آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام. اگر خانم هستید به معاونت آموزش و پژوهش حوزه ادامه
 • داراب پور: سلام، الان که من این خبر را دیدم20 شهریور است ادامه

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.


پذیرش هنرجو برای دوره های آموزش تابستانی در سه شاخه «مبانی داستان»، «مبانی شعر» و «مبانی ادبیات کودک و نوجوان» در انجمن قلم ایران

بسمه تعالی
با استعانت از خداوند متعال و به منظور شناسایی و پرورش استعدادهای جوان در عرصه ادبیات، انجمن قلم ایران در سه شاخه مجزای «مبانی داستان»، «مبانی شعر» و «مبانی ادبیات کودک و نوجوان» هنرجو می‌پذیرد.

شرایط و ضوابط عمومی هنرجو:
۱- قرار داشتن در محدوده سنی 18 تا 60 سال و داشتن مدرک تحصیلی حداقل پایان دوره دبیرستان.
۲- ارائه حداقل سه اثر ادبی کوتاه قابل قبول در هر یک از رشته‌های مورد اشاره که داوطلب مایل به گذراندن دوره آن است.
۳- تکمیل فرم ثبت نام و ارائه مدارک لازم ( شامل شناسنامه عکسدار، دو قطعه عکس پرسنلی، کد ملی) در مهلت مقرر.
۴- ارائه مختصری از سوابق و فعالیت های هنری و آموزش‌های گذرانده مرتبط.
۵- پرداخت شهریه مقرر و دادن تعهد به حضور منظم در کلاسها.

خدمات انجمن قلم ایران:
۱- برگزاری کلاس با حضور اساتید مطرح کشور (به مدت یک دوره کامل در 16 جلسه 2 ساعته برای هر درس).
۲- برگزاری آزمون و ارائه گواهینامه در پایان دوره.
۳- عضو ساختن نفراتی که دوره را با موفقیت به پایان برسانند در مرکز بررسی آثار انجمن و نقد و بررسی آثار وارائه مشاوره ادبی رایگان به این افراد.
۴- پذیرش به عضویت جلسات هفتگی نقد و بررسی آثار در صورت تشکیل؛ به صورت رایگان.
۵- کمک به چاپ آثار کسانی که نوشته هایشان حد نصاب لازم را برای چاپ کسب کنند.

اساتید این دوره:
مبانی داستان ، استاد محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) (گوینده اسبق برنامه «قصه ظهر جمعه» رادیو، نویسنده، منتقد، پژوهشگر و مدرس نام آشنای ادبیات داستانی).
مبانی شعر، استاد پدرام پاک آیین (شاعر، روزنامه نگار، رئیس اسبق خبرگزاری کتاب، مدیر کل اسبق مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی).
مبانی ادبیات کودک و نوجوان، استاد خسرو آقایاری (نویسنده، سردبیر سابق کتاب ماه کودک و نوجوان و فصلنامه پژوهشنامه).
توضیحات:
*انجمن قلم ایران تشکلی است فراگیر که داستان‌نویسان، شاعران، محققان، مترجمان و منتقدان حوزه علومِ انسانی را در بر می‌گیرد. این انجمن به هیچ حزب، گروه و تشکیلاتِ سیاسی و دینی، اعم از دولتی و غیردولتی، داخلی و خارجی، وابسته نیست.

مقرررات و نحوه گزینش:
*انتخاب هنرجویان بر اساس سطح فنی آثار و ارزیابی فرم پرشده مصاحبه کتبی می‌باشد.
*برای هر دوره در هر رشته حداکثر چهل نفر پذیرفته می‌شوند.
*در صورت انتخاب به عنوان هنرجو، حضور منظم و به موقع در کلاس ها و انجام تکالیف درسی الزامی است.
*کلاسها جمعا در 8 هفته ( دو جلسه در یک روز) از ابتدای مرداد ماه سال جاری در محل انجمن قلم ایران برگزار می شود.

نشانی: خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی، بعد از کوچه ۴۴، انجمن قلم ایران، شماره ۳۶۰.
برای ثبت نام، در ساعات اداری با شماره تلفن های ۸۸۰۴۸۹۱۵ یا 88059319 تماس بگیرید.

2 نظر

سلام، الان که من این خبر را دیدم20 شهریور است ، دیر خبردار شدم .من خیلی به نوشتن علاقه دارم ،تعداد زیادی نوشته و سه کتاب هم نوشته ام. دو سوال داشتم:
1. آیا چنین دوره هایی دوباره برگزار می شود ؟
2. برای ورود به جرگه ی نویسندگی از کجاباید شروع کنم؟
ممنون می شوم اگر پاسخ بفرمایید.

ارسال نظر