آخرین خبر

 • • «محمدرضا سرشار» در جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد
 • جمعه 30 بهمنماه 94

  با معرفی برترین‌های کتاب‌های صوتی و افسانه‌ها؛
  «محمدرضا سرشار» نویسنده و قصه‌گوی سال‌های دور در دومین جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد.
  خبرگزاری فارس: «محمدرضا سرشار» در جشنواره تولید کتاب‌های صوتی کودکان و نوجوانان تجلیل شد

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان دومین جشنواره تولید کتاب های صوتی» با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و فراهم کردن امکان دسترسی آسان تر کودکان و نوجوانان بخصوص نابینایان به کتاب های صوتی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

  بر اساس این گزارش، در دومین دوره این جشنواره از محمدرضا سرشار(رضا رهگذر) تجلیل شد و برگزیدگان دیگر نیز معرفی شدند. نوربرت کوبر قصه‌گوی بین المللی هدیه سرشار را در این مراسم اهدا کرد.

  کوبر در ادامه به اجرای قصه‌گویی خرس قرمز پرداخت و در میان توصیف داستان از برخی حاضران هم کمک گرفت که این اجرا مورد توجه حاضران قرار گرفت.

  صادق کرمیان مدیر فرهنگی هنری منطقه ۱۰ و رئیس فرهنگسرای عطار با بیان اینکه قصه‌ها و لالایی پدر و مادربزرگ‌ها از شیرینی‌های دوران نوجوانی هر یک از ما است، اظهار داشت: اما این روند در جامعه کنونی در زندگی امروزین ما با تغییر سبک زندگی و اشتغال‌ها شرایط را طوری رقم زده که پدر و مادرها هم کمتر برای فرزندانشان قصه می گویند.

  در ادامه این مراسم مجید طراحی مدیر امور کتابخانه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری پیام دکتر صلاحی رئیس سازمان را قرائت کرد.

  حجت‌الاسلام ناصری‌پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران طی سخنانی به یکپارچگی کتاب‌خانه‌های شهرداری تهران با مدیریت یکسان اشاره کرد و متذکر شد: مدعی هستیم تمام کتابخانه‌های شهرداری تهران به شکل یکپارچه اداره می شود.

  وی به موضوع کتابخوانی هم اشاره کرد و با منویات رهبر انقلاب را مهم دانست و گفت: دو کانون کتابداران و قلم اولی ها را تشکیل داده ایم و برای سال آتی همه نویسندگان که طی دو سه سال اخیر اولین بار کتاب نوشته‌اند ساماندهی خوبی خواهیم داد.

  وی در پایان از راه اندازی کتابخانه دیجیتال نیز خبرداد که محصولات این جشنواره می‌تواند در این کتابخانه استفاده شود.

  حسن آذری رئیس کتابخانه فرهنگسرای عطار به شروع این جشنواره از سال 93 در اسفند ماه اشاره کرد و افزود: این روند تا 4 بهمن 94 ادامه یافت.

  وی در ادامه به اهداف جشنواره نیز اشاره داشت و با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون 16 هزار فایل صوتی داریم که 5 هزار فایل در عرض این یک‌سال برای این جشنواره تولید شده گفت: جشنواره دو بخش داشت که در بخش کتاب صوتی 600 عنوان معرفی شده بود و از علاقه‌مندان درخواست کردیم فایل‌های صوتی خود را ارسال کنند. بخش دوم به افسانه‌ها اختصاص داشت که قرار بر این بود تا افراد با زبان و لهجه خود افسانه‌ها را خوانده و ارسال کنند که مجموعا 5200 فایل واصل شد.

  آذری به داوری سخت نیز اشاره کرد و بیان داشت: در مرحله اول آثار داوری و برترین ها به مرحله دوم رسید که در این مرحله هم 50 اثر انتخاب و وارد دور نهایی شد.

