آخرین خبر

 • • انتشار نخستین ماهنامه نقد ادبی کشور، توسط انجمن قلم ایران
 • یکشنبه 07 خردادماه 91


  طی توافقهای به عمل آمده میان هیئت مدیره انجمن قلم ایران و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به زودی نخستین ماهنامه نقد کتاب کشور به صاحب امتیازی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به وسیله انجمن قلم ایران، تهیه و منتشر می شود . این ماهنامه که صرفا به نقد شعر و داستان اختصاص دارد، به مدیر مسئولی عارف علوی و سردبیری محمدرضا سرشار(نویسنده، منتقد و پژوهشگر ادبی) انتشار می یابد؛ و دبیری بخش شعر آن، به عهده رضا اسماعیلی(شاعر و منتقد) است. بنا به خبر مندرج در سایت انجمن قلم ایران ، نام این ماهنامه، از سوی صاحب امتیاز، "قند و نقد"(از سلسله نشریات "مشرق") انتخاب شده، و اولین شماره آن، ان شاءالله، در تیرماه سال جاری، انتشار خواهد یافت. انجمن قلم ایران، از کلیه اهالی شعر و داستان و ادبیات متعهد کشور، دعوت به عمل آورده است که با نقدهای ارزشمند خود، به غنا و تنوع این ماهنامه - که تا کنون در نوع خود منحصر به فرد است - کمک کنند. نشانی ایمیل ماهنامه "قند و نقد" mahnameh.nagd@yahoo.com و mahnameh.nagd@gmail.com، و شماره تلفن و دورنگار آن 02188059319، و نشانی دفتر نشریه، تهران، خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 360 است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • به پایان رسیدن نگارش هشتمین مجلد از مجموعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط سرشا ر

 • نگارش هشتمین مجلد از مجوعه کتابهای "در باره ادبیات داستانی" توسط محمدرضا سرشار به پایان رسید، و این اثر، در اختیار ناشر آن - کانون اندیشه جوان (وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی) - قرار گرفت.
  این اثر، "انواع ادبیات کودک محور" نام دارد. در این کتاب، انواع مختلف داستانها و شعرهایی که شخصیت محوری آنها یک یا چند کودک یا نوجوان است، به چهار دسته عمده "ادبیات برای کودکان"، "ادبیات در باره کودکان(کودکی)"، "ادبیات کودکانه نما(به بهانه کودکان)" و "ادبیات خطاب به کودکان"، تقسیم شده و با آوردن نمونه های متعددی از اشعار و داستانها از متون کهن یا معاصر، مختصات هر یک از این دسته آثار، معرفی و تفاوتهای آن با دیگر انواع ادبیات کودک محور، مورد بررسی قرار گرفته است.
  "ادبیات با حضور حاشیه ای کودکان و نوجوانان" و "ادبیات کودکان و نوجوانان دوره گذار"، نیز از مقوله های فرعی مورد بحث قرار گرفته در این تازه ترین اثر پژوهشی سرشار است.
  قابل ذکر است: بحث ادبیات "درباره" کودکان و ادبیات "برای" کودکان و تفاوتهای آنها - به رغم شباهتهای گاه بسیار نزدیک ظاهری شان با یکدیگر- نخستین بار پس از انقلاب، در نیمه اول دهه 1360 توسط سرشار مطرح و تشریح شد؛ و به سرعت جای خود را در محافل ذیربط - خاصه جشنواره بین المللی سینمای کودک و نوجوان کشور - باز کرد. به گونه ای که سید شهیدان اهل قلم - سید مرتضی آوینی - نیز در همان دوران، در یکی از مقاله های خود در باره سینمای کودک و نوجوان - منتشره در ماهنامه "سوره" - به این اصطلاحات و نخستین مطرح کننده و شارح آنها - سرشار - اشاره کرد.
  اکنون پس از حدود 25 سال، سرشار، شکل تکمیل شده همان مباحث را، همراه با نمونه های به مراتب بیشتر از متون کهن و جدید ادبی، در قالب یک کتاب، برای چاپ آماده کرده و به ناشر سپرده است.


محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با فارس:داستان و شعر سهمی مساوی در «نقد ادبی» دارند


همه جریان‌ها نقد می‌شوند
خبرگزاری فارس: سردبیر ماهنامه نقد ادبی گفت: سعی داریم نیمی از ماهنامه به نقد شعر اختصاص پیدا کند و نیمی هم به نقد داستان. حالا ممکن است در بعضی شماره‌ها مقداری نوسان پیدا کند اما در مجموع سهم هر یک نصف نصف است.

خبرگزاری فارس: داستان و شعر سهمی مساوی در «نقد ادبی» دارند/همه جریان‌ها نقد می‌شوند

محمدرضا سرشار در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس درباره زمان انتشار اولین ماهنامه نقد ادبی که قرار است به زودی توسط انجمن قلم ایران به سردبیر وی منتشر شود، گفت: اولین شماره ماهنامه «قند و نقد» تیرماه منتشر می‌شود.

وی درباره همکاران این ماهنامه اظهار داشت: ما دعوت عام کرده‌ایم تا همه نویسندگان و منتقدان و همه اهالی قلم متعهد کشور برای انتشار این ماهنامه مطلب بفرستند یعنی همکاران این ماهنامه منحصر به اعضای انجمن قلم نیستند.

سرشار در پاسخ به این سئوال که آیا قرار است صرفا آثار ادبی متعلق به جریان متعهد در این ماهنامه نقد و بررسی شود، اظهار داشت: نه چنین نیست. در این ماهنامه همه آثاری که در داخل کشور با مجوز وزارت ارشاد چاپ می‌شوند، از هر طیف و تفکر ادبی که باشند، مشمول نقد این نشریه می‌شوند.

سردبیر ماهنامه «قند و نقد» همچنین درباره تعیین رضا اسماعیلی به عنوان دبیر بخش شعر این ماهنامه و اختصاص بخش جداگانه‌ای به اشعار، گفت: سعی داریم نیمی از ماهنامه به نقد شعر اختصاص پیدا کند و نیمی هم به نقد داستان. حالا ممکن است در بعضی شماره‌ها مقداری نوسان پیدا کند اما در مجموع سهم هر یک نصف نصف است.

ارسال نظر