آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام علیکم ادامه
 • غلامرضاگراوندي: سلام.اين شعاربه نفع استكباراست.(پنج خط مانده به اخر).بايدميگفتند (همه عليه ادامه
 • مدیر: سلام علیکم. ببخشید؛ دیر دیده شد. ساعت 21 تالار دانشکده ادامه
 • شریف رضویان: سلام استاد بزرگوار اگر ساعت و مکان دقیق را بفرمایید ادامه

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


جزئیات برگزاری شانزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل

مثبت صفر:مسئول شانزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در نشست خبری که پیرامون برگزاری این نشست برگزار شد، گفت: شانزدهمین نشست سالانه اتحادیه‌ انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل از یکشنبه ۲۵ مرداد با شعار « آرمان کارفرما، پیشرفت درون‌زا با استکبار ستیزی کارگزار» در سالن شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود و تا ۲۹ مرداد ادامه خواهد داشت.نشست 16

به گزارش مثبت صفر به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران، احمدی افزود: سیاست همیشگی اتحادیه بر این بوده است که در نشست‌ها و همایش‌ها از تمام افراد، احزاب و گروه‌های سیاسی قانونی که در چارچوب نظام فعالیت می‌کنند دعوت کنیم. امسال نیز در همین راستا از تعدادی از فعالان سیاسی، گروه‌ها و احزاب دعوت کردیم که برخی از آنها دعوت ما را پذیرفتند و برخی نیز متأسفانه به ما پاسخ منفی دادند.

این فعال دانشجویی گفت: در شانزدهمین نشست اتحادیه از آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان دعوت کرده‌ایم که به احتمال زیاد در این نشست حضور خواهد داشت.

وی افزود: مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عزت‌الله ضرغامی رئیس سابق صدا و سیما، زاکانی نماینده مجلس، بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس، صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و پرویز امینی از دبیران اسبق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در این نشست حضور دارند.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اظهار داشت: پورمحمدی وزیر دادگستری،‌ نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد، چمران عضو شورای شهر نیز از دیگر مهمانان این نشست هستند.

احمدی یادآور شد: در حاشیه این نشست دو ویژه‌برنامه در نظر گرفته‌ شده است. اولین ویژه‌برنامه اهدای جایزه ادبی است که در این راستا از سبزواری، علیرضا قزوه و محمدمهدی سیار که از شاعران انقلاب هستند، تقدیر خواهد شد.

وی گفت: در حوزه فیلم و سریال نیز از محمدحسین لطیفی، میرباقری، نرگس آبیار، بهروز شعیبی و شیخ طادی تقدیر خواهد شد.

احمدی تصریح کرد: در حوزه داستان‌نویسی نیز از محمدرضا سرشار، صادق کرمیار و سارا عرفانی تقدیر می‌شود.

وی افزود:  ویژه‌برنامه دوم نیز که در حاشیه نشست برگزار می‌شود در رابطه با استکبارستیزی است که در این برنامه در نظر داریم از چند سفیر و چند شخصیت بین‌المللی دعوت کنیم.

احمدی گفت: میشل ورموشه نویسنده فرانسوی کلی‌ثبا رهبر سیاه‌پوستان ضد استکباری اروپا و ماتئوس پیسکورسکی نماینده سابق لهستان در اتحادیه اروپا از میهمانان ویژه‌برنامه استکبارستیزی هستند که با شعار «همه علیه استکبار ستیزی» برگزار خواهد شد.

وی در ادامه افزود: محمدجواد لاریجانی، محمدباقر قالیباف نیز از دیگر میهمانانی هستند که به احتمال زیاد در نشست سالانه اتحادیه حضور خواهند داشت.

احمدی در خاتمه گفت: در این نشست حدود ۶۰۰ نفر از اعضای دفاتر ۴۸ گانه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل حضور خواهند داشت.


4 نظر

سلام استاد بزرگوار
اگر ساعت و مکان دقیق را بفرمایید خوشحال می شوم شرکت کنم.

سلام.اين شعاربه نفع استكباراست.(پنج خط مانده به اخر).بايدميگفتند
(همه عليه استكبار)يا(همه له استكبارستيزي).ميترسم اين شعاراشتباه رو درتابلوهاوپارچه نوشته هاي بزرگ نوشته ودرگوشه كنارمخل برگزاري مراسم نصب كرده باشند.

ارسال نظر