آخرین خبر

 • • جریمه برای کشف حجاب درخودرو
 • دوشنبه 23 شهریورماه 94

  در کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس تصویب شد
  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۰

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون مبنی بر جریمه یکصد هزار تومانی پلیس برای رانندگان مزاحم نوامیس و کشف حجاب در خودرو خبر داد.
  به گزارش جهان، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جلسه امروز کمیسیون، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس برای بررسی طرح عفاف و حجاب، ۲ ماده این طرح مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

  وی افزود: طبق ماده یک طرح عفاف و حجاب، رانندگان یا سرنشینان وسیله نقلیه‌ای که اقدام به کشف حجاب و روزه‌خواری و یا رانندگانی که مزاحمت‌هایی را برای نوامیس مردم ایجاد می‌کنند و یا حرکات غیر متعارف خلاف عفت عمومی از خودشان بروز می‌دهند، متخلف محسوب شده و مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آنها برخورد کنند.

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس در همین زمینه تصریح کرد: براساس ماده یک طرح عفاف و حجاب، مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آن دسته از رانندگانی که برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد کرده و یا در خودروی خود اقدام به کشف حجاب و یا در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به روزه‌خواری می‌کنند، برخورد کرده و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای آنها لحاظ کنند.

  حجت‌الاسلام پژمان‌فر ادامه داد: البته برای این دسته از رانندگان متخلف، علاوه بر جریمه یکصد هزار تومانی، در صورت تکرار این تخلفات ۱۰ نمره منفی، طبق موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز لحاظ شده و وسیله نقلیه آنها نیز به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

  وی در پایان به ماده ۲ طرح عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۲ این طرح، دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل تمامی کارکنان دولت می‌شود، در صورت ارتکاب به تخلف مندرج در بند ۲۰ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مشمول طرح عفاف و حجاب، توبیخ کتبی و درج در پرونده استخدامی شده و باید در مورد شخص متخلف تصمیم‌گیری شود؛ البته در صورت تکرار تخلف، به کسر حقوق فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه و کسر یک سوم از حقوق یک ماه محکوم می‌شوند.

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


باید خود به نقد خودمان بپردازیم/ گفتگو با دکتر سنگری، برگزیده بخش پژوهش و نقد ادبی جشنواره قلم زرین

محمدرضا سنگری متولد 1/8/1333 در شوش دانیال و بزرگ شده دزفول تا پایان دوره متوسطه است.
او دوره دانش‌سرای راهنمایی را در اهواز طب کرده و در این رشته فوق دیپلم گرفته است. کارشناسی و کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه اهواز سپری کرده و در مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران در سال 1373 از رساله دکتری خود دفاع کرده است.
هم اکنون مدرس دانشگاه، پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، سردبیر مجله رشد زبان و ادبیات فارسی می باشد. او یکی از برگزیدگان جشنواره قلم زرین در سال جاری بود که کتاب وی - از نتایج سحر - در شاخه پژوهش و نقد ادبی این جشنواره حائز رتبه تقدیری شد. به این مناسبت از سوی روابط عمومی انجمن قلم ایران با وی گفتگویی کوتاه صورت گرفته است که در پی می­آید.

