آخرین خبر

 • • کتابهای سرشار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امسال
 • چهارشنبه 23 فروردینماه 91


  1.هیاهو برای هیچ.
  أ‌. این کتاب، نقد و بررسی "خشم و هیاهو"؛ اثر ویلیام فالکنر، و برنده جایزه نوبل ادبی است.ناشر کتاب مذکور، کانون اندیشه جوان است. نقد مذکور که پیش تر در چهار شماره پیاپی یک ماهنامه ادبی به چاپ رسید ، به عنوان نقد برگزیده مطبوعاتی سال 1386 انتخاب شد.
  2.کک به تنور.
  این اثر، بازنگاری یک داستان مشهور و محبوب قدیمی عامیانه است، که در قطع خشتی، به صورت مصور رنگی - با نقاشیهای علی عامه کن - به چاپ می رسد. ناشر این کتاب، انتشارات سروش - وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران - است.(این ناشر، در سه سال اخیر، کتابهای "پیامبری که دوست بچه ها بود" و"نگو نمی توانم" را از همین نویسنده، برای کودکان منتشر کرده است.)
  3.نقد داستانهای کوتاه صادق هدایت(دو مجلد).
  کتاب دو مجلدی مذکور که جمعا بالغ بر 600 صفحه است، نقد و بررسی تفصیلی کلیه داستانهای کوتاه - اعم از ترجمه و تالیف - و نوشته های پراکنده صادق هدایت را دربرمی گیرد.
  این نقدها، جمعی است؛ و ابتدا به صورت شفاهی، در حلقه نقد گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صورت گرفته، و سپس مکتوب شده است.اعضای شرکت کننده در این جلسات - به تناوب - عبارت اند از محمد رضا سرشار، دکتر محسن پرویز، شهریار زرشناس، محسن مؤمنی شریف و ....
  سرشار، علاوه بر حضور در این حلقه ها به عنوان منتقد، ویراستاری و تنظیم این مجموعه ها را نیز انجام داده؛ و کتابهای مذکور، به همت او به دست چاپ سپرده شده است.
  ناشر این اثر نیز کانون اندیشه جوان است.(گفتنی است: پیش از این، سه کتاب جنجالی "راز شهرت صادق هدایت"، "حقیقت بوف کور"، "داش آکل، حواشی و تبعات"، به قلم محمد رضا سرشار، از سوی همین ناشر منتشر شده و به چاپهای متعدد رسیده است. با انتشار این کتاب دو مجلدی، مجموعه نقد کلیه آثار داستانی هدایت، توسط کانون اندیشه جوان، کامل می شود.)
  4. ادبیات داستانی ایران، پس از انقلاب اسلامی.
  این کتاب، حاصل سالها مطالعه، پژوهش، نقد، تدریس، تامل و قلمزنی مؤلف در این زمینه هاست. کتاب مذکور، نقد، بررسی و تحقیقی حجیم، پردامنه و همه جانبه در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب در کشور - اعم از داستان، نقد داستان، ترجمه اثار داستانی از زبانهای دیگر به فارسی و از فارسی به زبانهای دیگر، پژوهشها و مباحث نظری در این زمینه، نشریات ادبی، جوایز ادبی و دیگر مباحث مربوط به این رشته - با نگاهی به وضعیت همین مقوله ها در قبل از انقلاب - از ابتدای مشروطه به بعد - است. استناد مطالب به آمار و ارقام و اسناد متعدد و اقوال گوناگون صاحبنظران - متعلق به گرایشهای ادبی و فکری مختلف - از این کتاب، مجموعه ای ساخته است، که می تواند خلاهای اطلاعاتی و تحلیلی بسیاری را در این زمینه ها پر کند؛ و منبع و ماخذی مطمئن برای پژوهشگران، مدرسان، منتقدان، نویسندگان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی باشد.
  کتاب مذکور، پیش از چاپ و انتشار، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عنوان یکی از پژوهشهای برتر سال 1389 معرفی شد و مورد تقدیر قرار گرفت. همچنین، یکی از بخشهای آن که در ماهنامه ای ادبی به چاپ رسیده بود، در جشنواره مطبوعات سال 1387،به عنوان نقد ادبی برگزیده سال انتخاب و معرفی شد.
  ناشر این کتاب، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است.
  5. جلوه هایی از ادبیات داستانی سیاسی پس از انقلاب .
  این کتاب، نقدهایی متعدد بر رمانها و داستاهنای بلند و کوتاه داخلی و خارجی معاصر است. از جمله این آثار می توان به "جزیره سرگردانی" و "ساربان سرگردان"، از سیمین دانشور - همراه با زندگینامه کوتاه او - ، "بهشت خاکستری"، از عطاءالله مهاجرانی، "شهری که زیر درختان سدر مرد"، از خسرو حمزوی، ... اشاره کرد.
  ناشر این کتاب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی است

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی


 • تهران - موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ، به زودی كتابی در حوزه نقد داستانهای ادبی آثار و زندگی نامه سیمین دانشور را منتشر خواهد كرد.
  نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی

  به گزارش ایرنا، نویسنده این كتاب محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) تاكنون چند نمونه از داستانهای ایرانی و خارجی را مورد بررسی و نقد قرار داده است. در این مجموعه ، آثاری از نویسندگان بزرگی همچون 'سیمین دانشور' و 'لئون تولستوی' به چشم می خورد.

