آخرین خبر

 • • نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام
 • دوشنبه 06 اردیبهشتماه 95

  https://telegram.me/mrsarshar   نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام.
  ذر صورت تمایل روی نشانی بالا کلیک کنید و به این کانال بپیوندید.

آخرین کتاب

 • • «انواع ادبیات كودك محور» به قلم محمدرضا سرشار منتشر شد
 • كد مطلب: 25413 7 اردیبهشت 1395 ساعت 11:06
  «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب ‌های «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب‌های ارزشمند «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار است؛ پیش از این هفت جلد از این مجموعه به نام‌ های «نقد ادبی؛ كاركردها، آفات»، «انواع نقد ادبی» و «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان»، «مبانی ادبیات كودكان و نوجوانان»، «سلّول بنیادین داستان»، «داستان‌ها و افسانه‌ های تاریخی مذهبی برای كودكان و نوجوانان» و«راه های علاقه مند كردن كودكان به مطالعه» منتشر شده است.

  «درباره ادبیات داستانی» مجموعه ‌ای بالغ بر بیست جلد است كه به تفكیك، به مهم‌ ترین و مبنایی‌ترین مسائل و عناصر مربوط به سه شاخه «ادبیات داستانی»، «ادبیات كودكان و نوجوانان» و «نقد ادبی» می ‌پردازد.


  این آثار، در عین كوچكی، با مد نظر قرار دادن همه جنبه‌ های مهم و مورد لزومِ مباحث مطروحه، بر آن است كه عمق و جامعیت موضوع را حفظ كند. در نتیجه فرهیختگان عرصه ‌های مورد اشاره - اعم از مدرسان، منتقدان ادبی و نویسندگان - نیز می توانند مخاطبان آن باشند. همچنین بیان ساده و روان و همه‌ فهم مسائل، این مجموعه را قابل استفاده علاقه مندان به ادبیات، ادب‌ جویان و دانشجویان رشتة ادبیات می ‌سازد. بی ‌پیرایگی مطالب، خودداری از ورود به بحث ‌های حاشیه‌ ای و همچنین تفكیك مطالب در قالب كتاب‌ های جداگانه، سبب كوچكی و كم ‌حجمی مجلدهای این مجموعه شده است، كه این امر به نوبة خود می‌ تواند مطلوب خوانندگانی باشد كه فرصت، حوصله یا امكان مالی كمتری برای مطالعه یا خرید آثار حجیم و سنگین دارند و در ضمن، برای این افراد آزادی انتخابِ بیشتری فراهم آورد. تفاوت دیگر این مجموعه با مجموعه ‌هایی به ظاهر مشابه داشتن جنبه تحلیلی و انتقادی است. این كتاب‌ های كوچك می توانند به سهم خود،‌ نقشی مؤثر در شكل ‌گیری و پیشبرد ادبیات متعهدِ پیشروِ بومی در كشور ایفاد كنند.


  در كتاب «انواع ادبیات كودك محور» این رویكرد وجود دارد كه هر داستان، شعر، نمایشنامه یا فیلمی را كه در آن، كودك و نوجوان یا كودكان یا نوجوانانی، نقش اصلی را دارند و به طور كلی، «موضوع» آن، حول زندگی كودكان و نوجوانان دور می‌ زند، نمی‌ توان ادبیات «خاص كودكان» تلقی كرد.

  كتاب «انواع ادبیات كودك محور» از شش گفتار به شرح زیر تشكیل شده است:
  گفتار اول: ادبیات درباره كودكان
  گفتار دوم: ادبیات خطاب به كودكان
  گفتار سوم: ادبیات كودكانه نما
  گفتار چهارم: ادبیات برای كودكان
  گفتار پنجم: ادبیات كودكان و نوجوانان دوره گذار
  گفتار ششم: ادبیات با حضور فرعی و حاشیه‌ای كودكان و نوجوانان
  سرشار در بخشی از كتاب خود می نویسد:
  «داستان هایی كه «برای كودكان» نوشته می‌شوند، معمولاً همیشه طابق النعل بالنعل، مبین اعمال و رفتارهای خاص كودك در سنین خاص نیستند. بلكه نویسنده، اگر چه از زندگی خود كودكان برای نوشتن داستانش بهره می‌گیرد، اما با دخل و تصرف‌های ظریف و هنرمندانه در واقعیات، به اثرش «جهت» می‌دهد؛ و آن را در مسیر تربیتی ـ آموزشی‌ای كه بدان معتقد است، می‌اندازد. در چنین نوشته‌هایی، نویسنده خود را آن قدر كوچك می‌كند، كه به دنیای كودك دست می‌یابد و مسائل را از دید او مطرح می‌كند...»