*انگیزه شما از نوشتن این کتاب چه بود؟
- حوزه کارهای من سه گروه1. حوزه انقلاب و ادبیات است که چندین اثر در همین زمینه داشته ام که آخرین ان «از نتایج سحر» است . 2. حوزه ادبیات و عاشورا. چندین اثر در این زمینه داشته ام. یک کتاب «آیینه داران آفتاب» در دو مجلد و «آینه در کربلا» (بررسی کلی عاشورا) .3. حوزه سوم مطالعات تربیتی. در این زمینه چند کتاب داشته ام. بیست سال در سازمان تالیف و پژوهش سازمان اموزش و پرورش در تالیف حدود 45 کتاب ابتدایی راهنمایی دبیرستان و تربیت معلم حضور داشته ام.
شناخت ادبیات انقلاب اسلامی از چند جهت لازم است: 1. استحاله و دیگرگونه جلوه دادن. که احساس کردم زودتر باید دست به کار شوم.
2. فضاهای دانشگاهی ما نیازمند پژوهش در باره ادبیات انقلاب هستند. در زمینه شعر تحقیق دقیق، عمیق و جدی صورت نگرفته که همه ­سونگرانه شعر انقلاب را بررسی کند و به عنوان یک منبع آموزشی جایگاه خود را پیدا کند نوشته نشده بود. اقدام من عمدا از همین جا شروع شد. البته این جلد اول است و ان شالله به 6 تا 7 جلد برسد.
*نوشتن این اثر چه مدت طول کشید؟
- کارها را باید دقیق مطالعه و بررسی می­کردم و از همه مهمتر شعر انقلاب را باید تعریف می­کردم. به همین سبب طول کشید. آن را در 5 سال به طور بسیار فشرده و منظم و با وقت گذاری جدی نوشتم و سامان دادم.
*استقبال از کتاب به چه صورت بوده؟
- فکر می­کنم در آینده جای مناسب خود را پیدا کند. استقبال و اقبال صاحبنظران و دانشجویان در میان خواننده بیشتر است.
*آثاری که قبل از این کار از شما به چاپ رسیده بوده و آیا موفقیتهایی هم در جشنواره ها داشته‌اند؟
1) کتاب سه جلدی «نقد و تحلیل ادبیات منظوم دفاع مقدس» چاپ ؛80 انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس. که به انتشارات پالیزان سپردند و در سال 81، به عنوان کتاب سال دفاع مقدس برگزیده شد.
2) «ماه در آب»؛ چاپ 85؛ انتشارات مدرسه. که در برنامه قران ماه رمضان به عنوان یکی از کتابهای برتر انتخاب شد.
3) «ایینه داران آفتاب» - 2 مجلدی؛ چاپ 89 نشر بین الملل. این اثر در برنامه­ای در قم که کتابهای دینی را بررسی می کنند انتخاب شد.
4) کتاب «ادبیات دفاع مقدس»؛ چاپ؛90 انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس. که برگزیده کتاب سال دفاع مقدس در سال 91 شد.
*برای چاپ کتاب آیا با مشکلی روبرو بودید؟
-یک مقدار مساله شکلی و صوری طرح جلد بود که حدود 6 ماه به تأخیر افتاد.
*وضعیت نشر را در زمینه نقد و پزوهش ادبی چگونه می بینید؟
- در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی واقعا خیلی پررنگ نیست. باید تلاش بیشتری شود. البته در دو سال اخیر کارهای خوبی صورت گرفته.
*فکر می کردید کارتان برگزیده شود؟
- اصلا اطلاع نداشتم که کار در جشنواره قلم زرین توسط کارشناسان بررسی می شود. چند روز قبل از برنامه آقای پارسی نژاد تماس گرفتند و صحبت کردند.
*با جشنواره قلم زرین یا انجمن قلم ایران اشنایی دارید؟
- بله، می شناختم. از دوستان ما هستند اقای سرشار که در پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی قبلا سالها انجا بودند و دوستان دیگر را هم می شناسم.
*به نظرتان آموزش و نقد در زمینه ادبیات چقدر موثر است؟
- نقد یاریگر است. ما را در هر کدام از زمینه ها و پله ها بالا می برد و ضعفها و سستیها و ارزشها و قله ها و برجستگی های یک اثر را هم نقد کمک می کند تا بهتر بشناسیم و تصویر روشنتری از این مقوله داشته باشیم. به وسیله نقد، نویسندگان و آفرینندگان اثار ادبی جایگاه خود را در منظومه ادبیات بهتر می­شناسند. اگر خودمان خودمان را نقد نکنیم باید منتظر بماینم دیگران به ناروا به نقد ما بپردازند و کسانی که با این حوزه آشنا نیستند آسیب برسانند. لذا لازم است خود به نقد آثار خودمان بپردازیم.

ارسال نظر