آخرین خبر

 • • انتشار 66 عنوان از کتابهای پیشکسوتان ادبیات معاصر ایران توسط انجمن قلم ایران
 • چهارشنبه 24 اسفندماه 90


  این طرح با دستور بهمن دری معاون امورفرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی روند اجرایی خود را با سرعت دنبال می کند و با همکاری انجمن قلم ایران تا کنون 66 عنوان کتاب منتشر شده است .
  این گزارش حاکی است معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با هدف ارج نهادن به آثار ارزشمند پیشکسوتان قلم ٬ و همچنین در راستای وظایف فرهنگی خود اقدام به حمایت از آثار نویسندگان و شاعران پیشکسوت معاصر کرده است .
  کتابها و اسامی پدیدآورندگان که در این طرح مورد حمایت قرارگرفته اند به شرح زیر است :
  جنگ و سلطه و رسالت هنرمندان،(محمدرضا سرشار)،نقدی بر ادبیات کودکان و نوجوانان قبل و بعد از انقلاب،(محمدرضا سرشار)،کوچه اقاقیا،(راضیه تجار)،آواز پرواز،(راضیه تجار)،جای خالی آفتابگردان‌ها،(راضیه تجار)،پاورچین تا عشق،(راضیه تجار)،سیاه چمن،(امیر حسین فردی)،اسماعیل،(امیر حسین فردی)،کوچک جنگلی،(امیر حسین فردی)،آشیانه در مه، (امیر حسین فردی)،قصه‌های هزار و یک شب،(داریوش عابدی)،این داستان ادامه دارد،(داریوش عابدی)،نقش بندان،(داریوش عابدی)،نجوای با دلدار،(محمود شاهرخی)،در غبار کاروان،(محمود شاهرخی)،تجدد ادبی در دوره مشروطه،(یعقوب آژند)،خانواده ما،(یعقوب آژند)،تیرانا،(مهرداد اوستا)،شراب خانگی ترس محتسب خورده،(مهرداد اوستا)،راهزنها،(حسین فتاحی)،فصل کبوتر،(حسین فتاحی)،پسران جزیره،(حسین فتاحی)،زندانی قلعه هفت حصار،(حسین فتاحی)،بهشت گمشده،(مشفق کاشانی)،نفس نسترن،(مشفق کاشانی)،دیباچه تقدیر،(مشفق کاشانی)،شرلی و داستانهای دیگر،(فیروز زنوزی جلالی) باران بر زمین سوخته،(فیروز زنوزی جلالی)،سالهای بنفش،(ابراهیم محمد حسن بیگی)،پایان راه،(ابراهیم محمد حسن بیگی)،اسب سفید خالدار،(ابراهیم محمد حسن بیگی)،نغمه در زنجیر،(میثاق امیر فجر)،صلیب نخل،(سید علی موسوی گرمارودی)،غوطه در مهتاب،(سید علی موسوی گرمارودی)،دگر خند،(سید علی موسوی گرمارودی)،ستیغ سخن،(نصراله مردانی)،عشق می‌گوید،(نصراله مردانی)،دختر شهر آشوب،(احد ده بزرگی)،روضه خورشید،(احد ده بزرگی)،شرح شوکران،(عباس باقری)،همین صدای جنوبی،(عباس باقری)،هنوز سطر اول سایه،(عباس باقری)،من پیام‌آور شبنم،(عباس باقری)،به تعظیم عشق،(محمد خلیل مذنب)،تکرار نام تو،(جعفر ابراهیمی)،پیر زن و دزدها،(جعفر ابراهیمی)،لحظه‌ها در شعرـ شعر در لحظه‌ها،(جعفر ابراهیمی)،سرود درد،(حمید سبزواری)،سرود سپیده،(حمید سبزواری)،سرودی دیگر،(حمید سبزواری)،صخره و پلنگ،(حسین اسرافیلی)،دو پنجره،(حسین اسرافیلی)،تشنه در باران زخم،(حسین اسرافیلی)،حیاط خلوت کلمات،(حسین اسرافیلی)،مجموعه آثار،(سپیده کاشانی)،حکایت آنان که بقا را در بلا دیدند (یادداشتهای دو سفر به جنوب)،(سپیده کاشانی)،از آب تا آفتاب،(رضا اسماعیلی)،ملکوت کلمات،(رضا اسماعیلی)،آب، بابا .... آزادی،(رضا اسماعیلی)،دیوان اشعار،(سیمیندخت وحیدی)،سرود اروند رود،( منیژه آرمین)،کیمیا گران نقش،(منیژه آرمین)،بوی خاک،(منیژه آرمین)،ای کاش گل سرخ نبود،(منیژه آرمین)،دیوان اشعار نیما یوشیج.
  به گزارش روابط عمومی معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی بنابراین گزارش هر یک از این کتابها در شمارگان 2200 نسخه با حمایت معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی شده است .
  همچنین سایر عناوین این مجموعه در سال 91 منتشر خواهد شد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی


