنها ، همه پیامکها و هر دوی نامه ها، مطلقا پاسخ نداد؛ و حاضر به تجدید نظر در کارها و اصلاح اشتباهات خود نیز نشد. همان گونه که از طرف مقامات بالاتر وی هم، اقدام مؤثری صورت نگرفت. اما از آنجا که بیم آن می رفت که انتشار ان مطالب در آن زمان، مورد سوءاستفاده دشمنان نظام، دولت خدمتگزار و وزیر و سرپرست محترم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گیرد و موجب بی اعتباری این جایزه در اذهان عمومی شود؛ نیز به این سبب که در این بخش، خود کتاب داشتم، و شبهه این می رفت که کسانی از طیفی دیگر، همین موضوع را دستاویز قرار داده، به اصل سخنان و استدلالهای قانونی، مستدل و به حق من در این زمینه، جنبه نفسانی و شخصی بدهند، تا از این طریق آنها را از اعتبار بیندازند و به این وسیله ناجوانمردانه، اتهامها را اخود دور کنند، دندان بر جگر گذاشتم، و از رسانه ای شدن موضوع خودداری کردم. حال که در اثر اصرار دبیر جشنواره ب رتداوم خطاها و تخلفاتش، و پاسخگو نبودن او به هیچ‌کس، عملا همه آن ملاحظات - جز احتمال وارد آوردن اتهام به خودم - از بین رفته، برای روشن تر شدن اذهان عمومی، به انتشار دومین نامه رسمی ای که در این ارتباط برای دبیر جشنواره مذکور نوشتم، و همزمان، رونوشت آن را برای رئیس گرامی خانه کتاب و سرپرست محترم معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ارسال کردم، اقدام می کنم. امید که انتشار این نامه، برای کسانی که هنوز در مورد مخدوش بودن نتایج این دوره از جایزه جلال آل احمد و اعمال نظرهای شخصی و غیرقانونی دبیر آن، دچار تردیدند، بتواند راهگشا باشد. گفتنی است: این نامه، در تاریخ 91/8/22 برای نامبردگان دورنگار شده و به دستشان رسیده است:
"باسمه تعالی
"دبیر محترم جایزه جلال آل احمد، جناب آقای حمیدزاده
سلام بر شما
همچنان که از حدود یک ماه پیش، به صورت تلفنی، نامه رسمی، و نهایتا پیامک و سپس مذاکره حضوری به اطلاعتان رساندم، اقدام جناب عالی در "تغییر" ترکیب داوران بخش پژوهش و نقد ادبی جایزه جلال آل احمد در سال جاری، مغایر با اساسنامه و آیین نامه و حدود اختیارات تعیین شده برای شما در این جایزه- به عنوان "دبیر"- است. لذا وجاهت قانونی ندارد. در نتیجه، حاصل انتخاب این داوران نیز، غیر قانونی و باطل است. بر همین اساس، به عنوان یک برادر دینی و در جایگاه عضو هیئت علمی - [منتخب هیئت امنا و] منصوب وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی - این جایزه، از جناب عالی درخواست می کنم: تا فرصت باقی است، در این باره تجدید نظر فرموده، کار را به مجرای درست و قانونی آن برگردانده، اصلاح کنید.
اما دلایل این امر - همان گونه که در جلسه حضوری، مشروحا بیان شد - به اجمال، به قرار ذیل است:
1.اساسنامه جشنواره، به صراحت، اختیار انتخاب داوران بخشهای مختلف را، منحصرا به هیئت علمی تفویض کرده است. طبق آن، بنا به دعوت جناب عالی و با حضور خودتان و رئیس خانه کتاب - جناب آقای شجاعی صائین - جلسه رسمی اعضای هیئت علمی ، در دفتر دبیرخانه جایزه جلال آل احمد تشکیل شد. در این جلسه که هر هفت نفر عضو هیئت علمی[بعد متوجه شدم که باید نه نفر باشند] نیز در آن حاضر بودند، پس از بحثها و مذاکرات مستوفا، داوران بخشهای مختلف، با رای مثبت همگی اعضا، انتخاب شدند.
