آخرین خبر

 • • محسن پرویز: انجمن قلم امتیاز ویژه ای برای خود نمی خواهد/توضیحات ارشاد در باره عدم اختصاص بن به اعضای انجمن قلم ایران
 • شنبه 27 اردیبهشتماه 93

  نسخه چاپيارسال به دوستان
  سخنگوی انجمن قلم ایران پیرامون توضیحات وزارت ارشاد در برابر عدم شارژ بن کارت‌های اعضای این انجمن توضیحاتی ارائه کرد.
  خبرگزاری فارس: توضیحات ارشاد درباره عدم اختصاص بن به انجمن قلم ایران/ پرویز: انجمن قلم امتیاز ویژه‌ای را برای خود نمی‌خواهد

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، در پی درج خبری با تیتر: «گفتند بن کارت شامل اعضای انجمن قلم ایران نمی شود!/ این چه ادعایی است که در اعتدال دارید» در خبرگزاری فارس، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی از سوی معاونت فرهنگی بدین شرح ارائه کرده است:

  1: با توجه به محدودیت منابع اعتباری سال جاری با تاکید مقام عالی وزارت، فرآیند حمایت از درخواست کنندگان بن خرید کتاب بر اساس مشارکت تعیین گردید که در این راستا اگرچه به درخواست‌های مشابه انجمن قلم ایرانیان بین 5 تا 25 درصد تخفیف داده می‌شد، اما میزان کمک معاونت به موسسه مذکور 40 درصد تعیین و مراتب به نماینده انجمن، خانم راضیه تجار اعلام شد، که نامبردگان از پذیرش این درصد کمک پس از طرح در هیات مدیره انجمن صرف نشر کرده و خواستار بن رایگان شدند.

  2: امسال بر اساس روال سال‌های گذشته تعداد 2 هزار نفر از اعضای انجمن قلم خانه کتاب که تقریبا بیش از 50 درصد از اعضای انجمن مرتبط با جناب آقای سرشار هم در آن عضویت دارند مورد حمایت معاونت فرهنگی قرار گرفته و قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب، کارت‌های الکترونیکی نامبردگان به مبلغ ششصد هزار ریال شارژ شده است.

   

  * پرویز: انجمن قلم امتیاز ویژه‌ای را برای خود نمی‌خواهد

  بر اساس این گزارش محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون این موضوع توضیحات تکمیلی را ارائه و ابراز داشت: مولفان و مترجمان ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه کتاب، در سال‌های گذشته هم بعضا مورد حمایت وزارت ارشاد قرار می‌گرفتند و این ارتباطی با تشکل‌های حوزه نشر ندارد. روال گذشته این بوده که تشکل‌های حوزه نشر اعضای خود را به وزارتخانه معرفی می‌کردند و بن کتاب به آنها اهدا می‌شد و یا کارت الکترونیکی خرید کتاب اعضا شارژ می‌شده است اما امسال این اتفاق رخ نداد و آنچه سوال ایجاد کرد این بود که اگر قرار است کارت خرید کتاب یا بن خرید کتاب به افرادی اهدا شود چه کسانی شایسته‌تر از اهالی قلم برای این امر هستند.

  سخنگوی انجمن قلم در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته هم روال فروش بن خرید کتاب با تخفیف برای دستگاه‌های دولتی و خصوصی برقرار بوده است و این اتفاق برای همه آنها می‌افتاده است.

  وی ادامه داد: چند مورد باید مورد توجه باشد؛ اولا: دوستان انجمن خود را جدای از سایر اعضای تشکل‌های نشر نمی‌دانسته و نمی‌دانند و خواهان امر اضافه‌تری برای خودشان نبوده‌اند، آنچه در صحبت دوستان مطرح شد معطوف به همه اعضای تشکل‌های نشر بود و توقع این بود برخوردی که با تشکل‌های نشر می‌شود متفاوت از برخوردی باشد که با کارکنان دستگاه‌های اجرایی دولتی و خصوصی می‌شود، نکته دوم شعار کلی دولت و دستور کلی که در راس کار دولت قرار ارد واگذاری امور به بخش‌های غیر دولتی است.

