آخرین خبر

 • • نشست کتابخوان «اهل قلم»
 • شنبه 29 خردادماه 95

  نشست کتابخوان «اهل قلم»
  کتاب‌خوان «اهل قلم» روز یکشنبه ۳۰ خرداد توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری انجمن قلم ایران برگزار می‌شود.
  به گزارش ابتکار، این برنامه با حضور دبیرکل علیرضا مختارپور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، محسن پرویز، مرضیه تجار، محمدرضا سرشار و جمع دیگری از نویسندگان مطرح کشور از ساعت ۱۹ یکشنبه 30 خرداد در سالن اجتماعات انجمن قلم برگزار خواهد شد. سلسله نشست‌های «کتاب‌خوان» با ابتکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کار خود را از روز بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۴ آغاز کرد. این نشست‌ها به منظور اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شوند و در آن کتابداران، نویسندگان، فعالان فرهنگی، اهالی رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و همه علاقه‌مندان تجربیات مطالعاتی خود را برای استفاده سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک می‌گذارند. پیش از نیز نشست‌های مشابه دیگری همچون نشست کتاب‌خوان ویژه پیروان ادیان توحیدی، هنرمندان پیشکسوت و... نیز برگزار شده است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت خدا بر شما. سپاسگزارم.آفرین بر نظر پاک ادامه
 • مدیر: بزرگوارید سرکار خانم شریف رضویان. خداوند شما را به سلامت ادامه
 • غلامرضا گراوندی: سلام علیکم! معلم خوب آن است که باغیرزبان خود به ادامه
 • Anonymous: استاد گرامی! حکایت شما، آنگاه که از نوشتن خود می ادامه

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


زنگ دانایی در کتابخانه آیت الله خامنه ای: مطالعه «از سرزمین نور» نوشته محمدرضا سرشار

منبع : لیزنا


کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم در راستای نامگذاری سال خواندن در زنگ دانایی به معرفی کتابخوان ماه پرداخت.

به گزارش لیزنا، چهارشنبه ۸ اردیبهشت شماری از دانش آموزان کلاس پنجم مدرسه دخترانه نبوت ضمن بازدید از کتابخانه آیت الله خامنه ای در زنگ دانایی به مطالعه کتاب اردیبهشت ماه پرداختند.

 

گفتنی است مجموعه "از سرزمین نور" نوشته "محمدرضا سرشار" که به روایت زندگی پیامبر اسلام (ص) از ولادت تا رحلت می ‌پردازد به عنوان کتاب ماه برای مطالعه به دانش آموزان پیشنهاد شد.

 

مسعوده سادات قوانینی، مدیر کتابخانه مرکزی هدف از این اقدام فرهنگی را اجرای طرح کتابخوان ماه و آشنایی نوجوانان با آن دانست و افزود: در زنگ دانایی دانش آموزان به ۶ گروه کتابخوان تقسیم شدند و هر گروه به مطالعه و خلاصه گویی جلدی از مجموعه این کتاب پرداخت.

 

وی همچنین بیان کرد: عناوین کتابها شامل: داستان سیل آن سال، آنک آن یتیم نظر کرده، ای جامه بر سر کشیده برخیز، خورشیدی در خانه خدیجه، روزگار دراز رنج بود.

 

قوانینی این کار را در راستای سیاست های فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و همچنین گسترش فرهنگ کتابخوانی خواند و افزود: این طرح با استقبال خوب دانش آموزان و معلمین همراه بود.

 

در ادامه فاطمه صادقی، مسئول بخش کودک و نوجوان اظهار داشت: با توجه به نامگذاری سال خواندن از سوی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معرفی و بررسی کتاب ها و نویسندگان یکی از اولویت های نخست و اصلی کتابداران خواهد بود.

 

وی در پایان گفت: پس از اتمام زنگ دانایی از بخش نابینایان، بخش مرجع و نشریات مخزن کتابخانه بازدید به عمل آمد و بازدیدکنندگان با نحوه جستجوی کتب، رده بندی دیویی و آثار نویسندگان آشنا شدند.

4 نظر

استاد گرامی!
حکایت شما، آنگاه که از نوشتن خود می گذرید تا قلم دیگران را راه بیندازید، حکایت شمع است که می سوزد، حکایت خورشید است که می گدازد و حکایت آن شهاب ثاقب است که سینه ی شب را می شکافد.
بسیار به خود می بالم که در پرتوافشانی وجود شما، الفبای قصه نویسی را آموختم و در سایه ی راهنمائیهای حکیمانه تان دست به قلم شدم.
اکنون از ژرفای قلب، تداوم فیوضات وجودتان را بر سر داستان نویسان شیفته ی انقلاب اسلامی، آرزو می کنم و از پروردگار، توفیق ادای بخش کوچکی از دین بزرگی که بر گردنم دارید، طلب می کنم.
سلامت و پایدار باشید.
شاگرد همیشگی شما
شریف رضویان

سلام علیکم!
معلم خوب آن است که باغیرزبان خود به شاگردان خودبیاموزاندوبهترازاومعلمی است که زبانش مصدق کردارش وکردارش بیانگرهمت بلندومردانه اش داشت.
روزمعلم برشما معلم نمونه ای که تمام خوبی هارادراومتجلی دیده ام مبارک باد!

ارسال نظر