آخرین خبر

 • • محمد میرکیانی مدیر گروه کوکو نوجوان شبکه جام جم شد
 • شنبه 11 آذرماه 91

  خبرگزاری فارس: «محمد میرکیانی» با حکم مدیر شبکه جهانی جام جم مدیر گروه کودک و نوجوان این شبکه شد، وی پس از تصدی این حکم از آغاز برنامه‌های جدید با حضور مجریان جدید از اول دی ماه خبر داد.
  خبرگزاری فارس: «میرکیانی» مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام‌جم شد

   به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، «محمد میرکیانی» با حکم «مهدی طلوعی» مدیر شبکه جهانی جام جم، مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جهانی جام جم شد.

  بنا بر این گزارش، میرکیانی از جمله نویسندگان با سابقه کشورمان در حوزه کودک و نوجوان است که آثار بسیاری را در این حوزه به رشته تحریر درآورده است.

  «محمد میرکیانی» از سال 80 تا 82 مدیریت مرکز پویانمایی صبا را برعهده داشت،وی از سال ‌84 تا 87 مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه یک بود،طی سال‌های 87 تا 88 نیز عهده‌دار مدیریت گروه کودک و نوجوان شبکه دو بود و از آذرماه سال گذشته تا پیش از تصدی سمت جدید، مشاور در امور کودک و نوجوان مدیر شبکه 2 سیما بود.

   

  **با حضور مجریان جدید از اول دی ماه روی آنتن می‌رویم

   

  محمد میرکیانی پس از تصدی سمت جدید خود، در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، درباره برنامه‌های جدید خود برای شبکه جهانی جام جم گفت: برنامه‌ریزی‌ها به سرعت انجام شده و قرار است از اول بهمن ماه اولین باکس برنامه‌های ما با نام «بچه‌های ایران» در مدت زمان 100 دقیقه روی آنتن برود.

  وی ادامه داد: بنا داریم تا ابتدای بهمن ماه نیز اولین باکس برنامه‌های خردسال را روانه آنتن کنیم.  

   میرکیانی درباره اولویت برنامه‌سازی ویژه کودکان ایرانی خارج از ایران توضیح داد: در حقیقت ما به دنبال ساخت برنامه‌هایی با نشاط، پویا، جذاب و مفید هستیم.

  وی افزود: ما قصد داریم در برنامه‌هایمان کودکان ایرانی خارج از کشور را به وطن و آداب و رسوممان علاقمند کنیم و حتی ایجاد دلبستگی و بازگشت به ایران نیز در برنامه‌ها ما وجود دارد. 

  وی در پایان گفت: قصد داریم تا جایی که می‌شود از مجریانی که در سایر شبکه‌ها دیده شده‌اند، استفاده نکنیم و در این راستا تا به حال از حدود 40 نفر تست گرفته‌ایم و امیدوارم در این زمینه به نتایج خوبی دست یابیم.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


حضور چندین ساله نویسنده ای که زشت تری اهانتها را نسبت به حضرت امام روا داشته است در کتابهای درسی دبیرستانی ما

در كتابهاي فارسي آموزش و پرورش چه خبر است؟/1

گروه فرهنگي رجانیوز: خيلي‌ها كه در عمرشان كتاب داستان و رمان ورق نزده‌اند هم داستان «كباب غاز» را بياد دارند؛ خيلي‌ها كه حال و حوصله خواندن داستان‌هاي ميني‌ماليستي را هم ندارند حتما بخشي از رمان بلند «سووشون» را خوانده‌اند و عبارت «شلخته درو كنيد» را به لطف حضور مكررش در سوالات امتحاني يادشان است. اين تازه حال و روز افرادي است كه سطح تماسشان با ادبيات به همان دوران مدرسه محدود مي‌شود و بغير از چيزهايي كه در كتاب‌هاي ادبيات خوانده‌اند ديگر سراغي از داستان و رمان نمي‌گيرند.

