آخرین خبر

 • • تذکر 41 نماینده مجلس به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه دولت بر بازداشت سردبیر رجانیوز
 • یکشنبه 19 مردادماه 93

  / «آیا این اقدام، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»
  گروه سیاسی - رجانیوز: جمعی از نمایندگان مجلس به دلیل شکایت روزنامه دولت و بازداشت سردبیر سایت «رجانیوز»، به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر دادند.

  به دنبال بازداشت علی نادری، سردبیر پایگاه اطلاع‌رسانی رجانیوز به دلیل شکایت روزنامه ایران درباره پرونده‌ای غیرحقوقی که در دوران مدیریت جریان انحرافی بر این روزنامه بوده است، امروز تعداد 41 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر ارشاد به دلیل اصرار روزنامه ایران برای بازداشت وی در روز خبرنگار، تذکر دادند.

  در این تذکر نمایندگان، ضمن اشاره به این موضوع که این پرونده مربوط به دوره حضور افراد جریان انحرافی در موسسه مطبوعاتی ایران بوده و اساسا یک مساله غیرحقوقی است، از علی جنتی پرسیده شده «آیا این، عمل به توصیه رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از جریانات فرهنگی مومن و انقلابی است؟»

  گفتنی است سه سال پیش، بعد از آن که روزنامه ایران در مطلبی غیرواقعی، اتهامی سخیف را به علی نادری وارد کرد، با پاسخ مستدل وی مواجه شد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام.اگر شما هم آنچه را که من از سابقه و ادامه
 • راضيه صفرپور: با سلام نمي دانم چرا هر چقدر سعي مي كنم ادامه
 • نامشخص: با سلام. اینها چه بود که من خواندم؟ یعنی ما ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار نوشته شد: «آغازی دیگر» برای یوسف
 • 9 مرداد 1393 ساعت 11:06
  «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار عنوان کتابی است که به بهانه ششمین دوره برگزاری این جایزه منتشر شده است.
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مقدمه کتاب «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» به قلم محمدرضا سرشار، نقدی است درباره جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس «یوسُف».

  وی در ابتدا نام دبیران ادبی جایزه را به همراه داوران دوره‌های پیشین آورده است و با اشاره به این ‌که کمبود قابل توجه در عرصه داستان دفاع مقدس، در قلمرو داستان بلند و رمان بوده است و نه داستان کوتاه می‌نویسد: «درست‌تر این بود که این جایزه به هر دو مقوله [داستان کوتاه و داستان بلند و رمان] اختصاص می‌یافت. با چنین رویکردی تعداد آثار ارسال‌شده به دبیرخانه کمتر می‌شد، اما چه باک که گفته‌اند: یکی مرد جنگی به از صد هزار.»

  سرشار نقد خود به جشنواره را از گزینش داوران آن آغاز می‌کند و تعهد کامل به ارزش‌های اصیل دفاع مقدس را در کنار توانا و مجرب بودن از ضروریات این امر می‌داند و بر همین اساس می‌آورد: «نویسندگانی دارای کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه [نقد ادبی] هستند. اما یا از ابتدا نگاهشان به این مقوله آن‌گونه که باید منطبق بر این ارزش‌ها نبوده یا به تدریج دچار استحاله فکری شده‌اند؛ اما این نکته از چشم‌های غیر تیز‌بین و فاقد قدرت نقد، دور نمانده است. طبعاً چنین افرادی صلاحیت نه دبیری و نه داوری چنین جشنواره‌هایی را دارند. در میانِ هم دبیران و هم داوران -متعدد- دوره‌های مختلف این جشنواره، متاسفانه از این افراد به چشم می‌خورند.»

  وی در ادامه تاکید می‌کند که «فقط منتقدان واقعی - و نه هر کسی که چیز یا چیز‌هایی به اسم نقد منتشر کرده- شایستگی داوری در این زمینه را دارند.... داشتن باور واقعی به ارزش‌های اسلامی و دفاع مقدس و دیدگاه صحیح مذهبی و بصیرت است.»

  تغییر داوران در هر سال برگزاری با هدف ورود سلایق مختلف در انتخاب آثار، دیگر موضوع مورد انتقاد سرشار به جشنواره «یوسُف» است: «این تغییر و تحول‌های مداوم، سبب می‌شود که سطح آثار برگزیده در دوره‌های مختلف گاه بسیار متفاوت و دارای فراز و فرود‌های غیر قابل قبول باشد.»

  وی به صراحت این جشنواره را «جشنواره نوقلمان» می‌خواند و معتقد است: «چنین جشنواره‌ای اگر هم کارکردش تشویق نوقلمان و کمک به رشد ادبی آنان باشد، کمک قابل توجهی به هدف اصلی از تاسیس جشنواره که همانا تولید آثار ارزشمند داستانی در زمینه دفاع مقدس است، نخواهد بود.»

  در ادامه یادداشت رحیم مخدومی، دبیر ادبی ششمین جشنواره یوسف درباره ضرورت انتشار کتاب برای نقد آثار دوره‌های گذشته با هدف برون‌رفت از آسیب رکود جشنواره‌ یوسف آمده است. مخدومی در یادداشت خود این نقد‌ها را نظر شخص نقاد معرفی می‌کند و شیوه این نقد‌ها را نیز قابل نقد می‌داند.