  پرویز افزود: توجه داریم که خانه کتاب در واقع یک موسسه غیر دولتی وابسته به ارشاد است و حتی اگر قرار بود که این کار یعنی اهدا رایگان بن کتاب به اهل قلم صورت گیرد به دو علت شایسته تر آن بود که این کار از طریق تشکل‌ها صورت گیرد.

  این عضو انجمن قلم بیان کرد: اینکه افراد ثبت نام شده در بانک اطلاعاتی خانه کتاب بعضا نویسنده حرفه‌ای محسوب نمی‌شوند، افرادی که دارای یک جلد کتاب منتشر شده در حوزه‌های مختلف باشند می‌توانند عضو این مجموعه بشوند. در حالیکه همه ما توجه داریم که هر کس با نوشتن یک جلد کتاب در حوزه‌های تخصصی کاری خود، در هیچ جای دنیا به عنوان نویسنده محسوب نمی‌شود. دوم اینکه به هر حال اگر قرار است کارت الکترونیکی اهل قلم شارژ شود بهتر است این کار از طریق تشکل های غیر دولتی صورت گیرد و شامل حال اعضای این تشکل ها شود که به عنوان نویسنده شناخته می‌شوند و شبهه‌ای در اهل قلم بودن آنها وجود ندارد. افزون بر این موارد اینکه، باید توجه داشت اگر علت این تصمیم کمبود بودجه عنوان شده باشد طبیعتا اینکه ما کارت 2 هزار نفر را شارژ کنیم شاید تنگنای بودجه بیشتری را فراهم کند تا اینکه بخواهیم کارت اعضای انجمن قلم و اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان را که مجموعا حدود یک چهارم این عدد است را شارژ کنیم ، به نظر می‌آید نوعی کج سلیقگی صورت گرفته و با اهداف کلان دولت برای واگذاری امور به بخش خصوصی و همچنین اهداف اولیه تغییر جهت گیری یارانه‌ها از سمت تولیدکننده به سوی مصرف کننده خیلی سازگار نباشد.

  وی در پایان توضیح داد: به هر حال با توجه به اینکه گفته شده کارت کسانی که مرتبط با خانه کتاب هستند رایگان شارژ شده این نشان می‌دهد اصل تقاضای شارژ کارت اهل قلم از طرف خود دوستان وزارتخانه هم یک تقاضای بی ربط تلقی نمی‌شود و خودشان هم با این اقدام پذیرفته‌اند که گروهی از افراد را نباید ملزم پرداخت وجه در قبال شارژ کارت کرد.