پس از چندی، من - آن هم به طور کاملا اتفاقی - متوجه شدم که ترکیب هیئت داوران بخش نقد و پژوهش ادبی، تغییر کرده است. با پیگیریهای بسیار و دشوار[چون اساس کار آقای حمیدزاده در این جایزه بر مخفی کاری در حداکثر ممکن، حتی از کسانی مانند اعضای هیئت علمی جایزه؛ که رسما باید از سوی دبیرخانه در جریان جزئیات امور قرار بگیرند]، متوجه شدم جناب عالی، راسا اقدام به این تغییر کرده اید. حال آنکه:
الف) نه اساسنامه و نه آیین نامه جشنواره، چنین اختیاری به شما نداده است. لذا، اساسنامه و آیین نامه را نقض کرده اید.
ب)با نقض انتخاب جلسه رسمی هیئت علمی، به انتخاب و شعور آنان توهین، و به اختیارات قانونی آنان، تجاوز کرده اید.
ج) با قرار ندادن اعضای هیئت علمی در جریان این تغییر، خود و - متاسفانه - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را، در معرض اتهامهایی سنگین قرار داده اید.
2.در مذاکره حضوری دو نفره مورخ 91/8/20، در پاسخ انتقاد اینجانب به این موضوع، فرمودید که، بعد از برگزاری جلسه رسمی هیئت علمی، "سه" نفر از اعضای هیئت علمی - که تا کنون از بردن نام آنها خودداری کرده اید[من بعدا از کسی شنیدم که، "دو" نفر بوده اند] نزد شما آمده، و خواهان این تغییر، در ترکیب هیئت داوران شده اند. حال آنکه:
الف) تا کنون هیچ سندی دال بر طرح چنین درخواستی از سوی آن سه عضو مورد اشاره خود، ارائه نکرده اید.
ب) حتی به طور شفاهی، دیگر اعضای هیئت علمی را، در جریان طرح چنین درخواستی[از سوی آنان]، قرار نداده اید.
ج)[حتی به فرض صحت وقوع این موضوع] روال صحیح کار این بود که، این سه بزرگوار، در همان جلسه رسمی، با آزادی تمام، نظر مخالف خود را اعلام کنند؛ و گزینه های دیگر مورد نظر خود را برای ترکیب داوران آن بخش معرفی کنند؛ تا پس از بحث در باره آنها، نسبت به انتخابشان، رای گیری به عمل آید؛ تا در صورت کسب 4 رای - از 7 رای - [بعد متوجه شدم چون عده اعضای هیئت علمی 9 نفر است، 5 رای از 9 رای درست است] به این کار منصوب شوند. نه اینکه در جلسه رسمی، با انتخاب افرادی دیگر موافقت کنند. سپس "بلافاصله" - دقیقا "بلافاصله" - بعد از جلسه رسمی، به طور خصوصی نزد شما[ که اصلا دارای چنین اختیاری نیستید] بیایند؛ و خواهان تغییر در ترکیب داوران شوند!
د) حتی در صورت کاملا منطقی و قابل پذیرش بودن چنین درخواستی - برای تغییر مصوبه خودشان در آن جلسه رسمی - روال قانونی قضیه این بود که، درخواست کتبی خود را - با ذکر دلایل محکمه پسند - برای چنین تغییری، خطاب به هیئت "علمی"، به جناب عالی بدهند. آنگاه، بر اساس این درخواست - همراه با ذکر نام و امضای درخواست کنندگان - ، شما اقدام به تشکیل جلسه مجددی با حضور همه اعضای هیئت علمی کنید. در آنجا، در صورت تصویب چنین درخواستی، اقدام به انتخاب داوران جدید برای آن بخش خاص شود. ( در هر صورت، جناب عالی، قانونا دارای چنین اختیاری نبودید، که راسا در این باره تصمیم بگیرید.)