  سپس 16 داستان برگزیده به نویسندگی مجیدکلشتری، زهرا مشتاق، احمد شاکری، حسینعلی جعفری، محمدحسن ابوحمزه، زینب گودینی، تیمور آقامحمدی، جواد افهمی، مریم بیات‌تبار، شیرین اسحاقی، محبوبه حاج‌رضایی، محمد محمدسیفی، سیما صفاری آشتیانی، سجاد خالقی و امید مردانی بروجنی، پنج دوره گذشته، هر یک به کوشش یک نویسنده نقد شده‌اند.

  «آغازی دیگر» را انتشارات صریر با شمارگان سه‌هزار نسخه در قطع رقعی، 390 صفحه و به بهای 200‌هزار ريال منتشر کرده است.تبریک سالگرد تاسیس یک تشکل بدسابقه ،بدلاحقه و بد نام توسط هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان !

در اخبار هفته گذشته وسایل ارتباط جمعی آمده بود که یک عضو هیئت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ، به نمایندگی از سوی این انجمن، در جشن (!) چهل وششمین سالگرد تاسیس شورای کتاب کودک شرکت کرده و ضمن گفتن تبریک این سالگرد ، آرزو کرده است که در آینده ، انجمن متبوع او و شورای کتاب کودک ، با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند و ....
من در سال 1368 با انتشار کتاب "بیست سال تلاش!"(با نام مستعار محمد دیدار) به تفصیل و با ذکر مستندات غیر قابل انکار ، به سوابق بسیار سوء بسیاری از موسسان و گردانندگان این تشکل و مشی ضد اسلامی و ضد انقلابی ای که شورای کتاب کودک از بدو تشکیل تا زمان انتشار کتاب "بیست سال تلاش ! " (1368) پیروی کرده است و می کند پرداختم. به طوری که انتشار این کتاب باعث ایجاد وحشت فراوان در میان گردانندگان فعلی تشکل مذکور و اعوان و انصار و حامیانش شد؛ و انزوایی چند ساله را برای آنان رقم زد. اما پس از آنکه آشکار شد دولت وقت، قصد برخوردی حتی قانونی با این مجموعه را ندارد ، ونیز پیگیری نشدن ماجرا به وسیله خود من و دیگر دوستان متعهد اهل قلم و فرهنگ و نیز لیبرال بازی دیگر شاعران و نویسندگان و دست اندر کاران این عرصه ، اعضای شورای کتاب کودک مجددا تجدید سازمان کردند؛ و این بار با چراغ خاموش و پنهانکاری بیشتر به فعالیتهای سابق خود ادامه دادند .تا آنجا که با بهره گیری از عناصر نفوذی خود در سازمانها و نهادهای رسمی کشور و نیز مسئولان فرهنگی بی سواد و نا آشنا با مسائل و جریانهای فرهنگی یا استحاله شده های لیبرال مسلک و منحرف فکری ، تا آنجا پیش رفتند که به عنوان کارشناس و چهره فرهیخته فرهنگی و ... مکررا ( از جمله در برنامه " زیر نور ماه " سیما با اجرای آقای داریوش ارجمند ) در صدا و سیمای جمهوری اسلامی مطرح ، معرفی و حتی تجلیل (!) شدند ؛ آشکار و بی پرده به معرفی و تبلیغ رایگان مجموعه خود در زمانهای متمادی پرداختند!
با تاسیس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و مشی کاملا لیبرالی ای که این مجموعه از ابتدا برای خود برگزیده بود ، دعوت گردانندگان این مجموعه از سران شورای کتاب کودک برای پیوستن به آن انجمن ، با پاسخ مثبت گردانندگان شورای کتاب کودک روبه رو نشد (در واقع آنان این افتخار را به گردانندگان انجمن مذکور ندادند!) اما جوانان و افراد رده چندم خود را به عضویت در انجمن نویسندگان کتاب کودک و نوجوان تشویق کردند.
این کار به صورت حساب شده انجام شد ؛ و در نتیجه فراکسیونی متشکل و هماهنگ و مدیریت شده از این اعضا ، در انجمن مذکور شکل گرفت .به طوری که این فراکسیون- به رغم آنکه در مجموع بیش از حدود پنجاه نفر از اعضای انجمن مذکور را تشکیل نمی دهد -، با فعالیت هماهنگش ، تا به حال در اکثر انتخاباتهای انجمن مذکور توانسته است چند تن از نامزدهای همفکر و مورد نظر خود را به هیئت مدیره وارد کند و بر تصمیمهای مهم و مشی آن تاثیر بگذارد ( از این جمله، دو نفر با سوابق مارکسیستی و گرایش به حزب توده ای بود ند؛ که حتی یکی از آن ، به مدت دو سال ریاست هیئت مدیره این انجمن را بر عهده داشت).
انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که مولود دوران حاکمیت دولت آقای خاتمی بود ، در مدت هشت ساله حاکمیت جناح دوم خردادی ، از حمایتهای مادی و معنوی قابل توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت و نیز شهرداری وابسته به این طیف برخوردار بود ؛ ودر این مدت با صدور برخی اعلامیه ها عملا تفکرات همسوی گردانندگان خود با آن جریان فکری را نشان داد .با حاکمیت دولت اصولگرای نهم و دهم ، این تشکل همچنان ضمن استفاده از مکان متعلق به بیت المال به عنوان محل استقرا خود و سایر کمکهای معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام (مانند دیگر تشکلهای رسمی قانونی ) تا مدتی جانب احتیاط را رعایت می کرد و از ورود به این گونه عرصه ها ، به صورت علنی خودداری می کرد .اما ظاهرا در شریط ویژه ناآرامیها و آشوبهای پدید آمده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال جاری ،هیئت مدیره این تشکل احساس کرده که مجددا زمینه برای آشکار کردن بخشی از مواضع واقعی فکری اش آماده شده ؛ و لابد به عنوان تست دوم شرایط و اوضاع ، به صدور بیانیه و موضعگیری در تایید شورای بد سابقه و بد لاحقه کتاب کودک و ... اقدام کرده است.
حقیقت این است که صاحب این قلم ، هم به سبب گرفتاریهای کاری و داشتن کارهای مهم تر و هم دلایل دیگر ، سالها بود دنبال قضیه شورای کتاب کودک و برخی گرایشهای فکری انحرافی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را رها کرده بود تا شاید دیگر دوستان متهعد و آگاه این عرصه پا به میدان بگذارند و دنباله موضوع را بگیرند.اما بی خبری یا بی خیالی این دوستان و پیشروی شورای کتاب کودک تا ناف صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای تبلیغ جریان فتنه سبز در همین ایام اخیر در شبکه جام جم سیمای جمهوری اسلامی ایران و ... سبب شد که با کراهت تمام ، این سطور را قلمی کند.
طبعا آن قدر ساده نیستم که گمان کنم با نوشتن این سطور شتابزده ، شورای کتاب کودک - که اصولا اصلاح پذیر نیست - یا برخی از اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را - که افرادی از اساس وابسته به شورای مذکور یا استحاله شده و ... اند به راه خواهند آمد و اصلاح خواهند شد . اما مصرا از دوستان متعهد و متدین و اغلب صاحبنام عضو این انجمن - که مطمئنم هم جریان فکری حاکم بر شورای کتاب کودک را می شناسند و هم دامنشان از این گونه بیانیه ها و موضعگیریها مبراست - ( از جمله به عنوان نمونه آقایان امیر حسین فردی و محمد میرکیانی و بزرگواری که به سبب داشتن مسئولیت در دولت ، نمی خواهم نامش را ببرم ) می پرسم : پس چرا به این گونه موضعگیریهای ناصواب - که چه بخواهید و چه نخواهید به نام شما نیز تمام می شود- موضع نمی گیرید و از آنها برائت نمی جویید ؟!نگرانی یا ترس و تردیدتان از چیست؟ تا کی می خواهید اجازه دهید از نام و سوابق اسلامی و انقلابی شما در جهت چنین اهداف ضد اسلامی و انقلابی ، سوء استفاده شود؟!
و لو بلغ ما بلغ
88/12/77