  به گفته وی، شش هزار و صد و پنج نفر ثبت نام کرده بودند که 2 هزار و 850 نفر موفق به شرکت شدند. در نهایت 5 هزار و 32 اثر و فایل واصل شد. بیشترین شرکت کنندگان از استان های تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز بودند.

  کوچکترین برگزیده «هانیا حسنی» تندیس جشنواره دوم را به سرشار تقدیم کرد.

  سرشار سخنان خود را این گونه آغاز کرد: خدا را شکر که خاطرات خوشی در گوشه‌ای از ذهن مردم سرزمینم کاشته‌ام. این توفیقی بدون استحقاق برای من بوده است همچنین از محمد میرکیانی نویسند «قصه ظهر جمعه» یاد می کنم که جشنواره‌های قصه گویی را بنیان گذاشت جشنواره هایی که از کانون پرورش فکری شروع شد و در شهرداری تداوم پیدا کرد و به احیای یک سنت اجدادی انجامید.

  این نویسنده کتاب کودک و نوجوان با اشاره به اینکه باید قدر هنر قصه‌گویی را بدانیم گفت: افراد مسن وقتی توانایی دوران جوانی خود را از دست می‌دهند، گاه احساس بی‌هدف بودن می‌کنند و همین حس باعث می‌شود آن احترامی که شایسته‌‌شان است را در خانواده پیدا نکنند. قصه‌گویی سنتی است که موجب می‌شود پدر و مادربزرگ‌ها احساس مفید بودن و کارآمد بودن داشته باشند.

  میکائیل شهرستانی بیانیه هیات داوران جشنواره را قرائت کرد.

  همچنین در مراسم اختتامیه از کم سن و سال‌ترین و همچنین از مسن‌ترین مخاطبی که فایل صوتی خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، تقدیر شد.

  جشنواره تولید کتاب‌های صوتی برای کودکان و نوجوانان از اسفند 93 کار خود را آغاز کرد و نزدیک به 6 هزار نفر در این جشنواره ثبت نام کردند اما از این تعداد، 2800 نفر ، 5000 فایل به دبیرخانه جشنواره ارسال داشتند.

  اسامی برگزیدگان به شرح زیر است:

  در بخش نویسنده‌های ارسال کننده فایل: حسین نورانی

  ناشران ارسال کننده فایل: شهره روحی انتشارات جیحون

  ارسال بیشترین فایل صوتی: الهه نیازخوانی با 234 فایل

  کم سن‌ترین ارسال کننده فایل صوتی با 5 سال: هانیا حسنی

  ارسال کنندگان فایل به ترتیب با هفت، هشت سال: فرزام میزبان، آرتوش مخدومی، رانا جهانی مقدم

  مسن‌ترین شرکت کننده با 71 سال سن: بدرالسادات حسینی پور

  در بخش افسانه‌ها در بخش گروهی هیچ اثری حائز رتبه نشد اما زینب شیخ‌الاسلامی و افسانه سادات حسینی شایسته تقدیر شناخته شدند.

  در بخش افسانه فردی: هیچ فردی حائز رتبه اول و دوم نشد اما رتبه سوم به صورت مشترک به مرضیه مدنی و مهین غنچه

  تولید کتاب‌های صوتی در بخش گروهی: به ترتیب از رتبه اول تا ششم اختصاص یافت به، صبا حق طلب، امیرحسین صبحی، محمود پور شکیبایی، مهرداد رنجبر، نسیم رضایی، فیانا ناصحی.

  در بخش فردی به ترتیب از رتبه اول تا ششم: نرگس آهازان، نفیسه انصاری، مرضیه حیدری، فیاما ناصحی، مینو ارسلان، شکوفه عزیزی.

  انتهای پیام/و

آخرین کتاب

 • • تجدید چاپ «آنک آن یتیم نظر کرده » توسط سوره مهر
 • انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده » به قلم « محمدرضا سرشار » را تجدید چاپ کرد.