ه) در جلسه مذاکره دو نفری شنبه[91/8/20]، دلیل دیگری که برای توجیه تصمیم و اقدام شخصی خود در تغییر ترکیب هیئت داوران بخش نقد و پژوهش ذکر کردید، این بود، که آن اعضای هیئت علمی معترض "سه" نفر بودند. لذا "اکثریت" را داشتند.
این استدلال نیز، نادرست، و فاقد وجاهت قانونی است. زیرا:
الف) اعضای هیئت علمی، "هفت"[در واقع "نه"] نفرند. لذا، اکثریت آنها، "چهار"[در حقیقت "پنج"] نفر می شود، نه "سه" نفر.
ب) حتی اگر این اکثریت، با سه نفر هم حاصل می شد، این موضوع می بایست در جلسه عمومی و رسمی هیئت علمل مطرح و در باره آن، تصمیم گیری می شد؛ نه به طور خصوصی و پشت پرده[آن هم به افراد ناشناس]، و با تصمیم شخص شما. (زیرا از شبهه ها و شایبه هایی که بر این شیوه مترتب است که بگذریم، چه بسا دیگر اعضای هیئت علمی، توضیحات و استدلالهایی داشتند، که می توانست بر رای حداقل یکی از آن سه تن اثر بگذارد؛ و نتیجه کار را تغییر دهد.)
ج)اعتراض و انتقاد این سه عضو [مفروض] محترم هیئت علمی - با اوصافی که آمد - یک طرف قضیه است، و انتخاب ترکیب جدید داوران بخش [نقد و ] پژوهش، طرف دیگر آن. آن بزرگواران و جناب عالی، بر اساس کدام ماده با تبصره اساسنامه یا آیین نامه، به خود اختیار آن را دادید که در ترکیب هیئت داوران "تغییر" ایجاد کنید؟! پس حق سایر(چهار[در حقیقت: شش] نفر دیگر) اعضای هیئت علمی، در این مورد، چه می شود؟!(جرا حتی آنان را در جریان این "تغییر" پشت پرده قرار ندادید؟!)
3.در جلسه حضوری شنبه فرمودید: چون شما(من) در بخش نقد و پژوهش ادبی کتاب داشته ام، نمی توانسته ام در انتخاب داوران این بخش، صاحب رای و نظر باشم. پس، یا باید خود از عضویت هیئت علمی انصراف دهم، یا کتابم را از گردونه داوری خارج کنم.
همان گونه که آنجا هم گفتم، در اساسنامه و آیین نامه جایزه و هیچ جای دیگر، نیامده است که عضو هیئت علمی، فاقد چنین حقی است، یا باید چنان کند! جناب عالی نیز نمی توانید راسا در این باره [قانونگذاری کنید، یا] تصمیم بگیرید. (این قید فقط در مورد داوران جایزه هست.) چنانچه نظر شما، به عنوان دبیر جشنواره، این بود که چنین ماده ای باید به آیین نامه اضافه شود،[طبق روال معمول تا کنون] می بایست [ابتدا] آن را در جلسه هیئت علمی جایزه به بحث می گذاشتید. در صورت تصویب اعضای هیئت علمی، آن وقت وجاهت قانونی می یافت و می توانست مستند اقدام جناب عالی قرار گیرد. لذا تا کنون، به علت نبود چنین مصوبه ای، شما نمی توانستید و نمی توانید مصوبه [رسمی و قانونی]هیئت علمی را در مورد داوران [منتخب] بخش نقد و پژوهش ادبی نقض کنید. همچنان که، آن سه بزرگوار[مفروض] نیز، قانونا چنین اختیاری نداشتند و ندارند.
4.در مورد برخی داوران این بخش که در حال حاضر- با تایید آن سه نفر - به این کار گمارده شده اند، من و [حداقل] یکی دیگر از اعضای هیئت علمی[که ایشات را در جریان این تغییرات گذاشته ام] "ان قلت" هایی داریم؛ که حضوری گفته شد؛ و به تکرار آن نمی پردازم.
والسلام علی من اتبع الهدی
محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)"
ارسال نظر