3 نظر

با سلام. اینها چه بود که من خواندم؟ یعنی ما آغاز آشنایی کودکانمان را با عالم ادبیات به چنین افرادی سپرده ایم؟ استثناءامیدوارم از آن گروه هایی باشند که فقط نان نامشان را می خورند و برای کودکان و نوجوانان این کشور هیچگاه کاری ارائه ندهند. دریابید ادبیات کودکان و نوجوانان را که اگر از آن دوره ذائقه آینده سازان این مملکت تغییر کند، ارزشهای آنها شکل بگیرد، تغییر آن در سنین بعد اگر نگویم امکان ناپذیر است، بسیار سخت و دشوار است. خوب فهمیده اند کجا دست بگذارند. خدا را شکر که لااقل دلسوزانی مانند شما هستند که تذکر دهند.

با سلام
نمي دانم چرا هر چقدر سعي مي كنم اين چهره فرهنگي و ادبي را با اين گفته ها منطبق كنم نمي توانم. جناب رهگذر كه به فرموده مقام معظم رهبري حق زيادي به گردن ادبيات كودك دارند، بيشتر از اينها ازشان انتظار مي رود كه مسائل را با نگاه باز ببينند. آخر اين بندگان خدا در شورا مگر چه دارند يا چه تشكيلات و امكانات و امتيازاتي گرفته اند كه اين گونه مورد قضاوت ناعادلانه قرار مي گيرند. اگر هيچ كار و خدمتي نكرده باشند، همان فرهنگنامه براي دنيا و اخرتشان بس است. خيلي دوست دارم بت من در ادبيات كودك يعني آقاي رهگذر هم بيايند و در اين شورا باشند و فعاليت كنند و بعد ببينند واقعا آيا اينها افراد و مرامي هستند كه اين طور مورد قضاوت قرار گيرند.

ارسال نظر