آخرین خبر

 • • از شبکه افق پخش می‌شود؛ تلاش مسلمانان اروپا برای معرفی اسلام حقیقی در مستند «سایه ابرها»
 • سه شنبه 17 فروردینماه 95

  نخستین قسمت مجموعه مستند «ابرها در راهند» با موضوع زندگی مسلمانان در اروپا و لزوم اصلاح نگاه‌ها به اسلام در کشورهای غربی، دوشنبه ۱۶ فروردین از شبکه افق پخش می شود.


  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، مجموعه مستند «ابرها در راهند» محصول سازمان سینمایی سوره با مضمونی دینی در آلمان ساخته شده است.

  این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند.

  یکی از حقایق موجود در جهان امروز آن است که در جریان تحولات و فضای کلی بین المللی طی سال ‌های اخیر، تصوری اشتباه نسبت به مسلمانان در ذهن برخی مردمان کشورهای اروپایی از شکل گرفته است؛ «ابرها در راهند» و افرادی که سوژه آن قرار گرفته ‌اند سعی دارند این تصور غلط را اصلاح کنند.

  شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ مشاوران تحقیق این مستند بوده اند.

  نخستین قسمت مجموعه مستند «ابرها در راهند» با عنوان بعضی ها برابرترند، کاری از محمد علی فارسی و با روایت گری محمدرضا سرشار برای پخش از شبکه افق در روز دوشنبه 16 فروردین ساعت 21 در نظر گرفته شده است.

  تکرار این برنامه را می توانید در ساعت های 11 و 15.30 روز بعد از همین شبکه ببینید.

آخرین کتاب

 • • انتشار چاپ چهاردهم «هدهد و ملکه بلقیس» از محمدرضا سرشار
 • سومین مجلد از مجموعه ده مجلدی «قصه های حیوانات در قرآن» با نام «هدهد و ملکه بلقیس» ترجمه محمدرضا سرشار به چهاردهمین چاپ خود رسید.
  این مجموعه که ابتدا در دهه 1370 با تصاویر اصلی تصویرگر لبنانی خود توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد پس از هشت بار چاپ به وسیله این ناشر، در دهه 1380 با تصویرگری چهار رنگ تصویرگران ایرانی از طریق انتشارات منادی تربیت انتشار یافت.
  «هدهد و ملکه بلقیس» که سومین مجلد از این مجموعه است در سال 1394 با شمارگان 3000 نسخه و بهای 3500 تومان توسط منادی تربیت به چاپ ششم رسید.
  نویسنده این مجموعه، عبدالودود امین - نویسنده لبنانی- است و مخاطبان آن دانش آموزان سالهای آخر دبستان اند.
  داستانهای این مجموعه همگی برگرفته از قصه های قرآن اند که در آنها حداقل یک حیوان نقش آفرینی دارد.
  ابتکار نویسنده در این است که هر یک از این داستانها از زبان و نگاه همان حیوانی نقل می شود که در آن نقش مهمی دارد. در این مجلد روایتگر داستان هدهد یا همان وزیر امور آب حضرت سلیمان نبی است.
  مجموعه ده مجلدی «قصه های حیوانات در قرآن» را می توان از انتشارات منادی تربیت با شماره تلفن مرکز88894292 پخش تهیه کرد.


اقتصاد دانش بنیان برای خروج از گرداب/ معرفی کتاب گرداب سکندر

gerdab

گرداب سکندر، قصه عبدل نابینایی است که نابینایی او را زمین گیر نکرده. جسم عبدل اگر چه ضعف دارد و از نعمت بینایی محروم است، اما قوت های بسیاری دارد که توانسته با تکیه بر آنها سربلند، روی پای خودش بایستد. عبدل اراده دارد، توکل و امید دارد و مهم تر از همه فکر و دانش دارد.
عبدل به جای گدایی از این و آن و کسب روزی به قیمت عزت خودش، همت می کند و از ظرفیت های درونی خودش استفاده می کند. هوش او به کمکش می آید و دانشی منحصر به فرد به دست می آورد که دیگران آن را ندارند. او در کار خودش، به مزیتی دانشی دست پیدا می کند و یک کسب و کار دانش بنیان را پایه گذاری می کند. البته در این میان، دشمنانی هم دارد که چشم بالندگی و پیشرفت او را ندارند، اما عبدل از دشمنی ها نمی ترسد.
عبدل با جیب و جلال پدر کاسبی نمی کند. عبدل خودش را دارد و خدایش را.

گرداب سکندر با متنی روان و دل نشین، با زبانی آسان، می تواند مفهوم «اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان» را برای کودک و نوجوان بیان کند. روحیه جستجوگر، مبارزه طلب، خستگی ناپذیر، پرکار و امیدوار عبدل، ارزش و انگیزه شیرین تجربه و تلاش و تن به کار دادن را در نوجوان بیدار خواهد کرد.
بارها شنیده ایم و معتقدیم که اقتصاد یکی از مسائل اصلی کشور است. آنچه دوای درد این روزهای اقتصاد ماست، اقتصاد مقاومتی است. «اقتصادی که از آن طرف دنیا کسی نتواند با یک تصمیم‌گیری، با یک نشست‌وبرخاست، بر روی اقتصاد کشور ما و بر روی معیشت ملّت ما اثر بگذارد.» اقتصاد ما وقتی می تواند در برابر فشارها و تحریم های بیرونی مقاومت کند که بدنه نیرومند و قوی داشته باشد. «اقتصادی که از دل ظرفیتهای درونی مردم ما بجوشد و متکی به امکانات درونی ما باشد.» در این میان، چه چیزی بهتر از علم و دانش درونی و بومی برای یک کشور؟
محمدرضا سرشار، صاحب صدای ماندگار «قصه ظهر جمعه»، در ۴۰ صفحه با ماجرایی از عبدل در گرداب سکندر، به خوبی از عهده بیان این همه مفاهیم برآمده است.

ارسال نظر