  به گزارش روابط‌عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، رمان « آنک آن یتیم نظر کرده» حاصل تحقیقات محمدرضا سرشار در متون معتبر تاریخی مرتبط با زندگی و سیره پیامبر ‌اسلام (ص)، در قالب داستانی و به لحنی شاعرانه است. این اثر پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره‌های کشوری قرار گرفت که از آن جمله می‌توان بعنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه‌های قرآنی، پیامبران و ائمه (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۴) برای آن اشاره کرد.

  براساس این گزارش در کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» گرچه نویسنده در پرداخت به سیره و زندگی حضرت محمد(ص) به منابع تاریخی استناد کرده، اما بهره‌گیری وی از تخیل در پرداخت احوال روانی شخصیت‌های فرعی و توصیف مکان‌ها و اشیاء نیز به وضوح مشهود است.


سیدنظام‌الدین موسوی: آقای روحانی! فعلاً «کرسنت» و «اردوغان» حاشیه امن دارند نه رسانه ها


آخرین احضاریه‌ای که از این قماش به دست اینجانب رسیده، بابت پرونده فخیمه «کرسنت» است. رئیس‌جمهور محترم عنایت داشته باشند که این شکایت حتی به واسطه ورود به ماهیت پرونده و احیاناً اتهام‌زنی به افراد نیست بلکه دقیقاً به خاطر «حرف زدن درباره کرسنت» است!

خبرگزاری فارس: آقای روحانی! فعلاً «کرسنت» و «اردوغان» حاشیه امن دارند نه رسانه ها

سیدنظام‌الدین موسوی*

عدم حضور بخش قابل توجهی از رسانه های مشهور کشور در نمایشگاه مطبوعات امسال اگرچه عمدتاً وجهی صنفی داشت و در اعتراض به سیاست های تبعیض آمیز معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و برخوردهای حذفی و تحریمی با رسانه های منتقد بود اما ظاهراً برخی مسئولان دولتی تمایل جدی دارند که این اعتراض صنفی را به امری سیاسی تبدیل کنند.

علاوه بر اتهامات ریز و درشتی که برخی مطبوعات نزدیک به دولت، حواله رسانه های انصراف دهنده از نمایشگاه کرده و می کنند؛ تکاپوی جالبی نیز آغاز شده تا با حضور گسترده مسئولان دولت، این گونه القا شود که در نمایشگاه امسال هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است. از آن جمله، حضور ریاست محترم جمهور در نمایشگاه مطبوعات در سال سوم دولت خود است. شاید انصراف رسانه های منتقد، حداقل فایده ای که تا الان داشته، این است که مسئولان محترم دولت، نسبت به وجود پیکر نحیفی به نام مطبوعات و رسانه اندکی حساس شوند و با حضور در نمایشگاه امسال، این موجودیت را به رسمیت بشناسند. البته شنیدن سخنان رسانه های منتقد دولت و برخورد تبعیض آمیزی که مسئولان مربوط دولت در حق آنها روا می دارند، بماند تا شاید وقتی دیگر...!

اما ریاست محترم جمهور امروز در سخنان خود به مناسبت حضور در نمایشگاه، مطالبی بیان کردند که حداقل بخش های مربوط به رسانه آن، قابل تامل جدی است. این بخش از اظهارات آقای رئیس جمهور، حاوی نکاتی است که به نظر می رسد نظیر مواردی چون «اعلام عبور از رکود اقتصادی» احتمالاً ناشی از ارائه اطلاعات نادرست به ایشان از سوی مشاوران یا تهیه کنندگان بولتن های ویژه است.  

جناب آقای روحانی تاکید کرده اند: «رسانه‌ای که هنوز متولد نشده، بال و پر نگشوده و خود را به خوبی معرفی نکرده به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد، کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمات در یک رسانه باشد.»