 • تهران - موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ، به زودی كتابی در حوزه نقد داستانهای ادبی آثار و زندگی نامه سیمین دانشور را منتشر خواهد كرد.
  نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی

  به گزارش ایرنا، نویسنده این كتاب محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) تاكنون چند نمونه از داستانهای ایرانی و خارجی را مورد بررسی و نقد قرار داده است. در این مجموعه ، آثاری از نویسندگان بزرگی همچون 'سیمین دانشور' و 'لئون تولستوی' به چشم می خورد.

  سرشار در این كتاب ، دو رمان 'جزیره سرگردانی' و 'ساربان سرگردان' ، از آخرین نوشته های 'سیمین دانشور' را مورد تحلیل و نقد قرار داده است.

  'جلوه هایی از ادبیات سیاسی' ، به قلم محمدرضا سرشار نیز به زودی به همت موسسه فرهنگی هنری و انتشارات چاپ خواهد شد.

  در این كتاب بخشی از زندگی نامه سیمین دانشور آمده است.


دیدار هنرمندان و رئیس حوزه هنری با کاروان الی بیت المقدس

خبرگزاری فارس: در شب سال نو محمدرضا سرشار، نویسنده، مازیار بیژنی، کاریکاتوریست، محمدحسین قدمی به همراه محمد مومنی رئیس حوزه هنری در هتل هویزه با اعضای کاروان الی بیت المقدس دیدار کردند.

خبرگزاری فارس: دیدار هنرمندان و رئیس حوزه هنری با اعضای کاروان الی بیت المقدس

به گزارش خبرنگار فارس در کاروان الی بیت المقدس شب گذشته و در شب سال نو محمدرضا سرشار، نویسنده، مازیار بیژنی، کاریکاتوریست، محمدحسین قدمی به همراه محمد مومنی رئیس حوزه هنری در هتل هویزه با اعضای کاروان الی بیت المقدس دیدار کردند.

بنابر این گزارش محمد مومنی در این دیدار با بیان فلسطن مساله اصلی امروز جهان اسلام است، گفت: البته مسئله فلسطین یک مسئله جهانی و بشری و متعلق به همه جهان است و هر انسانی که احساس مسئولیت می کند باید درباره اتفاقاتی که آنجا می افتد واکنش نشان بدهد.

وی با اشاره به سخن امام علی(ع) که خداوند از هر انسان عالمی تعهد کرفته تا نسبت به ظلم به مردم سکوت نکنند، افزود: مسئولیت هنرمندان دراینباره بیشتر است و خوشبختانه یکی از موضوعات اصلی هنرمندان و نویسندگان ایرانی مسئله فلسطین بوده است.

مومنی ادامه داد: نویسندگان ایرانی داستان گفته اند، شاعران، شعر گفته اند و کارگردانان فیلم ساخته اند و همینطور در رشته های دیگر مثل کاریکاتور، هنرهای تجسمی و تئاتر به فلسطین پرداخته اند.