بررسی راه‌های رونق کتابخوانی با حضور محمدرضا سرشار و محمد میرکیانی

در فروشگاه مرکزی «به‌نشر» انجام شد؛

با حضور دو تن از نویسندگان برتر حوزه کودک و نوجوان نشست هم اندیشی و بررسی راهکارهای جذب و تولید آثار ارزشی ویژه کودکان و نوجوانان در مشهد برگزار شد.

1395/1/28 شنبه

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، در این نشست که با حضور محمدرضا سرشار و محمدمیرکیانی در فروشگاه مرکزی به نشر برگزار گردید، مهم‌ترین راهکارهای تولید و جذب آثار ارزشی ویژه کودکان و نوجوانان بررسی و تبادل نظر شد. 

توجه به معیارهای فرهنگی 
محمدرضا سرشار در این نشست مشکل عام را در حوزه نشر کتاب کودک و نوجوان پایین آمدن شمارگان دانست و گفت: دلایل فراوانی در این زمینه دست داشته‌اند، اما باید توجه داشت که در این زمینه، مشکلات اقتصادی پایین‌تر از همه قرار داشته و باقی دلایل بر آن مقدم هستند، اما تجربه‌ نشان داده است که با جذاب‌تر کردن فضای فروشگاهی و تبدیل آن به تفرجگاهی فرهنگی توانسته‌اند حداقل در همان محدوده جغرافیایی خود تأثیرگذار و متفاوت جلوه کنند.
وی تاکید کرد: باید به معیارهای فرهنگی بیش از اقتصاد فروشگاهی توجه شود و خوشبختانه این مهم در بخش‌های فرهنگی و فروشگاه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی رعایت شده است.
سرشار با ابراز رضایت از عملکرد مدیران فعال در مجموعه انتشارات آستان قدس رضوی تاکید کرد: خوشبختانه این افراد به دنبال طرح و ابتکار هستند و کار را به بازار و حوزه های اقتصادی و بازرگانی واگذار نکرده‌اند.
این نویسنده و فعال فرهنگی با تاکید بر اینکه آستان قدس رضوی در موضوع فرهنگ به دنبال سوددهی نبوده است، تصریح کرد: توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای فرهنگ باید خرج کرد، چرا که فرهنگ برخلاف نگاه بسیاری از افراد که باید درآمدزا باشد در همه نظام‌های عقیدتی امری هزینه‌بر به شمار می رود.
سرشار افزود: کمیت و کیفیت در عرصه کتب به‌ ویژه برای کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان از یک‌دیگر جدایی‌ناپذیر تلقی می‌شوند و این تلقی دقیق و درست است. توجه کنید که کتاب اگر خوب باشد فروش خوبی خواهد داشت و محال است که کتاب خوبی چاپ شود و فروش خوبی نداشته باشد.

از رقبای بزرگ کتاب رفقایی سالم بسازیم
محمد میرکیانی نویسنده برتر حوزه کودک و نوجوان که در این نشست مهم‌ترین مشکل پیش روی کتاب را رقبای سرسخت آن دانست و گفت: باید توجه ویژه‌ای به جایگاه کتاب در نگاه رسانه‌های رقیب داشت. اکنون رسانه‌های جدید از هم‌دوشی با کتب خارج شده و برای کتاب رقیبی جدی شناخته می‌شوند و باید به صورت جدی اندیشید که چه تمهیداتی می‌توان به کار گرفت تا علاقه‌مندی کودکان و نوجوانان آینده‌ساز به کتاب‌خوانی حفظ شود و گسترش یابد.
وی افزود: یکی از راه‌ها، شناخت دلبستگی، ذوق، سلیقه و علاقه کودکان و نوجوانان به فضاها و موضوعات مورد نیاز آن‌هاست. اگر به سمت تنوع‌خواهی و متناسب با نیارهای آنان به تولید محصولات مکتوب دست بزنیم، موفق خواهیم بود.
نویسنده مجموعه «قصه ما مثل شد» تصریح کرد: ورود به عرصه تولید آثار جانبی مانند تولیدات الکترونیک می‌تواند از رقبای بزرگ کتاب رفقایی سالم بسازد. باید توجه داشت که مهم‌ترین دلیل بی‌رغبتی مردم به کتاب و مطالعه همین رقبای سرسخت هستند که باید آن‌ها را رام و تسخیر محصولات مکتوب کرد. برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی و نیز دعوت از الگوها و قهرمان‌های مثبت نوجوانان می‌تواند حرکات جدیدی را برای کمک به کتاب‌خوان‌تر شدن جامعه جوان ایران ایجاد کند.
گفتنی است؛ در ابتدای این نشست نیز جواد محمدزاده مقدم؛ مدیرعامل و سید احمد میرزاده؛ معاون تولید انتشارات آستان قدس رضوی گزارشی از روند فعالیت های این مجموعه اعلام کردند.

ارسال نظر