آخرین خبر

 • • نامه انجمن قلم ایران به مدیر کل سازمان جهانی یونسکو در مورد تحریف نام "خلیج فارس"، در کتابی منتشره از این مرکز
 • دوشنبه 23 مردادماه 91

  به نام خدا
  سرکار خانم ایرینا بوکووا
  مدیر کل محترم سازمان جهانی یونسکو
  با سلام و احترام
     همانگونه که مستحضرید، سازمان جهانی یونسکو کتابی به نام «میراث جهانی در حوزه خلیج» به دست چاپ سپرده است. جای بسی تأسف است که این کتاب با به جاگذاشتن ردّی از تحریف و دروغ یعنی استفاده بیجا و غیر مسئولانه آن هم به دفعات از نام جعلی خلیج و یا خلیج عربی به جای خلیج فارس، حقیقتی به بزرگی خلیج فارس و به وضوح و روشنی آبهای زلالش را نادیده گرفته و تحریفی ناعادلانه را به نام واقعیت بر صفحات آن نشانده است. و تأسف بارتر آنکه شما مدیر کل محترم در پیشانی این کتاب، همین کذب محض را _البته شاید غیر عمد_ تکرار کرده اید.
     انجمن قلم ایران که تشکّلی فرهنگی و بالغ بر دویست و چهل عضو شاعر، نویسنده، پژوهشگر، نمایشنامه نویس و... دارد. این عمل غیر مسئولانه را محکوم و برای اطلاع بیشتر سرکار اعلام می دارد: کشور ایران سرزمینی کهن است که تمّدنی چند هزار و پانصد ساله دارد و بدیهی است که فرهنگ ژرف و غنی و شناسنامه دار این سرزمین برای یونسکو شناخته شده است. چرا که بیشترین آثار به ثبت رسیده در آن سازمان محترم متعلق به این سرزمین است. حال چگونه است که در کتاب مذکور نامی از کشور ایران برده نشده است. در حالی که در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و در میان کشور های عربی، این ایران است که سهم بزرگی در تمّدن ایرانی -  اسلامی دارد. کشوری که از دیر باز چون عقاب بالهای خود را بر خلیجی به نام فارس گشوده و این یکی بودن را در طول تاریخ به ثبت رسانده است. از آنجا که سازمان جهانی یونسکو سازمان علمی - فرهنگی است و وابسته به سازمان ملل متّحد می باشد طبق تعریف باید حافظ حقوق فرهنگی و معنوی ملّتها باشد و ضمن استقلال رأی از هرگونه تحریف مغرضانه و بازیهای سیاسی جلوگیری کند. لذا از جناب عالی که بالاترین مقام را در این سازمان دارید، می خواهیم اراده و استقلال رأی خود را به نمایش گذارده ، دستور دهید نسخه های این کتاب تحریف شده جمع آوری و در چاپ جدید ، در آن اصلاحات لازم صورت گیرد و هر جا نام خلیج آمده است بر آن خط بطلان  کشیده ، نام حقیقی آن یعنی"خلیج فارس" را درج فرمایید.
  امیدواریم این نامه که از طرف 240 شاعر، نویسنده، محقق و پژوهشگر و... عضو این مجموعه خدمت شما ارسال گردیده مسئولیت خطیرتان را یادآور شده و با اقدامی به موقع نشان دهید حافظ حقایق و واقعیتهای غیر قابل انکار هستید.  

                                                              با احترام مجّدد
                                                              رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران
                                                                                  محمد رضا سرشار
                                                                    
   

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: دسته گل جدیدی که شجریان به اب داد http://www.bultannews.com/fa/news/94985/تجلیل-شجریان-از-پریسا-در-ساکرمانتو-آمریکا ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار چهارمین چاپ "تنبیه کاری" از محمدرضا سرشار


 • چهارمین چاپ کتاب داستان "تنبیه کاری"، نوشته محمد رضا سرشار به وسیله انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.
  این کتاب که مخاطبان آن دانش آموزان کلاسهای چهارم و پنجم و ششم دبستان هستند، داستانی مستند از چگونگی برخورد امام موسی کاظم(ع) با یکی از مخالفان سرسختشان، و تحولی است که در اثر این برخورد حکیمانه، در آن شخص حاصل می شود.
  کتاب در 24 صفحه قطع خشتی، با تصاویر چهاررنگ کار عادل رستم پور، به قیمت 1100 تومان انتشار یافته است.چاپ اول کتاب در سال 1375 صورت گرفته، شمارگان آن در این چاپ 7000نسخه، و جمع شمارگانش تا کنون 47000 نسخه است.


بعد از سال ها...این روزها، درست از زمانی که ماه مبارک رمضان پا به خانه ها گذاشت و ضیافت الهی شروع شد، برنامه های کودک هم مثل هر سال رنگ و بوی میهمانی گرفت و بچه ها را آماده پذیرایی از این ماه زیبا کرد. اما امسال برنامه رنگین کمان شبکۀ تهران، حال وهوای دیگری پیدا کرده است. تداعی گر دهه ای ست که نه خبری از برنامه های متنوع تلویزیونی بود و نه ماهواره ای و سی دی های مختلف، با جذابیت های خاص امروزی. این روزها حال وهوایم بی شباهت به دوران نوجوانی ام نیست. دورانی که ظهرهای جمعه، با شوق و اشتیاقی وصف ناپذیر من و خانوده ام را پای جعبه ای می کشاند که آ ن زمان تنها سرگرمی خانواده ها بود و برنامه ای به نام قصۀ ظهر جمعه داشت که با صدای گرم آقای سرشار(رضا رهگذر) پخش می شد و هر بار آغازگر ونوید بخش آینده ای بود پر از قصه و داستان و ادبیات. این روزها اگر بزرگ ترها پای ثابت برنامه رنگین کمان باشند برایشان تداعی گر دوران نوجوانی وجوانی خودشان است؛ منتهی با چهرۀ مردی که روزگار هرچند به محاسنش رنگ سپیدی پاشیده اما صدایش هم چنان گرم و آشناست.

جمعه های نوجوانی ام فقط به عشق رادیو شروع می شد. صبح ها با برنامه رادیویی صبح جمعه با شما وظهرها با قصۀ های متفاوت و جذاب رادیو. شاید همین برای من سرآغاز یک زندگی متفاوت بود. زندگی ای که در هر لحظه اش با داستان گره خورده بود. بعدها وقتی جوان شدم. وقتی برای نخستین بار در کلاس داستان نویسی بنیاد جانبازان شرکت کردم تا خود را در این وادی بیازمایم، وقتی صدای استاد را به گوش جان سپردم، باردیگر طنین همان صدای گرم و آشنا را دریافتم.

باور کردنش سخت بود اما استادم، همان کسی بود که از کودکی تا جوانی پای ثابت قصه هایش بودم. حالا هم تفاوت چندانی نکرده است. وقتی قصه گوی ظهرجمعه با شما، با نام عمو رضا در برنامه رنگین کمان با تصویر همان استاد ظاهر می شود، برایم یادآور خاطرات همان دوران است. منتهی این بارهمراه با فرزندانم سراپا گوش می شوم.
نوشته سرکار خانم،منیژه جانقلی
ماخذ: وبلاگ"جادوی قلم"

1 نظر

دسته گل جدیدی که شجریان به اب داد
http://www.bultannews.com/fa/news/94985/تجلیل-شجریان-از-پریسا-در-ساکرمانتو-آمریکا

ارسال نظر