آخرین خبر

 • • مهم‌ترين داستان‌هاي سياسي بعد از انقلاب زير تيغ نقد سرشار
 • یکشنبه 17 اردیبهشتماه 91  محمدرضا سرشار در كتاب جديدش مهم‌ترين داستان‌هاي سياسي بعد از انقلاب را نقد كرده است.

  به گزارش خبرنگار فرهنگي «خبرگزاري دانشجو»، محمدرضا سرشار در نشستي كه امروز در غرفه مركز اسناد انقلاب اسلامي برگزار شد، گفت: كتاب «جلوه هايي از ادبيات سياسي امروز ايران» كه توسط من نگاشته شده است محموعه اي از نقدها بر داستان هاي مختلفي است كه در طول ساليان متمادي بعد از انقلاب نگاشته شده.

  اين نويسنده در خصوص چگونگي انتخاب داستان ها براي اين كتاب گفت: اغلب اين داستان ها در دوره زماني خودشان شاخص بودند كه يا پرفروش ترين داستان هاي بازه زماني خودشان بودند و يا جوايزي به آنها تعلق گرفته، یا جزء کتابهای بحث انگیز بوده اند .

  سرشار در ادامه تاكيد كرد: داستان هاي سیاسی اين كتاب متعلق به سيمين دانشور، عطاالله مهاجراني و خسرو حمزوي مي باشد و علاوه بر داستان هاي ايراني مهم تريم داستان خارجي اين كتاب متعلق به تولستوي مي باشد.

  وي در خصوص نقدهاي اين كتاب گفت: نقدهاي اين كتاب قبلا در مطبوعات به چاپ رسيده است و مركز استاد مجموعه اي از اين مقالات را گرد آوري كرده است.

  سرشار در ادامه تاكيد كرد: در دنيا هيچ فعل اجتماعي غير سياسي وجود ندارد حتي كساني كه قلم مخالفت با سياست را بر مي دارند هم سياسي هستند.

  سرشار خاطر نشان كرد: داستان هاي مهاجراني و حمزوي در قالب داستان هاي رمزي شرايط فعلي كشور را در برهه زمان خودشان مورد انتقاد قرار داده اند؛ و كهداستان حمزوی در دوره وزارت ارشاد اصلاحات مورد تقدير قرار گرفت.

  اين نويسنده در خصوص وضعيت ادبيات سياسي در ايران گفت: ادبيات سياسي از این نوع، امروزه جز در كشورهاي در حال توسعه و جهان سوم و کشورهای بلوک شرق سابق، تقریبا مطرح نيست و در كشورهاي غربي مدت هاست مكاتب جديد، اين نوع ادبيات را نفي مي كنند.

  اين نويسنده گفت: بخش مهمي از ادبيات دفاع مقدس توسط نويسندگان به تصوير كشيده شده اما در مورد ادبيات انقلاب متاسفانه رمان هاي كمتري وجود دارد.

  وي در خصوص علت يابي اين مسئله خاطر نشان كرد: به فاصله کوتاهی بعد از انقلاب جنگ اتفاق افتاد و به همين دليل افراد متعهد، فرصتي براي نوشتن در حيطه انقلاب پيدا نكردند، علاوه بر اين بعد از جنگ نيز موسساتي شكل گرفتند كه از نويسندگان در حيطه دفاع مقدس و اين موضوع خاص حمايت ويژه انجام دادند.

  وي بيان داشت: در سه چهار سال اخير در حوزه هنري حركتی براي رونق دادن به رمان هاي انقلاب آغاز شد و اين مسير رو به پيشرفت است.

  در پايان اين نشست محمدرضا سرشار با امضاي خودش كتابش را به خبرنگار خبرگزاري دانشجو هديه كرد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • صحبت‌هاي مترجم كتاب محمدرضا سرشار درباره‌ي پيامبر (ص)


 • مترجم كتاب محمدرضا سرشار درباره‌ي پيامبر (ص) گفت: اين كار، مدد پيامبر (ص) است و كار من نيست.

