آخرین خبر

 • • انتشار کتابی جذاب و انتقادی در باره تاریخچه جریان شبه روشنفکری در ایران
 • پنجشنبه 13 شهریورماه 93

  کتاب «نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران» در دو مجلد نوشته شهریار زرشناس، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار نشر شد.
  خبرگزاری فارس: انتشار کتابی جذاب و انتقادی درباره جریان روشنفکری در ایران

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، کتاب «نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران» شرح سرگذشت روشنفکری در 200 سال اخیر است. جلد اول به پیدایش روشنفکری در غرب و ایران و نسل اول آن در دوره مشروطه می‌پردازد و جلد دوم نسل دوم این جماعت در دوره مشروطه و دوران پهلوی را بررسی می‌کند.

  در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

  «روشنگری بیانگر جهان‌بینی و بینش حاکم بر دوران بسط و گسترش تمدن غرب است و دارای چنان اهمیتی است که جریان غالب تفکر قرن هجدهم در غرب را با آن می‌شناسند. در فلسفه جدید، از دکارت به این سو، عقلی پدیدار شد که هر آن‌چه را روشن نبود، مردود می‌انگاشت. دکارت، عقل اومانیستی را معیار نهایی کشف حقیقت اعلام می‌کرد و بشر را بی‌نیاز از هدایت وحیانی و آسمانی. او در طلب احکامی بود که بدیهی و روشن باشند. روشنفکری در ادامه فلسفه دکارت به وجود آمد. روشنفکران نیز در جهت ترویج و تبیین آداب و مشهورات اومانیستی عمل می‌کردند.»

  روشنفکران و صنعت مونتاژ

  زرشناس در بخشی از کتاب می‌نویسد:

  «روشنفکری دوره مشروطه ایران تلاش گستردهای جهت زمینه سازی برای به اصطلاح اصلاحات شبه مدرنیستی در ساختار رژیم قاجاری و نیز ساختار اقتصادی اجتماعی جامعه ایران و درهم شکستن کامل ساختارهای کلاسیک و غیروابسته آن به عمل آورد. به عنوان مثال، در قلمرو اقتصاد، «امین الضرب» فراماسونر همراه با کاست فرهنگی سیاسی روشنفکری ایران، از زمینه سازان سیطره سرمایه غربی بر اقتصاد ایران و ایجاد صنعت مونتاژ و وابسته بود.»

  ظهور استبداد متجددانه و سکولار

  زرشناس در بخشی دیگر از این کتاب می‌نویسد: آنچه در مشروطه رخ داد و پیروزی اولیه دست پروردگان «مجمع آدمیت» در مجلس اول و پیروزی توأم با استبداد روشنفکران وابسته به لژ بیداری پس از استبداد صغیر و محاکمه و اعدام مرحوم شیخ فضل الله و در پیش گرفتن خشونت تروریستی علیه روحانیون و نیز انقلابیونی نظیر ستارخان و باقرخان و سکولاریزه کردن فضای فرهنگی و سیاسی کشور که نهایتاً به ظهور استبداد متجدّدانه و سکولاریستی رضاخان انجامید، به راستی یک تراژدی تلخ بود که توسط منورالکفران ایرانی و در مسیر اغراض دولت انگلیس اجرا گردید. تقی زاده یکی از روشنفکران فراماسونر و چهره های کلیدی و مؤثر در انحراف مشروطیت، در اواخر دوران «مجلس شورای ملی» چنین می‌گوید: «مشروطیت، فرزند روحانی انگلستان است. چشم مردم به جزیره بریتانیای کبیر دوخته و به یاد آن مهربانی‌های سابق، منتظر معاونت آن ملت نجیب و آن دولت لیبرالند.»

