آخرین خبر

 • • جریمه برای کشف حجاب درخودرو
 • دوشنبه 23 شهریورماه 94

  در کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس تصویب شد
  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۰

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون مبنی بر جریمه یکصد هزار تومانی پلیس برای رانندگان مزاحم نوامیس و کشف حجاب در خودرو خبر داد.
  به گزارش جهان، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جلسه امروز کمیسیون، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس برای بررسی طرح عفاف و حجاب، ۲ ماده این طرح مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

  وی افزود: طبق ماده یک طرح عفاف و حجاب، رانندگان یا سرنشینان وسیله نقلیه‌ای که اقدام به کشف حجاب و روزه‌خواری و یا رانندگانی که مزاحمت‌هایی را برای نوامیس مردم ایجاد می‌کنند و یا حرکات غیر متعارف خلاف عفت عمومی از خودشان بروز می‌دهند، متخلف محسوب شده و مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آنها برخورد کنند.

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس در همین زمینه تصریح کرد: براساس ماده یک طرح عفاف و حجاب، مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آن دسته از رانندگانی که برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد کرده و یا در خودروی خود اقدام به کشف حجاب و یا در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به روزه‌خواری می‌کنند، برخورد کرده و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای آنها لحاظ کنند.

  حجت‌الاسلام پژمان‌فر ادامه داد: البته برای این دسته از رانندگان متخلف، علاوه بر جریمه یکصد هزار تومانی، در صورت تکرار این تخلفات ۱۰ نمره منفی، طبق موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز لحاظ شده و وسیله نقلیه آنها نیز به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

  وی در پایان به ماده ۲ طرح عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۲ این طرح، دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل تمامی کارکنان دولت می‌شود، در صورت ارتکاب به تخلف مندرج در بند ۲۰ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مشمول طرح عفاف و حجاب، توبیخ کتبی و درج در پرونده استخدامی شده و باید در مورد شخص متخلف تصمیم‌گیری شود؛ البته در صورت تکرار تخلف، به کسر حقوق فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه و کسر یک سوم از حقوق یک ماه محکوم می‌شوند.

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


مخدومی در نشست خبری پنجمین دوره جشنواره رسول آفتاب: درب اتاق معاون فرهنگی ارشاد به روی ما بسته است

 اضافه شدن شعر در دور جدید

دبیر جشنواره رسول آفتاب با انتقاد از عدم حمایت ارشاد از این جشنواره گفت: دو سال است در اتاق معاون فرهنگی ارشاد به روی جشنواره رسول آفتاب بسته است چرا که جرم رسول آفتاب فعالیت انقلابی است.

خبرگزاری فارس: درب اتاق معاون فرهنگی ارشاد به روی ما بسته است/ اضافه شدن شعر در دور جدید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، پنجمین دوره جشنواره مردمی رسول آفتاب صبح امروز با برگزاری نشست خبری رسما کلید خورد.

مخدومی در ابتدای این نشست گفت: ما از امروز آغاز پنجمین جشنواره مردمی رسول آفتاب را اعلام می‌کنیم و امسال با سرلوحه قراردادن یک شعر موضوعات را اعلام خواهیم کرد و موضوعات جشنواره ذیل شعار «من انقلابی‌ام» اعلام خواهد شد.

وی افزود: سه سرفصل فتنه، بیداری و مقاومت برای این جشنواره در نظر گرفته شده است. در ذیل موضوع فتنه، موضوعات فتنه 88 و بازگشت فتنه‌گران را داریم و در موضوع بعدی نیز به مسائل تحریف خط فکری حضرت امام است، اسلام تکفیری و تشیع انگلیسی و موضوع فتنه صهیونیستی در سرزمین منا خواهیم پرداخت. همچنین در ذیل موضوع بیداری به بیداری اسلامی و روشنگری جهانی، نامه امام خامنه ای به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، نهضت پیاده روی اربعین و واقعه 7 تیر می‌پردازیم.

رحیم مخدومی در این نشست خبری با بیان اینکه ذیل سرفصل بیداری اسلامی و روشنگری جهانی، نامه امام خامنه‌ای به جوانان اروپا و آمریکای شمالی، همچنین نهضت پیاده‌روی اربعین، ذیل سرفصل بیداری اسلامی و روشنگری جهانی، گفت: در بخش دیگری که به‌عنوان مقاومت انتخاب شده، اقتصاد مقاومتی، مدافعان حرم، مسئله فلسطین و جنگ‌های نیابتی، همچنین حماسه‌آفرینان صنایع موشکی و فناوری هسته‌ای از جمله موارد مطرح در این بخش است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در 4 بخش داستان، خاطره، عکس و کاریکاتور فراخوان منتشر شده بود، گفت: امسال بخش شعر نیز به جشنواره افزوده شده است. از این دوره پنجم با 5 محور برگزار خواهد شد.

مخدومی ضمن اشاره به بخش بین‌الملل خاطرنشان کرد: دو سالی است که بخش بین‌الملل جشنواره فعال شده است و با توجه به اینکه تحقق سرفصل‌های مدنظر نیازمند روحیه انقلابی است، بر این اساس تأکید می‌کنیم که روحیه کرنش در برابر بیگانه و عدم اعتماد به نیروی خودی، گره‌گشا نخواهد بود و باید دانست انقلابی‌گری منحصر به انقلاب 57 نیست که تاریخ آن به پایان رسیده باشد.

