آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


با حضور نویسنده اثر؛ «خواب‌های خوش نوجوانی» رونمایی می‌شود


کراپ‌شده - خواب هاي خوش نوجواني

کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» نوشته محمدرضا سرشار، با حضور نویسنده اثر، در کتابخانه عمومی شیخ کلینی شهرستان ری رونمایی و بررسی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران، به همت کتابداران کتابخانه عمومی شیخ کلینی شهرستان ری نشست رونمایی و بررسی کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» نوشته محمدرضا سرشار با حضور نویسنده اثر؛ سمانه سالمی، منتقد، کتابداران و جمعی از علاقه‌مندان حوزه کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

سرشار در این کتاب رؤیاهایی که برخی از نوجوانان در خواب دیده‌اند و طی سال‌های (۱۳۸۲-۱۳۸۳) جهت شرکت در مسابقه «خواب‌های خوش نوجوانی» مجله «سوره نوجوان» برای وی ارسال کردند را منتشر کرده است. درواقع این کتاب شامل بیش از ۶۰ خواب نوجوانان به روایت خودشان است؛ سرشار در این روایت‌ها تنها ویرایش رسم‌الخطی انجام داده‌ و اصل نگارش، نثر و زبان خواب‌ها متعلق به نوجوانان است.  «خواب‌های خوش نوجوانی» ازآنجاکه دربردارنده تصاویری صادقانه از دنیای درونی نوجوانان است، می‌تواند منبع خوبی برای مطالعه پدران و مادران، مربیان و معلمان و دست‌اندرکاران علوم تربیتی و روان شناسی نوجوانان باشد.

محمدرضا سرشار، نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی، متولد ۱۳۳۲ کازرون است. وی که در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شده است، نخستین مجموعه داستانش را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. وی تاکنون سردبیری بسیاری از نشریه‌های ادبی و هنری کودک و نوجوان را بر عهده داشته و نشریه بین‌المللی who is who، در سال ۱۳۷۳ نام وی را به‌عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

گفتنی است، آیین رونمایی و بررسی کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه، ۶ دی‌ماه در کتابخانه عمومی شیخ کلینی شهر ری به نشانی انتهای خیابان ۲۴ متری، خیابان استخر، جنب سرای محله استخر برگزار خواهد شد.

ارسال نظر