آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


سرشار با روایتهایی از زندگی پیامبر (ص) در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران» سرویس: فرهنگي و هنري - ادبيات و نشر


به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، سرشار در مجموعه‌ای ده‌جلدی فراز‌هایی از زندگی پیامبر اسلام (ص) را برای کودکان روایت کرده است. این مجموعه با عنوان «قصه‌هایی از حضرت محمد (ص)» در نشر قدیانی منتشر شده است. عنوان‌های مجموعه «قصه‌هایی از حضرت محمد (ص)» به این شرح است: «تولد»، «زندگی در صحرا»، «یک سال با مادر»، «با پدربزرگ»،«سفر به شام»، «ازدواج با خدیجه»، «محمد امین»، «پیامبری»، «دعوت خویشان» و «دعوت همگان به اسلام». تصویرگری این مجموعه را سیدحسام‌الدین طباطبایی انجام داده است.

این نویسنده درباره‌ این مجموعه گفت: من از اول انقلاب کارم را با ادبیات کودک و نوجوان شروع کردم و بخش زیادی از آثارم را در این حوزه منتشر کردم. بعد هم مدتی به سراغ ادبیات بزرگسال رفتم و یکی چند کتاب هم برای آن‌ها منتشر کردم. این حرکت در ادامه‌ همان کار‌های قبلی است. در این مجموعه سعی کردم مقاطعی از زندگی رسول اکرم را انتخاب کنم که به سنین پایین‌تر ایشان نزدیک باشد. از این‌رو بخشی از داستان‌ها مربوط به کودکی و نوجوانی حضرت است. آن‌چه از کودکی و نوجوانی ایشان در دسترس بوده و ظرفیت داستانی داشته است از آن‌ها فراز‌های زندگی حضرت را انتخاب کرده‌ام و دیگر بقیه‌اش را از فراز‌های بعد بعثت انتخاب کرده‌ام. متاسفانه در تاریخ درباره‌ قبل از بعثت پیامبر منابع و اطلاعات بسیار اندک است و از زندگی رسول اکرم کم نوشته شده است. تاریخ‌نگاران فکر نمی‌کردند این کودک یتیم به چنین شخصیت بزرگی در تاریخ جهان بدل شود. بیش‌ترین اطلاعات مربوط به بعد از بعثت است که به صورت دقیق توسط مسلمان‌ها نوشته شده است.

وی افزود: البته در بخش دعوت بستگان به اسلام حضرت علی (ع) به عنوان یک نوجوان حضور دارد. به هر حال سعی شده است مقاطعی انتخاب شود که برای بچه‌ها قابل فهم‌تر باشد. روایت کردن زندگی پیامبر اسلام ویژگی‌های خاص خودش را دارد. من با تاریخ زندگی رسول اکرم از طریق تاریخ و داستان آشنایی داشتم و قبلا هم برای بزرگسال‌ها و نوجوان‌ها و کودک‌ها از زندگی پیامبر اسلام نوشته بودم و مصالح کار آماده بود. در این مجموعه سعی کردم بیش‌تر نگاهم را در روایت‌ها کودکانه کنم.

سرشار اظهار کرد: زندگی رسول اکرم و ائمه‌ اطهار پر از نکات ارزشمند و برای همگان آموزنده است و جذابیت‌های خاص خودش را دارد. زندگی آنها برای همه گروه‌های سنی جذاب است. از دیرباز هم زندگی آن بزرگان مورد توجه مردم بوده است. قبل و بعد انقلاب کتاب‌های داستانی در روایت زندگی ائمه و رسول اکرم از پرشمارگان‌ترین آثار بوده‌اند. به اعتقاد من بسیاری از بچه‌ها علاقه‌مند هستند بیش‌تر درباره‌ پیامبر و ائمه بدانند؛ زندگی آن‌ها سرشار از اتفاق‌های بزرگ است و پرداخت داستانی از فراز‌های مهم زندگی ائمه و پیامبر همیشه مورد استقبال مخاطب واقع می‌شود. در تدوین و چاپ این دوره هم ناشر هم سعی کرده است از نظر ظاهر کتاب کار ارزشمندی انجام دهد و به ظرایف کتاب‌سازی برای کودکان دقت کند و امیدوارم این آثار میان مخاطب‌ها جای خودش را باز کند.

او همچنین از چاپ کتاب «انواع ادبیات کودک‌محور» و «نگاهی داستانی به سوره یوسف در قران مجید» در نشر کانون اندیشه جوان خبر داد و گفت: کتاب «خواب‌های خوش نوجوانی» را هم در نشر سوره‌ مهر در دست چاپ دارم. به واقع زمانی که سردبیر مجله سروش کودکان بودم مسابقه‌ای برگزار کردم خواستم بهترین خواب‌هایی را که دیده‌اند برای ما بفرستند. تعداد قابل توجهی نامه به دست ما رسید و تعدادی که جالب تر بود منتشر شد و قرار شد در یک کتاب چاپ شود.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت‌ماه در شهر آفتاب پذیرای بازدیدکنندگان است.

کتاب

ارسال نظر