  روشنفکران و مفهوم بی‌اساس شکوفایی آریایی

  وی همچنین می‌نویسد: طراحان «ناسیونالیسم باستانگرا»، در واقع با ساختن یک مفهوم موهوم و بی اساس به نام «تمدن شکوفایی آریایی» در «ایران باستان»، به دنبال دور کردن مردم از هویت اسلامی هستند. آنها این باستان گرایی نژادپرستانه و موهوم را مادهای برای حمل صورت غربزدگی شبه مدرن قرار می‌دهند؛ زیرا ناسیونالیسم شووینیستی، از اساس ایدئولوژی‌ای مدرن است و چون «تمدن ایران باستان آریایی» (آن گونه که این جماعت به هم بافته‌اند) نیز اصلاً وجود واقعی و تاریخی نداشته است، لذا به راحتی باستان گرایی موردنظر خود را در هیأت یک «ایدئولوژی مروج شبه مدرنیته» سامان داده و با بوق و کرنای تبلیغات رسانه ای و فعالیت لُژهای فراماسونری و حمایتهای خارجی و داخلی به مردم القا می‌کنند و بدینسان، غرض اصلی خود، یعنی ایجاد سیطره فرماسیون شبه مدرن در ایران را تحقق می‌بخشند.

  **استراتژی روشفکری در ایران

  «نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران»، شرح سرگذشتِ روشنفکری از بدو پیدایشش در غرب، تا شکل‌گیری زمینه‌های آن در ایران، و حضور و تأثیرگذاری‌اش در دوران کنونی است. نویسنده کتاب، روشنفکریِ ایران را صورتی نازل و بی‌ریشه از روشنفکری غربی معرفی می‌کند و می‌گوید مقدمه اقدام عملی جهت درهم شکستن ساختار کنونی غرب‌زدگیِ شبه مدرن و عبور تاریخی از آن، شناخت مبنایی و تئوریک غرب بر پایه خودآگاهی دینی است. ایده اصلی او، تبیین وضعیت روشنفکری در ایران، و شرح بیگانگی و تقابل آن با پیشینه تاریخی کشور است.

  به نظر نویسنده، استراتژی روشنفکری در ایران، استحاله هویت دینی نظام و تبدیل آن به یک رژیم سکولار است و خطرِ روشنفکری نئولیبرالی پس از انقلاب، تهاجم در برابر اسلام فقاهتی است. رویارویی‌ای که به نبرد سرنوشت تاریخ و مردم خواهد انجامید. از همین روست که زرشناس پس از توضیح بنیان‌های نظری پیدایش روشنفکری در غرب و بیان ریشه‌های خود بنیاد تفکر غربی، مدعی تضاد ذاتی و مبنایی حقیقت روشنفکری با دین و دیانت و گوهر قدسی و وحیانی آن می‌شود.

  جلد اول کتاب «نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران» در 156 صفحه، قطع رقعی و قیمت 4200 تومان و جلد دوم آن در 156 صفحه و قیمت 4600 تومان در تیراژ 2000 نسخه منتشر شده است.

  کتاب «نگاهی کوتاه به تاریخچه روشنفکری در ایران» پیش از این، چند نوبت از سوی انتشارات کتاب صبح منتشر شده بود، هم اکنون از سوی دفتر نشر معارف در قالب «مجموعه آثار غرب شناسی شهریار زرشناس» با صفحه آرایی جذاب و طرح جلدی جدید به مخاطبان عرضه شده است. دفتر نشر معارف پیش از این، 9 کتاب «مبانی نظری غرب مدرن»، «جامعه مدنی»، «درباره دموکراسی»، «سیری انتقادی در آرای داریوش شایگان»، «سرمایه سالاری (کاپیتالیسم)»، «توسعه»، «نیمه پنهان آمریکا»، «جنبش دانشجویی در ایران» و «روانشناسی مدرن و حقیقت فراموش شده انسان» را از این پژوهشگر، نویسنده و منتقد مدرنیته منتشر کرده است.

  ***

  برای تهیه کتابهای شهریار زرشناس می‏توان از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا طریق فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) پاتوق کتاب قم (تلفن 37735451)، پاتوق کتاب شیراز (تلفن 07112344615)، پاتوق کتاب مشهد (تلفن 05132220119)، پاتوق کتاب کرمانشاه (تلفن 08317238411)، پاتوق کتاب ساری (0113253020)، پاتوق کتاب کرمان (تلفن 03412231466)، پاتوق کتاب تبریز (تلفن 04115576000)، پاتوق کتاب قزوین (02833362806)، پاتوق کتاب ارومیه (04432354522)، پاتوق کتاب کرج (02634435290)، پاتوق کتاب اراک (08633675592)، پاتوق کتاب شهرکرد (03812243222) و پاتوق کتاب رشت (تلفن 01313220697) و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی اقدام کرد.