آخرين نظرات خوانندگان

 • کتابدار: با سلام. بله متأسفانه بسیاری از طرح ها در کتابخانه ادامه
 • یوسف نیک فام: با سلام و احترام. جای بسی تاسف و دریغ. تا ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • آثار كودك محمدرضا سرشار در نمایشگاه كتاب / اصیل آباد به چاپ نوزدهم رسید
 • كد مطلب: 13544 25 فروردین 1393 ساعت 13:58
  به همت انتشارات سوره مهر؛
  سه اثر كودك و نوجوان محمدرضا سرشار به زودی از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می شوند و در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران حضور خواهند داشت.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری چاپ پنجم كتاب "سفر به جنوب" محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) به زودی از سوی انتشارات سوره مهر وارد بازار كتاب می شود.
  این اثر توسط دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری، برای نخستین بار در سال 1370 چاپ شد.
  كتاب "سفر به جنوب" كه مخاطبان آن را نوجوانان تشكیل می دهند، در نخستین جشنواره كتاب كودك و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، به عنوان كتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.
  غیر از خدا هیچكس نبود نیز به چاپ یازدهم رسیده است. این اثر مجموعه داستان قدیمی از سرشار است كه برای كودكان سال‌های آخر دبستان و دوره راهنمایی مناسب است.
  سرشار در این كتاب، شش داستان با موضوعاتی چون «نعمت هوش»، «ایثار»، «روزی حلال» و... را گرد هم آورده است و بازتولید مجموعه‌ای از داستان‌های قدیمی است.
  چاپ نوزدهم "اصیل آباد" این نویسنده نیز توسط انتشارات سوره مهر در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی كتاب عرضه خواهد شد. چاپ اول این اثر در اردیبهشت 1357 - قبل از پیروزی انقلاب - منتشر شده است.
  كتاب «اصیل آباد» از سری كتاب‌های گروه سنی نوجوانان، داستان زندگى مردمی است كه در روستا با تكیه بر تولیدات خودشان و براساس فطرت، سادگى و پاكى گذران زندگی می‌كنند.
  گفتنی است محمد رضا سرشار در بخش آثار بزرگسال خود هم امسال با دستی پر به نمایشگاه كتاب تهران می آید و چهار مجلد نخست از مجموعه هفت جلدی قصه‌‌های انقلاب را از سوی انتشارات سوره مهر در دست چاپ دارد.
  روی دیوار، پای تخته سیاه، همه گفتند مرگ بر شاه و به دنبال پدر عناوین این كتاب ها است.
  همچنین دو كتاب "داستان برای گشایش درهای آسمان" و "غوطه خوردنی غریب در داستان" از محمد رضا سرشار نیز توسط انتشارات سوره مهر در نمایشگاه كتاب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.


چرا مدیرعامل جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور انتشار تنها ماهنامه تخصصی کشور را متوقف کرد؟

 
کد خبر: 2294337 
 
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۲/۲۹ - ۱۴:۵۸
فرهنگ و ادب > بازار نشر
سرشار در گفتگو با مهر:
دلیل رفتن واعظی از نهاد کتابخانه‌ها مشخص نشد/ برخورد سیاسی با مقوله فرهنگ در دولت تدبیر وامید
رئیس هیئت مدیره انجمن قلم با اشاره به انتصاب محمدحسین ملک‌احمدی به جای منصور واعظی به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، که اواخر سال گذشته صورت گرفت گفت: در این تغییر و تحول مشخص نشد که چرا شخصی که در کارش موفق بوده، باید برود؟ در حالی که مسائل سیاسی را هم با کار فرهنگی خلط نکرد.

محمدرضا سرشار رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: با وجود همه انتقادهایی که به دوران دبیرکلی آقای واعظی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دارم، و البته انتقادهایی جدی و مهم هستند، باید انصاف داد و اشاره کرد که کارهای بزرگی در آن دوره انجام شد که یکی از آن‌ها، این بود که برای اولین بار در کشورمان، در کتابخانه‌های عمومی، بخش کودک و نوجوان تاسیس و به سرعت هم تجهیز شد. این کار باعث شد هم بچه‌ها به همراه پدر و مادرشان به کتابخانه‌های عمومی و بخش ویژه خودشان بروند و هم جان تازه‌ای در بازار نشر کودک و نوجوان دمیده شود. این کار انصافا بازار کتاب کودک و نوجوان را تکان داد و امیدهایی در این زمینه دمید.

وی افزود: برخی از دیگر برنامه‌های مثبت نهاد کتابخانه‌ها در دوره قبلی از جمله راه‌اندازی ایستگاه‌های مطالعه است که نمونه‌های مشابه آن را به طور رها شده دیده بودیم و ایستگاه‌های مطالعه، نمونه‌ای بهتر و با دامنه وسیع‌تر بود. این نکات به جای خود، و انتقادها هم به جای خود. اما یکی از کارهایی که در دوران آقای واعظی انجام شد، حمایت از انتشار ماهنامه «اقلیم نقد» بود. در تابستان سال 91 بود که بعد از ارائه طرح‌های انجمن قلم برای توسعه مطالعه و همکاری با نهاد کتابخانه‌ها، ماهنامه‌ای تخصصی ادبی به نام «اقلیم نقد» منتشر شد.