  سرشار در این كتاب ، دو رمان 'جزیره سرگردانی' و 'ساربان سرگردان' ، از آخرین نوشته های 'سیمین دانشور' را مورد تحلیل و نقد قرار داده است.

  'جلوه هایی از ادبیات سیاسی' ، به قلم محمدرضا سرشار نیز به زودی به همت موسسه فرهنگی هنری و انتشارات چاپ خواهد شد.

  در این كتاب بخشی از زندگی نامه سیمین دانشور آمده است.


ما از کدام گروهیم؟

در صبح اول وقتی به سراغم آمد.با بغضی گره خورده در گلو،که تنفس را برایش مشکل کرده بود؛و برای آنکه جلو ریزش اشکهایش را بگیرد،هر چند گاه یک بار - همچون لقمه ای گلوگیر - بغضش را فرومی خورد.

شب گذشته از شدت ناراحتی ،تنها پس از خوردن سه قرص اعصاب توانسته بود بخوابد.ناراحتی اصلی اش از دشمنی و سرکوفت های مکرر یکی از خویشان همسرش بود.به تنگ آمده بود.و از انجا که ناگزیر به مراوده با آن شخص بود،احساس می کرد که ادامه این زندگی،دیگر برایش مقدور نیست.و در اوج یاس و با تلخی تمام،به عنوان آخرین راه حل،چاره را در جدا شدن از همسرش دیده بود.

سوالهایی از جزئیات موضوع کردم،و بعد بر اساس انها، چند راه حلی را که به نظرم می رسید،به او ارائه کردم.هر یک را با پاسخی رد کرد،و ناموثردانست.او را دعوت به مقابله به مثل کردم.گفت که قادر به این کار نیست.

درمانده شدم.به عنوان آخرین نکته ای که به نظرم می رسید،گفتم :یکی از روانشناسان معتقد است:در یک دسته بندی کلی،انسانها سه گروه اند:کسانی که روحهایی چنان بزرگ دارند که به سادگی می توانند از ستمها و خطاهای دیگران نسبت به خود درگذرند و آنها را ببخشند.به عبارتی ،نگاه اینان به کسانی که بر ایشان ستم کرده اند،نگاه کسی ایستاده در اوج قله معنویت ،نسبت به کودکانی رشد نیافته و نابالغ - از نظر معنوی - است؛که بر آنان حرجی نیست.

گروه دوم،کسانی اند که در همان زمانی که کسی تعرضی بر آنان می کند،بلافاصله نسبت به کار وی عکس العمل نشان می دهند،و جواب مقتضی را به او می دهند.

گروه سوم،افرادی اند که - نه از سر کرامت و بزرگواری،بلکه از بی شهامتی یا کمرویی - نمی توانند در زمان مقتضی، واکنش مناسب را نسبت به متعرضان به خود نشان دهند.

در این میان، گروههای اول و دوم - با تفاوتهای ماهوی در انگیزه ها و روشها - دچار مشکل روانی خاصی نمی شوند.اما افرادد گروه سوم، دچار ناراحتیهای شدید روانی - ناشی از خودخوری های مداوم - می شوند.

بعد گفتم:تا به امروز ،شما از گروه سوم بوده ای.اگر می خواهی از این ناراحتی فعلی نجات پیدا کنی،باید به یکی از آن دو گروه دیگر نقل مکان کنی.در این میان،انتقال به گروه اول ،کار فوق العاده دشواری است.(در واقع،بیشتر افراداین گروه را اولیاء خدا و عارف مسلکان تشکیل می دهند.)اما قرار گرفتن جزء گروه دوم،قاعدتا آسان تر است. در صورت رعایت حد و تناسب،منع شرعی و عقلی هم ندارد.

اشک در چشمهایش حلقه زد.آهی عمیق کشید ؛و با صدایی گره گره از بغض گفت:مقابله به مثل از من برنمی آید. هر کار بکنم،نمی توانم.بنا بر این،،سعی می کنم - هر طور شده - گذشت کنم و ندیده بگیرم.

و بلند شد و رفت.

ارسال نظر