آخرین خبر

 • • نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام
 • دوشنبه 06 اردیبهشتماه 95

  https://telegram.me/mrsarshar   نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام.
  ذر صورت تمایل روی نشانی بالا کلیک کنید و به این کانال بپیوندید.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام بر شما خدا را شکر. متشکرم بزرگوار. ادامه
 • ک: سلام جناب رهگذر. من وقتی کلاس پنجم دبستان بودم با ادامه

آخرین کتاب

 • • «انواع ادبیات كودك محور» به قلم محمدرضا سرشار منتشر شد
 • كد مطلب: 25413 7 اردیبهشت 1395 ساعت 11:06
  «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب ‌های «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب‌های ارزشمند «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار است؛ پیش از این هفت جلد از این مجموعه به نام‌ های «نقد ادبی؛ كاركردها، آفات»، «انواع نقد ادبی» و «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان»، «مبانی ادبیات كودكان و نوجوانان»، «سلّول بنیادین داستان»، «داستان‌ها و افسانه‌ های تاریخی مذهبی برای كودكان و نوجوانان» و«راه های علاقه مند كردن كودكان به مطالعه» منتشر شده است.

  «درباره ادبیات داستانی» مجموعه ‌ای بالغ بر بیست جلد است كه به تفكیك، به مهم‌ ترین و مبنایی‌ترین مسائل و عناصر مربوط به سه شاخه «ادبیات داستانی»، «ادبیات كودكان و نوجوانان» و «نقد ادبی» می ‌پردازد.


  این آثار، در عین كوچكی، با مد نظر قرار دادن همه جنبه‌ های مهم و مورد لزومِ مباحث مطروحه، بر آن است كه عمق و جامعیت موضوع را حفظ كند. در نتیجه فرهیختگان عرصه ‌های مورد اشاره - اعم از مدرسان، منتقدان ادبی و نویسندگان - نیز می توانند مخاطبان آن باشند. همچنین بیان ساده و روان و همه‌ فهم مسائل، این مجموعه را قابل استفاده علاقه مندان به ادبیات، ادب‌ جویان و دانشجویان رشتة ادبیات می ‌سازد. بی ‌پیرایگی مطالب، خودداری از ورود به بحث ‌های حاشیه‌ ای و همچنین تفكیك مطالب در قالب كتاب‌ های جداگانه، سبب كوچكی و كم ‌حجمی مجلدهای این مجموعه شده است، كه این امر به نوبة خود می‌ تواند مطلوب خوانندگانی باشد كه فرصت، حوصله یا امكان مالی كمتری برای مطالعه یا خرید آثار حجیم و سنگین دارند و در ضمن، برای این افراد آزادی انتخابِ بیشتری فراهم آورد. تفاوت دیگر این مجموعه با مجموعه ‌هایی به ظاهر مشابه داشتن جنبه تحلیلی و انتقادی است. این كتاب‌ های كوچك می توانند به سهم خود،‌ نقشی مؤثر در شكل ‌گیری و پیشبرد ادبیات متعهدِ پیشروِ بومی در كشور ایفاد كنند.


  در كتاب «انواع ادبیات كودك محور» این رویكرد وجود دارد كه هر داستان، شعر، نمایشنامه یا فیلمی را كه در آن، كودك و نوجوان یا كودكان یا نوجوانانی، نقش اصلی را دارند و به طور كلی، «موضوع» آن، حول زندگی كودكان و نوجوانان دور می‌ زند، نمی‌ توان ادبیات «خاص كودكان» تلقی كرد.

  كتاب «انواع ادبیات كودك محور» از شش گفتار به شرح زیر تشكیل شده است:
  گفتار اول: ادبیات درباره كودكان
  گفتار دوم: ادبیات خطاب به كودكان
  گفتار سوم: ادبیات كودكانه نما
  گفتار چهارم: ادبیات برای كودكان
  گفتار پنجم: ادبیات كودكان و نوجوانان دوره گذار
  گفتار ششم: ادبیات با حضور فرعی و حاشیه‌ای كودكان و نوجوانان
  سرشار در بخشی از كتاب خود می نویسد:
  «داستان هایی كه «برای كودكان» نوشته می‌شوند، معمولاً همیشه طابق النعل بالنعل، مبین اعمال و رفتارهای خاص كودك در سنین خاص نیستند. بلكه نویسنده، اگر چه از زندگی خود كودكان برای نوشتن داستانش بهره می‌گیرد، اما با دخل و تصرف‌های ظریف و هنرمندانه در واقعیات، به اثرش «جهت» می‌دهد؛ و آن را در مسیر تربیتی ـ آموزشی‌ای كه بدان معتقد است، می‌اندازد. در چنین نوشته‌هایی، نویسنده خود را آن قدر كوچك می‌كند، كه به دنیای كودك دست می‌یابد و مسائل را از دید او مطرح می‌كند...»