  به گزارش خبرنگار كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در نشستي كه امروز (يكشنبه، 17 ارديبهشت‌ماه) در غرفه انتشارات سوره مهر در نمايشگاه كتاب برپا شد و با حضور منصوره مشكين‌فام، مترجم رمان «آنك آن يتيم نظركرده» (درباره‌ي پيامبر (ص)) نوشته محمدرضا سرشار به زبان عربي همراه بود، محسن مؤمني‌ شريف، رييس حوزه هنري، درباره ترجمه اين اثر گفت: آن‌چنان ترجمه اين كار و ظرايف آن به خوبي درآمده كه اين اثر به شعر نزديك شده است.

  او با اشاره به همكاري دانشگاه الزهرا (س) براي ترجمه اثر گفت: اميدواريم دانشگاه‌هاي ديگر هم از اين شيوه پيروي كنند و اگر اين اتفاق بيفتد، نهضت ترجمه معكوس رخ مي‌دهد و ما مي‌توانيم بهترين آثار را به زبان‌هاي ديگر ترجمه كنيم.

  در ادامه اين نشست، منصوره مشكين‌فام درباره ترجمه رمان «آنك آن يتيم نظركرده» گفت: ترجمه اين اثر جزو افتخارات من است و نمي‌دانم چه دعاي خيري براي من بوده كه توفيق اين ترجمه نصيب من شده است.

  او افزود:‌ ترجمه اين اثر مورد توجه مقام معظم رهبري هم قرار گرفته و با اين‌كه كاري بسيار دشوار بود و فارسي متن هم دشوار بود، اثر به خوبي ترجمه شد.

  او با تشكر از موسي بيدج در ترجمه اين اثر گفت: من از همكاري آقاي بيدج تشكر مي‌كنم. او ترجمه اين كار را به من واگذار كرد و من به دليل مشغله‌هاي فراوان، اين كار را نمي‌خواستم قبول كنم؛ اما بعد قبول كردم كه اين اثر را ترجمه كنم و دست‌هاي غيبي در ترجمه اين اثر من را ياري رساند و گاهي با ديدن برخي جمله‌هاي اين كتاب تعجب مي‌كنم كه من آن را ترجمه كرده باشم.

  مشكين‌فام افزود: حتا استادان عربي هم از ترجمه اين اثر تعجب مي‌كنند. من فكر مي‌كنم اين كار، مدد پيامبر (ص) است و كار من نيست و من آن را به ساحت خود پيامبر (ص) تقديم مي‌كنم.

  اين مترجم با اشاره به ترجمه جلد دوم اين رمان گفت: ترجمه جلد دوم اين رمان به نصفه رسيده و اگر فرصت مطالعاتي از سوي دانشگاه به من داده شود، اميدوارم جلد دوم آن به نمايشگاه سال ديگر برسد.

  مشكين‌فام همچنين تأكيد كرد: اين اولين اثر در حوزه هنري در بخش عربي است و من معتقدم جهان عربي تشنه است. رمان‌هاي عربي درباره پيامبر (ص) مشحون از اسراييليات است و شايد اين تنها رماني است كه بر اساس نگاه تشيع نگاشته شده است.

  او اين رمان را مستند خواند و گفت: اين رمان كاملا مستند است. آقاي سرشار منابع آن را داده است و من خود نيز سعي كرده‌ام 100 كتاب را در زمينه سيره پيامبر (ص) ببينم و در واقع اين ترجمه، ترجمه و تحقيق است.

  در ادامه، مؤمني شريف درباره ترجمه اين رمان گفت: ما كار ترجمه آثار را به كساني مي‌سپاريم كه زبان مادري‌شان خارجي است؛ اما ترجمه «آنك آن يتيم نظركرده» را به خانم مشكين‌فام سپرديم و معتقدم او به خوبي اين كار را ترجمه كرده است.