وی افزود: انقلابی‌گری شاید در سال 57 نقطه عطف خود را پشت سر گذاشت، اما آغاز حرکت طویلی بود که اگر درست پیگیری شود و قله‌ها یکی پس از دیگری فتح شود، مفهوم واقعی انتظار اتفاق می‌افتد، اما باید بدانیم افرادی که انقلابی‌گری را منحصر به سال 57 می‌دانند، اینان قطعاً گرفتار سازش و کرنش در مقابل دشمنان خواهند شد.

دبیر این دوره از جشنواره با تأکید بر اینکه جوانان پرشور و انقلابی در مقاطع مختلف اثبات کردند با روحیه انقلابی می‌توانند گره‌گشایی کنند، گفت:‌ انقلاب سال 57، 8 سال دفاع مقدس، فتنه‌های پس از انقلاب، عرصه‌های علمی و نظامی به‌ویژه در عرصه فناوری هسته‌ای، تنها روحیه انقلابی بود که جوانان پرشور انقلابی را در صحنه نگه داشت و آنها را به قله موفقیت رساند.

مخدومی تأکید کرد: من انقلابی‌ام شعار این دوره از جشنواره است و رسول آفتاب این شعار را به‌عنوان پرچمی که موضوعات جشنواره را در ذیل خود قرار داده، معرفی می‌کند؛ زیرا نه تنها در داخل کشور، بلکه در سطح بین‌المللی نیازمند تحقق این شعار هستیم.

وی در پایان مسئولان فرهنگی کشور را مخاطب قرارداد و با توصیه به دولتمردان گفت: اگر آنها نیز متمسک به این روحیه انقلابی شوند و برای گره‌گشایی معضلات فرهنگی عزم خود را جزم کنند، قطعاً بهتری از وضعیت کنونی خواهیم بود، اما همواره در دولت‌های مختلف سهم نیروهای پرشور انقلابی را بسیار کم و ناچیز می‌بینیم، فرقی نمی‌کند دولت اصلاح‌طلبی باشد یا اصولگرا، زیرا معمولاً در حق نیروهای انقلابی اجحاف صورت می‌گیرد و در حال حاضر بیش از 2 سال است در اتاق معاون وزیر ارشاد به روی رسول آفتاب بسته است. جرم رسول آفتاب هم فعالیت انقلابی است.

در ادامه ابوحمزه دبیر بخش بین‌الملل با بیان اینکه در سومین دوره جشنواره یعنی سال 92، بخش بین‌الملل هم آغاز به کار کرد، گفت: در شروع کار نتیجه این بخش خوب بود، با این توجه که تجربه‌ای نداشتیم، اما بازخوردهایی که دریافت می‌کردیم خوب بود و توجه‌مان را بیش‌تر به خود جلب کرد، حتی مدت جشنواره تمدید شد و در همان مدت حدود 500 اثر واصل شد. با این حال مشکل ترجمه داشتیم. از این رو باعث شد کارمان ضعیف باشد، از سوی دیگر اطلاع‌رسانی خوبی هم صورت نمی‌گرفت، بنابراین برخی منظور جشنواره را متوجه نشدند. این نشان داد که آن سمت آمادگی شرکت در جشنواره را دارد، از این رو نهایتاً 98 اثر از 500 اثر انتخاب شد.

وی بیان کرد: در مرحله اول پایگاه‌های ادبی را شناسایی کردیم، حتی انجمن‌های داستان را، نویسندگان بنام و معتبری پای کار آمدند، حتی یکی از سایت‌های عربی به‌عنوان مبلغ شروع به کار کرد و اکنون بیش از 50 نویسنده از 20 کشور با ما مرتبط هستند و همکاری می‌کنند.

دبیر بخش بین‌الملل تأکید کرد: در پایان جشنواره از دو جلد کتاب به زبان‌های فارسی و عربی که شامل مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه پیرامون موضوع مقاومت و فلسطین است، رونمایی خواهد شد. در کنار آن نامه مقام معظم رهبری به جوانان غربی و آمریکایی در فضای مجازی پخش شده که بازخوردهای خوبی از آن دریافت کردیم و نشان از آن دارد که استقبال خوبی صورت گرفته است.

وی عنوان کرد: چند داستان کوتاه دفاع مقدسی به زبان انگلیسی در کنار این نامه ترجمه و ارسال شده است. پس از آن متوجه شدیم علاقه خاصی به این موارد وجود دارد، ولی ما قادر به ایجاد ارتباط نیستیم.

ابوحمزه با بیان اینکه امسال علاوه بر داستان، خاطره، عکس، کاریکاتور و شعر را در موضوع فتنه، بیداری و مقاومت خواهیم داشت، اضافه کرد: اگر امکانات جشنواره اقتضا کند، برگزیدگان نهایی را برای مراسم اختتامیه دعوت خواهیم کرد.

وی افزود: بخش عمده جشنواره در بعد بین‌المللی در فضای مجازی انجام می‌شود. فضای مجازی با توجه به فعال بودن انتخاب شده که به زودی گزارشات فعالیت در این بخش منتشر خواهد شد. جشنواره مردمی رسول آفتاب تا دهم آذرماه 94 به علاقه‌مندان فرصت می‌دهد تا آثار خود را ارسال کنند. این جشنواره با شعار «من انقلابی‌ام» و به آدرس INFO@RASOULEAFTAB.IR فعال شده و علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات درباره این جشنواره به آدرس مذکور وارد شوند.

ارسال نظر