پاسداشت کامران پارسی‌نژاد: سرشار: صراحت و انعطاف پارسی‌نژاد را دوست‌داشتنی کرده است

عصرانه ادبی فارس پاسداشت کامران پارسی‌نژاد/1

سرشار: صراحت و انعطاف پارسی‌نژاد را دوست‌داشتنی کرده است/ تجار: پارسی‌نژاد را آقای اخلاق می‌دانم

خبرگزاری فارس: سرشار: صراحت و انعطاف پارسی‌نژاد را دوست‌داشتنی کرده است/ تجار: پارسی‌نژاد را آقای اخلاق می‌دانم

رئیس‌انجمن قلم ایران گفت: وی صراحت در عین انعطاف و نرمش را در وجود خود دارد که وی را برای اطرافیانش تبدیل به فردی دوست‌ داشتنی کرده است

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، شصت و یکمین عصرانه ادبی فارس پاسداشت کامران پارسی‌نژاد با حضور جمعی از اهالی فرهنگ  و ادب برگزار شد.

*سرشار: پارسی‌نژاد «همانی هست که هست»

محمدرضا سرشار رئیس انجمن قلم ایران در این مراسم با اشاره به اینکه سالی که شروع آن با تجلیل از پارسی‌نژاد آغاز شود سال خوبی برای ادبیات ما خواهد بود، گفت:‌ حکومت‌های دینی در کنار هزاران حسنی که دارند چند آفت کوچک نیز دارند یکی از آنها ریا کاری است که در مراکز قدرت و ثروت بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. کسانی هستند که نان‌شان را از حکومت می‌خورند ولی دل‌شان با طرف دیگر است اینها برای بهره‌بردار از مواهب دنیایی ریش هم می‌گذارند ولی اعتقادی به دین و حکومت اسلامی ندارند.

وی افزود یکی از محاسن پارسی‌نژاد این است که وی «همانی هست که هست» حتی «بودش بهتر از نمودش» است و این خیلی با ارزش است. در جاهایی که ریا در مراکز قدرت خودنمایی می‌کند همین حرف را نیز چندی پیش در مراسم تجلیل از یکی از چهره‌‌هایی سینمایی گفتم ما که پشت صحنه با این افراد آشنا هستیم جنبه‌های مثبت آنها را هم می‌بینیم.

سرشار گفت: مسئله دیگر صداقت است پارسی‌نژاد فردی بی‌شیله پیله و بی‌غل و غش است مکرر از سال‌های دهه هفتاد با ایشان همکاری بودم. زمانی که در روزنامه‌های کیهان و جوان ایشان را به جای خودم معرفی کردم و یا در زمانی که در مجله ادبیات داستانی با ما همکاری می‌کرد و هم‌اکنون نیز در انجمن قلم ایران این صداقت را از وی می‌بینم.

وی با اشاره به سلامت نفس کامران پارسی‌نژاد گفت: وی صراحت در عین انعطاف و نرمش را در وجود خود دارد که وی را برای اطرافیانش تبدیل به فردی دوست‌ داشتنی کرده است. من قلباً آقای پارسی‌نژاد را علی‌رغم اختلاف سلیقه‌هایی که با هم داریم به عنوان یک دوست، دوست می‌دارم و این مسئله به خاطر سجایای شخصی و اخلاقی وی است. پارسی‌نژاد تساهل و تسامح در ارتباط با دوستان را دارد ولی در عقیده نه.

سرشار در ادامه این مراسم پاسداشت گفت: وی با اینکه سن زیادی ندارد 18 کتاب در حوزه ادبیات منتشر کرده است و با نهادهای انقلابی نیز در این سال‌ها همکاری‌ خوبی داشته است. آن سال‌های اصلاحات که کار کردن با کیهان خطرناک بود وی با صفحه فرهنگ و ادب کیهان همکاری می‌کرد. پارسی‌نژاد با همه سوابق طولانی خود در همکاری با وزارت ارشاد و بسیج هنرمندان و سایر نهادها اما هنوز استخدام هیچ دستگاه دولتی نیست. در نوشته‌های وی حتی یک سطر تعریض و کنایه نسبت به مسائل ارزشی و عقیدتی نظام جمهوری اسلامی نمی‌بینید.

*تجار: پارسی‌نژاد آقای اخلاق است

راضیه تجار نویسنده و عضو انجمن قلم ایران نیز در این مراسم درباره پارسی‌نژاد گفت: حدوداً چهار دهه از انقلاب اسلامی در کشور عزیزمان ایران می‌گذرد زمان کمی نیست در حوزه داستان دو گروه بودند که در این بستر توانستند جریانی بسازند یکی داستان‌نویسانی با گرایش‌های اخلاقی و دینی و دومی منتقدینی که به نقد این آثار پرداختند. کامران پارسی‌نژاد از معدود کسانی است که در هر دو حوزه دستی بر آتش داشت.