کدام کتابها از سرشار را از کدام ناشران در نمایشگاه کتاب امسال می توان تهیه کرد


1.سوره مهر:
اغلب کتابهای ویژه نوجوانان این نویسنده؛ شامل: نردبان جهان/ مهاجر کوچک/ جایزه/ تشنه دیدار/ آنجا که خانه ام نیست/ هستم اگر می روم/ سگ خوب قصه ما/ گرداب سکندر/ اصیل آباد/ اگر بابا بمیرد/ سفر به جنوب/ ما برگزیدگان/ قصه پر غصه ما/ غیر از خدا هیچ کس نبود/ دوستی پر درد سر/ قصه های انقلاب(مجلدهای 5 و 6)/ دره گل سرخ(ویرایش)).
کتاب کودکان: گربه ای که می خواست خانگی شود.
بزرگسالان: صدای تیر در گردنه(ویرایش)/ جنگ و صلح به روایت سرشار/ سه شنبه های دوست داشتنی.

2.منادی تربیت(سالن کتابهای کودک و نوجوان):
تعدادی از کتابهای کودکان؛ از جمله: مجموعه ده مجلدی "قصه های حیوانات در قرآن"؛ شامل:کلاغ و هابیل/ خر حضرت عزیر/ شتر خدا/ فیل و ابرهه/ مورچه و حضرت سلیمان/ هدهد و ملکه بلقیس/ قوچ آسمانی/ وال و حضرت یونس/ سگ یاران غار/ گاو بنی اسرائیل".
به شتر نگاه کن/ خانواده سگ/ درخت انار سحرامیز/ ساختن یک پل جدید/ یک شب در باغ وحش.

3. پیام آزادی(سالن کتابهای کودک و نوجوان):
کتابهای ویژه نوجوانان؛ شامل: الفبای قصه نویسی(دو مجلد)/ مجموعه پانزده مجلدی "از سرزمین نور"(داستان زندگی پیامبر)؛ دربرگیرنده: /داستان زمزم / آن قصه که در کتابها آمده بود/ یتیم نظر کرده/ خورشیدی در خانه خدیجه/ روزنه ای به رهایی/ و آن ستاره که دنباله دار می آید/ آن پدر بزرگ دوست داشتنی/ شب رویش غنچه نور/ ماجرای سپاه فیل/ روزگار دراز رنج/ ای جامه برخود پیچیده، برخیز!/ آنچه خدای کعبه اراده کند/ با من سخن بگو مادر/سفر دراز شام /داستان سیل آن سال.
کودکان: گنجشکک و پنبه دانه/ خروسک و پادشاه.
بزرگسالان: منظری از ادبیات داستانی پس از انقلاب/ در مسیر تند باد(نقد و بررسی بیست سال ادبیات دفاع مقدس ویژه کودکان و نوجوانان).

4. مدرسه برهان:
نوجوانان: آخرین فرستاده/ طنابی از آتش.
کودکان: دم پیشی/ ببارد باران، نبارد باران.

5. سروش: کک به تنور/ پیامبری که دوست بچه ها بود/ نگو نمی توانم.

6. کانون اندیشه جوان:
حقیقت "بوف کور"/ "داش آکل، حواشی و تبعات"/ راز شهرت صادق هدایت/ نقد داستانهای کوتاه صادق هدایت(دو مجلد)/ پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان/ انواع نقد ادبی/ نقد ادبی، فایده ها و آفات.

7. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی :
ادبیات داستانی ایران، پس از انقلاب اسلامی.

8. قدیانی:
داستان یک انسان واقعی.

9. آستان قدس رضوی(به نشر):
آنک آن یتیم نظر کرده(دو مجلد)/ ورود نویسنده به ساحت داستان و خروج شخصیتها از آن.

10.تکا:
پشت دیوار شب.

11. (سالن کتابهای کودک و نوجوان)کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان:
تنبیه کاری/ کشاورز پیر و خرس قهوه ای.

ارسال نظر