آخرین خبر

 • • کازرون دو خادم فرهنگی خود را از دست داد
 • پنجشنبه 07 مردادماه 95

  به گزارش کازرون نگاه؛ بر اساس شنیده ها حجت الاسلام یاسین راد پس از سه سال مسئولیت عقیدیتی سیاسی مرکز ۰۷ نیروی زمینی ارتش در هفته جاری از کازرون به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.

  قرار است روز یکشنبه ساعت۹ صبح مراسم تودیع ایشان در مرکز آموزشی۰۷ کازرون با حضور رئیس دفتر امور روحانیون عقیدتی سیاسی نزاجا برگزار شود.

  وی از جمله روحانیون پرتلاش و مجاهد فرهنگی است که در مدت سه سال حضورش در کازرون در برنامه ها و مراسم های فرهنگی مذهبی حضور فعال و پر رنگ داشت و در عرصه تبلیغ معارف اسلامی مجاهدانه تلاش کرد.

  در دوران مسئولیتش در کازرون شاهد برگزاری یادواره شهدای ارتش در کازرون بودیم که در سطح کشور بی نظیر بود.

  وی با توجه به علاقه شدید خود به شعر و ادب ، متولی اصلی برگزاری مراسم تجلیل از چهره ادبی کشور و شهرستان کازرون محمدرضا سرشار بود که در خردادماه سال۹۳ در کازرون برگزار شد.

  لازم به ذکر است همسر ایشان نیز در طول این مدت مدیرحوزه علمیه خواهران کازرون را برعهده داشت که ایشان نیز با حضور در دانشگاه ها و مدارس به امور تبلیغی و مشاوره مذهبی اهتمام داشت

  گفتنی است روز شنبه۲ مرداد راس ساعت۱۸ مراسم تجلیلی از سوی ناحیه مقاومت بسیج کازرون و با حضور اقشار مختلف مردم در سالن اجتماعات شهدای گلهای داودی ناحیه بسیج کازرون برگزار می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • میثم: سلام استاد یه داستانی با صدای زیبای شما حدود ۲۰ ادامه

