آخرین خبر

 • • روايت "اسب سفيد" دهه شصتي‌ها در راديو ايران قرار است در برنامه قصه روايت و داستان‌هاي دهه ۶۰ را دوباره پخش كنيم.
 • شنبه 18 مهرماه 94

  به گزارش شبكه راديويي ايران حسن بنايي تهيه‌كننده راديو در خصوص برنامه‌هاي خود گفت: قصه‌هاي پخش شده دهه 60 را دوباره در برنامه «قصه هر شب» پخش مي‌كنيم. هفت «قصه ظهر جمعه» با صداي مرحوم حميد عاملي در دهه 60 را پخش كرده‌ايم و با صداي محمدرضا سرشار قصه «اسب سفيد» روي آنتن مي‌رود. داستان بخش اول سير ماهيگيري است كه اسب سفيدي مي‌بيند و در دلش آرزوي داشتن آن را مي‌كند به همين خاطر به دنبال آن مي‌رود تا اينكه در جنگلي...
  بنايي در خصوص برنامه «راه شب» گفت: در اين برنامه به موضوعات اجتماعي، فرهنگي مي‌پردازيم، برنامه بيشتر به موسيقي اختصاص دارد. از ديگر بخش‌هاي برنامه مي‌توانم به شعرخواني، تغذيه شب، سخن پارسي كه براي پاسداشت زبان و درست خواني و درست گويي اين بخش را پخش مي‌كنيم.
  وي در پايان در خصوص «صداي مردم» اظهار داشت: در برنامه «صداي مردم» به نقش شوراهاي مردمي در پيشرفت و آباداني، رشد اجتماعي و فرهنگي مي‌پردازيم. با نمايندگان و اعضاي شوراهاي اسلامي در سراسر كشور تماس مي‌گيريم و درباره اقدامات آنها صحبت مي‌كنيم.
  اين برنامه ساعت 13 روز‌هاي جمعه از راديو ايران پخش مي‌شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: باسمه‌تعالي استاد ارجمند با سلام و احترام در ارتباط با ادامه

آخرین کتاب

 • • تجدید چاپ «آنک آن یتیم نظر کرده » توسط سوره مهر
 • انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده » به قلم « محمدرضا سرشار » را تجدید چاپ کرد.


  به گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، رمان « آنک آن یتیم نظر کرده» حاصل تحقیقات محمدرضا سرشار در متون معتبر تاریخی مرتبط با زندگی و سیره پیامبر ‌اسلام (ص)، در قالب داستانی و به لحنی شاعرانه است. این اثر پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره‌های کشوری قرار گرفت که از آن جمله می‌توان بعنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه‌های قرآنی، پیامبران و ائمه (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴) برای آن اشاره کرد.

  براساس این گزارش در کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» گرچه نویسنده در پرداخت به سیره و زندگی حضرت محمد(ص) به منابع تاریخی استناد کرده، اما بهره‌گیری وی از تخیل در پرداخت احوال روانی شخصیت‌های فرعی و توصیف مکان‌ها و اشیاء نیز به وضوح مشهود است.


از اصیل‌آباد تا شهری كه مردم آن با زانو راه می‌رفتند/ معرفی چند اثر انتشارات سوره مهر برای كودكان و نوجوانان از محمدرضا سرشار


از اصیل‌آباد تا شهری كه مردم آن با زانو راه می‌رفتند

معرفی چند اثر انتشارات سوره مهر برای كودكان و نوجوانان از محمدرضا سرشار

پایگاه خبری حوزه هنری: محمدرضا سرشار، نویسنده و شاعر شناخته شده ادبیات كودك و نوجوان است. نخستین آثار قلمی سرشار (رهگذر) در سال ۱۳۵۲، در یكی از مجلات هفتگی ادبی و اولین كتابش در سال ۱۳۵۵ به چاپ رسید. در مجموع، چهار عنوان كتاب و چند داستان كوتاه از او، در دوران پیش از انقلاب منتشر شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز، ۸۵ عنوان كتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شكل تالیف یا ترجمه، برای كودكان و نوجوانان و بزرگ‌سالان منتشر شد.

