آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


پرویز در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی در افق دید آتی انجمن قلم


سخنگوی انجمن قلم از برنامه‌ریزی جهت برگزاری دوره‌های آموزشی متفاوت خبرداد و گفت: کلاس‌های مجازی در افق دید انجمن قلم مدنظر است ولی برگزاری کلاس های مجازی نیازمند پرسش و پاسخ استاد و دانش‌پژوه است از این رو باید مطالعات وسیع صورت گیرد.

خبرگزاری فارس: برگزاری دوره‌های آموزشی مجازی در افق دید آتی انجمن قلم

محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارسپیرامون برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی انجمن قلم توضیح داد: سیاست‌های کلان انجمن قلم این است که دوره‌های آموزشی را بر اساس تقاضای صورت گرفته در مناطق متقاضی برگزار کند.

وی در ادامه با بیان اینکه پس از چند دوره برگزاری کارگاه‌های آموزشی شاید امکان آن فراهم شود که شاهد آموزش مجازی هم باشیم، ابراز داشت: این طرح نیازمند فکر و تدبیر است، چرا که برگزاری دوره مجازی باید بر اساس شرایط علمی باشد.

پرویز با بیان اینکه برخی مناطق متقاضی برگزاری این دوره‌ها هستند و پس از بررسی در هیات مدیره پاسخ به نیازها اعلام می‌شود، گفت: اگر پس از اعلام آمادگی و به حدنصاب رسیدن به لحاظ تعداد به این نتیجه رسیدیم که افراد توانایی را دارند، اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه کلاس‌های مجازی در افق دید انجمن قلم وجود دارد، تصریح کرد: شاید پس از مطرح شدن این موضوع و بحث کلاس‌های مجازی ساده‌ترین شکل در اذهان این باشد که کلاس درس استاد ثبت و ضبط شده و در فضای مجازی قرار می‌گیرد، اما انجمن قلم برگزاری اینگونه کارگاه را علمی نمی‌داند و برگزاری کلاس های مجازی نیازمند پرسش و پاسخ و همزمان استاد و دانش‌پژوه است از این رو باید مطالعات وسیع صورت گیرد.

وی پرسش و پاسخ و برگزاری آزمون را از شرایط لازم دانست و خاطر نشان کرد: باید در یک زمان ارتباط غیر حضوری وجود داشته باشد تا استاد متوجه شرایط دانش پژوه شده و موارد توضیح داده شود، از این رو تمام مقدمات باید فراهم شود.

انتهای پیام/و

ارسال نظر