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


سرشار: «پدر شعر انقلاب» برازنده مرحوم سبزواری است

* سرشار: «پدر شعر انقلاب» برازنده مرحوم سبزواری است/ گام برداشتن شجاعانه در مسیر انقلاب
محمدرضا سرشار، نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی، درباره زنده‌یاد حمید سبزواری گفت: سروده‎‌های استاد سبزواری همواره در ذهن ما خواهد بود و از یاد نمی‌بریم او شاعری بود که بدون تردید، همه شعرای انقلابی ما از او آموخته و الهام گرفته‌اند.
سرشار با اشاره به تاثیرگذاری مرحوم سبزواری بر شاعران انقلابی تاکید کرد: در عین حال، از یکی دو استثنا مانند مرحوم مردانی که بگذریم، هیچ‌کدام در حد و اندازه ایشان درباره انقلاب، جنگ تحمیلی، فلسطین، جمهوری اسلامی ایران و مبانی ارزشی شعر و سرود نگفته‌اند.
وی افزود: گاهی می‌بینیم بعد از مرگ بعضی اشخاص، القابی به آن ها داده می شود که برایشان بسیار بزرگ است و آن ها در آن حد نبوده‌اند و آن صفت مصداق حقیقی ندارد؛ اما مرحوم استاد سبزواری از معدود کسانی است که لقبی که بعد از فوت به ایشان دادند کاملا مناسب و شایسته بود و «پدر شعر انقلاب» برازنده چنین شخصیتی بود.
این نویسنده ادامه داد: زنده‌یاد سبزواری در کنار ویژگی‌های شعری و ادبی، خصلت‌هایی داشت که او را از دیگر هنرمندان متمایز و منحصر به فرد می کرد و جایگاه ویژه ای به او می‌بخشید. شخصیت انسانی مرحوم سبزواری در دورانی که ارزش های اخلاقی، ادب، تواضع، حیا، وفای به عهد، پاکیزگی در سلوک و رفتار و حتی نگاه و نظر به کالای کمیابی در میان هنرمندان و حتی بعضی هنرمندان موسوم به ارزشی تبدیل شده، بسیار گرانقدر است. این ویژگی ها مخصوصا لازم است مورد توجه جوان هایی قرار بگیرد که می خواهند در مسیر این شاعر بزرگ گام بردارند و دین شان را به انقلاب و شاعران انقلابی ادا کنند.
سرشار با بیان اینکه مرحوم سبزواری خصوصیات خوب را به کمال داشت، افزود: این شاعر از کسانی بود که با طیب خاطر و بدون ذره ای مبالغه می توان او را دارای صفات برجسته انسانی دانست. من در برخوردها و گفت‌وگوهایی که با ایشان داشتم، بدون ذره‌ای نوسان و فراز و فرود، رعایت ویژگی های انسانی را در او دیدم.
عضو هیئت موسس انجمن قلم همچنین به ویژگی دیگری از مرحوم سبزواری اشاره و تاکید کرد: زمان‌شناسی و جریان شناسی در عرصه جامعه و سیاست از مهم ترین مواردی است که باید درباره پدر شعر انقلاب به آن اشاره کرد. برخی از شاعران فاقد بینش درست سیاسی هستند، برخی بینش دارند ولی به طور کلی در مسائل سیاسی دخالت نمی کنند و بعضی هم چون این بینش را ندارند در شناخت و اعلام موضع دچار انحراف و اشتباه می شوند. در حالی که مرحوم سبزواری شناخت درستی از مسائل پیرامون خود داشت و ثبات و خلوص او در مواضع فکری مثال زدنی است.
وی ضمن بیان اینکه نفاق بین شعر و هنر و عمل زنده یاد سبزواری وجود نداشت، افزود: همان طور که رهبر معظم انقلاب هم بحق اشاره کردند، ایشان بسیار زمان شناس بود به طوری که در زمان مناسب، نسبت به رویدادهای کشور واکنش مناسب نشان می داد و حتی بعضی رویدادها را قبل از رخ دادن پیش بینی می کرد که مجموعه ارزشمند سرودهایی که متعلق به ایشان است گواه محکمی بر زمان شناسی مرحوم سبزواری است.
این مولف و مترجم افزود: در 37 سال بعد از انقلاب که پدر شعر انقلاب در قید حیات بود، ذره‌ای اعوجاج و افت و خیز در مواضعش نشان نداد؛ همواره این شجاعت را داشت که مشی ثابت خودش را طی کند و با شجاعت و جسارت درمورد مسائل جاری مملکت اعلام موضع و اظهار نظر می کرد.
سرشار به مردمی بودن استاد سبزواری هم اشاره و تاکید کرد: در هر سفری که از ایشان دعوت می‌شد برای آرمان های انقلاب برود و شعرخوانی کند، دریغ نمی کرد. همان طور که سروده هایش نشان می دهد و در خاطر مردم مانده، مردم برای او بسیار مهم بودند و اهتمام زیادی داشت که برای نشر انقلاب در میان آن‌ها باشد. این در حالی است که متاسفانه امروز می بینیم کسانی که ذره ای جایگاه ایشان را ندارند، مردم را زود فراموش می کنند و به دنبال برج عاج تنهایی خود هستند.

1 نظر

سلام استاد
یه داستانی با صدای زیبای شما حدود ۲۰ سال پیش نصفه شنیدم که همچنان ذهنم درگیره آخر اون داستا چی شد.

داستان یک نامه مرموز بود که برای یک نفر میاد, اما نامه به یک زبان دیگه بود و این مرد نامه رو میده به یکی از دوستانش برای ترجمه, نامه که ترجمه میشه و به دست همسرش میرسه, هم همسرش, هم دوستش و همه کسانی که دورو برش بودن ترکش میکنن.
برای اینکه بفهمه موضوع چیه میره ساکن یک شهر خارجی میشه و به زبان اون شهر مسلط میشه, اما بعد از اینکه نامه رو باز میکنه میبینه به زبان اون کشور نیست...
و من تا همینجاشو شنیدم
خواهش میکنم حداقل اسمی از این داستان یا راهی برای پیدا کردن کتابش یا صوت قصه ظهر جمعه مربوط به این داستان یا هر راه دیگه ای که ممکنه بهم معرفی کنید

ممنون

ارسال نظر