آخرین خبر

 • • اجرای طرح فرصت برابر برای نخبگان فرهنگی کشور
 • دوشنبه 09 تیرماه 93

  محمدرضا سرشار(رهگذر) در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش:
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  محمدرضا سرشار(رهگذر)در حاشیه آیین نکوداشت مقام ادبی اش از اجرای طرحی به عنوان برخورداری نخبگان فرهنگی کشور از فرصت برابر در آینده نزدیک خبر داد و گفت :طرحی در انجمن قلم ایران مبنی بر ایجاد فرصت برابر و ارائه امکانات و کشف استعدادهای نوقلم و فرهیختگان ادبی تدارک دیده شده است که بر اساس آن کارشناسانی به شهرستان‌ها اعزام می‌شوند.
  اعزام مدرسان درجه یک متخصص داستان و شعر به نقاط مختلف کشور، ایجاد مرکزی به عنوان نقد و بررسی رایگان آثار نوقلمان در شهرستان‌ها و نیز حمایت از چاپ آثار نوقلمان و پرداخت حق تألیف به آنها را از جمله اهداف طرح انجمن قلم ایران می باشد.
  عضو انجمن قلم ایران افزود: این انجمن آمادگی دارد رایگان آثار نخست نوقلمان را به چاپ برساند .

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


مراسم تجلیل از استاد محمدرضا سرشار گوینده برنامه رادیویی قصه ظهر جمعه


مقام معظم رهبری : ایشان حق بزرگی در ادبیات انقلاب اسلامی دارند/آیت الله ایمانی:برادر گرامی جناب محمد رضا سرشار نیز یکی دیگر از ثمرات پربرکت درخت تناور شهر سبز است که آثار علمی ، قلمی و بیانی ایشان موجب افتخار شهرستان کازرون ، استان فارس و ایران اسلامی است/امام جمعه کازرون:خصوصیات استاد سرشار اخلاص ، ایمان و ولایت مداری ایشان است

به گزارش سرویس فرهنگ عصر کازرون؛در ابتدای این مراسم حمید رضا گرامی فرماندار کازرون در خصوص این برنامه بیان داشتند : گرچه این مراسم تجلیل یک مقام ادبی است، اما به رسم ما که هر جلسه را به نام یک شهید نامگذاری می کنیم این جلسه را به نام شهید جلیل نوبهار که از شهدای هنرمند کازرون است نام گذاری می کنیم.

IMG_5107

IMG_5118

IMG_5125

IMG_5130

IMG_5133

IMG_5137 IMG_5139

در ادامه برنامه پیام حضرت آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان به مناسبت گرامیداشت مقام استاد سرشارتوسط حاج آقا یاسین راد نماینده ولیه فقیه در ارتش قرائت گردید متن این بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

ن والقلم وما یسطرون

سوگند به قلم و آنچه مینویسد

تاریخ اصیل وکهن فرهنگ و ادب ایران اسلامی سرشار از دانشمندان و هنرمندان و ادیبان الهی که رسالت و مقصد و مقصودشان خدمت به مردم و هدایت به سمت خالق بوده است. در این میان استان فارس کهکشان باروری است که در تمامی اعصار و قرون همیشه ستارگان پرفروغی را به جامعه ی دینی ، علمی ، فرهنگی ، هنری و تاریخی کشور تقدیم کرده است، در این بین بخش عظیمی از تاریخ پر رمز و راز پیشینه پرافتخار ایران اسلامی سهم کازرون عزیز شده است. کازرون در طول تاریخ تعهد و پایبدنی خود را به ایران ، اسلام و انقلاب اسلامی ثابت کرده است و از این رهگذر عالمان ، شاعران و نویسندگان پرافتخاری را تقدیم جامعه اسلامی نموده است.

برادر گرامی جناب محمد رضا سرشار نیز یکی دیگر از ثمرات پربرکت درخت تناور شهر سبز است که آثار علمی ، قلمی و بیانی ایشان موجب افتخار شهرستان کازرون ، استان فارس و ایران اسلامی است. تجلیل از محمدرضا سرشار(رضا رهگذر)تقدیر از شخصیتی است که قلم، قدم و عمرخویش را در راه اعتلای فرهنگ داستانی انقلاب اسلامی به کار گرفته است و حق بزرگی بر ادبیات داستانی انقلاب اسلامی دارد. نقطه عطف آثار و نگارشات ایشان پرداخت داستانی معارف و قصه های قرآن و اهل بیت است که مورد عنایت بزرگان دین و صاحبان اندیشه و ذوق و هنر قرار گرفته است.

برمسئولین و جامعه علمی ، فرهنگی و هنری ماست که علاوه از تجلیل از این مفاخر ارزشمند و اندیشمندان خدوم سعی در تعمیق و اعتلای فرهنگ اصیل اسلامی و انقلابی داشته باشند و جوانان و فرزندانی با فرهنگ دینی تحویل جامعه دهند. برگزاری این همایش باشکوه را در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی ارج می نهیم و از تلاش همه دست اندرکاران تقدیر و تشکر نموده و برای برادر عزیزمان جناب آقای محمدرضاسرشارآرزوی طول عمر بابرکت و توفیقات روزافزون را داریم.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

اسدالله ایمانی نمانده ولی فقیه در استان فارس

 

IMG_5140

IMG_5149

در ادامه مراسم امام جمعه محترم کازرون بیاناتی به شرح ذیل را در خصوص این همایش بیان داشتند:

شهرستان کازرون مهد پرورش عرفا، فضلا و ادبا از صدر اسلام تا به حال بوده است و اگر ما بخواهیم هر سال یک مراسم تجلیلی در نکوداشت این بزرگان داشته باشیم، ده ها سال طول می کشد تا از مقام شامخ این بزرگان تجلیل کنیم.