  انتهای پیام/

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930612000380#sthash.zZNZwynW.dpuf

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پنجمین چاپ «سفر به جنوب» سرشار منتشر شد
 • حاصل سفر جنوب محمدرضا سرشار مجددا خواندنی شد

  پنجمین چاپ کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به مناطق جنگی در سال 1365 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

  خبرگزاری فارس: حاصل سفر جنوب محمدرضا سرشار مجددا خواندنی شد

  به گزارش خبرگزاری فارس، «سفر به جنوب» عنوان کتابی است از محمدرضا سرشار که محصول  دیده‌ها و شنیده‌های او از رزمندگان نوجوان است. درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پر شور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی پرداخته است. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت‌وگو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها در واقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باور پذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی می‌برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌های که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیشکسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این کتاب در 55 صفحه با تیراژ 2500 نسخه و قیمت 4900 تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسیده است.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930609001119#sthash.cpoWTF7x.dpuf

سخنگوی انجمن قلم ایران: کانون [منحله] نویسندگان فعالیت سیاسی دارد نه ادبی

محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس:
 ۳ اشکال درباره فعالیت غیرقانونی کانون

سخنگوی انجمن قلم ایران سه اشکال را به فعالیت غیرقانونی کانون منحله وارد دانست و گفت: در ماهیت شکل‌گیری فرضی این تشکل سیاسی(کانون نویسندگان ایران) مسائلی مطرح شده که با اصول قانون اساسی و مورد قبول جمهوری اسلامی ایران در تعارض است.

خبرگزاری فارس: کانون نویسندگان فعالیت سیاسی دارد نه ادبی/ ۳ اشکال درباره فعالیت غیرقانونی کانون

محسن پرویز معاون اسبق امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس پیرامون فعالیت مجدد «کانون منحله نویسندگان ایران» اظهار داشت: بحث کلان در همه نظام‌ها در دنیا وجود دارد و آن این است که هرگونه فعالیت در کشور باید تابع ضوابط و قوانین آن کشور باشد. در هیچ جای دنیا به فعالیت غیرقانونی میدان داده نمی‌شود و هیچ نظامی اجازه ندارد که در خارج از چارچوب قانون و ضوابط فعالیت‌هایی انجام دهد.

هیچ مجموعه‌ای  از وزارت ارشاد تحت نام کانون نویسندگان مجوز فعالیت دریافت نکرده است

به گفته معاون اسبق امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرم هست که در دوران مسئولیتم در وزارت ارشاد چندباری برخی خبرنگارها پیرامون فعالیت کانون نویسندگان ایران سوال می‌کردند که من همان زمان گفتم که هیچ تشکل یا موسسه یا مجموعه فرهنگی یا صنفی حتی نظایر آن از وزارت ارشاد تحت نام کانون نویسندگان مجوز فعالیت دریافت نکرده است و طبیعتا هر نوع فعالیتی که تحت این عنوان بخواهد صورت گیرد غیرقانونی است و خلاف بوده و مراجع ذی‌صلاح باید با او برخورد کنند، اینکه محافل خانگی و شاید تحرکات زیرزمینی انجام شود و بدون اخذ مجوز قانونی گروهی مشغول یک حرکت سیاسی شود قطعا مضر است و در درازمدت موجب اخلال در فضای سیاسی و فرهنگی کشور می‌شود و در مواردی هم که خط‌گیری این جریانات از خارج از کشور باشد ممکن است مشکلات امنیتی برای کشور به بار آورد.

