آخرین خبر

 • • پخش دومین قسمت مستند ابرها در راهند با صدای محمدرضا سرشار از شبکه افق
 • یکشنبه 14 شهریورماه 95

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما:زندگی هر انسانی مملو از سوالات کوچک و بزرگ است، سوالاتی که بسته به زمانه و شرایط، دائما در حال تغییرند اما یک سوال مهم و همیشگی هست که میان همه آدم ها فارغ از زمان و مکان مشترک است.

  این سوال به فلسفه وجودی انسان باز می گردد، اینکه انسان چیست و به کجا می رود؛ گفته می شود ندانستن پاسخ این سوال آدمی را به ناکجاآباد می کشاند و ممکن است انسان نه تنها زندگی خود را مختل کند، بلکه زندگی دیگران را هم به آشوب بکشاند.

  در دومین قسمت مجموعه «ابرها در راهند» به ادامه فعالیت های وکیل جوانی که در آلمان زندگی می کند ولی اصالتی آلمانی ندارد و پدر و مادرش ترک زبان هستند پرداخته می شود، اینکه او به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش بزرگ زندگی، اسلام را ملاک و معیار قرار می دهد و در این زمینه تلاش می کند.

  در این قسمت به حادثه 11 سپتامبر و تاثیر آن بر تحولات زندگی مسلمانان در دنیای غرب نیز اشاره می شود.

  این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند.

  شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ مشاوران تحقیق این مستند بوده اند.

  دومین قسمت «ابرها در راهند» کاری از محمد علی فارسی و با روایت گری محمدرضا سرشار، شنبه 13 شهریورماه ساعت 19 از شبکه افق پخش می شود.

  ساعت های 7.30 و 11.30 روز یکشنبه هم برای پخش تکرار این برنامه در نظر گرفته شده اند.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


ورود جدی محمدرضا سرشار به حوزه فیلمنامه‌نویسی


آموزش سبک زندگی اسلامی به خردسالان با یک کارتون جذاب

خبرگزاری فارس: آموزش سبک زندگی اسلامی به خردسالان با یک کارتون جذاب

محمدرضا سرشار خبر از سرپرستی فیلمنامه نویسی دو مجموعه پویانمایی برای شبکه کودک داد که به زودی پخش می‌شوند.

محمدرضا سرشار در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، خبر از نوشتن فیلمنامه‌ای داد و گفت: تقریبا 9 ماه است که با یک گروه 22 نفره از جوانان نویسنده و فیلمنامه نویس مشغول نوشتن مجموعه 91 قسمتی برای پویانمایی هستیم که این مجموعه برای شبکه کودک نوشته می‌شود.

وی افزود:  عنوان این مجموعه بچه های ساختمان گل‌ها است و مخاطبش هم خردسالان در نظر گرفته شده است. قهرمان هم دختر 4 ساله ای است که تا پایان  6 سالگی اش محور ماجراها است.

این نویسنده اظهار داشت: هر قسمت این مجموعه 10 دقیقه است و بخش قابل توجهی از آن در یک مجتمع مسکونی در تهران و بخش دیگری هم در شمال کشور و یک روستا می‌گذرد.

سرشار گفت: در واقع محتوای اصلی مجموعه نشان دادن غیر مستقیم سبک زندگی خانواده اسلامی‌ است و این سبک زندگی از نوع محل سکونت شروع می‌شود و به سایر رفتارها و تعاملات اجتماعی و خانوادگی میرسد.

نویسنده کتاب آنک آن یتیم نظر کرده، اظهار داشت: مثلا این مجموعه پیشنهادی برای محل سکونت دارد. در گذشته خانه‌ها اتاق های متعدد داشت و عمه و خاله و دایی و مادربزرگ و بقیه در اتاق های مختلف این خانه زندگی می‌کردند. این نوع خانه ها مزایا و فوایدی داشت اما مشکلاتی هم داشت مثل رعایت حجاب برای خانمها.  الان ما مجتمع خانوادگی را پیشنهاد داده‌ایم. ماجراها در یک مجتمع 8 واحدی می‌گذرد که هر یک از اعضای خانواده در یکی از واحدها سکونت دارند.

وی افزود: اگر حمل بر خودستایی نباشد به گفته صاحب نظران، این مجموعه قوی ترین مجموعه ای است که برای پویانمایی نوشته شده است. 22 نفر از نویسندگان قسمت های مختلف را می‌نویسند و سرپرستی مجموعه و راهنمایی و اصلاح نوشته ها با من است.

سرشار درباره زمان تولید این مجموعه اظهار داشت: تولید پویانمایی این مجموعه از یک ماه پیش تولید شده و قرار است تا قبل از پایان سال، تمام شود.  ما هم حداکثر تا 10 مهر فرصت داریم فیلمنامه ها را تحویل دهیم که انشاءالله 13 قسمت باقی مانده را سر موعد تحویل خواهیم داد.

این نویسنده گفت: تا پیش از این من اصلا وارد حوزه فیلمنامه‌نویسی نشده بودم و حتی اکراه داشتم وارد این کار شوم اما به دلایلی متقاعد شدم و خدا را شکر نتایج از نظر ناظران بیرونی خیلی بهتر از حد انتظار در آمد و هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت معتقدند در بین کارهایی که برای این مقطع سنی انجام شده، بی نظیر است. امیدوارم در تولید مجموعه‌ها شایسته عمل کنند تا فیلمنامه خود را نشان دهد.

**پویانمایی کودکی های امام حسین (ع )

سرشار در پاسخ به این سوال که در این مدت آیا سراغ نوشتن کتاب جدیدی رفته یا خیر،  گفت: تقریبا تمام وقتم در این 9 ماه در فیلمنامه نویسی سپری شده است. فیلمنامه دیگری هم در همین مدت با یک گروه 5 نفره نوشتیم که آن هم فیلمنامه پویانمایی است و در 13 قسمت کودکی امام حسین علیه السلام را روایت می‌کند.

وی افزود: این فیلمنامه را ماه پیش تحویل دادیم و مخاطبش کودکان است و قرار است در ماه محرم نمایش داده شود.

ارسال نظر