آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


رونمایی و بررسی کتاب «خوابهای خوش نوجوانی» با حضور مولف و مخاطبان کتاب

1396/10/9 شنبه
محمدرضا سرشار نویسنده کتاب خوابهای خوش نوجوانی در آیین رونمایی اثرش گفت: ایده نگارش این کتاب از یک مسابقه ادبی شکل گرفت.
 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران ، صبح روز ششم دیماه «آیین رونمایی و بررسی کتاب خوابهای خوش نوجوانی» با حضور محمدرضا سرشار نویسنده و سمانه سالمی کارشناس روانشناس با حضور جمعی از کتابداران و دانش آموزان در کتابخانه عمومی شیخ کلینی واقع در شهرری برگزار گردید.
ایده کتاب از یک مسابقه ادبی شکل گرفت
محمدرضا سرشار نویسنده و پیشکسوت ادبی در این نشست با اشاره به ایده خلق کتاب خوابهای خوش نوجوانی گفت: در یک دوره ای من سردبیر مجله سروش نوجوان بودم و در یکی از مسابقات نوجوان مجله سروش از بچه ها خواستیم که یکی از جالب ترین خوابهایی که دیدند را بدون کم و کاست برای ما بفرستند تا ما بهترین و جذاب ترین آنان را انتخاب کنیم و خوشبختانه تعداد زیادی نوشته به دست ما رسید و ما از میان آنان دقیق ترین را انتخاب و به سه نفر جایزه دادیم و بقیه که قابل چاپ بودند را نیز با قدری دست کاری کوچک در سال 83 گردآوری کردیم و کتاب حاضرشکل گرفت اما برای چاپ آن چندین سال معطل شدم که بلاخره سال گذشته توسط نشر سوره مهر به چاپ رسید.
سمانه سالمی کارشناس روانشناس نیز در این جلسه با بیان اینکه ما اینجا جمع شدیم تا از یک اثر موفق از یک نویسنده موفق صحبت کنیم گفت: خیلی از ما آقای سرشار را با نام مستعار رضا رهگذر می شناسیم و صدای زیبا و ماندگار ایشان در قصه ظهر جمعه در رادیو در ذهن اکثر مردم ایران مانده است.
گرایش مذهبی و معنوی نویسنده از کتاب ادراک می شود
وی ادامه داد: طراحی جلد کتاب با رنگ بندی زیبا نشان دهنده قهار بودن نویسنده است و این رنگ و لعاب کتاب سبب جذب بچه ها برای مطالعه این کتاب می شود از سوی دیگر، طراحی و نوع نگارش خوابهای خوش نوجوانی و فونت آن ما را به آرامش دعوت می کند. صفحه اول کتاب را که مشاهده می کنید شاهد یک رنگ شاد ، کودکانه و جذاب خواهید بود که مزین به بسم الله الرحمان الرحیم است و صفحه بعد آن نیز نشان از گرایش مذهبی و معنوی نویسنده را نشان می دهد.
سالمی تصریح کرد: کتاب کم حجم و به لحاظ وزنی سبک است و بچه ها از آن احساس خستگی نمی کنند ضمن اینکه خلاصه نویسی و زیبا نویسی سبب تشویق مخاطب برای خوانش آن می شود.
وی خلاصه بودن داستانها را یکی دیگر از ویژگی های این کتاب عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: یکی از داستان های جذاب که برای من هم خیلی جالب بود داستان «کیک بزرگ عروسی» بود که در صفحه 35 کتاب به چاپ رسیده و این داستان بسیار زیبا ، جذاب و ملموس است واحساس خوبی در مخاطب ایجاد می کند و قسمت آخر این داستان خیلی جذاب است و تصویرسازی آن نیز بسیار خوب از کار درآمده است.
سمانه سالمی سپس به داستان « معذرت خواهی از آقای سهراب سپهری» اشاره کرد و این داستان را یکی از شیرین ترین داستان های این کتاب ذکر کرد و یادآور شد: این داستان به مخاطب می آموزد که هیچ وقت به فکر سرقت ادبی نباشند و دارای پیام آموزشی است.
به گفته این کارشناس روانشناس ، کتاب خوابهای خوش نوجوانی جذابیت خوبی برای مخاطبین نوجوان دارد.