به گزارش رجانيوز، اما خيلي از داستان‌خوان‌هاي حرفه‌اي هم از ميان همان صفحات كتاب فارسي دوره راهنمايي و دبيرستان فهميدند كه بايد سراغ كدام نويسنده بروند و چه داستان‌هايي را بخوانند. همان توضيحات مختصر بالاي هر درس -كه كلي هم زور مي‌زديم تا براي امتحان حفظش كنيم- نويسنده‌هاي كاربلد تاريخ را معرفي مي‌كرد و باز بان بي زباني به ما مي‌فهماند كه اگر آثار اينها را نخواني بهره‌اي از ادبيات نبرده‌اي و نصف عمرت بر فناست!

از تاثيرگذاري آموزش و پروش و نظام تعليم و تربيت بگذريم؛ اهميت معلم در شكل‌دهي شخصيت و افكار بچه‌ها را هم بگذاريم كنار تا برسيم به اهميت كتاب هاي درسي؛ حتي در حوزه كتاب‌هاي درسي هم فعلاً با كتاب‌هاي تاريخ و جغرافي و... كاري نداشته باشيم؛ كتاب‌هايي كه براي برخي دانش آموزان در حكم تنها تجربه تماس آنها با موضوع خود هستند و هيچ بعيد نيست خيلي از دانش آموزان در ادامه عمرشان حتي يك برگ ديگر هم درباره سلسله‌هاي زنديه و افشاريه نخوانند و هيچوقت باز پيگير نشوند كه بالاخره هخامنشيان چرا منقرض شدند؟!

اما كتاب‌هاي فارسي يا ادبيات اين 12 سال حكمش جداست؛ تاثيرگذاري اين كتاب‌ها بر ذهن و انديشه دانش‌آموزان حقيقتي غير قابل انكار است كه خلاصه‌اش در بالا ذكر شد. اما در اين كتاب‌هاي درسي چه خبر است؟ بچه‌هاي مردم مجبورند تاريخ تولد و آثار كدام نويسنده و شاعر و محقق ادبي را از بر كنند؟ چه نويسنده‌هايي با كدام افكار و انديشه بعنوان بزرگان هنر و ادبيات اين كشور به دانش‌آموزان معرفي مي‌شوند؟ سهم نويسنده‌ها و شاعران متعهد، خوش ذوق و انقلابي در كتاب‌هاي فارسي چقدر است؟ اصلاً چقدر از آثاري كه هر ساله در حوزه جبهه فرهنگي انقلاب توليد مي‌شود به كتاب‌هاي فارسي راه پيدا مي‌كنند؟

اين‌ها سوالاتي است كه براي رسيدن به جواب‌هايشان بايد كمي حوصله داشت، همانطور كه بچه‌هاي اين كشور حوصله مي‌كنند و بدون كوچكترين اعتراضي 12 سال پاي اين كتاب‌ها مي‌نشينند. اما يك سوال مهمتر: آيا اصلا اين سوال‌ها وجهي هم دارد؟ يعني الان بعد از 34 سال از انقلاب اسلامي هنوز هم بايد نگران اين مسائل بود و بخاطر اين نكات بديهي جلز و ولز كرد؟ براي اينكه اين مهم برايتان روشن شود به اين چند نمونه توجه كنيد:

يكي از سوال‌هاي تكراري امتحانات دوره دبيرستان اين بود: «گوهر مراد» لقب كيست؟ بگذاريد  يك راهنمايي بكنم، جواب، نويسنده «چوب بدست‌هاي ورزيل» و «عزادارن بيل» است. البته حق داريد اگر يادتان نباشد اما حتما اين اسم‌ها به ذهنتان آشنا مي‌آيد. آنقدر آشنا كه اگر بشنويد همين چند روز پيش براي «غلامحسين ساعدي» در دانشگاه تهران بزرگداشت گرفته‌اند سريع مي‌گوييد كه آره، خودش بود، نوك زبونم بود ها!

