آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام عزیزم برای اظهار لطفتان از شما متشکرم. اما کتاب ادامه
 • اکبر رئیسی: طرح سوالی از جناب ‌اقای محمد رضا سرشار نویسنده پیشکسوت ادامه

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


​«خواب‌های خوش نوجوانی» محمدرضا سرشار تعبیر شد

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

 
 
کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» به قلم محمدرضا سرشار از سوی انتشارات سوره مهر راهی کتابفروشی‌ها شد.
​«خواب‌های خوش نوجوانی» محمدرضا سرشار تعبیر شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» به قلم محمدرضا سرشار به تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است. سرشار در این کتاب رویاهایی که برخی از نوجوانان در خواب دیده‌اند و آنها را سال‌های گذشته (1382-1383) به صورت مکتوب برای وی جهت شرکت در مسابقه «خواب‌های خوش نوجوانی» مجله «سوره نوجوان» فرستاده‌اند، منتشر کرده است. 

این کتاب شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است و او در این روایت‌ها فقط ویرایش رسم‌الخطی انجام داده‌ و اگر غلط فاحشی وجود داشته اصلاح کرده است و اصل نگارش، نثر و زبان خواب‌ها متعلق به خود نوجوانان است. 

نویسنده درباره این کتاب در مقدمه نوشته است: «سال‌ها بود در انتظار یافتن فرصت برای تنظیم و ناشری مناسب برای انتشار مجموعه نوشته‌ها در قالب یک کتاب بودم. هرچند بسیار دیر اما این مجال در سال 1391 دست داد و انتشارات سوره مهر چاپ و نشر این مجموعه در نوع خود بی نظیر را برعهده گرفت.

این کتاب از آنجا که دربردارنده تصویرهایی صادقانه از بخشی از خصوصی‌ترین قسمت‌های دنیای درونی نوجوانان است، می‌تواند منبع خوبی برای مطالعه پدران و مادران، مربیان و معلمان و دست‌اندرکاران علوم تربیتی و روانشناسی نوجوانان باشد.

نوجوانان با مطالعه این نوشته‌ها می‌توانند با دنیاهای درونی هم‌سن و سالان خود بیشتر آشنا شوند و به شباهت‌های احتمالی خود با ایشان بیشتر پی ببرند. خواندن این کتاب می‌تواند فایده مهم دیگری هم برای نوجوانان داشته باشد؛ به این ترتیب که آنان نیز می‌توانند با نوشتن و فرستادن رویاهای جالب خود با ذکر جزئیات و به شکل دقیق برای من، نویسندگان مجلدهای بعدی این کتاب باشند.

در یکی از این رویاها می‌خوانیم:‌ «به آسانسور خانه‌ای که تازه به آن اسباب‌کشی کرده بودیم سوار شدم و دکمه طبقه اول را زدم. نمی‌دانم چرا فقط کف آسانسور حرکت می‌کرد و به طرف بالا می‌رفت. من کم کم داشتم با سقف بالای سرم که ثابت بود له می‌شدم. تنها کاری کردم این بود که دکمه طبقه هم‌کف را زدم. یک‌دفعه از توی خانه‌مان سر درآودم. اسباب و وسایلمان، گوشه و کنار خانه جمع شده بود و هیچ‌کس نه توی خانه‌مان بود و نه توی آپارتمانمان. در همین حین چشمم به یک مارمولک خیلی دراز افتاد که بدنش سرخ سرخ بود. با سرعتی مثل نور به طرف آشپزخانه رفتم و حشره‌کش را برداشتم ولی هرچه گشتم از مارمولک خبری نبود.یک‌دفعه صدایی شنیدم. به پشت سرم نگاه کردم. دیدم یکی روی سرامیک‌ها دراز کشیده. جلوتر رفتم  تا صورتش را ببینم. وقتی به صورتش نگاه کردم فهمیدم داییام است. ولی چشم‌هایش قرمز قرمز است.»

محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی، متولد ۱۳۳۲ کازرون است. او که در رشته مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شده است، نخستين مجموعه داستانش را در سال ۱۳۵۵ منتشر کرد. از فعالیت‌های او بعد از انقلاب می‌توان به داستان‌نویسی، پژوهش و نقد در زمینه ادبیات کودک و نوجوان و بزرگسالان اشاره کرد. «هستم اگر می‌روم»، «نگاهي تازه به جنگ و صلح»، «قصه‌هاي حيوانات» و «به دنبال پدر» آثار او را شامل می‌شود.

