آخرین خبر

 • • علی موسوی گرمارودی: شرم می‌کنم اگر بر صادق هدایت لعنت نفرستم؛ خدایا او را لعنت کن!
 • شنبه 27 آبانماه 91

  در مراسم رونمایی از رمان «سه کاهن» مجید قیصری، علی موسوی گرمارودی، صادق هدایت نویسنده «توپ مرواری» را لعنت کرد.
  به گزارش جهان، سید علی موسوی گرمارودی در مراسم رونمایی از کتاب «سه کاهن» مجید قیصری که شنبه (27 آبان ماه) در بنیاد ادبیات داستانی برگزار شد، گفت: شرم می‌کردم از خودم اگر بر صادق هدایت لعنت نمی‌فرستادم. خداوندا صادق هدایت را لعنت کن.

  او با بیان اینکه نویسنده‌ی «توپ مرواری» (صادق هدایت) توهین‌های زشتی به امام حسین (ع) کرده است، تصریح کرد: وظیفه‌ی هر قلم به دستِ اهل قبله می‌دانم که حداقل به جوانان این کشور بفهماند که چه بی‌شرف‌هایی در این کشور قلم زدند که از امویان هم بدتر بودند؛ اسمشان هم صادق بود و هدایت مردم را بر عهده داشتند.

آخرين نظرات خوانندگان

 • سید احمد میرزاده : سلام استاد. این که فقط یک معرفی ساده است.شمانگاهی به ادامه
 • محیا- سبک زندگی حسینی: توجه به نمونه های عینی حضور حسینی در زندگی روزمره ادامه
 • مدیر: سلام غلیکم. متاسفانه - همان‌طور که اشاره کرده اید - ادامه
 • علی الله سلیمی: سلام استاد، وقت به خیر و خسته نباشید. به نظرم ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


دسته گل جدید وزارت آموزش و پرورش:معرفی کتابهایی از نویسندگان مارکسیست، زرتشتی معاند و مبلغ ایران باستان و ... برای کلاس چهارم دبستان

وزارت آموزش و پرورش، در فهرست کتابهای مناسبی(!) که اخیرا برای دانش آموزان چهارم دبستان معرفی کرده، کتابهایی از نویسندگان مارکسیستی مانند صمد بهرنگی(ماهی سیاه کوچولو)، م. ب. ، م. ک. ...؛ و خانم م. ک.(زرتشتی معاند نظام) را به همراه تعدادی کتابهای بعضا ضعیف یا نامناسب برای این مقطع سنی، به عنوان کتابهای مناسب برای دانش آموزان این کلاس معرفی کرده است. اما برای مشروعیت بخشیدن به این افراد و کتابها، آثاری از نویسندگان مذهبی و متعهد کودکان را نیز گنجانده است!
خوب؛ دستشان درد نکند! اما هیچ فکرش را کرده اند که، اگرشیر پاک خورده ای پیدا شد و پرسید: اگر مثلا "ماهی سیاه کوچولو"ی صمد بهرنگی، این قدر برای بچه ها(آن هم دانش آموزان کلاس چهارم ابتدایی!) مناسب بود، پس چرا وزارت ارشاد همین نظام، بالغ بر بیست سال(تا زمان حاکمیت دولت دوم خردادی اصلاحات) به آن اجازه تجدید چاپ نمی داد؟" چه جوابی دارید به او بدهید؟
به مسئولان ناشناسی که این فهرست را داده اند- و مطمئنا هرگز هم نامشان اعلام نخواهد شد - توصیه می کنم اگر واقعا به اسلام و آرمانهای انقلاب و امام اعتقاد دارند و از سر بی سوادی ادبی امثال این کتاب را برای بچه های معصوم ما انتخاب کرده اند، نقد مرا بر آراء و آثار صمد بهرنگی - و از جمله این کتابش - در کتاب "صمد بهرنگی آن گونه که بود" بخوانند تا روشن شوند. اگر هم نفوذی و بیمار دل اند، که باید به وزیر آموزش و پرورش و معاونش در بخش تالیف کتابهای درسی تسلیت گفت! و از آنان پرسید: آقایان! این تذهبون؟!
آقا

4 نظر

سلام استاد، وقت به خیر و خسته نباشید.
به نظرم به نکته ظریفی دقت و اشاره کرده اید. وزارت آموزش و پرورش به عنوان یکی از کلیدی ترین مجاری های آموزشی در کشور که با انبوه مخاطبان کم سن و سال ارتباط دارد، با این نوع اقدامات که به نظرم به دلیل بهره نگرفتن از نظر کارشناسان خبره این حوزه است، باعث شکل گیری نوعی ذهنیت انحرافی در بین کودکان و نوجوانان می شود که هدایت صحیح آن در سال های بعد هزینه های گزافی را به حوزه های فرهنگی جامعه تحمیل می کند و چه بسا گاه همین بی دقتی های امروزی باعث خسارات جبران ناپذیر فرهنگی و اجتماعی در سال های آینده شود.

توجه به نمونه های عینی حضور حسینی در زندگی روزمره
منتظر شما هستیم
http://mahyalifestyle.blogfa.com/

سلام استاد. این که فقط یک معرفی ساده است.شمانگاهی به کتاب های درسی دانشگاهی بیندازید.به تعریف و تمجیدهای شگفت انگیزی که آقای سیروس شمیسا از صادق هدایت دارند و چه در کتاب ادبیات معاصر و چه در کتاب های دیگر مثل معانی و بیان ، هدایت را به عنوان نابغه ی نویسندگی معاصر معرفی می کنند . دانشجویان نیز ناچارند این مطالب را از بر کنند تا نمره بیاورند.آن هم در وضعیتی مثل امروز جامعه ی ما که جوانان جز کتاب درسی و انواع کتاب های کمک درسی ،کمتر سراغ مطالعات دیگر می روند و آنچه از کتاب درسی می آموزند در نظرشان حرف ِآخر است.

ارسال نظر