اما امسال که سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است؛ پیشنهاد عزیزان فرهنگ دوست بویژه حاج آقا یاسین راد بود که به مناسبت شصت و یکمین سالگرد تولد این بزرگوار مراسمی را جهت بزرگداشت ایشان داشته باشیم ،در واقع این مجلس سالروز شصت و یکمین روز تولد ایشان بوده است.جایگاه استاد سرشار در عالم هنر جایگاه ممتازی است ، همگان بویژه اهل فن به جایگاه ایشان در ادبیات انقلاب اسلامی اذعان داشته اند.شاید برای عموم معروف ترین اثر ایشان قصه جمعه باشد اما برای کسانی که دستی در ادبیات دارند چهره استاد سرشار چهره سرشناسی است.مقام معظم رهبری فرمودند : ایشان حق بزرگی در ادبیات انقلاب اسلامی دارند.

استاد بزرگوار جناب اقای سرشار خصوصیات بارزی  دارند که من چند خصوصیات را بیان میدارم:

نویسنده ای خلاق ، مربی پرشورو قصه گویی بی بدیل، در زمان قصه گویی ایشان مقام معظم رهبری فرمودند من جز طرفداران پر و پا قرص برنامه قصه ظهر جمعه هستم.

۲۴ سال قصه گوی این برنامه بودند و خود با اختیار این برنامه را ترک کردند تا عرصه برای جوانان باز شود. درزمان جنگ ازجمله برنامه های مورد علاقه ما برنامه های جناب آقای سرشار بود.

ترجمه و بازنویسی متون تاریخی به طوری که ۱۸ اثر ترجمه و ۱۶ اثر را بازنویسی کردند،ایشان منتقدی توانا بویژه در ادبیات کودک و نوجوان می باشند. وقتی همه این ها کنارهم می گذاریم به سخنان مقام معظم رهبری می رسیم که ایشان حق بزرگی در ادبیات انقلاب دارد.

اما چیزی که موجب برجسته کردن یک نویسنده می شود ارتباط دادن مسائل فرهنگی با دین است ، اگراز شاعران ما حافظ بزرگ و برجسته می شود نام و آوزه او از حافظ بودن قرآن است.

اگر در شهر ما مردم بر سر قبر مردانی می روند بیش از شعر مردانی ، اخلاص و ارادت به اهل بیت بویژه سالار شهیدان حسین است که باعث جذب مردم به ایشان می شود.ما باید این فرهنگ را ترویج دهیم.

آنهایی که می گویند ما در قبال دین مردم تعهدی نداریم این فرهنگ ، فرهنگ لیبرالیستی است . کسانی که وقتی مسئولیتی را می پذیرند اولین وظیفه آنها اقامه نماز است، یعنی ترویج خدا محوری ترویج دین ، آیا می شود پذیرفت دستگاه های فرهنگی در قبال همه چیز مسئولیت داشته باشند ولی در قبال دین مسئول نباشند.

اگر بخواهیم خلاصه صحبت کنیم خصوصیات استاد سرشار اخلاص ، ایمان و ولایت مداری ایشان است شاید علت گمنامی ایشان هم همین باشد همه هنرمندی ایشان به گفته خوشان از مسجد است ، اگر کسی در مسجد ذوق هنری اش گل کند یک هنرمند متعد خواهد شد.

در ادامه برنامه دکتر محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد به بیان سخنانی در خصوص استاد سرشارو مقام والای ادبی ایشان پرداختند.

IMG_5163

IMG_5181

  IMG_5202

سخنان استاد سرشار در خصوص برگزاری این برنامه:

امیدوارم این گونه برنامه ها که گفته می شود اولین برنامه شهرستان است که تجلیل از شخصیت در قید حیات بوده است ، ادامه داشته باشد و از تمامی شخصیت های فرهنگی و علمی شهرستان تجلیل شود.امیدوارم مجموعه این برنامه موجب تحول فرهنگی در شهرستان شود بویژه این سال که اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده است ،اگرچه من شش سال بیشتر در این شهر زندگی نکرده ام اما خوشحالم که در ۶۰ سالگی به این شهر برگشتم.

زادگاه انسان مانند مادر دوم انسان است و خوشحالم دین خود را توانسته ام به این مادر ادا کنم.

در ادامه مجری برنامه برادر حمید راوش از استاد درخواست کردند تلخترین و شیرینترین خاطره خود را در برنامه های رادیویی برای حاضران بازگو کنند و ایشان بیان داشتند:

تلخترین حادثه در برنامه ظهر جمعه بود که ما معمولا برنامه را  قبل از جمعه آماده می کردیم ، یکی از روز ها وقتی صبح جمعه از خواب بیدار شدیم به ما اعلام کردند زلزله ای در  رودبار ۳۰ هزار نفر را کشته، برنامه ای که برای آن روز آماده کرده بودیم  شاد بود ، من داستانی را قبلا خوانده بودم که داستان زلزله بوین زهرا در آن بود و آن روز برای اولین بار در طول تاریخ رادیو برنامه به طور زنده پر شد ، الحمد اله خوب پر شد و امیدوارم مرحمی بر دل بازماندگان بوده باشد.

و اما خاطره شیرین من:

داستانی از زبان خودم که دو زبانه هم بود اجرا کردم ،بعد از پخش این برنامه از دفتر رهبری تماس گرفتند و گفتند؛ حضرت آقا ازاین برنامه خوششان آمده و هدیه ای برای شما در نظر گرفته است،

در پایان برنامه هدایایی به رسم یادبود به استادسرشار تقدیم گردید.

ارسال نظر