اما غلامحسين ساعدي كه كلي لقب و آثارش را در كتاب‌هاي فارسي خوانديم و حفظ كرديم، نويسنده‌اي است كه قبل از انقلاب عضو حزب توده بوده است. او از معدود نمایش‌نامه‌نویسان ایرانی بود که هرچه می‌نوشت و هرچه در حوزه نمایش تولید می‌کرد، فوراً از سوی وزارت فرهنگ و هنر پهلوی خریداری می‌شد و توسط گروه‌های مختلف و فعال در ادراه تئاتر برای اجرا در صحنه آماده می‌گردید. مصاحبه ساعدی با تلویزیون ملی ایران در خرداد 1353 و تعریف و تمجید وی از انقلاب سفید شاه و ملت!! و کرامات شاهنشاه آریامهر! نقطه عطفی در زندگی اوست. وی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی تهران، انقلاب اسلامی را محصول وجود روحیه دیکتاتوری در تار و پود اندیشه‌های دینی دانست.

عکس یادگاری بازیگران نمایش «بهترین بابای دنیا» که سال 1344 در اختتامیه نمایش گرفته شده است

 

ساعدي هشت روز بعد از پيروزي انقلاب با جمعي از دوستانش براي سوءاستفاده از وجهه رهبر انقلاب به ديدار ايشان مي‌رود ولي بعدها و در جریان گفتگو با ضیاء صدقی، از بخش تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد (16/1/1363 ـ چاپ در 1365 پاریس) به ماجرای این ملاقات اشاره می‌کند و با لحنی کاملا بی-ادبانه ـ که ما از ذکر آن شرم داریم ـ از حضرت امام(ره) یاد می‌کند.

غلامحسین ساعدی از شاخص‌ترین چهره‌های ضدروحانیت بود و در مقالاتی که بر علیه نظام مقدس اسلامی می‌نوشت به دفعات و مکررا به ساحت مقدس امام خمینی(ره) اهانت‌های سخیفی می‌نمود به طوری‌که بدترین توهین‌ها را به حضرت امام(ره) نموده و آن حضرت را به یکی از ظالمین گذشته تشبیه کرد.

م. سحــر ـ غلامحسین ساعـدی ـ بزرگ علـوی ـ شهران طبری

 

ساعدي نظام اسلامی را بدتر از رژیم وابسته پهلوی ارزیابی می‌کرد و آن را یک نظام توتالیتر می‌شناخت و می‌گفت: «رژیم شاه یک رژیم دیکتاتور بود و رژیم اسلامی یک رژیم توتالیتر است که همه چیز و همه کس را نابود می‌کند و همه را باید رهبر بگوید. یک مشت لات و چاقوکش را به خیابان‌ها می‌ریزند، همه چیز را به آتش می‌کشند و حرف فقط حرف رهبر و پیشوا است. مثل هیتلر، مثل استالین، مثل [امام] خمینی. در حالی که دیکتاتور قدری می‌ترسد...»

بس است يا باز هم بگوييم؟!

اينها بخشي از سوابق نويسنده‌اي است كه در سال 1364 در پاريس خودكشي كرده است و البته ما طبق متون رسمي آموزش و پروش جمهوري اسلامي، تاريخ درگذشتش را حفظ مي‌كرديم. اما ساعدي فقط يكي (و شايد يكي از بهترين) نويسنده‌هاي ضد دين و ضد انقلابي است كه دانش‌آموزان ما مجبورند در كتاب‌هاي فارسي با آنها آشنا شوند و به ايشان ببالند. تازه بغير از اين نويسنده‌ها در پايان كتاب‌هاي فارسي چندين كتاب از انواع نويسنده‌هاي كمونيست، زرتشتي معاند نظام و... براي مطالع بيشتر به دانش آموزان پيشنهاد شده است!

قصه پرغصه كتاب‌هاي فارسي دوره‌هاي دبستان، راهنمايي و دبيرستان چيزي نيست كه در اين يك مطلب سر و تهش هم بيايد. رجانيوز به زودي در سلسله مطالبي به بررسي موردي اين موضوع خواهد پرداخت و در ادامه سعي مي‌كند پاسخ سوالاتي را كه در ميانه اين مطلب پرسيده شد بيابد. پاسخ‌هايي كه خلي چيزها را معلوم خواهند كرد.

کد خبر:144290 -

ارسال نظر