آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


با تجلیل از حجت الاسلام راستگو، عذرا وکیلی و محمدرضا سرشار، مراسم اختتامیه دومین جشنواره «مادران قصه گو» برگزار می شود

 خبرگزاری فارس: مراسم اختتامیه دومین جشنواره «مادران قصه‌گو» برگزار می‌شود

 به گزارش خبرگزاری فارس، در این مراسم که با حضور امیر خوراکیان رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی از فعالان عرصه داستان نویسی و قصه‌گویی برگزار می‌شود و از شش مادر قصه‌گوی برگزیده پایتخت در دو سطح مقدماتی و تخصصی تجلیل خواهد شد، همچنین در این مراسم از 24 نفر قصه‌گوی برگزیده از مناطق بیست و دوگانه تهران نیز تقدیر می‌شود.

در این دوره از جشنواره «مادران قصه‌گو» بیش از 5 هزار مادر تهرانی در کارگاه‌های مقدماتی قصه‌گویی و بیش از یک هزار مادر در کارگاه‌های تخصصی شرکت کرده بودند که در نهایت 48 نفر به مرحله نهایی داوری جشنواره راه یافتند.

تعریف قصه، ضرورت قصه‌گویی، سابقه این مقوله در ایران و جهان، بسط داستان، معیارهای قصه خوب، ویژگی‌های قصه‌گوی خوب، لحن و زبان قصه، به کارگیری توأمان بیان و بدن، تعامل با مخاطب، کنترل روند قصه گویی و هدایت صحیح مخاطب و بهره‌گیری از ابزارهای جانبی از جمله سرفصل‌های آموزشی در کارگاه‌های مقدماتی قصه‌گویی بوده است.

طراحی ورودی و خروجی داستان، توجه به عامل تعامل با مخاطب در طراحی‌ها، ارائه نمونه‌های تصویری، استفاده از عنصر غافلگیری در طراحی‌ها، شناخت ابزار وجودی و نحوه بهره‌مندی از آن در بیان قصه، آشنایی با سبک‌های قصه‌گویی و شناخت و بهره‌گیری از ابزارهای مکمل برای قصه‌گویی از جمله سرفصل‌های آموزشی در کارگاه‌های تخصصی بود.

مراسم اختتامیه دومین جشنواره «مادران قصه‌گو» ساعت 18:30 روز دوشنبه 21 اسفند سال جاری در سالن همایش‌های میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.


ارسال نظر