آخرین خبر

 • • رژيم صهيونيستي در تمام مرزهايش آماده‌باش داد
 • جمعه 11 فروردینماه 91


  در آستانه آغاز راهپیمایی جهانی "به سوی قدس" رژیم صهیونیستی نیروهای خود را در مناطق مرزی فلسطین اشغالی به حالت آماده باش در آورده است.

  به گزارش العالم، امروز تظاهراتی از کشورهای مختلف به سوی مرزهای فلسطین اشغالی برگزار می شود.

  آوارگان فلسطینی در لبنان با اعلام آمادگی برای شرکت در این راهپیمایی، بر پایبندی خود به مسأله فلسطین تأکید کردند.

  گروه ها و جمعیت های فلسطینی و همچنین جریانهای حامی فلسطین در بیش از 60 کشور مختلف جهان با وجود آماده باش نیروهای اشغالگر و تأکید بر مقابله با این تظاهرات میلیونی، بر آمادگی خود برای شرکت در این تظاهرات تأکید کردند.

  در همین راستا رژیم اشغالگر نیروهای خود را در مناطق مرزی اراضی اشغالی با سوریه، لبنان، اردن، کرانه باختری و غزه، به حالت آماده باش کامل در آورده است.

  کمیته عالی هماهنگی احزاب مخالف در اردن نیز از مردم این کشور برای شرکت پرشور در راهپیمایی جهانی حرکت به سوی قدس شرکت کنند.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی


 • تهران - موسسه فرهنگی هنری و انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی ، به زودی كتابی در حوزه نقد داستانهای ادبی آثار و زندگی نامه سیمین دانشور را منتشر خواهد كرد.
  نقد آثار و زندگی نامه سیمین دانشور در منشورات جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی

  به گزارش ایرنا، نویسنده این كتاب محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) تاكنون چند نمونه از داستانهای ایرانی و خارجی را مورد بررسی و نقد قرار داده است. در این مجموعه ، آثاری از نویسندگان بزرگی همچون 'سیمین دانشور' و 'لئون تولستوی' به چشم می خورد.

  سرشار در این كتاب ، دو رمان 'جزیره سرگردانی' و 'ساربان سرگردان' ، از آخرین نوشته های 'سیمین دانشور' را مورد تحلیل و نقد قرار داده است.

  'جلوه هایی از ادبیات سیاسی' ، به قلم محمدرضا سرشار نیز به زودی به همت موسسه فرهنگی هنری و انتشارات چاپ خواهد شد.

  در این كتاب بخشی از زندگی نامه سیمین دانشور آمده است.