پرویز تصریح کرد: متاسفانه گاهی در مورد فعالیت‌های خلاف ضوابط قانونی که زمینه فتنه‌های فرهنگی، سیاسی و امنیتی در کشور هست بی‌توجهی صورت می‌گیرد و از کنار مسائل به ظاهر ساده عبور می‌شود، حرکت‌های خلافی که قاعدتا در آغاز می‌تواند مقابل آن گرفته شود اما تبدیل به معضل فرهنگی، سیاسی، امنیتی برای کشور می‌شود.

بحث کانون نویسندگان سیاسی است

این مقام مسئول توضیح داد: در ظاهر ماجرا گاهی برخی‌ها ساده‌اندیشانه و برخی هم برای کوچک جلوه دادن موضوع، این طور مطرح می‌کنند که حالا اگر چند نفر در زیرزمین خانه‌ای جمع شوند و دور هم صحبتی مطرح کنند چه لطمه‌ای به حساب ما می‌زند! پاسخ این سوال مشخص است لطمه‌ای وارد نمی‌شود محافل خانه‌ای و جمع‌های دوستانه فراوانی داریم. ده‌ها نفر ممکن است گرد هم آیند و از هر دری صحبت کنند و لطمه‌ای به جایی نمی‌خورد اتفاقا خیلی وقت‌ها تاکید می‌کنیم که اقوام و دوستان از حال هم باخبر شده و دور هم گرد آیند اما اینکه جمعی در محفلی گردهم آیند و بعد مدعی شود برای یک تشکل غیرقانونی و تشکلی که وجود غیرقانونی ندارد به لحاظ قانونی انتخابات برگزار کردند و هیات مدیره و هیات اجرایی مشخص کرده‌اند این کار متفاوت است اینجا درواقع بحث فعالیت یک تشکل سیاسی مطرح است.

وی گفت: باید توضیح داد که این جمع‌ها تا به امروز صرفا کاربرد سیاسی داشته است و هیچ گونه حرکت غیرسیاسی از آنها مشاهده نشده است و در موارد بسیار موضع‌گیری سیاسی انجام دادند که همیشه یا اغلب اوقات هم یک موضع‌گیری سیاسی غیرهمسو با عامه مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند. حال اینکه یک تشکل سیاسی بدون مجوز بخواهد فعالیت کند، صورت مسئله به شکل کامل عوض می‌شود و دیگر این سخن اولیه نیست.

* اصول کانون منحله با نظام جمهوری اسلامی ایران در تعارض است

سخنگوی انجمن قلم ایران با بیان اینکه این موضوع که کانون نویسندگان و کسانی که در این تشکل غیرقانونی سیاسی فعالیت می‌کردند بیایند و اخذ مجوز از ارشاد کنند صحیح نیست، گفت: شاید سه اشکال در این موضوع نهفته باشد؛ اشکال اول اینکه در ماهیت شکل‌گیری فرضی این تشکل سیاسی اصولی مطرح شده که با اصول قانون اساسی و مورد قبول جمهوری اسلامی ایران در تعارض است.

وی به اشکال دوم تاکید کرد و گفت: اشکال دوم اینکه اساسا فعالیت این مجموعه سیاسی است و نه فرهنگی و وزارت ارشاد موظف است به مراکز فرهنگی مجوز فعالیت دهد و احزاب سیاسی قاعدتا باید از وزارت کشور مجوز فعالیت اخذ کنند.

صلاحیت این افراد مورد تایید نیست

پرویز ادامه داد: اشکال سوم اینکه جمع زیادی از کسانی که در این مجموعه در حال حاضر فعالند و یا حضور دارند حتی آنها که در گذشته حضور داشتند به دلیل موضع‌گیری‌هایی که در مقاطع مختلف در معارضه با نظام جمهوری اسلامی داشتند، تعدادی از این افراد صلاحیتشان نمی‌تواند مورد تایید قرار گیرد. من فکر می‌کنم خوب است مسئولین بخش‌های مختلف دولتی ما بدون در نظر گرفتن ملاحظات مصلحت‌اندیشانه توجه داشته باشند که آنها کارگزار نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و در مقابل فعالیت‌های غیرقانونی باید موضع بگیرند و اجازه فعالیت غیرقانونی به کسی ندهند.

انتهای پیام/و

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930616000340#sthash.YT3G1JdF.dpuf

ارسال نظر