رئیس هیئت مدیره انجمن قلم گفت: متاسفانه در تغییر و تحولی که به واسطه روی کار آمدن دولت جدید، در نهاد کتابخانه‌ها رخ داد، انتشار این نشریه بعد از 19 شماره متوقف شد. در این تغییر و تحول مشخص نشد که چرا شخصی که در کارش موفق بوده، باید برود؟ در حالی که مسائل سیاسی را هم با کار فرهنگی خلط نکرد. اما دبیرکل جدید نهاد کسی بود که صرف نظر از مواضع سیاسی‌اش، پیش از آقای واعظی دبیرکل نهاد بوده و مدیر موفقی نبوده است. مشخص بود که این انتصاب، یک برخورد سیاسی با مقوله فرهنگ است که با فرهنگ و البته شعار دولت جدید مبنی بر داشتن تدبیر و امید در تعارض است.

سرشار در بخشی از سخنانش گفت: یکی از بی‌تدبیری‌های آقای ملک‌احمدی این بود که بسیاری از طرح‌های ویژه دوره قبلی نهاد را تعطیل کرد. البته نه به معنی تعطیلی کامل بلکه به این معنا که طرح‌ها بررسی و در صورت تائید شدن، دوباره اجرایی شوند. این برخوردها سیاسی بودند. صحبت انقلاب و تغییر حکومت در کار نیست. در یک نظام واحد که دولت‌ها تغییر می‌کنند و می‌روند و می‌آیند، با تغییر یک مدیر، نباید مدیر جدید تا این حد بدبینانه به موضوع نگاه کند که عمده فعالیت‌های مدیر قبلی را تعطیل کند. این کار صحیح و مدبرانه‌ای نیست. اگر قرار باشد وقتی که دولت تغییر می‌کند، کارهای فرهنگی دچار وقفه شود، چیزی از این ممکلت باقی نمی‌ماند.

وی در ادامه گفت: «اقلیم نقد» اولین نشریه وزین ماهانه در کشور بود که در حوزه نقد فعالیت داشت. نمی‌توان نشریه را تعطیل کرد تا دید که خوب است یا بد. حتی اگر هم می‌خواهیم این کار را انجام دهیم، می‌توان در یک هفته این کار را انجام داد. ولی مجله از اسفندماه 92 تا به حال منتشر نشده و کسی هم پاسخگوی ما نیست. این که نه مجله چاپ شود و نه جوابی بدهند، خیلی بد است. من هم جوانی تازه از راه رسیده نیستم که به خاطر هر مساله‌ای راهی دفتر مدیران بشوم. اگر مدیریت نهاد در سایر مسائل این‌گونه عمل کند که به نظر می‌رسد عمل می‌کند، این سوال پیش می‌آید که مگر چقدر از عمر دولت باقی مانده است و آقای ملک‌احمدی چقدر فرصت دارد؟ چون اگر بخواهند با همین رویه جلو بروند، بررسی خوب و بد کارها تا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت.

سرشار گفت: به طور کلی دولت باید واقعا به شعار خودش یعنی تدبیر و امید عمل کند. یک بخش از این عمل کردن به شعار، در انتخاب مناسب مدیران و بخش دیگرش به نظارت بر کار آن‌ها بستگی دارد. امیدوارم که در آینده شاهد عمل به این شعار توسط دولت باشیم.چرا

2 نظر

با سلام و احترام. جای بسی تاسف و دریغ. تا کی می خواهیم فرهنگ را قربانی سیاستهای غلط خود کنیم. دیگر وقت آن نرسیده که دست از جناح بازی و سیاسی کار برداریم!؟

با سلام. بله متأسفانه بسیاری از طرح ها در کتابخانه ها تعطیل شده است و کسی هم پاسخگو نیست و نه تنهااز نشریه شما که از بسیاری از نشریات دیگر هم خبری نیست. عده ای از کتابداران هم خوشحالند که قرار است حقوقشان افزایش یابد و دیگر کاری به تعطیلی طرح های فعال فرهنگی در کتابخانه ها ندارند.

ارسال نظر