تقدیر رئیس حوزه هنری از برگزیدگان


محسن مؤمنی شریف در پیامی از دو کتاب «آنک آن یتیم نظرکرده» و «جادة جنگ»، به سبب کسب جایزة کتاب سال، تقدیر کرد.
«آنک آن یتیم نظرکرده» نام کتابی است از محمدرضا سرشار با موضوع زندگی پیامبر اکرم و در قالب داستان. این کتاب ابتدا در دو جلد در سال 1382 و 1385 به چاپ رسید و قرار است به‌زودی انتشارات سورة مهر دو مجلد آن را، با صفحه‌آرایی جدید، در یک مجلد منتشر کند.
جلد اول کتاب، از ولادت تا بعثت نبی مکرم اسلام، به صورت داستان تحریر شده و نسخة عربی آن را بتول مشکین‌فام، در سال ۲۰۱۰، در بیروت منتشر کرده است. اخیراً جایزة کتاب سال جمهوری اسلامی به نسخة عربی این کتاب، با نام «ها هو اليتيم بعين‌الله»، اختصاص یافت.
محمدرضا سرشار دربارة این کتاب اظهار داشت: اسم كتاب را با الهام از سورة «ضحی» و حديثی از امام صادق(ع) انتخاب کرده است. وی دراین‌باره گفت: در اين سوره و حديث تصريح شده است كه پروردگار نخواسته پيامبر(ص) مربی‌ای جز او داشته باشد و به همين دليل او را در دامان طبيعت بزرگ كرده است.
وی، ضمن اشاره به تلاش سه‌‌سالة مترجم و سپاس از پروردگار برای فراهم آمدن امکان ترجمة اثر، اين كتاب را ثمرة عشق و ايمان و ارادة مشكين‌فام دانست و اظهار كرد: مشكين‌فام ترجمة اين كتاب را بزرگ‌ترين طرح زندگی خود می‌داند.
سرشار گفت: روی نثر اين كتاب بيش از داستان آن كار كردم و از همة متون كهن بهره بردم و سه بار آن را بازنویسی کردم و نثر پايانی را برای نوجوانان تنظيم كردم تا برای مطالعه سبك‌تر باشد.
بتول مشكين‌فام، استاد ادبيات عرب دانشگاه الزهرا(س)، نيز دربارة انگیزة ترجمة کتاب گفت: با تشويق رهبر انقلاب و فرمایش ایشان که [به نویسنده آن]گفته بودند: «اگر نوشتن اين اثر بیست سال هم به طول انجامد، شما اين كار را ادامه بدهید.» به ترجمة اين كتاب ترغیب شدم.
وی از یاری‌های خاص در نگارش و ترجمه اين كتاب ياد كرد و گفت: ياری رسول‌الله(ص) را در ترجمة اين كتاب، لحظه به لحظه، لمس كردم و آن را با هيچ‌چيز معاوضه نمی‌كنم.
مشكين‌فام اظهار اميدواری كرد كه جلد دوم اين اثر را بهتر از جلد نخست ترجمه كند، وی در این باره افزود: اميدوارم کاری درخور نام مبارک حضرت رسول(ص) باشد و به‌زودی ترجمة این اثر به اتمام برسد.
در قسمتی از پیام تبریک محسن مؤمنی به بتول مشکین‌فام آمده است: «آنک آن یتیم نظرکرده» از آثار گران‌سنگی است که شکوه اولین آیت وحی و جلودت آداب شرع را نشان می‌دهد. ترجمة فخیم و ارزندة سرکار عالی از این اثر وزین، که مقام بهترین کتاب سال را به خود اختصاص داده است، فرصت پربهایی را در اختیار حق‌جویان عرب‌زبان قرار می‌دهد تا از این رخداد فرهنگی بهره گیرند».
کتاب برگزیدة دیگر سورة مهر، که محسن مؤمنی شریف از آن تجلیل کرد، «جادة جنگ» به قلم منصور انوری است.
منصور انوری نیز در تشریح شکل‌گیری کتابش گفت: داستان این اثر از روز سوم شهريور 1320 و ماجراي هجوم روس‌ها و متفقين از شمال شرقي خراسان به ايران و اشغال ايران به دست متفقين آغاز مي‌شود و با پايان جنگ تحميلي به اتمام مي‌رسد.
وی ادامه داد: در این مجموعه واقعة 15 خرداد 1342، فعاليت‌ مبارزاتي گروه‌هاي اسلامي، تظاهرات مردمي، پيروزي انقلاب اسلامي، خراب‌كاري‌هاي گروهک‌هاي ضد انقلاب در كردستان، و جنگ هشت‌سالة عراق علیه ایران نیز به تصوير كشیده می‌شود.
انوری دربارة موضوع‌های مورد نظر در رمان «جادة جنگ» گفت: هفت جلد نخست اين اثر به جريان حضور روس‌ها در ايران اختصاص دارد. در مجلدات بعدي به حادثة 15 خرداد 1342، مبارزات و پيروزي انقلاب اسلامي، و چگونگي آغاز و پايان جنگ تحميلي پرداخته شده است. وی، با بیان اینکه چهار جلد آخر رمان به حوادث جنگ تحمیلی اختصاص دارد، ادامه داد: لازم دیدم ارزش جنگ تحمیلی و دفاع مقدس را، در برهه‌ای که رخ داد و اتفاقاتی که افتاد، به صورت کاری مقایسه‌ای نشان دهیم. چون اگر کار یک بعدی باشد، عظمت این دفاع مقدس شناخته نمی‌شود.
انوری ایدة اولیة این اثر را دوران کودکی خود معرفی کرد و ادامه داد: از زمان کودکی مطالب و موضوعات اصلی این رمان را در ذهن داشتم و تا حدودی، به اقتضای سنی، شاهد برخی قضایا بودم. برحسب وظیفه تصمیم گرفتم این خاطرات را در قالب رمان پرورش دهم.
اين نويسنده و داستان‌نویس دربارة منابع پژوهشي به‌كارگرفته در رمان خود اظهار داشت: در این رمان بیشتر از خاطرات شفاهی و سینه به سینه، که مردم منطقه شاهد آن بودند، استفاده کردم. براي نگارش اين رمان، از اسناد موجود در آرشيو آستان قدس رضوي، بنياد شهيد و امور ايثارگران، و گفت‌وگو با سيد رضا شريفي، که اکنون پیرمردی است، کمک گرفتم.
گفتنی است، علاوه بر جایزة کتاب سال، جایزة قلم زرین و جایزة ادبی جلال نیز به این کتاب اختصاص یافته است. در بخشی از پیام محسن مؤمنی شریف به این کتاب آمده است: «اثر ماندگار جناب‌عالی مصداق خلق اثری است که روایت مسئولانه‌ای از دفاع مقدس را در ذهن و ضمیر تاریخ جاودانه می‌سازد. کسب جایزة بهترین کتاب سال و نیز جایزة ادبی جلال آل احمد نشانه‌ای از قدرشناسی جامعة هنری کشور از تلاش گران‌قدر جناب‌عالی است».

ارسال نظر