آخرین خبر

 • • اهدای 1195 نسخه کتاب از سوی انجمن قلم ایران به کتابخانه های عمومی مناطق محروم کشور
 • پنجشنبه 09 آذرماه 91

  طی مذاکراتی که در تابستان جاری  میان آقای مهدی رسولی، به نمایندگی از سازمان بسیج هنرمندان کشور و  مدیره انجمن قلم ایران صورت گرفت، در آبانماه سال جاری و همزمان با هفته کتاب، تعداد یک هزار و صد و نود و پنج هیئتعنوان کتابهای ادبی، شامل داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی، از سوی انجمن قلم ایران، در اختیار سازمان بسیج هنرمندان قرار گرفت، تا به مناطق محروم کشور ارسال و به کتابخانه های عمومی این مناطق اهدا شود.
  قابل ذکر است، هشت سال پیش نیز، انجمن قلم ایران، پانصد جلد کتاب به کتابخانه یک روستا در منطقه کهکیلویه و بویر احمد اهدا کرد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


محمدرضا سرشار: به خلاف آنچه اعلام شده، من عضو هیئت علمی جایزه جلال آل احمد نبوده ام

دیروز در مراسم معرفی برگزیدگان جایزه جلال آل احمد، آقای حمیدزاده، دبیر این جشنواره، نام مرا به عنوان عضو هیئت علمی جایزه مذکور ذکر کرد. این در حالی است که بیش از یک هفته قبل، من هم به صورت کتبی و هم شفاهی، از عضویت هیئت علمی این جایزه استعفا داده بودم و ایشان نیز کاملا از این اسثعفا با خبر بود! ضمن آنکه به مشارالیه تاکید کردم که از آن پس، هیچ جا، نام مرا به عنوان عضو هیئت علمی این جایزه ذکر نکنند. در غیر این صورت، مجبور خواهم شد موضوغ استعفایم را - که به دلایلی مایل نبودم علنی کنم - اعلام عمومی کنم.
اینک که مشارالیه به این توصیه عمل نکرد، ضمن ادای احترام به وزیر فرهیخته و سرپرست محترم معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌ناگزیر، به این وسیله، به طور علنی، رسما عضویت خود را در هیئت علمی این جایزه در این دوره تکذیب می‌کنم؛ و اعلام می دارم: جز در بخش داستان - که یکی از داوران آن بوده ام- هر گونه مسئولیتی را در مشارکت یا تایید سایر انتخابهای این جشنواره از خود سلب می‌کنم. (بخشی از دلایل این استعفا را قبلا به صورت کتبی به اطلاع مسئولان ذیربط در وزارت ارشاد رسانده‌ام؛ و در صورت لزوم، ان شاءالله، در زمان مقتضی- که سوءاستفاده گران نتوانند از این موضوع، علیه دولت خدمتگزار بهره برداری شخصی کنند- به اطلاع عموم خواهم رساند.)
خداوند همه ما را به راه راست هدایت کند.
محمدرضا سرشار 2/8/

ارسال نظر