آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • نشست کتابخوان مدرسه ای - با همکاری اداره سوادآموزی بروجرد با معرفی آثاری از سرشار
 • روز چهارشنبه مورخ 6 دی 96 همزمان با هفته سوادآموزی کتابخانه عمومی شهیدباهنر بروجرد با همکاری اداره سوادآموزی این شهرستان دو نشست کتابخوان مدرسه ای را در کلاس های سوادآموزی برگزار کردند:
  نشست اول :(مجموعه کتاب های از سرزمین نور)

  1- آنچه خدای کعبه اراده کند / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: معصومه گودرزی

  2- و آن ستاره که دنباله دار می آید ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: سکینه رحیمی

  3- آن قصه که در کتابها آمده بود ... / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا کردی

  4- با من سخن بگو ، مادر/نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: حبیبه کرمی

  5-آن پدربزرگ دوست داشتنی / نویسنده : محمدرضا سرشار/ ناشر: پیام آزادی / معرفی کننده: زهرا حاتمی


پنج اثر محمدرضا سرشار برای گروه سنی کودک و نوجوان با طرح جلد جدید توسط سوره مهر بازنشر شد.


شناسهٔ خبر: 4202307 - چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹
فرهنگ > کتاب

به گزارش خبرگزاری مهر، پنج اثر محمدرضا سرشار برای گروه سنی کودک و نوجوان با طرح جلد جدید، توسط سوره مهر بازنشر شده‌اند. سرشار درباره این آثار گفت: این آثار به‌غیر از «تنبیه کاری» که برای گروه سنی «ج» بوده عمدتا برای گروه سنی الف و ب نوشته شده است. درواقع این پنج اثر مناسب سه مقطع سنی زیر دبستان (خردسال)، سال‌های اول دبستان و سال‌های آخر دبستان است.

وی درباره قطع یکسان کتاب‌ها گفت: این آثار همگی در قطع خشتی هستند؛ درواقع قطع خشتی اندازه‌های مختلفی دارد که از زمان دهه 40 به وسیله کانون پروش به عنوان یک قطع مرسوم برای کتاب‌های کودک و نوجوان وارد بازار نشر این گروه سنی شد که برای هر سه مقطع مختلف (خردسال، کودک و نوجوان) به کار می‌رفت؛ منتها با اندازه‌های مختلف.

نویسنده کودک و نوجوان ادامه داد: مثلا برای بچه‌های زیر دبستان بهتر است خشتی بزرگ باشد؛ زیرا بچه‌ها تا حدود ده سالگی کره چشمشان کامل نمی‌شود. بنابراین نیاز هست که کتاب‌هایی که برای آن‌ها تهیه می شود قطع بزرگ‌تری داشته باشد تا تصاویر و حروف متن بزرگ‌تر باشند. حروف‌نگاری و تصویرنگاری در طراحی کتاب کودک مهم است. همچنین باید گفت در تصاویر هر چه سنین پایین‌تر باشد معمولا رنگ‌های شارپ، تخت و پررنگ به کار می‌رود که این روند وقتی به گروه سنی (ج) که می‌رسد سایه‌روشن هم وارد نقاشی‌های کودکان می شود. اگر این‌ موارد رعایت شود قطع خیلی مهم نیست.

سرشار درباره بازنشر آثارش و استقبال کودکان فعلی از آن گفت: ادبیات داستانی شاخه‌های مختلفی دارد؛ یک دسته از داستان‌ها همیشه جزو علایق نخستینه سنین پایین بوده‌اند مثلا داستان‌های حیوانات. از زمان قبل از اسلام (کلیله و دمنه) یا افسانه‌های حیوانی تا زمان امروزی همیشه جزو پُرخواننده‌ترین انواع داستان برای بچه‌ها بوده است. الان هم در قالب پویانمایی‌ها خیلی‌ها قهرمانان، قهرمانان حیوانی انتخاب می‌شوند. این داستان‌ها همچنان جزو خواندنی‌های کودکان هستند.

وی در توضیح یکی از آثارش گفت: (تنبیه‌کاری) یکی دیگر از این داستان‌ها برای گروه سنی (ج) است که فرازی از زندگی امام موسی کاظم(ع) است. این داستان به زبان رایج امروز و با ساختار کنونی نوشته شده است؛ یعنی آن فراز تاریخی برای بچه‌ها، امروزی و قابل استفاده شده است. خود مضامین دینی زندگی پیامبران، امامان و قصه‌های قرآنی مضامین همیشگی هستند که همواره جزو خواندنی‌های مهمِ کودکان بوده و هم اکنون نیز باید باشد؛ مهم این است که بتوان این آثار را به زبان قابل فهم امروزی به تناسب سن مخاطب بازگویی کرد که اهتمام من برای نگارش بر اصول مذکور بوده است.

این نویسنده و منتقد ادبی همچنان درباره تجاربش از داستان‌نویسی کودک و نوجوان اظهار داشت: بیشتر آثارم، خصوصا کارهای اولیه‌ام برای نوجوانان بوده است ولی آن کارهایی که برای کودکان است مثل «خروسک و پادشاه» زمانی که ناشر قبلی منتشر می‌کرد تا صدهزار تیراژ رسید که بعدا بنا به دلایلی ناشر گذشته چاپش را ادامه نداد. یا اثر «ببارد باران، نبارد باران» بالای پنجاه هزار نسخه توسط ناشر پیشین منتشر شده است که این‌ها نشان می‌دهد که در این زمینه‌ها کارهایم ناموفق نبوده است.

سرشار ادامه داد: کار کودکان یک اصولی دارد. کار کودکان یک بخشی از آن علم است. یعنی ما وقتی می‌گویم ادبیات کودکان و نوجوانان یعنی می‌گوییم هنر بعلاوه علم. بخش دوم آن روان‌شناسی کودکان و نوجوانان است اگر فردی به صورت تجربی یا به صورت مطالعاتی بتواند به این گروه سنی نزدیک شود و قالب‌های این سنین را بشناسد می‌تواند موفق باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این داستان‌ها از دو شگرد خاص استفاده کردم که متداول بوده؛ یکی از این موارد کلام آهنگین و موزون است. من به یاد دارم که دهه هفتاد (خروسک پادشاه) یا (گنجشکک‌ و پنبه‌دانه) که آن هم قرار است بازنشر شود، بعضی بچه‌های آشنایان می گفتند که این‌ها را حفظ کردیم؛ با اینکه برای آن گروه سنی حجمش زیاد بود. یکی دیگر از این موضوعات هم تکرار است. قالبی وجود دارد مناسب سنین زیر دبستان سال‌های الف و ب که به آن می‌گویند: افسانه‌های توام با تکرار؛ که این‌ها یک موضوعی شروع می‌شود بعد یک ترجیع‌بند دارد و بعد از هر رویداد آن ترجیع‌بند تکرار شده، یک بند به آن اضافه می شود. این‌ها از قدیم‌الایام ابداعات توده مردم است که جزو جذاب‌ترین افسانه‌های سنین کودکی است که من هم از این شگرد در این چند کار بهره برده‌ام.

ارسال نظر