آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام بله. متاسفانه همین طور است. از کتابخانه ملی یا ادامه
 • مشتاق: با سلام کتاب بیست سال تلاش رو هر چی سرچ‌کردم ادامه
 • مدیر: سلام.اگر شما هم آنچه را که من از سابقه و ادامه
 • راضيه صفرپور: با سلام نمي دانم چرا هر چقدر سعي مي كنم ادامه
 • نامشخص: با سلام. اینها چه بود که من خواندم؟ یعنی ما ادامه

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


تبریک سالگرد تاسیس یک تشکل بدسابقه ،بدلاحقه و بد نام توسط هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان !

در اخبار هفته گذشته وسایل ارتباط جمعی آمده بود که یک عضو هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ، به نمایندگی از سوی این انجمن، در جشن (!) چهل وششمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک شرکت کرده و ضمن گفتن تبریک این سالگرد ، آرزو کرده است که در آینده ، انجمن متبوع او و شورای کتاب کودک ، با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند و ....
من در سال 1368 با انتشار کتاب "بیست سال تلاش!"(با نام مستعار محمد دیدار) به تفصیل و با ذکر مستندات غیر قابل انکار ، به سوابق بسیار سوء بسیاری از موسسان و گردانندگان این تشکل و مشی ضد اسلامی و ضد انقلابی ای که شورای کتاب کودک از بدو تشکیل تا زمان انتشار کتاب "بیست سال تلاش ! " (1368) پیروی کرده است و می کند پرداختم. به طوری که انتشار این کتاب باعث ایجاد وحشت فراوان در میان گردانندگان فعلی تشکل مذکور و اعوان و انصار و حامیانش شد؛ و انزوایی چند ساله را برای آنان رقم زد. اما پس از آنکه آشکار شد دولت وقت، قصد برخوردی حتی قانونی با این مجموعه را ندارد ، ونیز پیگیری نشدن ماجرا به وسیله خود من و دیگر دوستان متعهد اهل قلم و فرهنگ و نیز لیبرال بازی دیگر شاعران و نویسندگان و دست اندر کاران این عرصه ، اعضای شورای کتاب کودک مجددا تجدید سازمان کردند؛ و این بار با چراغ خاموش و پنهانکاری بیشتر به فعالیتهای سابق خود ادامه دادند .تا آنجا که با بهره گیری از عناصر نفوذی خود در سازمانها و نهادهای رسمی کشور و نیز مسئولان فرهنگی بی سواد و نا آشنا با مسائل و جریانهای فرهنگی یا استحاله شده های لیبرال مسلک و منحرف فکری ، تا آنجا پیش رفتند که به عنوان کارشناس و چهره فرهیخته فرهنگی و ... مکررا ( از جمله در برنامه " زیر نور ماه " سیما با اجرای آقای داریوش ارجمند ) در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مطرح ، معرفی و حتی تجلیل (!) شدند ؛ آشکار و بی پرده به معرفی و تبلیغ رایگان مجموعه خود در زمانهای متمادی پرداختند!
با تاسیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و مشی کاملا لیبرالی ای که این مجموعه از ابتدا برای خود برگزیده بود ، دعوت گردانندگان این مجموعه از سران شورای کتاب کودک برای پیوستن به آن انجمن ، با پاسخ مثبت گردانندگان شورای کتاب کودک روبه رو نشد (در واقع آنان این افتخار را به گردانندگان انجمن مذکور ندادند!) اما جوانان و افراد رده چندم خود را به عضویت در انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان تشویق کردند.
این کار به صورت حساب شده انجام شد ؛ و در نتیجه فراکسیونی متشکل و هماهنگ و مدیریت شده از این اعضا ، در انجمن مذکور شکل گرفت .به طوری که این فراکسیون- به رغم آنکه در مجموع بیش از حدود پنجاه نفر از اعضای انجمن مذکور را تشکیل نمی دهد -، با فعالیت هماهنگش ، تا به حال در اکثر انتخاباتهای انجمن مذکور توانسته است چند تن از نامزدهای همفکر و مورد نظر خود را به هیئت مدیره وارد کند و بر تصمیمهای مهم و مشی آن تاثیر بگذارد ( از این جمله، دو نفر با سوابق مارکسیستی و گرایش به حزب توده ای بود ند؛ که حتی یکی از آن ، به مدت دو سال ریاست هیئت مدیره این انجمن را بر عهده داشت).
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که مولود دوران حاکمیت دولت آقای خاتمی بود ، در مدت هشت ساله حاکمیت جناح دوم خردادی ، از حمایتهای مادی و معنوی قابل توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت و نیز شهرداری وابسته به این طیف برخوردار بود ؛ ودر این مدت با صدور برخی اعلامیه ها عملا تفکرات همسوی گردانندگان خود با آن جریان فکری را نشان داد .با حاکمیت دولت اصولگرای نهم و دهم ، این تشکل همچنان ضمن استفاده از مکان متعلق به بیت المال به عنوان محل استقرا خود و سایر کمکهای معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام (مانند دیگر تشکلهای رسمی قانونی ) تا مدتی جانب احتیاط را رعایت می کرد و از ورود به این گونه عرصه ها ، به صورت علنی خودداری می کرد .اما ظاهرا در شریط ویژه ناآرامیها و آشوبهای پدید آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ،هیئت مدیره این تشکل احساس کرده که مجددا زمینه برای آشکار کردن بخشی از مواضع واقعی فکری اش آماده شده ؛ و لابد به عنوان تست دوم شرایط و اوضاع ، به صدور بیانیه و موضعگیری در تایید شورای بد سابقه و بد لاحقه کتاب کودک و ... اقدام کرده است.
حقیقت این است که صاحب این قلم ، هم به سبب گرفتاریهای کاری و داشتن کارهای مهم تر و هم دلایل دیگر ، سالها بود دنبال قضیه شورای کتاب کودک و برخی گرایشهای فکری انحرافی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را رها کرده بود تا شاید دیگر دوستان متهعد و آگاه این عرصه پا به میدان بگذارند و دنباله موضوع را بگیرند.اما بی خبری یا بی خیالی این دوستان و پیشروی شورای کتاب کودک تا ناف صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای تبلیغ جریان فتنه سبز در همین ایام اخیر در شبکه جام جم سیمای جمهوری اسلامی ایران و ... سبب شد که با کراهت تمام ، این سطور را قلمی کند.
طبعا آن قدر ساده نیستم که گمان کنم با نوشتن این سطور شتابزده ، شورای کتاب کودک - که اصولا اصلاح پذیر نیست - یا برخی از اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را - که افرادی از اساس وابسته به شورای مذکور یا استحاله شده و ... اند به راه خواهند آمد و اصلاح خواهند شد . اما مصرا از دوستان متعهد و متدین و اغلب صاحبنام عضو این انجمن - که مطمئنم هم جریان فکری حاکم بر شورای کتاب کودک را می شناسند و هم دامنشان از این گونه بیانیه ها و موضعگیریها مبراست - ( از جمله به عنوان نمونه آقایان امیر حسین فردی و محمد میرکیانی و بزرگواری که به سبب داشتن مسئولیت در دولت ، نمی خواهم نامش را ببرم ) می پرسم : پس چرا به این گونه موضعگیریهای ناصواب - که چه بخواهید و چه نخواهید به نام شما نیز تمام می شود- موضع نمی گیرید و از آنها برائت نمی جویید ؟!نگرانی یا ترس و تردیدتان از چیست؟ تا کی می خواهید اجازه دهید از نام و سوابق اسلامی و انقلابی شما در جهت چنین اهداف ضد اسلامی و انقلابی ، سوء استفاده شود؟!
و لو بلغ ما بلغ
88/12/77