بر اساس قراین موجود، این اشاره رئیس جمهور محترم احتمالاً ناظر به روزنامه ای است که سال گذشته در نخستین شماره های پس از انتشار، بواسطه اعلام همسویی با نشریه هتاک «شارلی ابدو» توقیف شد. شاید مشاوران محترمی که این اطلاعات را به جناب آقای روحانی داده اند، تمام ماجرا را به ایشان منتقل نکرده اند وگرنه از شخصیتی که خود ملبس به لباس حضرت رسول(ص) است بعید به نظر می رسد زبان به ملاطفت برای روزنامه ای بگشاید که تیتر نخست خود را به اعلام همبستگی با نشریه ای فرانسوی اختصاص داد که با کشیدن کاریکاتور موهن و جسارت به ساحت رسول گرامی اسلام(ص) قلوب مسلمانان جهان را جریحه دار کرد.

از سوی دیگر، به احتمال زیاد مشاوران محترم و بولتن نویسان عزیز دفتر رئیس جمهور، به ایشان اطلاع نداده اند که بخش عمده و اصلی توقیف شدن ها، دادگاهی کردن ها و تذکر دادن ها طی دو سه سال اخیر مربوط به رسانه هایی است که جرم آنها فقط انتقاد یا عدم همسویی با سیاست ها یا عملکردهای دولت محترم است.

یعنی اگر دستگاه قضایی طی این سه سال صرفاً با یک روزنامه به دلیل دفاع از هتاکی یک نشریه به ساحت رسول الله(ص) برخورد نموده، رسانه های منتقد به دلیل انتقادات خود از دولت، مرتباً در حال توقیف، دادگاهی شدن و دریافت تذکر و ایجاد محدودیت های شدید مالی هستند.

شاید برای ریاست محترم جمهور جالب باشد که بدانند با شکایت دستگاه های مختلف دولتی و شبه دولتی، مدیران خبرگزاری ها و روزنامه‌های منتقد بخش قابل توجهی از وقت خود را در دادگاه می گذرانند و توقیف و محاکمه و تذکر، بخشی از زندگی روزمره آنان را تشکیل می دهد. شاید اگر قوه قضائیه مستقل نبود و به نحوی در ید قدرت دولت قرار داشت، رسانه های منتقد به شرایط بسیار بدتری از آنچه امروز هست، گرفتار می شدند.

بر این اساس، اگر رئیس جمهور محترم اطلاعات دقیق تری در این باره دریافت می کردند، هیچ گاه محور اصلی سخنان خود در موضوع رسانه ها را  توقیف یک روزنامه هتاک قرار نمی دادند و از جایگاه رئیس جمهور همه مردم، از این که برخی مسئولان دولتی سعه صدر ندارند و اصحاب رسانه را به «دلایل واهی» توقیف و دادگاهی می کنند، ابراز ناراحتی کرده و آنان را به سعه صدر بیشتر در برابر انتقادات فرامی خواندند.

شاید ذکر نمونه هایی در این باره، جهت اطلاع جناب آقای رئیس جمهور بی مناسبت نباشد - به شرطی که بولتن نویسان عزیز و پلیس مخفی های دفتر رئیس جمهور اجازه دهند به نظر ایشان برسد -  تا بدانند با رسانه ها با چه دلایلی و بر اساس چه اتهاماتی برخورد می شود.

سال گذشته مصاحبه ای از یک مقام مسئول (جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه) در خبرگزاری فارسمنتشر شد که در آن ضمن انتقاد از رئیس جمهور ترکیه، تاکید شده بود اردوغان در ماجرای سوریه بازیچه صهیونیست ها شده، هرچند مواضع وی اخیراً بهتر شده است.

یکی از مشاوران محترم رسانه ای رئیس جمهور در تماس با معاون خبر خبرگزاری از وی می خواهد این بخش از مصاحبه تلطیف شود که این کار صورت می گیرد. همان مشاور محترم در تماس با اینجانب تاکید کرد اگر جایی این موضوع مطرح شد از قول من بگویید که کار خبرگزاری فارس حرفه ای بوده است.

