آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • نشست کتابخوان مدرسه ای - با همکاری اداره سوادآموزی بروجرد با معرفی آثاری از سرشار
 • روز چهارشنبه مورخ 6 دی 96 همزمان با هفته سوادآموزی کتابخانه عمومی شهیدباهنر بروجرد با همکاری اداره سوادآموزی این شهرستان دو نشست کتابخوان مدرسه ای را در کلاس های سوادآموزی برگزار کردند:
  نشست اول :(مجموعه کتاب های از سرزمین نور)

  1- آنچه خدای کعبه اراده کند / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: معصومه گودرزی

  2- و آن ستاره که دنباله دار می آید ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: سکینه رحیمی

  3- آن قصه که در کتابها آمده بود ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا کردی

  4- با من سخن بگو ، مادر/نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: حبیبه کرمی

  5-آن پدربزرگ دوست داشتنی / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا حاتمی


تمام بضاعت سی و شش سالگی ما در معرفی امام علی (ع) به کودکان و نوچوانان

سرشار منتشر کرد؛
گروه شبکه اجتماعی ــ محمدرضا سرشار در آخرین پست خود معرفی امام علی(ع) در کتاب‌های کودک و نوجوان را بررسی و تحلیل کرده است.

بررسی معرفی امام علی(ع) در کتاب‌های کودکان و نوجوانان

به گزارش ایکنا، محمدرضا سرشار نویسنده، در شبکه اجتماعی خود در مطلبی با عنوان «تمام بضاعت سی و شش سالگی ما» به بررسی ادبیات کودک و نوجوان درباره امام علی(ع) پرداخته و در این باره می‌نویسد؛ از نظر تصویرگری، این آثار را به چهار گروه می‌توان تقسیم کرد: آثاری با تصاویر بسیار ضعیف و ابتدایی، آثار متأثر از تصویرگری بازار‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان کشورهای عربی، آثار با تصاویر قوی، اما کلاسیک کتاب‌های کودک و نوجوان و تصاویر خلاقانه خاص کودک و نوجوان.
آثار متأثر از تصویرگری بازار‌ی کتاب‌های کودک و نوجوان کشورهای عربی؛ از جمله این تصاویر می‌توان به کارهای کلثوم نظری، حامد غفاری، صفیه احمدپور، رضا کاظمی، لیلا باباخانی، حکیمه شریعتی، طیبه توسلی، گروه هنری شرکت مهرین و کانون طراحی و تصویرگری جارچی اشاره کرد. حدود ۲۰درصد این‌گونه تصاویر مربوط به ناشران تهرانی، ۲۰ درصد مربوط به ناشران مشهدی و ۶۰ درصد به ناشران قمی است. 
آثار با تصاویر قوی، اما کلاسیک کتاب‌های کودک و نوجوان؛ که به نوعی، آنها را می‌توان ادامه تصویرگری کتاب‌های داستانی مسیحیِ- برگرفته از کتاب‌های مقدس- برای کودک و نوجوانان، نیز دنباله روش تصویرگری تصاویر چهاررنگ صادق صندوقی در تصویرگری کتاب‌های تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان در سال‌های اوایل پیروزی انقلاب در کشور به شمار ‌آورد. 
از این گروه تصویرگران می‌توان به معصومه پورمند، سعید رزاقی، حسین آسیوند و منصور محمدی اشاره کرد. حدود ۸۰ درصد ناشران این آثار تهرانی و ناشر ۲۰درصد بقیه، یک انتشاراتی قزوینی است.
تصاویر خلاقانه خاص کودک و نوجوان؛ کارهای تصویرگرانی چون محمدحسین صلواتیان و میترا چرخیان از ناشران تهرانی و مشهدی از این زمره‌ است.
اکثر این آثار، از نظر متن، در حد یک رونویسی یا ساده‌نویسی- که اغلب حتی نتوانسته‌اند به زبان خاص مخاطبان مورد ادعای خود نیز نزدیک شوند- باقی مانده‌اند. به طوری که مطلقا نمی‌توان آنها را داستان تلقی کرد. در این میان، اثری مانند «غدیر» اثر علیرضا میرزامحمد، یک استثناست. آثار منتشره در سال‌های اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، غالباً ضعیف‌تر از مشابه خود در دهه‌های بعدند. در دهه ۱۳۶۰ هیچ داستان بلندی در این زمینه، برای گروه سنی ج ، د یا هـ منتشر نشده است.
تنها اثر نسبتأ قابل تأمل دهه ۱۳۶۰ برگرفته از نهج‌البلاغه - آن نیز صرفاً به واسطه شکل ظاهری و تصاویرش- «طاووس از زبان پیشوای اول» است؛ که به همت مرکز آموزش‌های فرهنگی کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان ، در خرداد ۱۳۶۰ منتشر شده است.
هر چند پیشتاز گزینش و طرح بخش‌هایی از نهج‌البلاغه برای کودکان-به شکل دلپذیر-غلامرضا امامی، با کتاب قأبل تأمل«فرزند زمان خویشتن باش» (چاپ اول:۱۳۵۱؛ کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان) است، اما این اثر، صرفاً گزینشی ساده و عمومی، از سخنان قصار این کتاب ‌است. در حالی که «طاووس از زبان پیشوای اول» گزینشی مناسب برای کودکان، هدفمند و متکی بر یک موضوع خاص (طاووس)، همراه با تصاویر متناسب با متن - هر چند با کیفیت چاپ نه چندان مطلوب برای امروز- است .لذا نام هر دوی این کتاب‌ها را، به عنوان آثاری مبتکرانه، پیشتاز و راه‌گشا، باید به خاطر سپرد. هرچند متون هردوی این آثار عیناً، برگرفته از نهج‌البلاغه‌اند؛ و در آنها هیچ دخل و تصرف یا ابتکار ویژه‌ای، انجام نشده است.

ارسال نظر