وی ادامه داد: دقیقاً خاطرم نیست چه سالی ولی گمان کنم اوایل دهه هفتاد بود که نخستین بار در جلسات نقد داستان حوزه هنری که مسئولیتش را داشتم دیدم. در طول این سال‌ها چه بسیار افرادی که به صحنه ادبیات آمدند، ماندند، بر آن افزودند و نیز زکات علم‌شان را دادند و چه بسیار که آمدند خودی نشان دادند و بریدند و رفتند. پارسی‌نژاد از گروه اول بود یعنی آمد و به تدریج نقش خود را در دو حوزه نویسندگی و نقد اجرا کرد. گرچه آهسته اما پیوسته.


کامران پارسی نژاد و راضیه تجار

 

عضو انجمن قلم ایران افزود: اما مهم‌تر از این حضور اخلاق و رفتار وی است که با نوعی سادگی و زلالی همراه است به نوعی که وقتی نقدهایش را می‌خوانید حیرت می‌کنید این آدم‌ سادةهایی که گاه سؤال‌هایش بسی ساده و حرص دربیار است چگونه اینگونه دقیق، موشکافانه و عمیق به نهان آثار داستانی پرداخته است.

تجار در خاتمه صحبت‌های خود گفت: پارسی‌نژاد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاهی معتبر دارد و اکنون صاحب چند اثر داستانی است که بعضاً جوایزی هم برده است همچنین منتقدی هستند قابل احترام که دو دوره عضو هیأت مدیره انجمن قلم است روح شفاف و زلال و بدون گره و پیچیدگی و صداقت و مردم‌داری و صبوری و برخورد محترم‌شان آن چیزی است که به نظر من وجه غالب در ایشان است. برای همین می‌خواهم عرض کنم از دیدم من وی آقای اخلاق است.

*حنیف: پارسی‌نژاد اهل اعتدال است نه به خاطر اینکه الان دوره اعتدال است

محمد حنیف نویسنده نیز در این مراسم با اشاره به تألیف 200 مقاله و کتاب توسط پارسی‌نژاد گفت: وی این آثار را در دوره‌های مختلف نوشته است که فارغ از کلیشه و شعار است و کاملاً مبتنی بر واقعیات نوشته شده است در کنار کارهای ریشه‌ای وی شاخصه درد دین و انقلاب در کارهای وی مشخص و هویدا است که وی در مقالات خود به آنها پرداخته است.

وی افزود: قطعاً همه ما با تمام آثارهای پارسی‌نژاد موافق نیستیم وی هم همین‌طور است اما باعث افتخار است که باز هم وی آنقدر شخصیت اخلاق‌‌مداری است که حاضر باشیم این همراهی با وی را افتخاری برای خودمان بدانیم که همه اینها به خاطر راستگویی و درستکاری پارسی‌نژاد است. به عنوان شخصیتی آرام با چهره‌ای مهربان و با اینکه در جریانی بود که متهم به تندروی بود اهل اعتدال بود. هرچند که در نقد بسیار بی‌رحم است. پارسی‌نژاد اهل اعتدال است نه به خاطر اینکه الان دوره اعتدال است بلکه به خاطر شخصیت خودش است.

حنیف در ادامه با اشاره به ویژگی اخلاقی پارسی‌نژاد گفت: وی نمی‌توانست به کسی نه بگوید و به همین خاطر در جاهایی کار کرده که متأسفانه شأن او را حفظ نکرده‌اند ولی وی همیشه کار خودش را به درستی انجام داده است. صداقت وی از او شخصیتی مورد اعتماد ساخته است. در روزگاری که فردی که بر حکومت است وزیر بهداشت را بر بالین خود می‌بیند برخی نویسندگان خودی و جبهه انقلاب برای انجام امور گزینشی‌شان دچار مشکل هستند. اگر پارسی‌نژاد با این سوابق و سوادش موضع اپوزیسیون داشت شرایط او با الان فرق می‌کرد که امیدوارم روزی به چنین مسیری کشیده نشود.

2 نظر

سلام جناب رهگذر.
من وقتی کلاس پنجم دبستان بودم با برادرم که دانشجو بود و خیلی ازم بزرگتره همینطوری به کتابفروشی میرفتم، چون اون موقع، تقریبا 15 سال پیش پول زیادی هم نداشتم، تقریبا پول کمی داشتم، توی کتابفروشی دقایق زیادی میگشتم دنبال کتابی که بتونم بخرم، و فکر میکنم اتفاقی چند تا کتاب از شما رو گرفتم که هیچ هم داستان و غیره نبود ولی بارها خوندمشون چون فقط دوست داشتم بخونم و جدن کتاب کم بود، اسمشون این ها هست، و اما بعد، که 480 ریال بود، وبیایید ماهی گیری بیاموزیم که 580 ریال بود، کناباشو هنوز دارم و همون زمان ها چندین بار خوندم، خلاصه توی خاطرات کودکی من اسم شما خیلی زیاد تکرار شده، چون چند کتاب محدود بیشتر نداشتم و خیلی خوشحال شدم صفحه ی شما رو اتفاقی دیدم.

ارسال نظر