آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرين نظرات خوانندگان

 • م. رضایی: به نظر من مسئولان فرهنگی باید به این درک برسند ادامه

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


شیوه جدید ارشاد در حمایت از جناح غیرمومن فرهنگی دولت‌آبادی: معاون وزیر ارشاد اتومبیل فرستاد برای من و رفتم به وزارت ارشاد/قرار شد کلنل منتش


داستان حمایت ارشاد از جناح غیرمومن فرهنگی ادامه‌دار است. این بار این محمود دولت آبادی است که در مصاحبه با شبکه سلطنتی انگلیس پرده از نوع جدیدی از حمایت برداشت.

خبرگزاری فارس: دولت‌آبادی: معاون وزیر ارشاد اتومبیل فرستاد برای من و رفتم به وزارت ارشاد/قرار شد کلنل منتشر شود

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، داستان حمایت های ارشاد از جناج غیرمومن فرهنگی ادامه  دار است. این بار این محمود دولت آبادی است که در مصاحبه با شبکه سلطنتی انگلیس پرده از نوع جدیدی از حمایت برداشت. وی در مصاحبه‌ای اشاره می‌کند «آقای صالحی معاون وزارت ارشاد از من دعوت کردند و اتومبیل فرستادند برای من و رفتم به وزارت ارشاد و در دفتر ایشان نشستیم و مدتی صحبت کردیم و جلسه همراه با احترامی بود. قرار شد من پشت کتاب یادداشتی بنویسم که نوشته بودم و به ایشان هم دادم و قرار شد که این کتاب فرصت انتشار پیدا کند»

این سخنان صریح دولت آبادی را بگذارید کنار جلسه‌ای که در بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان تشکیل شد و دولت‌آبادی در حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی ارشاد تا توانست به نظام تاخت و طلبکاری خود را عریان اعلام کرد بدون این که جوابی بشنود.

متن سخنان محمود دولت آبادی را بخوانید:

«آقای جنتی تا آن‌جایی که توانسته حسن نیت نشان داده است منتها یک عواملی وارد حوزه کار وزارت ارشاد می‌شوند که قدرتی برتر از آقای جنتی دارند. استنباط من این است که اگر آقای جنتی حسن نیت هم داشته باشد، درجاهایی قدرت اجرایی ندارد.»

«آقای صالحی معاون وزارت ارشاد از من دعوت کردند و اتومبیل فرستادند برای من و رفتم به وزارت ارشاد و در دفتر ایشان نشستیم و مدتی صحبت کردیم و جلسه همراه با احترامی بود. قرار شد من پشت کتاب یادداشتی بنویسم که نوشته بودم و به ایشان هم دادم و قرار شد که این کتاب فرصت انتشار پیدا کند ولی همزمان یک دسیسه‌ای به راه افتاد که اول یک کتاب جعلی را آماده کرده بودند، دادند به بازار هم‌زمان یک خبری زدند که این کتاب از سد سانسور گذشت. آن کتاب هم که به بازار آمد خب آن‌هایی که با اصل قضیه آشنا نبودند اظهار نظرهایی کردند در مورد کتابی که متعلق به من بود و این کتاب جعلی بود و بعد از آن هم که مسائل مبرمی به وجود آمد که لابد خودتان هم شنیده‌اید، و در نتیجه انتشار کتاب به نتیجه نرسید.»

وی همچنین در مدعایی کذب می‌گوید:

«گفتند که شخص رهبر انقلاب صلاح نمی‌دانند این کتاب منتشر بشود و من هم به اعتبار فرمایش ایشان دیگر درباره‌ی این کتاب حرفی نزدم. اما در مورد بقیه‌ آثارم از سوی وزارت ارشاد مشکلی ندیدم. کتاب‌های دیگرم دارند چاپ می‌شوند و روال منطقی خودشان را طی می‌کنند.»

حال باید مسئولان وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی پاسخ دهند که آیا این دغدغه‌ ها را هم برای حمایت از نویسندگان و شعرایی که در حوزه انقلاب و دفاع مقدس فعالیت می‌کنند را نیز دارند؟ آیا برای این طیف هم ماشین شخصی می‌فرستند و در دفترشان با آنها جلسه محترمانه برگزار می‌کنند؟ یا این که اصولا این نوع حمایت‌ها را فقط برای روشنفکران برج عاج‌نشینی در نظر می‌گیرند که بعد از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی همچنان طلبکار و پرمدعا در عرصه فرهنگی حضور دارند.

هنوز یادمان نرفته در نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت سال جاری را که مسئولان نمایشگاه غرفه انتشارات حیان را به دلیل تخلف صنفی بستند ولی معاون فعلی فرهنگی وزیر ارشاد با دسته گل و شیرینی به دفتر مهدی خزعلی رفت و از وی دلجویی کرد. خزعلی هم در روزهای بعد همچنان در نمایشگاه کتاب حضور داشت و به فحاشی علیه سران نظام می‌پرداخت.

انتهای پیام/و

1 نظر

به نظر من مسئولان فرهنگی باید به این درک برسند که هنرمندان بزرگ انقلابی و مومن را در جمهوری اسلامی ارج نهند و غنیمت بدانند و هنرمندان بزرگ را دنیا به خوبی بزرگ میکند و حمایت میکند.
انقلاب ما حرکت رو به جلو بود. و هنرمندی که یک قدم جلو باشد درجه مومن بودن را بر دوشش مینهد.

ارسال نظر