برخی از مهم‌ترین آثار این نویسنده، در انتشارات سوره مهر حوزه هنری به چاپ رسیده و در اختیار كودكان و نوجوانان كشورمان قرار گرفته است كه در ادامه، به معرفی برخی از این آثار می پردازیم.

 
اصیل آباد

این كتاب، داستان زندگی مردمی است كه دور از جاذبه های زندگی شهری، در یك جامعه روستایی با تكیه بر تولیدات خودشان زندگی می كنند. با ورود یك پیله‌ور به این روستا و به صحنه كشاندن زرق و برق های زندگی شهری از طریق «شهر فرنگ»، روحیه تجددگرایی و مصرف پرستی در آن ها رشد می‌كند و كار به جایی می كشد كه زمین های كشاورزی آن ها به مرور تبدیل به كشت توتون می‌شود. پس از مدتی، گروهی موافق و مخالف پیدا می كند كه منجر به جنگ مسلحانه می شود و ... .


جایزه

«این بابا بود كه بغض آلود حرف می زد. دوباره صدای آهسته مادر بلند شد: وقتی نداری، نداری دیگه! كف دستی كه مو نداره، نداره دیگر! چه كارش می شود كرد! آخه زن، تو كه نمیدانی وقتی به او قول دادم برایش دوچرخه میخرم چطور از خورد و خوراك و خواب و بازی و تفریحش زد تا درس بخواند! ...» این جملات، بخشی از متن كتاب «جایزه» نوشته محمدرضا سرشار است كه در 36 صفحه در قطع وزیری كوتاه منتشر شده و تاكنون بارها به چاپ رسیده است.
 

سفر به جنوب

درون‌مایه این كتاب به بررسی و انعكاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی می پردازد. در این كتاب، نویسنده، یادداشت هایی را كه حاصل گفت‌وگو با چند نوجوان در جبهه است به صورت داستان روایت كرده است. این كتاب، در 12 داستان كوتاه كه حاصل دیدار، گپ و گفت و خاطراتی جذاب و خواندنی از ملاقات با نوجوانان در جبهه است تهیه شده است. محمدرضا سرشار این كتاب را در 56 صفحه برای نوجوانان علاقه‌مند به ادبیات و دفاع مقدس نگاشته و انتشارات سوره مهر آن را منتشر كرده است.

 
تشنه دیدار

داستان این كتاب به زمان پیامبر(ص) در مدینه برمی‌گردد. فصل چیدن خرماست كه مردی از روم می‌آید و درخواست كمك می‌كند؛ زیرا قرار است به منطقه شان حمله شود. پیامبر خدا دستور جهاد می‌دهد. مردم مدینه مردد هستند كه بروند یا نه. از مدینه تا روم راه زیادی است ... .

 
غیر از خدا هیچكس نبود

این كتاب، در بر گیرنده شش داستان است كه تمامی این داستان ها به دوران قدیم متعلق است و محمدرضا سرشار آن ها را به زبانی فصیح و شیوا بازآفرینی كرده است. بعضی از داستان های این كتاب، از كتاب «داستان راستان» شهید مطهری بازنویسی شده است.

 
شهری كه مردم آن با زانو راه می‌رفتند

این كتاب، داستان مرد جهانگردی است كه به یك شهر عجیب و غریب می رسد. در این شهر، مردم همه روی زانو راه می روند. سقف خانه ها و قد درختان بسیار كوتاه است؛ یعنی تا اندازه كمر مرد جهانگرد. این رمان، تصویرگر مردی جادوگر یعنی همان حاكم شهر است ... .


آخرین اخبار

1 نظر

باسمه‌تعالي
استاد ارجمند
با سلام و احترام
در ارتباط با جشنواره ادبي "ميلاد در منا"، با توجه به تمديد مدت ارسال آثار، فرصتي دست داد تا پس از ارسال داستان در بازه زماني تعريف شده اوليه، بازخواني مجددي بر داستان ارسال شده داشته باشم. ناگزير تغييراتي در آن اعمال شد. آيا امکان ارسال مجدد همان اثر، البته نسخه بازخواني شده و ويرايش شده آن وجود دارد؟
با تشکر

ارسال نظر