آخرین خبر

 • • روايت "اسب سفيد" دهه شصتي‌ها در راديو ايران قرار است در برنامه قصه روايت و داستان‌هاي دهه ۶۰ را دوباره پخش كنيم.
 • شنبه 18 مهرماه 94

  به گزارش شبكه راديويي ايران حسن بنايي تهيه‌كننده راديو در خصوص برنامه‌هاي خود گفت: قصه‌هاي پخش شده دهه 60 را دوباره در برنامه «قصه هر شب» پخش مي‌كنيم. هفت «قصه ظهر جمعه» با صداي مرحوم حميد عاملي در دهه 60 را پخش كرده‌ايم و با صداي محمدرضا سرشار قصه «اسب سفيد» روي آنتن مي‌رود. داستان بخش اول سير ماهيگيري است كه اسب سفيدي مي‌بيند و در دلش آرزوي داشتن آن را مي‌كند به همين خاطر به دنبال آن مي‌رود تا اينكه در جنگلي...
  بنايي در خصوص برنامه «راه شب» گفت: در اين برنامه به موضوعات اجتماعي، فرهنگي مي‌پردازيم، برنامه بيشتر به موسيقي اختصاص دارد. از ديگر بخش‌هاي برنامه مي‌توانم به شعرخواني، تغذيه شب، سخن پارسي كه براي پاسداشت زبان و درست خواني و درست گويي اين بخش را پخش مي‌كنيم.
  وي در پايان در خصوص «صداي مردم» اظهار داشت: در برنامه «صداي مردم» به نقش شوراهاي مردمي در پيشرفت و آباداني، رشد اجتماعي و فرهنگي مي‌پردازيم. با نمايندگان و اعضاي شوراهاي اسلامي در سراسر كشور تماس مي‌گيريم و درباره اقدامات آنها صحبت مي‌كنيم.
  اين برنامه ساعت 13 روز‌هاي جمعه از راديو ايران پخش مي‌شود.

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.


تالیف کتاب شهیدان دباغ‌زاده به روایت مادرم به قلم ابوالفضل طاهرخانی

ابوالفضل طاهرخانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس با بیان اینکه کتاب زندگی مادر شهیدان دباغ زاده، مراحل پایانی خود را طی می کند، گفت: این کتاب، روایت زندگی مادر شهیدان مجید، رضا و حبیب دباغ زاده است که به زودی توسط موسسه روایت فتح منتشر می شود.

وی ادامه داد: این کتاب که تالیف آن حدود 5 ماه زمان برده بر اساس مستندات محققین روایت فتح تنظیم شده که این مستندات شامل مصاحبه های کارشناسان این موسسه با مادر شهیدان دباغ زاده است.

طاهر خانی با اشاره به اینکه کتاب در قالب روایی ـ مستند و در رده مادران نوشته شده گفت: من در این اثر به زندگی پر فراز و نشیب مادر و فرزندان شهیدش پرداخته ام. کتاب در 100 صفحه تنظیم و با رویکردی نو به دور از آسمانی کردن شهیدان طوری تالیف شده که قابل لمس و درک برای نوجوانان و جوانان باشد.

صاحب اثر «رد پای لاله» در ادامه گفت: در این کتاب به دوران انقلاب اسلامی هم اشاره شده که مادر شهیدان دباغ زاده و فرزندانش حضوری فعال در انقلاب سال 57 داشته اند. ما در این داستان از وقتی که مادر شهید 5 سال دارد با او همراه می شویم و از زبان او داستان زندگیش را تا سال های میانی دهه 80 مرور می کنیم و با مادربزرگ شهدا نیز کمی آشنا می‌شویم.

یادآور می‌شود؛ ابوالفضل طاهرخانی از نویسندگان فعال حوزه دفاع مقدس است که آثار متعددی را در این زمینه منتشر کرده است. از جمله آثار او می توان به "آرزوی وصال"،" در مسیر هدایت"، "رد پای لاله" و فیلمنامه " های پرنده ای در باران و ستایش اشاره کرد.

ارسال نظر