«خوابهای خوش نوجوانی» برای نوجوانان جذاب است
سالمی با طرح این سوال که آیا نقش خواب در زندگی بشرجدی است یا خیر؟ آیا باید خوابها را جدی بگیریم یا نه؟ گفت: برخی از خوابها را باید جدی گرفت ضمن اینکه خوابها می توانند در پیش بینی آینده نیز تاثیرگذار باشند به گونه ای که تعبیرخواب نیز در قرآن هم قید شده است مثل سوره حضرت یوسف (ع) ، در این سوره ؛ یوسف به پدرش یادآور می شود که من در خواب دیدم که 11 ماه و ستاره و خورشید بر من سجده می کنند وتعبیر آن چیست؟ که پدرش اعلام می کند که او بزودی به مقام پیامبری خواهد رسید.
نشانه های اختلالات خواب
وی یادآور شد: نشانه های ترس و اضطراب که موجب اختلالات خواب می شوند چهار نشانه دارند اول ، نشانه های جسمی مثل طپش قلب و سردردهای مزمن ، دوم نشانه های ادراکی و شناختی مثل حواس پرتی ، سوم نشانه های ارتباطی مثل گوشه گیری و چهارم نشانه های رفتاری مثل پرخاشگری زیاد.
 این کارشناس تصریح کرد: من این کتاب را به فال نیک می گیرم و انشاالله همه نویسندگان کودک و نوجوان با نگارش کتابهایی از این دست، ادبیات کودک را بارور کنند.
بچه ها خواب شان را تنظیم کنند
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه کرد: بچه هایی که احساس کسالت می کنند باید خواب خودشان را تنظیم کنند و زودتر به خواب بروند چرا که بچه ها معمولا باید ساعت 10 شب در خواب عمیق باشند چرا که ساعت 10 تا 2 صبح ،هورمون سلامتی و رشد بیشتری در این ساعات ترشح می شود و یقین داشته باشید که بچه ای که ساعت 10 شب می خوابد حتما سرصبح سرحال بیدار خواهد شد.
وی سپس به چندین سوال بچه ها در مورد خواب پاسخ گفت و تاکید کرد: بچه هایی که در خواب به طور مداوم خوابهای بد می بینند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.
از نظر دینی ، خواب حجت نیست
وی سپس ادامه داد: از نظر دینی ، خواب حجت نیست چرا که نه خواب چیزی را ثابت و نه رد می کند بنابراین نگران خوابها نباشید چون تکلیفی را برعهده شما نمی گذارد.
«مهارت» رمز نویسندگی است
قصه گوی ظهر جمعه رادیو در پاسخ به سوال یکی از دانش آموزان که از وی در مورد چگونه نویسنده شدن پرسید گفت: نویسندگی چیز خاصی نیست فقط یک مهارت است که با تمرین بدست می آید چرا که مهارت آموختنی است اینکه برخی ها می گویند نویسندگان آدم های خاص و تافته جدا بافته ای هستند حرف نادرستی است و آن را باور نکنید.
بهترین سن برای مهارت نویسندگی ، کودکی است
این نویسنده کودک و نوجوان ادامه داد: قدم اول در نویسندگی ، مطالعه زیاد کتابهای خوب و ارزشمند است و بهترین سن برای بدست آوردن این مهارت ، کودکی است و کسانی که در کودکی زیاد مطالعه می کنند می توانند در آینده نویسندگان موفقی باشند. قدم دوم در این زمینه ، زیاد نوشتن است. بچه هایی که خاطره و انشاء های خوبی می نویسند اگر همین رویه را ادامه بدهند در آینده نویسندگان خوب کشور خواهند شد.
وی سپس قصه «کک و مورچه» را که نیاز به هوشیاری و پاسخگویی مخاطب را در پی داشت برای دانش آموزان تعریف کرد که مورد استقبال بچه ها قرار گرفت.
در خاتمه نیز از نویسنده کتاب و کارشناس برنامه با حضور مسئول کتابخانه شیخ کلینی تقدیر شد و از کتاب خواب خوش نوجوانی رونمایی گردید. 

ارسال نظر