5 نظر

با سلام. اینها چه بود که من خواندم؟ یعنی ما آغاز آشنایی کودکانمان را با عالم ادبیات به چنین افرادی سپرده ایم؟ استثناءامیدوارم از آن گروه هایی باشند که فقط نان نامشان را می خورند و برای کودکان و نوجوانان این کشور هیچگاه کاری ارائه ندهند. دریابید ادبیات کودکان و نوجوانان را که اگر از آن دوره ذائقه آینده سازان این مملکت تغییر کند، ارزشهای آنها شکل بگیرد، تغییر آن در سنین بعد اگر نگویم امکان ناپذیر است، بسیار سخت و دشوار است. خوب فهمیده اند کجا دست بگذارند. خدا را شکر که لااقل دلسوزانی مانند شما هستند که تذکر دهند.

با سلام
نمي دانم چرا هر چقدر سعي مي كنم اين چهره فرهنگي و ادبي را با اين گفته ها منطبق كنم نمي توانم. جناب رهگذر كه به فرموده مقام معظم رهبري حق زيادي به گردن ادبيات كودك دارند، بيشتر از اينها ازشان انتظار مي رود كه مسائل را با نگاه باز ببينند. آخر اين بندگان خدا در شورا مگر چه دارند يا چه تشكيلات و امكانات و امتيازاتي گرفته اند كه اين گونه مورد قضاوت ناعادلانه قرار مي گيرند. اگر هيچ كار و خدمتي نكرده باشند، همان فرهنگنامه براي دنيا و اخرتشان بس است. خيلي دوست دارم بت من در ادبيات كودك يعني آقاي رهگذر هم بيايند و در اين شورا باشند و فعاليت كنند و بعد ببينند واقعا آيا اينها افراد و مرامي هستند كه اين طور مورد قضاوت قرار گيرند.

با سلام
کتاب بیست سال تلاش رو هر چی سرچ‌کردم تو اینترنت حتی اسمی ازش نیست. از کجا میتونم تهیه کنم برای خوندن یا امانت گرفتن؟

ارسال نظر