آخرین خبر

 • • برپایی مجدد كلاس‌های نقد داستان استاد محمدرضا سرشار در حوزه هنری
 • سه شنبه 26 مردادماه 95

  پس از یك سال تعطیلی، از ابتدای مهرماه سال جاری، مجددا جلسات نقد داستان هفتگی استاد محمدرضا سرشار در حوزه هنری تشكیل می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، پس از یك سال تعطیلی كلاس‌های نقد داستان استاد محمدرضا سرشار و بنا به درخواست عده ای از هنرجویان و شاگردان، از ابتدای مهرماه سال جاری، مجددا جلسات نقد داستان هفتگی وی در حوزه هنری تشكیل گردد.

  در همین زمینه واجدان شرایط علاقه مند برای شركت در این جلسات می‌توانند برای ثبت نام اعلام آمادگی كنند.

  جلسات نقد داستان استاد محمدرضا سرشار در حوزه هنری سالیان طولانی محل آمد و شد نویسندگان جوان بود كه از همین كلاس‌ها نیز داستان‌نویسانی خوبی به جامعه ادبی كشور معرفی شدند.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


حرف‌های سرشار درباره کتابی از او که در نمازجمعه معرفی شد

کتاب

در پی انتشار خبر معرفی کتاب «اصیل‌آباد» محمدرضا سرشار برای مطالعه کودکان و نوجوانان در ایام اوقات فراغت تابستان، در نمازجمعه‌های کشور به مناسبت روز ادبیات کودکان و نوجوانان، این نویسنده ضمن قدردانی از این اقدام گفت: این کتاب تنها در نمازجمعه تهران معرفی شده است.

سرشار  در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ظاهرا به دنبال ایجاد طرحی برای معرفی کتابهایی برای مطالعه، کتاب «اصیل‌آباد» من که جزو اولین کتابهایم در حوزه ادبیات کودک است و در سال 52 نوشته شده از طریق تریبون نمازجمعه تهران معرفی شده است.

او افزود: این کتاب در سال 52 نوشته شد و تا سال 57 به چاپ نرسید؛ اگرچه اولین کتاب من در سال 55 منتشر شد. در واقع این کتاب توسط یکی از دوستانم به دفتر نشر فرهنگ اسلامی واگذار شد  و من عزم جدی برای چاپ آن نداشتم. اما مدتی بعد فردی روحانی که بعدها متوجه شدم شهید دکتر باهنر بوده، من را برای نوشتن این کتاب خواست و طی صحبت نیم‌ساعته‌ای بعد از کلی تشویق و تعریف از آن گفت که برای کودکان بنویسم و این کار را رها نکنم. من هم حدود 10 سال به نصیحت او عمل کردم.

به گفته سرشار، به غیر از دو کتابی که در سالهای 55 و 56 به قلم او منتشر شده، این کتاب در کنار کتاب «اگر بابا بمیرد» جزو اولین کارهای قلمی او در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بوده است.

این نویسنده گفت: در خرداد 57 یعنی  هشت ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این دو کتاب با هم منتشر شدند که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفتند.

به گفته او، کتاب «اصیل‌آباد» تا کنون به چاپ 21 رسیده و 180هزار نسخه از آن منتشر شده است.

«اصیل‌آباد» داستان روستایی به همین نام را روایت می‌کند؛ روستایی که بین روستاهای اطراف از هر نظر نمونه است. مردهایش در فصل کشت زمینها را شخم می‌زنند، کودکانش خوشحال و بانشاط‌اند، همه چیز عالی است، اجاق‌ها و تنورها همیشه روشن، صحرا پر از علف، گله سیر، همه شاد، همه راضی، تا آن روز که پیله‌ور پا به روستا می‌گذارد.

او با فریاد شهر فرنگ، هفتاد و دو رنگ، بچه‌های روستا را به سمت خود می‌کشاند. وقتی بچه‌ها کاملاً مشتاق شهر فرنگ می‌شوند، از آنها پول می‌خواهد. سپس کم‌کم مردها را برای تماشای عکس‌های شهر فرنگ ترغیب می‌کند. زن‌های روستا هم مبهوت شهر فرنگ می‌شوند. شهر فرنگ، همه مردم را تغییر می‌دهد، زن‌ها هوس گوشواره و النگو می‌کنند، بچه‌ها، اسباب‌بازی‌های شهری می‌خواهند و لباس‌های ساده، جذابیت خود را برای مردم از دست می‌دهد تا این که پای وسایل مورد استفاده در شهر به روستا باز می‌شود و همین اتفاق،‌ پیامدهای بعدی را به وجود می‌آورد. «اصیل‌آباد» ویژه دانش‌آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان است.

ارسال نظر