آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • آخرین اثر محمدرضا سرشار در بازار کتاب/ روایتی جدید از انقلاب اسلامی
 • شناسه خبر: 1416289 سرویس: فرهنگی

  سرشار
  مجموعه «داستان انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مجموعه‌ «داستان‌ انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار(رهگذر) برای گروه سنی نوجوانان روانه بازار کتاب شد. موضوع داستان‌های این مجموعه که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، در حوزه انقلاب اسلامی است. نویسنده کوشیده تا با در نظر گرفتن مخاطب امروز و مقتضیات روز، داستان‌هایی را با حال و هوای انقلاب 57 برای نوجوان امروز روایت کند.

  رهگذر که نامش با قصه‌های ظهر جمعه گره خورده، این‌بار گزیده‌ای از بهترین‌ داستان‌های نویسندگان مختلف را در این مجموعه گردآوری کرده است. «نوشته روی دیوار»، «همه گفتند مرگ بر شاه»، «امام می‌آمد»، «به دنبال پدر» و «پای تخته سیاه» عناوین این مجموعه‌اند.

  در این اثر داستان‌هایی از داود غفارزادگان، مجید درخشانی، محمدرضا سرشار، مریم جمشیدی، ابراهیم حسن‌بیگی، محمدرضا بایرامی، مصطفی خرامان، خسرو آقایاری، بهمن پگاه راد و... گردآوری و عرضه شده است.

  در بخش‌هایی از داستان «تفنگ»، نوشته محمدرضا بایرامی به عنوان یکی از داستان‌های مندرج در این اثر می‌خوانیم:

  «نمی‌توانم جلو خودم را بگیرم. لباس‌هایم را می‌پوشم. کلاه کشی‌ام را می‌گذارم سرم. می‌آیم بیرون، و یواشکی می‌افتم دنبالشان. امّا هنوز چیزی نرفته‌اند که نمی‌دانم چطور می‌شود که داداش برمی‌گردد عقب. می‌خواهم خودم را جایی قایم کنم. ولی دیگر دیر شده است. داداش، از همان دور داد می‌زند: «ای ناکس! باز هم که داری زاغ سیاه مرا چوب می‌زنی!»

  این بار، به خلاف همیشه، اصلاً عصبانی نیست. همین هم، بِهِ من جرئت می‌دهد که خودم را برسانم بهشان و بپرسم: «کجا می‌روید؟»

  داداش می‌گوید: «مسجد!»

  می‌پرسم: «مسجد؟! مسجد برای چه؟»

  می‌گوید: «برای تحویل دادنِ اسلحه. امام گفته که هر کسی اسلحه دارد، تحویل بدهد.»


​«خواب‌های خوش نوجوانی» محمدرضا سرشار تعبیر شد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

 
 
کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» به قلم محمدرضا سرشار از سوی انتشارات سوره مهر راهی کتابفروشی‌ها شد.
​«خواب‌های خوش نوجوانی» محمدرضا سرشار تعبیر شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» به قلم محمدرضا سرشار به تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است. سرشار در این کتاب رویاهایی که برخی از نوجوانان در خواب دیده‌اند و آنها را سال‌های گذشته (1382-1383) به صورت مکتوب برای وی جهت شرکت در مسابقه «خواب‌های خوش نوجوانی» مجله «سوره نوجوان» فرستاده‌اند، منتشر کرده است. 

این کتاب شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است و او در این روایت‌ها فقط ویرایش رسم‌الخطی انجام داده‌ و اگر غلط فاحشی وجود داشته اصلاح کرده است و اصل نگارش، نثر و زبان خواب‌ها متعلق به خود نوجوانان است. 

نویسنده درباره این کتاب در مقدمه نوشته است: «سال‌ها بود در انتظار یافتن فرصت برای تنظیم و ناشری مناسب برای انتشار مجموعه نوشته‌ها در قالب یک کتاب بودم. هرچند بسیار دیر اما این مجال در سال 1391 دست داد و انتشارات سوره مهر چاپ و نشر این مجموعه در نوع خود بی نظیر را برعهده گرفت.

این کتاب از آنجا که دربردارنده تصویرهایی صادقانه از بخشی از خصوصی‌ترین قسمت‌های دنیای درونی نوجوانان است، می‌تواند منبع خوبی برای مطالعه پدران و مادران، مربیان و معلمان و دست‌اندرکاران علوم تربیتی و روانشناسی نوجوانان باشد.

نوجوانان با مطالعه این نوشته‌ها می‌توانند با دنیاهای درونی هم‌سن و سالان خود بیشتر آشنا شوند و به شباهت‌های احتمالی خود با ایشان بیشتر پی ببرند. خواندن این کتاب می‌تواند فایده مهم دیگری هم برای نوجوانان داشته باشد؛ به این ترتیب که آنان نیز می‌توانند با نوشتن و فرستادن رویاهای جالب خود با ذکر جزئیات و به شکل دقیق برای من، نویسندگان مجلدهای بعدی این کتاب باشند.

در یکی از این رویاها می‌خوانیم:‌ «به آسانسور خانه‌ای که تازه به آن اسباب‌کشی کرده بودیم سوار شدم و دکمه طبقه اول را زدم. نمی‌دانم چرا فقط کف آسانسور حرکت می‌کرد و به طرف بالا می‌رفت. من کم کم داشتم با سقف بالای سرم که ثابت بود له می‌شدم. تنها کاری کردم این بود که دکمه طبقه هم‌کف را زدم. یک‌دفعه از توی خانه‌مان سر درآودم. اسباب و وسایلمان، گوشه و کنار خانه جمع شده بود و هیچ‌کس نه توی خانه‌مان بود و نه توی آپارتمانمان. در همین حین چشمم به یک مارمولک خیلی دراز افتاد که بدنش سرخ سرخ بود. با سرعتی مثل نور به طرف آشپزخانه رفتم و حشره‌کش را برداشتم ولی هرچه گشتم از مارمولک خبری نبود.یک‌دفعه صدایی شنیدم. به پشت سرم نگاه کردم. دیدم یکی روی سرامیک‌ها دراز کشیده. جلوتر رفتم  تا صورتش را ببینم. وقتی به صورتش نگاه کردم فهمیدم داییام است. ولی چشم‌هایش قرمز قرمز است.»

محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی، متولد ۱۳۳۲ کازرون است. او که در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شده است، نخستين مجموعه داستانش را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. از فعالیت‌های او بعد از انقلاب می‌توان به داستان‌نویسی، پژوهش و نقد در زمینه ادبیات کودک و نوجوان و بزرگسالان اشاره کرد. «هستم اگر می‌روم»، «نگاهي تازه به جنگ و صلح»، «قصه‌هاي حيوانات» و «به دنبال پدر» آثار او را شامل می‌شود.

این نویسنده تابه حال 36 جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. وی سردبیری بسیاری از نشریه‌های ادبی و هنری کودک و نوجوان را بر عهده داشته و غیر از سردبیری سه برنامه رادیویی، ۲۴ سال گوینده قصه ظهر جمعه بوده است. نشریه بین‌المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» در قالب 96 صفحه با شمارگان دو هزار و 500 نسخه و قیمت 60 هزار ریال از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

ارسال نظر