وی با بیان اینکه اهالی موسیقی ترانه خوانده اند اظهار داشت: خوشحالیم که امروز نخستین کاروان الی بیت المقدس در شرایطی به سمت فلسطین می رود که در جهان اسلام با توجه به بیداری اسلامی همه متوجه فلسطین هستند.

بنابر این گزارش محمدرضا سرشار نیز در این نشست گفت: آزادی فلسطین یک آرزو بود که داریم به این آرزو نزدیک می شویم

وی افزود: روزگاری در کشور ما در میدانی نزدیک به همین جا(هتل هویزه) سفارت اسرائیل بود که امروز سفارت فلسطین است.

سرشار ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی، ایران که چه به لحاظ مادی و معنوی کمک های زیادی به نهضت آزادیبخش فلسطین کرده است وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد مهمترین نهضت آزادیبخش متعلق به جریان های مارکسیست بود اما امروز مهمترین نهضت های آزادیبخش فلسطین، اسلامی است.

وی با بیان اینکه جنبش های آزادیبخش فلسطین در فلسطین و لبنان همه به نوعی متاثر از انقلاب اسلامی هستند، تاکید کرد: یکی از عوامل موثر بیداری اسلامی که امروز کشورهای عربی را فراگرفته، انقلاب اسلامی است.

سرشار افزود: روزگاری یکی از مسئولان ایران گفت که امروز حدود یک و نیم میلیارد مسلمان هستیم و اسرائیل کمتر از 7 میلیون نفر است و اگر هر مسلمان کمتر از یک سطل آب بریزد اسرائیل را آب می برد و آن روز خیلی نزدیک است و بدانید روزی که ان شاء الله رژیم غاصب اسرائیل سقوط کند و مردم فلسطین به حقوق از دست رفته شان برسند، آن روز از این کاروان با افتخار و بزرگی یاد خواهد شد.

مازیار بیژنی نیز در این نشست با اشاره به برگزاری مسابقه بین المللی کاریکاتور وال استریت در ایران گفت: از 50 کشور و اکثر چهره های مطرح دنیا در این جشنواره شرکت کردند و خیلی کارهای خوبی هم فرستادند اما یک نکته در کاریکاتورها نبود که باید به آن توجه کنند.

وی افزود: آن نکته این است که تظاهر کنندگان وال استریت می گفتند که ما 99 درصد هستیم و سرمایه داران آمریکایی یک درصد هستند و کاریکاتوریست های زیادی نیز در سراسر دنیا درباره وال استریت کاریکاتور کشیدند اما در یک مورد هم ندیدم که بگوید یک درصدی که علیه آنها اعتراض شده صهیونیست ها هستند.

بیژنی با بیان اینکه کاریکاتورهای آمریکایی زیادی درباره وال استریت و علیه سرمایه داریی دیدم، تاکید کرد: اما به نظر می رسد که خط قرمزی وجود دارد که اگر کسی به صهیونیست ها اشاره کند اجازه انتشار کاریکاتورها را نمی دهند و ما به دنبال این هستیم که با مسابقاتی از این دست این فضا را بشکنیم.

وی با نشان دادن اثر برنده شده در مسابقه کاریکاتور وال استریت، افزود: این تنها کاری بود که نشان داد که اسرائیلی ها پشت سرمایه داری هستند و این کاریکاتور نشان می دهد که ساختمان وال استریت همان دیوار ندبه است که دارند آن را می پرستند.

بنابر این گزارش در این دیدار که با استقبال اعضای کاروان روبرو شده اعضای کاروان با هر کدام از هنرمندان حاضر در این نشست به گفت و گو نشستند.

اعضای کاروان همچنین با این هنرمندان عکس یادگاری گرفتند و همچنین در پی اصرار اعضای کاروان، مازیار بیژنی کاریکاتور چند تن از اعضای کاروان را طراحی کرد که خیلی مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش فارس از دیگر برنامه های روز گذشته کاروان الی بیت المقدس دیدار از حسینه جماران و خانه حضرت امام خمینی(ره) بود که مورد توجه اعضای کاروان قرار گرفت.

ارسال نظر