آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


کامران پارسی نژاد: ضرورت حمایت از انجمن قلم ایران


زمان مخابره : ۱۳۹۴/۵/۱۱ - ۲۲:۰۳
کد خبر : ۲۹۹۶۱۶

 کامران پارسی نژاد


ضرورت حمایت از انجمن قلم ایران 


انجمن قلم ایران در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۸ با دریافت مجوز قانونی فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، و سازمان ثبت شرکتها، در چارچوب قوانین مربوطه، ...

 به شکل رسمی ‌و قانونی، فعالیت خود را آغاز کرد. این مجموعه، تشکل رسمی‌و قانونی از اهالی قلم کشور است که تمامی شاعران، نویسندگان ، منتقدان، مترجمان، پژوهشگران و اندیشمندان عرصه علوم انسانی را چه در حوزه ادبیات بزرگسال و چه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در بر می‌گیرد. این انجمن در طول حیات خود نقش مهمی ‌را در ایجاد جریان‌های ادبی ایفا کرده است؛ این در حالی است که انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که در سال 1377 تأسیس شد، نتوانست آنچنان که توقع می‌رفت در حوزه کار خود تأثیرگذار باشند و جریان سازی کند. در اساسنامه این انجمن هدف اصلی و غایی ایجاد همدلی میان نویسندگان عنوان شده است .

شاید انجمن مذکور در این راستا موفق بوده است، اما عملاً در طول حیات خود نتوانسته تاثیر عمیقی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بگذارد.

معمولاً دایره فعالیت‌های یک انجمن ادبی زمانی گسترده می‌شود که انجمن مذکور مورد حمایت منطقی و اصولی دستگاه‌های دولتی مربوط چون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌قرار بگیرد. بسیاری از انجمن‌های ادبی در گذر زمان مورد حمایت همه جانبه قرار گرفته‌اند، اما آنچنان که توقع می‌رفت هیچ کدام نتوانستند بخوبی از کمک‌های یاد شده به نحو احسن برای ارتقای سطح کیفی و کمی‌ادبیات و هنر ایران استفاده کنند. در کارنامه بسیاری از انجمن‌هاکه می‌گردی حرکت و برنامه قابل تعمقی نمی‌بینی؛ این در حالی است که انجمن قلم ایران برخلاف فراز و نشیب‌ها، سختی و مصایبی که در طول حیات ادبی خود داشته از کارنامه نسبتاً بهتری برخوردار است.قابل ذکر است که این انجمن در دوران اصلاحات ‌به هیچ عنوان مورد حمایت قرار نگرفت. تنها در دورانی که دکتر محسن پرویز در سمت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد بود، این انجمن برای اولین بار مورد حمایت منطقی و اصولی قرار گرفت و همان باعث شد تا خدمات قابل تعمقی به منظور ایجاد حرکت‌های ادبی، تولید آثار فاخر و ماندگار و حمایت از اهالی قلم انجام دهد. یکی از اقدامهای مهم انجمن قلم ایران پیشنهاد نامگذاری روزی به نام «روز جهانی قلم در جهان اسلام»بود که این روز سرانجام با عنوان «روز ملی قلم» (۱۴ تیر) در تقویم رسمی‌کشور ثبت و اعلام شد؛ همچنین انجام قلم طرح اعطای مدرک معادل به شاعران، نویسندگان، پژوهشگران و منتقدان ادبی، همانند سایر رشته‏های هنری را تدوین کرد و پس از سالها تلاش، سرانجام انجمن توانست طرح مذکور را در مهر ۱۳۸۵ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند. در پی آن انجمن توانست طرح انتشار صد اثر (داستان، شعر، پژوهش و نقد ادبی) از صد نوقلم، با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ را عملی کند.این طرح توانست تاثیر زیادی در ایجاد موج جدیدی در حوزه ادبیات و نقد و پژوهش ایجاد کند و به نوعی به حمایت از نوقلمان بپردازد؛ بعد از آن بود که انجمن قلم به فکر انتشار آثار فاخر نویسندگان و شاعران پیشکسوت افتاد. در این مرحله انجمن سعی داشت تا چهره‌های ماندگار ادبی را بر اساس معیارهای انجمن معرفی کند و در کنار آن از پیشکسوتان عرصه ادبیات تجلیل کند. متأسفانه در دولت جدید زمینه فعالیت انجمن قلم ایران دوباره محدود شده است، چرا که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی‌حمایت خود را از انجمن دریغ داشته است. این انجمن در دولت قبل ثابت کرد که می‌تواند تأثیر عمیقی در بستر جامعه ادبی کشور بگذارد. از آنجایی که انجمن مذکور تنها بر اساس حق عضویت اعضای آن اداره می‌شود، بی شک حمایت دستگاه‌های دولتی باعث حرکت بدیع و نوینی در حوزه ادبیات و هنر می‌شود. قابل ذکر است تمام حمایت‌های پیشین همه در تولید آثار فاخر و برگزاری جشنواره قلم زرین به کار گرفته شده و عملاً بازدهی داشته است. 

ارسال نظر