اما چند روز بعد، احضاریه ای از دادگاه به دست اینجانب رسید که با پیگیری وکیل مشخص شد یک نهاد تحت امر رئیس جمهور، به واسطه همان مصاحبه، از من شکایت کرده است. یعنی بنده می بایست به واسطه انتشار مصاحبه یک فرد صاحب صلاحیت محاکمه می شدم! تمام پیگیری ها برای پس گرفتن این شکایت نیز به جایی نرسید و نهایتاً دادگاه برگزار شد.

در جریان تنظیم دفاعیات، مشاهده کردم در همان روز انتشار مصاحبه مذکور در خبرگزاری فارس، یکی از روزنامه های حامی دولت، یادداشتی بسیار انتقادی تر و با واژگانی بسیار تندتر علیه اردوغان منتشر کرده و از قضای روزگار این یادداشت در خبرگزاری رسمی دولت نیز بازنشر داده شده است!

آن روز این تبعیض ناروا در شکایت دولت از خود را به سمع اعضای محترم هیات منصفه رساندم اما مهمتر از آن، طرح این گلایه بود که در خود کشور ترکیه، منتقدان علیه اردوغان مطالب تندتری مطرح می کنند و حتی درباره موضوع سوریه بسیاری از نویسندگان و روزنامه نگاران ترک، نسبت به سیاست های نوعثمانی گرایانه حزب اردوغان اعتراضات بسیار شدیدتر از ما دارند حال من با چه رویی به مخاطبانخبرگزاری فارس و افکار عمومی اعلام کنم که به دلیل انتشار مصاحبه یک مقام مسئول در انتقاد از اردوغان، محاکمه شده ام؟!

خوشبختانه به واسطه عدالت و انصاف اعضای محترم هیات منصفه با اکثریت آرا از شکایت مطروحه تبرئه شدم اما چندی بعد که وزارت ارشاد پرونده روزنامه وطن امروز را به دلیل درج خبری درباره پادشاه مقبور سعودی روانه دادگاه کرد، متوجه شدم که شوربختانه این رویه ای است که دولت محترم در آن ثابت قدم است.  

و اما آخرین احضاریه ای که  از این قماش به دست اینجانب رسیده، بابت پرونده فخیمه «کرسنت» است و می دانم که در همین خصوص، چند رسانه و نماینده مجلس نیز همچون من دادگاهی خواهند شد. رئیس جمهور محترم عنایت داشته باشند که این دادگاهی شدن ها حتی به واسطه ورود به ماهیت پرونده و احیاناً اتهام زنی به افراد نیست بلکه دقیقاً به خاطر «حرف زدن درباره کرسنت» است!

جناب آقای روحانی در اظهاراتشان نقل به مضمون فرموده اند که غیر از معصومین(س) می شود بقیه را نقد کرد. اما خبرگزاری فارس و برخی دیگر از رسانه ها و نمایندگان مجلس نه به دلیل نقد، بلکه به دلیل اسم بردن از کرسنت، با شکایت مقامات دولتی به دادگاه می روند.

در این باره گفتنی بسیار است اما تنها به بیان یک آرزو بسنده می کنم. ای کاش جناب آقای روحانی که در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری‌شان در حسینیه امام خمینی(ره) به خداوند پناه بردند از استبداد رای و بستن دهان منتقدان، امروز که پس از 3 سال پا به نمایشگاه مطبوعات گذاشتند، به جای سرکوفت زدن به رسانه ها و ابراز ناراحتی از اینکه برخی از آنان حاشیه امن دارند، مسئولان وزارت ارشاد را مواخذه می کردند که چرا جای منتقدان در این نمایشگاه خالی است؟

*مدیرعامل خبرگزاری فارس

ارسال نظر