این نویسنده تابه حال 36 جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. وی سردبیری بسیاری از نشریه‌های ادبی و هنری کودک و نوجوان را بر عهده داشته و غیر از سردبیری سه برنامه رادیویی، ۲۴ سال گوینده قصه ظهر جمعه بوده است. نشریه بین‌المللی who is who، در سال ۱۳۷۳، نام وی را به عنوان یکی از مشاهیر فرهنگ ایران به ثبت رساند.

کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» در قالب 96 صفحه با شمارگان دو هزار و 500 نسخه و قیمت 60 هزار ریال از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

2 نظر

طرح سوالی از جناب ‌اقای محمد رضا سرشار نویسنده پیشکسوت
با سلام و احترام . ترجیح می‌دهم یا همان نام نوستالژیک رضا رهگذر خطاب‌تان کنم که با آن بس خاطره‌ها داریم. مسلما خطاب قرار دادن استاد پیشکسوتی که از برجسته‌ترین شکل دهندگان شخصیت نوجوانی‌ ما بوده است ‌آسان نیست، ولو صراحت لهجه و روحیه پرسشگری بارزترین خصیصه خطاب کننده باشد. از تعارف و اظهار ارادت هم می‌گذرم که شهرت و کسوت شما بی‌نیاز از قلم‌فرسایی نوقلمی تازه‌ وارد چون من است. در دهه چهلم عمر هستم و دو سه کتابی در قالب رمان بیرون داده‌ام و شاید از لحاظ اندیشه و نگرش دیگر به شما چندان نزدیک هم نباشم. با این حال آن‌قدر اشتراکات هنوز باقی است که شما را کماکان شکل‌دهنده بخشی از شخصیت خود بدانم و دلواپس همان بخش باشم. هنوز که هنوز است «گرداب سکندر» و «آن‌جا که خانه‌ام نیست» را مفیدتر از بعضی جریان‌های آوانگاردیسم و فرم‌باز می‌دانم. با این حال به من حق بدهید که همه چیز را از پنجره نگرش ایدئولوژیک شما نبینم و در مواجه با تضادی که در نوشت‌جات سال‌های اخیر شما با بخش‌های دیگر ادبیات مشهود است ایده خاص خود را داشته باشم.
به هرحال در این مقال کوتاه نه قصدم ورود به این مباحث، بلکه صرفا طرح سوالی در همان حوزه مشترک با شما است که سال‌ها ذهن و ضمیرم را قلقلک داده است: در نوجوانی کتاب «وجدان» شما را بارها و بارها خوانده‌ام، که در آن به شکلی سمبولیک سه شخصیت پزشک، روزنامه‌نگار و حقوق‌دان را با چوب «بی‌ایمانی» نوازش کرده بودید و ادعای صریح داشتید که وجدان برای خوب بودن کافی نیست، چون وجدان به راحتی فریب می‌خورد. و نتیجه گرفتید که فقط این ایمان است که خوب بودن را تضمین می‌کند. تمایل قلبی‌ام این است که همچنان با شما موافق باشم. ولی افسوس که شواهد دنیای واقعی به خصوص در این دهه اخیر حکایت از چیز دیگری دارد. وقتی می‌بینم که از همان ایمان مفرط و بدون وجدان انسانی گله گله گروه‌های تکفیری و انتحاری بر می‌خیزند که دنیا و مخصوصا خاورمیانه این مهد و پرورش‌گاه ایمان را به ‌آتش کشیده‌اند، برایم سوال پیش می‌آید که آیا هنوز هم به مضمون همان داستان‌تان معتقد هستید؟ لطفا نفرمائید ایمان داریم تا ایمان و ایمان آن‌ها عین گمراهی است، چون این دقیقا همان انتقادی بود که شما به وجدان داشتید که می‌شود آن را گمراه کرد. تازه بازهم یک وجدان گمراه شده حداکثر جرمش سکوت در برابر ستم می‌تواند باشد، ولی ایمان فریفته شده خودش از هر ظالمی ستم‌گرتر می‌شود، زنده زنده به آتش می‌کشد، سر می‌برد و منفجر می‌کند. از سیاست و دست‌های پشت پرده عوامل خارجی و امثال‌هم نفرمائید که حتی فرض صحت‌شان هیچ تفاوتی در اصل ماجرا نمی‌کند. وجدان بدون ایمان امثال سوئد و اتریش و نروژ را ساخته است و ایمان بدون وجدان... این را شما قضاوت بفرمائید.
اکبر رئیسی، نویسنده

ارسال نظر