آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.


« فرصت برابر» را از دست ندهیم در نهایت تأسف و تأثر و در عین ناباوری؛ از طرح ناب استاد فرهیخته کازرونی استقبالی نشد!


محمد رضا سرشار متولّد کازرون و خالق آثار متعدد داستانی، قصه گوی معروف رادیو در برنامه «قصۀ ظهر جمعه» بود.
اینجانب که در تهران ، در محضر استاد تلمذ می کردم شاهد بودم که گاهی علاقه مندان ازمسافت صد ها کیلومتری برای شرکت در کلاس ایشان حضور به هم می رساندند...
جالب اینکه وقتی این دوره آموزشی در استان مجاورمان بوشهر برگزار شد با استقبال چشمگیر مردم آن سامان مواجه شد،چرا که ...

yasinradبه قلم حجت الاسلام حسن یاسین راد: تقریبا یک سال و چند ماه پیش بود که به مناسبت شصتمین زادروز استاد فرهیخته کازرونی" محمد رضا سرشار" ملقب به "رضا رهگذر" با همّت شورای فرهنگ عمومی شهرستان مراسم بزرگداشت با شکوهی در تکریم و تجلیل این شخصیت فرهیخته کازرونی در تالار مردانیِ اداره ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد.

محمد رضا سرشار متولّد کازرون و خالق آثار متعدد داستانی، قصه گوی معروف رادیو در برنامه «قصۀ ظهر جمعه» بود.

استاد، مراسم تجلیل خود در کازرون را یکی از بهترین روز های زندگی اش توصیف کرد و از این همه لطف و ابراز ارادت مردم و مسئولین صمیمانه تشکر کرد و در ازای این قدر شناسی مردم هنر پرور کازرون-همانگونه که عادت معمول مردم این دیار است- استاد کازرونی ما نیز قولی دادند که حاضرم شخصاً برنامه آموزش قصه نویسی فشرده تحت عنوان «فرصت برابر» را در این شهرستان اجرا کنم . و شکل برنامه این گونه است که ثبت نام کنندگان ، می بایست ۳ یا ۴ روز را فشرده از صبح تا غروب در برنامه شرکت داشته باشند و در پایان گواهینامه رسمی کشوری نیز به شرکت کنندگان تقدیم خواهد شد .

IMG_5198این نکته که خودِ استاد سرشار شخصاً برنامه تدریس را بر عهده خواهند داشت مطلب مهمی است که کمتر ممکن است برای شهر یا استانی اتفاق می افتد . اینجانب که در تهران ، در محضر استاد تلمذ می کردم شاهد بودم که گاهی علاقه مندان ازمسافت صد ها کیلومتری برای شرکت در کلاس ایشان حضور به هم می رساندند.

جلسه ای که در هفته فقط به مدت ۲ ساعت و عصر سه­ شنبه ها در مرکز آفرینش­ های هنری سورۀ مهر تهران برگزار می شد . و حال این فرصت طلایی با هزینه ای بسیار بسیار اندک و ناچیز در اختیار هنر دوستان خوش ذوق و قریحۀ کازرونی قرار می گرفت .

بنده این مطلب را در جمع طلاب و روحانیون ، برخی پایگاه های بسیج و معلمان آموزش و پرورش مطرح کردم امّا در نهایت تأسف و تأثر و در عین ناباوری استقبالی نشد و  .

حال اینکه قصه نویسی علاوه بر این که هنر است می تواند شغل و حرفه ای شرافتمندانه باشد و یا این که حداقل پرورش استعدادهای نهفته نویسندگی و قلم پردازی است .

جالب اینکه وقتی این دوره آموزشی در استان مجاورمان بوشهر برگزار شد با استقبال چشمگیر مردم آن سامان مواجه شد . چرا که تدریس شخصی استاد بسیار کم اتفاق می افتد و معمولاً شاگردان ایشان امر تدریس در این کلاسها را به عهده دارند .

به خاطر دارم که ریاست محترم آموزش و پرورش جناب آقای دیانتی در همان ایام به بنده فرمودند اقامت استاد را در ایام تدریس احتمالی دوره ، آموزش و پرورش متقبل خواهد شد . فضای تدریس هم در سطح شهر کم نداریم امّا منتظر همّت علاقه مندانیم ، امید است یکی از نهادهای فرهنگی و ارزشی شهرستان نسبت به اطلاع رسانی و ثبت نام عزیزان علاقه مند اقدام کند گر چه اگر این فرصت در تابستان دست می داد فراغ بال بیشتری برای علاقه مندان بود امّا لااقل ثبت نام می تواند از هم اکنون آغاز شود و زمان توافقی نیز از سوی استاد و ثبت نام کنندگان اعلام، و برنامه ریزی خواهد شد.

اینجانب نیز جهت مشاورۀ اجرایی برنامه و سایر اقدامات احتمالی به عنوان رابط استاد در شهرستان آمادۀ رایزنی های اجتماعی با نهادهای پیشگام خواهم بود .

یا حق ...

تا باز در کجا به هم افتد گذار ما ...

حسن  یاسین راد

sarshar2

کلیک کنید: مراسم تجلیل از استاد محمدرضا سرشار (رضارهگذر) گوینده برنامه رادیویی قصه ظهر جمعه +عکس

ارسال نظر